37 Yorum

Emzirmenin ahlaki boyutu

2003 senesiydi. Amerika’nın Maryland eyaletinde, akıl hastalarına hizmet veren küçük bir sivil toplum örgütünde çalışıyordum.

Birlikte çalıştığım insanlar arasında en çok sevdiğim ve en iyi anlaştığım arkadaşım hamile kaldıktan sonra işi bırakmış, bebeği birkaç aylık olunca da bizleri iş yerinde ziyarete gelmişti. Sohbet, muhabbet derken arkadaşım bir ara odalardan birine girdi, kapısı kapandı. Ben “Lisa nerede?” diye sorduğumda “Bebeği emziriyor, yalnız bıraksan iyi olur” gibi bir şeyler söylediler.

“Deli mi ne bunlar, ne var bebeği emzirmekte, ayıp bir şey mi yapıyor sanki?” diyerek Lisa’nın bebeğini emzirdiği odaya girdim. Tabii ki kapıyı tıklatarak.

Lisa orada olmamdan rahatsız olmamıştı. Uzun süre sohbet ettik. Odadan çıktığımda bana “odaya girme” diyenlerin “bebeğini emzirdiği halde anneyi rahat bırakmadığım” için kınayıcı bakışlar fırlattığını fark ettim.

Birkaç sene ileri sayalım. Yıl 2007. Türkiye’ye döndükten sonra Amerika’ya ilk seyahatimizdeyiz. Miami’de bir alışveriş merkezindeyim. Deniz yaklaşık 6 aylık. Acıkmış, meme istiyor. Kadınlar tuvaletine girdim, Türkiye’deki bazı alışveriş merkezlerinde olduğu gibi özel bir emzirme odası yok, ama oldukça şık ve rahat koltukların olduğu, bebeği rahatlıkla emzirebileceğiniz bir oturma bölümü var. Emzirmeye başladım. İçeri iki tane yaşlı kadın girdi, beni görünce “Cık cık” sesler çıkarıp kendi aralarında mır mır bir şeyler söylendiler. Ne konuştuklarını duyamasam da beni kınayan bakışlarından çok rahatsız oldum. Bir o kadar da sinirlendim. Daha “uygun” bir yerde bebek emzirilemezdi, neydi dertleri anlamamıştım.

***

Amerika’da “toplum içinde emzirmek doğru mu, değil mi?” tartışmaları sürekli gündemdedir. O kadar “sıcak” bir konudur ki bu, sırf bunun için kurulan ve annelere “Toplum içinde emzirmek en doğal hakkınız, üstelik de yasak değil” mesajları veren örgütler vardır. Bunların başını da La Leche League International çeker.

Deniz’e hamileliğim sırasında La Leche League’in Miami şubesini aramıştım. Neden olduğunu şimdi hatırlamıyorum, emzirmeyle ilgili bir sorum vardı. Telefona çıkan kadın ilgimden pek hoşnut kalmış, beni emzirme konusunda daha da yüreklendirmek için “Florida eyaletinde toplum içinde bebeği emzirmek yasak değildir. Meme ucunuz görünse bile kimse bir şey diyemez” demişti. “Peki” deyip kapatmıştım telefonu.

Amerika’da “emzirmenin ahlaki boyutu” diyebileceğimiz bir durum söz konusu. Anneler “bebeğimi istediğim yerde, istediğim zaman emzirebilme hakkına sahip olabilmeliyim” derken, karşı çıkanlar “Kimsenin memesini görmek zorunda değilim” diyor. “Midem bulanıyor” diyenler bile var.

 

Emzirme örtüleri, emzirme şapkaları, emzirme zamazingoları genelde de Batılı toplumlardaki “Zinhar kimse emziren kadının memesini görmeye!” endişelerinin üzerine inşa edilen ürünler. Ben açıkçası hiçbirini kullanma ihtiyacı hissetmediğim gibi, tepkiyle yaklaşıyorum böyle ürünlere… Yanlış bir şey mi yapıyorum ki saklayayım? Rahatsız olan bakmasın.

Türkiye’de böyle şeyler yaşamadım. Daha “doğal” bakılıyor burada bebek emzirmeye… En azından benim girdiğim sosyal çevrelerde öyle… Hiçbir alışveriş merkezinde, ya da cafe-restoranda bebeği emzirdiğim için ters bakışlarla karşılaştığımı hatırlamıyorum. Gören kadınlar sevgiyle gülümsüyorlar, erkekler ise sessizce başlarını çeviriyorlar… En fazla tepkisiz kalıyor insanlar…

Ancak iş çalışma hayatına gelince durum farklı.

Bir bebeğin en doğal ihtiyacı olan karnını doyurma eylemi söz konusu olduğunda, bazı işverenler, kanun gereği izin vermek zorunda olsalar bile, arıza çıkarıyorlarmış meğer.

“Süt izni” denen şeyin tamamen annenin inisiyatifinde olacağına kanun hükmetmiş olmasına rağmen üstelik…

Geçen gün Açalya’nın blogunda rastladım bu habere: Süt iznine idare değil, anne karar verir. Ben de yer vermek istedim. Ne kadar duyulsa o kadar iyi…

Bebeğini ne zaman, hangi aralıklarla emzireceğine PATRONLAR DEĞİL, ANNE KARAR VERİR. Bu böyle biline…

***

Amerika’da öyle, Türkiye’de böyle. Avrupa’da ya da doğuda nasıl, bilmiyorum. Bilenler, oralarda emzirme tecrübeleri olanlar görüşlerini paylaşabilir mi?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

37 yorum

 1. Elif'cim annelerin her yerde emzirmesini destekliyorum bende hiç sorun yaşamadım otobüste bile emzirmek durumunda kaldım iki çocuk 22 ay emerse mecburen her yerde emzirmek durumunda kalıyorsun..
  Benim çalıştığım dönemde süt iznimle ilgili sorun çıkarmadılar ama şu var süt pompalama dönemlerinde kişilerin tacizci bakışlarını hissetmedim değil yine gidiyor gibi.. Ama şu var ki sigara içen kişiler defalarca sigara içmek için mola verdiğinde kimse rahatsız olmuyordu:(((( Bende kendimi bu şekilde motive ediyordum
  Ama şirketler ne kadar büyük olursa olsun kaç kişi olursa olsun süt pompalamak için çalışanlarına mekan malesef sağlayan yok:(((( Çalışan kadın sayısı belirli oranı geçtiğinde bunların için küçük odalar sağlanmalı buzdolabı olmalı en azından iki tane makina bulundurulmalı

 2. Ben kamuda çalışıyorum. Süt izni ya sabah 1.5 saat geç gelme ya da akşam 1.5 saat erken çıkma şeklinde alınıyor ama günün başka bir saatinde ya da topluca alma hakkı yok. 1 yaşa kadar veriliyormuş şimdilerde (esiden 6ncı ay sonuna kadardı). Amerika'da emzirme konusunda eyaletten eyalete anlayış ne kadar değişiyor. Benim ablam Texas'ta doğum yapmıştı. Oralarda ( en azından onun anlattığı kadarıyla) herkesin içinde emzirmek çok doğal karşılanırmış, aksi yadırganırmış. Hatta Türkiye'ye döndüklerinde biraz fazla rahat davrandığı için biz uyarmak zorunda kalmıştık. Benim bir arkadaşım emzirme önlüğü kullanıyordu. Gördüğüm kadarıyla gerçekten faydalı bir ürün. Hem arkadaşım rahat ediyordu hem de etrafındakiler tedirgin olmuyordu. En önemlisi bebek de meraklı gözlerden uzak, rahat rahat karnını doyuruyordu.

 3. Malesef işyerin çoğunda büyük arıza çıkartıyorlar. Özellikle devlet dairelerinde. Bir kadın hamileyse yapmadıkları işkence kalmıyor, çıkış saatlerine iş koymalar, gece vardiyalarında bile bile çalıştırmalar vs. neler neler okudum. Gerçekten can acıtıcı detaylar. Bende emzirme ile ilgili dolanırken şu yazıyı bulmuştum, İngiltere ve İskoçya da yeni kanun düzenleneceği yazıyor. Tarih bilgisi yok o yuzden yapıldı mı yapılacak mı bilemiyorum. Ama dediğin gibi Türkiye bu konuda daha ileride sanırım. Emziren anneye saygı gösterdiklerini düşünüyorum. Özellikle hiç bir kadının surat buruşturarak baktığını görmedim etrafımda (iyi hoş emziren çok anne de görmedim :))
  http://www.lansinoh.com.tr/images/Downloads/8168….

 4. Benim teyze olmaktan başka hiçbir tecrübem yok ama fikrimi söylemeden geçemeyeceğim..

  Benim anlayamadığım daha önceleri kendileri de bebeklerini emzirmek durumunda kalmış olan annelerin, anneannelerin, ya da yakınları aracılığıyla içinde bulunmuş insanların bu duruma tepkiyle yaklaşması. Günlerce gecelerce uykusuz kalan, 24 saat full-time annelik yapan insanlar bebeğini emzirmesi gerektiğinde bir de apar topar emzirecek yer mi arasınlar kendilerine… Zaten yeterince yükleri var, annelere ne kadar kolaylık sağlansa az…

  Bence dünyanın en doğal şeyi olan emzirmenin hiç bir şekli ahlaksızlık olarak algılanmamalı… Doğum ne kadar doğalsa emzirmek de o kadar doğal..

 5. Türkiye de her yerde rahatlıkla emzirdim, hatta sokak da bankta oturup bile…aynı belirttiğin gibi kötü bir bakış hiç görmedim. Hiç pişman değilim yine olsa yine yaparım 🙂 Avrupa'da aynı bizim gibi, hatta daha bile özgür genelleme yapmam belki uygun olmaz ama Fransa'nın bu konuda çok özgürlükçü olduğunu söylemem gerekir. Ayrıca ben Kanada da bulunduğum sırada orada da Amerika da ki tutuma hiç rastlamamıştım, bayanlar gayet rahat memeler ortada emziriyordu bebeklerini 🙂 memelere fora demek istiyorum son söz olarak 😉 kimse bize karışamaz

 6. Elifcim yazının altına imzamı atmak geldi içimden. Çokkk haklısın, bende Emreyi 20 ay emzirdim ve sokakta, AVM'de, restaurantta hiç farketmez rahatsız edici tek bir bakışla bile karşılaşmadım. Dediğin gibi kadınlar gülümsüyor, erkeklerde başlarını çeviriyorlar saygı ile. Zaten böyle bir manzaradan kendine pay çıkaracak ya da rahatsız olack birileri varsa kesin tedavi olmalılar diye düşünüyorum.

  İzinler konsuunda ise ben çok şanslıydım, bolbol ve istediğim zaman izin kullandım.. Hatta Emrenin doğumuna 2 hafta kalana kadar çalıştım da patronum zorla beni izne çıkardı, takma kafana sonrasını diyerek.. ama çok psikopatça davranan patronlar da duymadım değil hani.. bırak süt iznini, bebek doğduktan 4 hafta sonra anneyi işe çağıranları bile duydum ben..

 7. Avrupa'dan hatta bir AB kurumundan bir ornek. Dogum iznim 20 haftaydi, 2sini dogumdan once 18ini sonra kullandim. Temmuz ayinda kizim 4.5 aylikken 3 hafta calisip sonra yaz tatiline ciktim. Bu 3 haftalik donemde gunde 1.5 saat sut iznimi aksam 1 saat erken cikarak, oglenleri de ogle tatilimi biraz uzatarak kullandim.

  AB kurumlarinda sut izni doktorun verdigi bir raporu goturmek kosuluyla bebek 6 aylik olana kadar kullaniliyor. 6 aydan sonra herhangi bir saglik sorunu gerektiriyorsa, sizin doktorunuzun ve kurumun doktorunun onayi alindiktan sonra izin bir yila kadar uzatilabiliyor.

  Teoride boyle pratikte kadinlara karsi ayrimcilik mevcut hem de nasil. Farkli milletten insanlardan olusan kurumda yoneticiler ve is arkadaslari geldikleri ulkenin kulturleri cercevesinde tepki veriyorlar. Mudurume ve insan kaynaklarina sut izni hakkimi bildirdigimde dogrudan olumsuz bir tepki almadim. Ancak sozlesmeli calistigim bu kurumda agustos ayi sonunda sozlememin yenilemesi gerekiyordu. Bu konuda bana oldukca kotu davranildi. Insan kaynaklarina ben hamile kaldiktan ve bir baska arkadasim evlilik nedeniyle baska bir ulkeye gittiginden beri benim calistigim bolume bayan eleman alinmadigini belirtince birden sozlesmem icin gerekli mali kaynak bulundu.

  Bu arada ogrendimki iskandinav ulkelerinin yani sira Bulgaristan, Hirvastistan gibi ulkelerde de dogum izni bir yil ve ucretli. Almanya da isveren dogum iznine ayrilan kadin calisaninin pozisyonunu uc yil korumak zorunda.

  Neyse cok uzun bir yorum oldu.Disarida emzirmeye dokunmadim bile. Gerisini bloga yazmali.
  sevgiler

 8. Almanyanin sartlarini ogrenince orada dogurmak vardi dedigimi hatirliyorum. Orada yasayan kuzenim, su an hamile ve hamileligini kurumuna soyledigi andan beri ucretli izinli.

  Emzirme konusuna gelince ben de her yerde (Bagdat caddesindeki Zaranin onundeki bank mesela), ortusuz emziren annelerdenim. Hic rahatsizlik duymadim, duymuyorum. Esim de beni bu konuda hep destekledi, benim cekindigim yerlerde "sacmalama yasemin, turkiyede emziren annelere saygi vardir. Kimse sana bakmaz. Rahat ol". dedi hep. Sadece bazen yanimdaki insanlar "ne, burada mi emzireceksin, rahatsiz olmuyor musun" diyorlar. benden kisa ve net bir "hayir" duyunca ustelemiyorlar.

  Calistigim kurumda maalesef bir emzirme odasi yok, ancak kendime ait bir odam var. bir de ortaklasa kullanilan bir buzdolabi. Sutlerimi sagip buzdolabina koydum, kimsenin de o sutlere dokunmayacagini varsaydim. Aklima odama kucuk bir buzdolabi almak da geldi ama sonra vazgectim.

  Sut iznimi birlestirip haftada 1 gun kullaniyorum. Bagli oldugum yoneticinin , "aralarda evine de gidebilirsin" demesi benim cok hosuma gitmisti. Sut iznimle ilgili simdiye kadar bir sorun yasamadim.

  Su sigara molalarina veya erkeklerin askerlik icin izne ayrilmasina gosterilen esneklik her zaman annelere gosterilmiyor. Hem anne olmamiz, hem de calismamiz mi goze batiyor. Hic anlamiyorum.

  Sevgiler, bol sutler

 9. Bak Elif tam da bu konuda örnek bir mahkeme sonucu yazıyor burada : http://www.babaolmak.com/index.php/2010/04/02/sut

 10. merhabalar
  ben toplum içini bırakın eşim dışında kimsenin yanında bebeğimi emzirmedim 24 ay boyunca ama emzirenlerle de hiç sorunum yok tabi ki.benimki sadece kişisel ve abartılı bi durum bence..

  • Tabii ki o sizin kişisel tercihiniz. Ona da saygım sonsuz, siz nasıl isterseniz, nasıl uygun görürseniz, nasıl rahat ederseniz öyle yapmalısınız. Benim kendi adıma vermek istediğim mesaj, "her anne ortalıkta emzirmelidir"den ziyade, "ortalıkta emzirmesi gereken ya da öyle rahat eden annelere ters bakılmamalıdır" kaygısı güdüyor.

   Bazı insanlar vardır, özeline daha düşkündür. Kimsenin yanında giyinip soyunmak istemez. Bazısı bu konuda daha rahattır. Sizin durumunuzu abartılı olarak nitelemezdim ben. Siz özelinize daha fazla dikkat etmek isteyebilirsiniz ve buna saygı duymaktan başka bir şey yapmak da kimseye düşmez.

 11. Kültürden kültüre ne kadar değişiyordeğil mi.. İrlanda'da bir bankada bekleyen kadın 1 yaş civarındaki bebeğini çocuk isteyince direk açıp emzirmişti. Ama alenen zırt diye açtı. Ordaki herkes kadının göğsünü tüm ayrıntısı ile görmüştür.

 12. Geçen yıl yeniden emzirmeye başladığımda aklıma gençliğimdeki bir anım gelmiş ve emzirme konusunu paylaşmıştım. Blogcu annem, göz atacak vaktin olursa ; http://www.cocuklacocuk.com/anladim/

  Emzirmenin kesinlikle doğal olduğunu düşünüyorum, düzgün kıyafetlerle görünme gibi bir şey de söz konusu değil ben de hiç kullanmadım emzirme örtülerinden ama her istediği yerde de emzirdim, bebeğimi ağlatmak söz konusu bile olamaz bu konuda. Süt iznine gelince ilk aylar ev iş mesafesinden dolayı erken çıkarak kullandım ama bu durumda sağmak zorunda kalıyorsun. Bir süre sonra tek tük mesailer başladı 6 ay sonunda da izin mizin kalmadı, hep üzüldüğüm konulardan birisidir bu. Süt sağmaya devam ettim ama bebeğin emmesi ile aynı olmuyor maalesef.

 13. 22 ay boyunca Erin'i emzirdim ve 22 ay boyunca memelerim kamuya mal olmuş birşekilde gezdim:=) bunun bence hiç bir tarafı garip değil.. kocakoca arkadaş masalarında yol kenarlarında aklınıa gelecek her yerde ve kimse de onlara meme diye bakmadı! ve ben hala emziren anne gördüğümde içim sevgiyle dolu bakıyorum. Bunu ahlaki bir boyutu varsa bundan iğrenen ya da bebek besininden başka bir şey olarak görenlerde aranmalı o boyut diye düşünüyorum.
  Kişisel olrak dışarıda emzirmek istemeynlere değil lafım.. kişisel tercihtir ben dışarıdan ne gözle bakıldığını ile ilgili kaygılar taşıyorum.
  süt izni konusuna gelince!! ben sırf türkiyedeki bu sosyal şartlar yüzünden işimi bıraktım! son derece adaletsiz buluyorum sistemi. emzirmenin saati mi olur ? günü mü olur.. emziren bir anne 2. ayında bebesinden ayrılmalı mıdır ?
  sayfalarca tartışılmalı .sosyal bir açıktır bu!

 14. Yazıyı okudum, yorumları okuyamadan hızlıca yazmak istedim. İlginçtir, benim de emzirme konusunda Amerika – Türkiye karşılaştırmam (deneyimim diyelim) tamamen farklı. 5 yıl yaşadığım Indiana'da anneler hooop diye uluorta açıp memelerini, emzirirlerdi çocuklarını. Kimse de dönüp bakmazdı. Hatta doktora sınıflarımızda küçük bebeği ile gelip arka sırada bebeğini emzirenler bile olurdu. Belki Amerik'anın kırdal kesimi olduğu için öyleydi bilmiyorum.

  Türkiye'de ise çok daha fazla çekince var. Ben kızımı 18 ay boyunca aklınızca gelebilecek her yerde emzirdim. Hiçbir zaman emzirme odası kullanmadım çünkü öyle bir odada çocuk rahat edemiyordu. Ayrıca da çocuğumu beslediğim için sohbetin en tatlı yerinde neden kendimi(zi) tecrit etmek zorunda kalayım ki diye düşündüm hep? Yaptığım yanlış birşey değildi ki.

  Bebeğim 2 aylıkken uçağa bindik (anne- kız yalnız ikimiz). Kulaklarına zarar gelmesin diye emzirmek zorundaydım. Yanımda oturan erkek yolcu inanılmaz rahatsız oldu, bir süre sonra da yerini değiştirdi. Bu arada THY de 2 aylık bebeğiyle yalnız yolculuk yapan bir annenin yanına erkek yolcu vermişti ya, tebrik ediyorum kendilerini.

  Emzirim emzirmemek elbette ki kişisel bir tercihtir ancak emzirmek doğal bir süreçtir. Çocuğunuzu beslemek ve rahatlatmakla ilgilidir. Bu nedenle de kadınlar ayıp, yasak, kötü birşeymiş gibi emzirirken huzurusuz olmak zorunda kalmamalılar diye düşünüyorum.

 15. toplum içinde emzirme konusuna farklı biryerden değinmek isterim.

  ben emzirme esnasında başkalarının yanında hiç rahat edebilen birisi değilim, o nedenle de zorunlu kalmadıkça toplum içinde emzirmemeye dikkat ettim hep. bu elbette ki kişisel bir durumdur ve sizin söylemek istediğinizden tabi ki farklı birşey.

  ama ben de türkiye'de bu kişisel tercihimin anlaşılmamasından kaynaklı çok sıkıntı çektiğimi söyleyebilirim. başta kadınlar tarafından olmak üzere, bebeğimi başkalarının yanında emzirmekten rahatsız olmam çok anormal bir durummuş gibi karşılandı hep. bu yüzden alınanlar, gücenenler bile oldu 🙂 aksine bence bizim toplumda (kadınlarda) emziren anneyi özellikle seyretmek gibi hastalıklı bir durum var ortada (ben buna "türk kadınının meme merakı" diyorum naçizane:) ) oysa ben bunu hep kendi özelim olarak düşünüyor ve hissediyorum.

  elbette emzirmek doğal birşey ve emziren annenin onca şeyin arasında bir de bunun sıkıntısını yaşamaması gerekir ama emziren birisini görmek istemeyen veya bundan rahatsızlık duyan kişilere de saygı göstermek gerekir öte yandan.

  gerçekten zor bir durum. o nedenle emzirme örtüsü vs. bana mantıklı geliyor (ama kullanmadığım için bunlar rahatlık sağlıyor mu sağlamıyor mu bilemiyorum)

  • Funda ilginc bir konu, oyle birsey de var haklisin 🙂 Fakat emzirmeye baslayinca ben alistim memeler fora gezmeye ve artik umursamadim. Benim bebegim bir donem asla baskalarinin yaninda emmedi, agliyor ve memeyi almiyordu savasiyordu benle, uzak ve sessiz bir kose ya da ayri bir yere gitmem gerekiyordu, hele emzirirken annenin konusmasi mi asla, butun dikkat bebege verilecek 🙂 Yani bebek oyle karar verdi.. Hatta ilk baslarda emzirme sorunlari yasarken eve emzirme hemsiresi cagirmistik (lactation consultant), onlarin yaninda da asla emmedi, onlar gidince emiyordu sakin sakin. Yine de ortalikta cok emzirdim bir sure sonra alisti. Simdi 21 aylik ve simdilerde ortalikta emmeyi daha cok istiyor, bu sefer de ben emzirmek istemiyorum uluorta, cunku insanlar daha tepkisel olabiliyor kucuk bebekten, niye hala emiyor seklinde.

 16. Funda ya bende katılıyorum hakkaten bizim insanımızda insanların gögüslerini merak eder bir tavır var..ayrıca usturuplu olduüu sürece bende heryerde emzirilmesi taraftarıyım yanlız çok aleni ve rahat bir şekilde bir annenin memesini lönk die ortaya çıkarmasını ben hoş bulmuyorum ve ne yazık ki bende tiksiniyorum çok üzgünüm

 17. "Emzireni görmek seni utandırıyorsa kafana bir örtü ört de görme" diye bir grup var Facebook'ta, bu ve bunun gibi sert söylemli tüm emzirme gruplarının üyesiyim. Bu emzirmekten utanılan kültürler sonunda emzirme örtüsünün modasını da yarattı! İki OC dilberi emziriyor, baştan aşağı marka yarışındalar, memelerine de 50 dolara aldıkları bir bez parçası takmışlar, örtünün altından pembe, buruşuk topuklar görünüyor. Çok da mutlular…Gidip, "ulen zaten memeleriniz tshirtünüzün dekoltesi yüzünden yarısına kadar açık, neyi saklıyorsunuz? ucunu mu? oraya kadar zaten acık!" diyesim geliyor. Ama onlar dışarıda emzirebildikleri için tatmin olmuşlar. Bu kadarına bile razılar. Bizim gibi doğulu toplumlarda olsalar götleri tavana vurur. Köylerimizde hele daha güzel bu, gelin utanmadan kayınpederinin yanında löp diye açar memesini emzirir.
  Ama bizim ülkemizde plajlarımızda üstsüz de güneşlenebiliyorsun. Amerika'da hele bir dene, "toplumu rahatsız etmekten ve teşhircilikten" anında kendini mahkemede bulursun (polisin gelmesi de cabası) Amerika, Avrupa'ya göre henüz köylü. Birçok konuda hem de, sadece bu konuda değil.
  Dur gaza geldim ben de yazayım birşeyler.

 18. bir anı:
  iki sene önce Türkiye ziyaretimizde, köyümüze gittim. Hoşgeldin ziyaretleriyle dolup taşıyor ev. Dante'yi de ilk görüşleri, köyün ilk Alaman kırması çocuğunu görmek için akrabalar akın ediyor. Salondayım. İçerisi kadın dolu, babam vs. Kadınlar tutturdu "hadi gı, nası emziriyon bi görem, hasret kaldık nicedir görmedik emziren ana, gözümüz gönlümüz açılsın!" şaka mı bu? diye anneme baktım. "Aç da emzir hadi" deyince, löp diye çıkarıp emzirdim. O anki sevinç naralarını duymalıydın. Başka bir dünya sanki!

 19. emine-rana eslem

  guzel bir konu blogcu anne)ben newyroktayim dini yasantimdan dolayi emzirme ortusu kullaniyorum cok ama cok rahatim.ama dediginiz gibi amerika tutucu ben birtek zencilerde hop diye emzirenler gordum.ben anne oldugum icin rahatsiz olmadim ama bekarken bana itici geliyordu)anne olunca degistim)alisveriste ise giyinme odalarina giriyorum .emzirecem diyincede beni tebrik edenler var!turkiyeye geldigimdede ayni sekilde devam ettim ama bizim yaslilarimiz emziren kadin gormeyi cok seviyorlar kesin!dedigim gibi anne olunca insan bakmayi seviyor sanirim))ama dikkat etmekte lazim anne sutu cok nazar alir diye biliyorum bazi anneler istedikleri halde emziremeyenler veya sutu olmayanlar heves edebilirler.erkeklerden korkmamda kadinlardan korkarim)

 20. Otobüste, arabada, alışveriş merkezinde ya da başka bir yerde bebek açsa, ağlıyorsa ve memeden başka bir şeyle avunamayacaksa, anneye bebeğini emzirmekten başka çare kalmıyor elbette.

  Çevredeki bakışlar da anneye karşı, sevgi ve saygı şeklinde olur. Ben, bebeğimi ortamı müsait hale getirmeye çalışarak mutlaka emzirdim.

  Ama bebeğim de emzik tuttuğu ve bu sürede çözümü kısa sürede bulabildiğim için şanslı annelerdenim.

  Türkiye'deki anneler için çalışma koşullarına gelince.. kurumsal işyerleri bile çalışan kadın sayısı tuttuğu halde kreş açmıyor, ya da ücretsiz izni en fazla 3 ay veriyor.. çalışma koşullarına değinmiyorum bile..

  • İnsanları bakmasını bende bu açıdan değerlendiriyorum 22 şer ay vede 2 çocuk emzirdim halen emziren birini gördüğümde içimi cız eder keşke bir tane daha olsa emzirsem derim ve banim bakışım sevgi ve saygı özenti ve kendi çocuklarımı emzirmemi hatırlatması

   • ben de boyle bakiyorum dogrusu, sevinerek. bir de aglayan bebe gorunce acip onlari emziresim geliyor! (yapmadim henuz!)

 21. Iki cocugumu da hem Trde hem Almanyada hem ucakta hem sokakta nerede gerekiyorsa emzirdim. Hatta ikinci cocugumda iyice rahatladim. Cocugumunu karnini doyurmamdan daha dogal ne olabilir ki? Hic bir ters tepkiyle karsilasmadim, tam tersine. Yalniz bir icime bir askili tisört, üstüne bol bluz giyerek aradan emzirip meme dekoltesini minimuma indirdim. Umumi yerlerde de bir esarp örttüm omuzuma, ucunu sütyenimin askisina sikistirarak. (Hatta bu umumi yerlerde emzirme konusunda bir post var draftte, hala yayinlamadim. Bir ara yayinlasam iyi olacak.)

 22. Herkese yorumları için çok, çok teşekkür ederim. Hepsi birbirinden değerli…

  Az önce bu yorumların özetine yer veren bir yazı yazdım, herkes okusun diye: http://blogcuanne.com/2010/04/08/sut-izni-reformu

  Sevgiler…

 23. Merhabalar,

  Ben Amerika'da buyumus bir Turkum ve ev disi emzirme konusunda cok zorlandim. Basimdan gecenlere inanamiyorum ve Amerika gibi gelismis bir ulkenin bu kadar tutucu olmasi beni cok sasirtti.

  Blogunuzu cok begendim. Basarilar!

  Gunesli gunler,
  Sevi

 24. Yaa Elif'cim, bu aralar cok yogunum, yazmak istiyorum ama yazamiyorum buraya vaktim olmuyor. Ama sadece yazdiklarinin %90'ina katiliyor, %10'una katilmiyorum. Fekat diyorum ki siz gelince bol bol vakit gecirip sohbet edecegiz, o arada anlatirim dusuncemi. Ozet olarak "Rahatsiz olan bakmasin" fikri bana biraz keskin geldi. Bu fikri herkes savunsa kendince hakli buldugu konularda, halimiz nice olurdu. Ama dedigim gibi konusuruz canim Elif'im. (hihi, cok seviniyorum geliyorsunuz diye).

 25. TR yine iyidir. Amerika'da doğum izni 1,5 ay sadece. Burada 4 ay. Üstüne de bir sene boyunca günde 1,5 saatlik süt izni var. Tabii Istanbul gibi zaten günde 1,5 saatiniz, ev-iş arası yolda geçirdiğiniz şehirlerde bu süt izni de bu haliyle yalan olmaya mahkum. O yüzden birçok özel ve de kurumsal işyeri toplu halde kullanılmasından yana süt izninin de. Atıyorum doğrum iznine 2 ay daha eklemeler ya da haftanın bir gününü off almalar şeklinde olabiliyor. O kısmı işverenle çalışan arasında kararlaştırılıyor.

 26. UYGAR'IM CİVANIM – Tabii ki herkes kendini haklı gördüğü konularda "Rahatsız olan bakmasın" diyecek olursa ortalık birbirine girer. Ama "Bebeğim açken her yerde de emziririm, rahatsız olan bakmasın" demekle "Ben toplum içinde oramı buramı kaşırım", ya da "Burnumu karıştırırım", ya da "Yüksek sesle konuşurum, rahatsız olan bakmasın, duymasın" demek
  aynı şey değil ki… Bebeğin açken, çocuğun meme isterken etraftaki insanların ne düşüneceğini aklına getirmez çoğu anne, getirmek zorunda olmamalıdır. Vermeye çalıştığım mesaj buydu…

  (Ben de çok özledim, bakalım ilk olarak nerede görüşeceğiz)

  SEVİ, HAFİYE – Evet, Türkiye'nin Amerika'dan birçok teknik konuda öğreneceği çok şey var belki ama işte bu konu onlardan biri değil anlaşılan…

 27. ilk çocuğum olduğunda ne yapacağımı şaşırmıştım.nasıl ve nerede emzirmeliydim.evdeyken bayan akrabalarımın önünde emzirmekten çekinmedim.bir de erkek kardeşim ve erkek kuzenim.anlayacağınız memeler fora.türk toplumunda emzirme doğal karşılanır genelde ama açık alanda emzirmedim.emziren anne görüldüğünde yadırganmamalı ama anne de her yerde emzirmemeli.

  • 😀 Bu yazı yanlış hatırlamıyorsam Emziren Anneler grubunda paylaşılmıştı. Gerçekten çok keyifli.

 28. “Amasn bana ne, çocuğum açsa doyururum” anneleri..elbette doyurun ama memelerinizi kendinize saklayarak da bunu yapabilirsiniz. Türk toplumu sevebilir ama bu özel bir an ve bunu insanların gözüne sokmadan da yaşayabilirsiniz. 2 oğlumu da emmeleri gereken her yer ve zamanda emzirdim,uçak hariç kimsenin içinde emzirmek zorunda kalmadım. kişisel mahremiyete ve bebeklerimle aramdaki özel alışverişe önem veriyorum. Anne olunca herşeye hakkı olduğunu zanneden kadınların sevgi açlığında kız çocukları olduğunu düşünüyorum