11 Yorum

Test edilip onaylanmış Yeni Anne uygulamaları

Aklımdan uçup gitmeden aşağıdakileri paylaşmak istedim.

Bunların çoğu bizim Deniz zamanında edindiğimiz, ya doktordan, oradan-buradan duyduğumuz, ya da tecrübeyle bir şekilde keşfettiğimiz uygulamalar.

İnsan ne kadar kitap okusa da bazı şeyleri yaşamadan, tecrübe etmeden fark edemiyor.

Aşağıdakilerin özellikle de ilk anne-babalığını yaşayanlarını işini kolaylaştıracağını umuyorum.

 • Bebek vazelini – Deniz’in Amerika’daki hastanede doğumunda edindiğimiz bir uygulama bu: Poposu için hep vazelin kullandık. Hemen hiç pişik sorunumuz olmadı. Bir iki kez kızardığında Desitin, Balmex, A&D Ointment gibi ilaçlı kremlere başvurduk sadece… Şimdi Derin’de de aynısını yapıyoruz. Ben hala Amerika’da Target’tan aldığımız Target marka vazelini kullanıyorum, ancak onları tükettiğimizde buradaki marketlerde satılan bebek vazelinine yöneleceğim.
 • Kundak – Derin doğduğundan beri her gece kundaklıyoruz. Hem odasının ısısını yükseltmemize gerek kalmadan kendisini daha sıcak hissetmesini sağlıyor, hem de kendini daha güvende hissetmesine yardımcı oluyor. Belki de bu yüzden gündüz iki saatte bir yaptığı uykuları geceleri üç (hatta son günlerde dört!!) saate çıkarabiliyor.Türkiye’de var mı bilmiyorum ama biz Deniz için Amerika’dan Kiddopotamus markasının Swaddle Me modelini almıştık. (Miami’nin sıcağında hiç kullanamamıştık ya, ayrı mesele…) Hoş, kundak dediğiniz bir bez parçası sonuçta. Penye olması hem bağlamasını kolaylaştırıyor, hem de bebeğin vücut ısısını ideal seviyede tutuyor.Bu kundak işine bir kaç hafta daha devam ederiz gibi geliyor.
 • Yatak yükseltisi – Kaç doktor bunu söylüyor bilmiyorum, bence her yeni anne-babanın bilmesi gereken bir gerçek bu: Bebekler kusuyorlar. Hele de bebeğinizin reflüsü varsa bu durum ciddi bir tehlike yaratabiliyor. Deniz’in Miami’deki doktoru bu riski minimuma indirmek için yatağının baş kısmındaki ayaklarının altına yükselti koymamızı söylemişti. Deniz yastık kullanmaya başlayana kadar bu uygulamayı devam ettirdik.

  National Geographic dergilerinin eski sayıları şimdilik yükselti görevi görüyor.

  Şimdi Derin’de de aynısını yapıyoruz. Park yatağının altına üst üste dergiler koyarak baş kısmının ayak kısmına göre daha yüksekte durmasını sağladık. (National Geographic’çiler kızmasın. Bu geçici uygulamadan sonra kütüphane rafındaki yerine geri dönecek bu dergiler!)

  Ancak ben bunu da yeterli bulmuyorum. Başı yüksek de olsa emzirdikten hemen sonra yatağına koymuyorum Derin’i. Ne kadar yediğine bağlı olarak beş-on dakika kucağımda dik tutuyorum. Ya da daha önce bahsettiğim bebek koltuğuna koyuyorum. Sütün midesine doğru yollandığından iyice emin olduktan sonra  yatağına yerleştiriyorum. Özellikle geceleri beni biraz zorluyor bu bekleme, ama sırt üstü yatarken kusması riskini göze almak istemiyorum.

 • Kontrast renkler –  Bebek odası deyince aklımıza hep pastel renklerle dekore edilmiş mekânlar geliyor. Oysa yenidoğanlar pastel renkleri kolay ayırt edemez, siyah-beyaz gibi zıt renklere ilgi duyarlarmış.Bu gerçekten hareketle Deniz’in halası Deniz’e Tiny Love’ın bu “kitabını” almıştı. Bebeğin yatağının içine koyuyorsunuz, yattığı yerden dikkatli bir şekilde, uzun süre bakıyor. Kitabın bir tarafı yenidoğanlar için siyah-beyaz, diğer tarafı daha büyük bebekler için daha canlı renklerle hazırlanmış. Bizimkini halamız Amerika’dan göndermişti, ancak geçen gün buradaki bir oyuncakçıda 35 TL’ye gördüm.
 • Gülen suratlar – Her nereden duyduk, hatırlamıyorum. Deniz yeni doğduğu zaman

  Derin altının değişmesi için beklerken bir yandan da gülen suratları inceliyor.

  bebeklerin işte hem bu siyah-beyaz renklerine hem de insan yüzüne olan ilgisinden hareketle Doğan gülen suratlar basmıştı bilgisayardan. Bildiğiniz “smiley face” denilen, Word’de iki nokta üst üste ve parantez işaretleriyle oluşturulan, bir mutlu, bir üzgün surat… Bunları Deniz’in alt değiştirme masasını dayadığımız duvara, onun rahatlıkla görebileceği bir hizaya koymuştuk. Aynısını Derin’de de yaptık. Yandaki resimde Derin’in bunlara bakarkenki halini görüyorsunuz. Tavsiye ederim. Hem bebeğinizin ilgisini çekiyor, hem de onu oyaladığı için alt değiştirme olayını daha kolay atlatıyorsunuz.

 • “Tummy time” – Bizim nesil hep yüzükoyun uyumuş. Şimdilerde bu uygulamayı devam ettirenler olsa da genel eğilim bebekleri sırt üstü yatırma yönünde. Bunun iki dezavantajı var: (1) Karınlarının üzerinde yeterince vakit geçirmeyen bebekler emeklemek için gerekli olan kaslarını geliştirmekte gecikebiliyorlar. (2) Sürekli sırt üstü yatmaktan kafalarının arkası düzleşebiliyor.

  Derin karın üstü yatarken kitabını “okuyor”

  İşte bu sebeple “tummy time” denen bir “aktivite” icat etmiş Amerikalı. Gün içinde 10-15 dakika bebeğini karnının üstüne koyup jimnastik yaptırıyor. Derin henüz yatağında uzun süreli uyanık kalmıyor. Ancak biz onu gündüzleri karın üstü yatırıyoruz. Nefes yolunu kapatmadığından emin olmak için sıklıkla kontrol ediyoruz. Ancak kafasını bir yandan diğerine çevirebilince çok fazla endişelenmeye gerek kalmıyor.

Bölük pörçük az bir uykuyla aklıma gelenler bunlar… Sanırım zaman geçtikçe, beynim açıldıkça daha fazlasını hatırlarım. Paylaşmaya devam edeceğim.

Ufak bir hatırlatma: Bunlara sadece kendi deneyimlerimi paylaşmak adına yer veriyorum. Herkesin bebeği, koşulları farklı. Benim işimi kolaylaştıran bazı şeyler bir başkasının aklına yatmayabilir, işine yaramayabilir. Yazdıklarım “herkes bunları böyle yapmalı” gibi alınmamalı…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

11 yorum

 1. Elifçim, sırt üstü yatırma kesinlikle "in" değil bildiğim kadarıyla ancak yüzükoyun yatırma da çok tavsiye edilmiyor. Yan yatırın diyor doktorlar. Diğer tavsiyelerin de harika valla. Gene iyi düşünmüşsün.

  • Amerika'da bu Ani Bebek Ölümü Sendromu olayı çıktığından beri "Back to Sleep" diye bir kampanya var: http://www.nichd.nih.gov/sids/ Hatta uyku tulumlarının, kundakların üzerinde falan hep Back to Sleep yazıyor. Sanırım Türkiye'de daha yaygın yan yatırma olayı, ki bence de sırt üstü yatırmaktan çok daha rahat bir pozisyon bebek için.

   Geçenlerde bir sohbet sırasında aslında insanoğlunun da tüm hayvanlar gibi karın üstü yatmaya programlandığı, doğalının o olduğu konuşuluyordu. Bebeklerin en rahat o pozisyonda uyumasından da belli herhalde, ama son zamanlardaki verilerle birçok anne-baba haklı olarak çekiniyor tabii…

   • Bilmiyordum..İlginçmiş…Bana gene de yan yatırma mantıklı geliyor. Benim yeğenlerim doğduğunda yüzükoyun demişlerdi…(80'li yıllar) Sonra yan yatırma çıktı (2000li yıllar) Demek şimdi back to sleep…Bana sırt üstü ya da yüzüstü her ikisi de çok mantıklı gelmiyor. Sırt üstünde bebeklerin kafa şekli de bozuluyor.Yüzüstünde de bebeğin nefes alamama riski var.Yan yatırma her iki riski de içermiyor bana kalırsa.

   • Ben oğlumu bu sebeple hep sırt üst yatırmıştım kafası düzleşmişti hakikatten ve zor uyuyan bir bebekti :(hep yüz üstü dönmek isterdi karnı ağırırdı ve yatak yükseltme olayını ben çok çok sonra öğrenmiştim:(((((
    Ama kızımda ısrar etmedim yüz üstü yattı hep hatta tam karın kısmına minik katlanmış bir battaniye koydum karın ağrısına çok iyi geliyordu çok güzel uyuyordu

 2. Evet kesinlikle karın üstü yatmaya programlanmışız ve aylardır böyle uyuyacağım günün hayallerini kuruyorum.:)))
  Bilgiler için çok teşekkürler.

 3. benim bebeğimde 3 aylık oldu. 2.5 ay yn yatırdım, yan yatırma yastıyla.. Fakat oğluşum yüzüsüt yatamyı seviyordu. uzuzn bir süre kucağımda tutark bu pozisyonu sağladık. en son doktoruma gittiğimde oğlumu muayene masasına yüz üstü yatırdı. baktı ki adam hemen uykuya daldı. Ondan beri doktorumuzdan izin çıktı. Oğlumu artık yüz üstü yatırıyorum.yemekten hemen sonra değil, gazını çıkarıp, biraz bekleyip, yatırıyorum.. Oğlum da ben de bu durumdan mutluyuz.
  Bebek vazelinini hiç duymamıştım. ben mustela kullanıyordum. mamada aldığından pişik olur gibi oldu, bir ara o dönemde doktorumuz bepanten krem önerdi. şimdi onu kullanıyorum ve çok memnunum.. ama vazelin de aklım da..
  bebeklerinizi öpün, benim için
  sevgiler

 4. Bebek vazelini gercekten cok ise yariyor, bu arada amerikada gercekten sirt ustu yatirma konusunda cok sikilar, ama benim kizim basindan beri yan uyumayi seviyor, destege gerek olmadan yan donup uyuyordu, 8 aydan sonra kendi kendine yuzustu donup uyumaya basladi. Benim anladigim kadariyla tehlike bebegin basini kaldirip cevirememesinden kaynaklaniyor. Doktorlar genellikle bebeginiz buyuk dogmussa, basini kaldirabiliyor ve kendi kendine yuzustu donup uyuyorsa yuzustu uyumasina izin veriyorlar.

 5. Ingiltere'deki saglik gorevlileri de cok hassas sirt ustu yatma konusunda ama Derin yuzukoyun daha iyi uyuyor ve basini da cok rahatlikla cevirebiliyor o yuzden o sekilde yatiriyorum onu.
  Tummy time'i Defne hic sevmezdi,biz de zorlamadik.Hakikaten bir bildigi varmis,emeklemedi Defne hic,hep ayaga kalkmaya calisirdi,ve 12 aylikken hic emeklemeden direkt yurumeye basladi.

 6. Bu sırt üstü yatırma konusu benim de çok canımı sıkıyor. Derin öyle güzel uyuyor ki yüzü koyun yatınca… Kendi kendine dönmesini bekleyeceğimi sanmıyorum. Sanırım yakında geceleri de karın üstü yatırmaya başlayacağım.