20 Yorum

“Süt yapsın” diye tatlı tüketmek zorunda de-ği-liz!

Siz de benim gibi “onu ye, süt yapsın”, “bunu iç, sütün artsın” diye tacize uğrayan yeni annelerden misiniz?

Bu nedir yahu?!

İlk günlerde sesimi çıkarmıyordum. Hani lohusaydım falan, zaten yeterince kapris yapıyordum, bari biraz söz dinlermiş gibi görüneyim diye uslu uslu içtim lohusa şerbetlerini, kaynarları… Şeker komasına girmek pahasına bile olsa!

Ama artık çok şükür sütüm var. Daha fazlasını ne Derin bitirebilir, ne de Pamela Anderson’ı kıskandıracak boyuttaki bu memeler kaldırabilir.

Daha önce de bahsetmiştim. Kuzenim diyetisyen. Hamile kalmadan önce de yaklaşık 8 kilo vererek 10 sene önceki kiloma kavuşmamı sağlamıştı. Yakında yine kapısını tıklatacağım, “Yase, yaz gelmeden beni adam et” diye yalvaracağım.

Ama öncesinde ona dert yandım. O da bana süt yapmak için illaki sütlü tatlılar, şekerli içecekler yemem gerekmediği konusunda destek çıktı. Yetmedi “Yaso, bunları bir yaz da yayınlayayım, benim gibi yeni annelerin içi rahatlasın” dedim. O da üşenmedi,yazdı canım.

Buyurun, aşağıda… Anneniz ya da kayınvalideniz bir daha size “sütlaç ye, şerbet iç” diye baskı kuracak olursa bu yazının çıktısını alıp gösterirsiniz.

EMZİKLİLİK DÖNEMİ BESLENMESİ

Kadınların hayat boyu en çok zorlandığı dönemlerden birisi de gebelik sonrası emziklilik dönemidir. Gebelikle beraber alınmış kilolar, yeni anne olmanın verdiği panik ve yorgunluk, “Yeterince sütüm olur mu?” ve “Süt yapsın diye yediklerim de iyice kilo aldırır mı?” endişesi bu dönemin en bilinen problemleridir.

Emziklilik döneminin kırılma noktası annenin sütünün olup olmadığı, bebeğin yeterince emip emmediği ve yine bebeğin anne sütüyle doyup doymadığıdır.Annelerin yaptıkları en büyük yanlış ise süt miktarını arttırıyor inancı ile tatlı, unlu ve yüksek kalorili gıdalardan zengin beslenmektir. Bu şekilde beslenmek sadece gebelikle beraber gelen kilo fazlalığına biraz daha destek vermeye ve kilolar yüzünden iyice çaresiz hissetmeye yol açar ne yazık ki.

Şeker tüketiminin artmasıyla beraber süt salınımının veya yapımının arttığına dair hiçbir bilimsel veri yoktur. Bilimsel olarak ön görülen, bebek anneyi ne kadar emerse süt salınımı ve yapımın o kadar stimüle olacağı (uyarılacağı) ve süt miktarının alınan sıvı miktarı ile alakalı olduğudur. Su bilinen en iyi sıvıdır. Yani süt miktarının yeterli gelmesi için annenin günde 2.5-3.0 litre su içmesi ve bebeğini sık sık emzirmesi yeterlidir. Yoğun şeker içeren hiçbir sıvı fizyolojik olarak sudan daha fazla etkin değildir. Ancak emziklilik döneminde annenin yeni koşullardan ötürü hissettiği stres, uykusuzluk ve beraberinde gelen depresif hal seratonin hormonunun (mutluluk hormonu) baskılanmasına yol açar. Şeker tüketimi, vücutta mutluluk hormonunun salınmasını arttırdığı için, stresin bir miktar azalmasında da etkili olur ve süt yapımı buna bağlı olarak artar. Yani süt yapan aslında şeker değil, stresin azalmasıdır.

Anneler, emzirme döneminde kalorijenik dediğimiz yüksek kalorili gıdaları fazlaca yüklenip kilolarını daha da arttırmak yerine hafif egzersiz yaparak, bebeğin uyuduğu her fırsatta dinlenerek ve kendilerine her gün bebekleri olmadan kısa da olsa vakit ayırarak stres faktörünü otomatik olarak azaltacaklardır. Klinikte takip ettiğimiz birçok annede, stres ve mutsuzluk halinin ortadan kalkmadığı takdirde ne kadar tatlı tüketseler de süt yapımının yetersiz olduğunu defalarca kez tecrübe etmiş bulunuyoruz. Anneler ve kayınvalidelerin dediği gibi “ne istersen ye, sen süt veriyorsun” lafı medikal olarak ancak “ne istersen ye, sen hamilesin” lafı kadar geçerlidir. Nasıl ki hamileyken anne adaylarının fütursuzca kilo alması doğru değilse, anne olduktan sonra yani emzirme döneminde annenin kontrolsüzce kilo alması da doğru değildir. Anne kilo vermeyi başaramıyorsa bile emzirme döneminde kilo almamayı başarmalıdır.

Süt miktarını arttırmak için gereksiz kalori yüklenmek yerine mümkün olan her şeyin sıvı olarak tüketilmesini önerebiliriz. Örneğin, meyve tüketmek yerine şeker eklemeden komposto yapmak (bakınız; meyvenin suyunu sıkın için şeklinde önermiyoruz!) hem meyve yemenizi hem de sıvı almanızı sağlayacaktır. Ya da yoğurt yemek yerine ayran içmek (eğer bebekte veya annede gaz yapmıyor ise, eğer yapıyorsa da; az yağlı yoğurt çorbası olarak tüketmek olabilir), az miktarda zeytinyağıyla yapılmış sebze yemeklerini daha sulu pişirip suyuyla beraber yemek sayabileceğimiz seçeneklerden sadece birkaçıdır.

Uzm. Dyt. Yasemin Serintürk
ÖZEL ECHOMAR GÖZTEPE HASTANESİ / İSTANBUL
216-565 40 70/ 1333-1322

Yasemin’in de değindiği su içmenin önemini ben birinci elden tecrübe ettim. Bundan bir iki hafta önce Deniz’in peşinde koşturmaktan yorulduğum ve aksi gibi su da içmeyi unuttuğum bir günün akşamında sütüm fark edilir şekilde azaldı! Blogcu Anne Entegre Süt Üretim Tesisleri greve girdi. Neyse ki akşamdı, Derin zaten çok emmek istememişti. Hemen bardak bardak su içtim, sabaha toparlamıştım.

Demek ki ne yapıyormuşuz? Tatlılara, şekerli içeceklere teslim olmak yerine bol bol su içiyormuşuz. Günde en az iki buçuk litre… Süt yapsın diye bize önerilen sütlaçları, revanileri de kibar bir dille geri çeviriyormuşuz.

(Kolay değil, çok iyi biliyorum)


Bu da ilginizi çekebilir: 15 Adımda doğum sonrası kilolardan kurtulmanın yolları


Paylaşın:

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

20 yorum

 1. Elifcim. Ben lohusa serbetinin . bahartlardan dolayi ,gaz emici ,toksin atici oldugu icin oneririm,
  sekerli oldugu icin degil. Seker miktari kisiye bagli.
  Diyetisyenlere saygi duyarim. Ama deneyimler de goz ardi edilmemeli.
  Hic bir zaman agir tatlilari onermedim, hamileligimde yemedim..

  • su içme ile ilgili benim bir tavsiyem var, sizlerle paylaşmak istedim.
   Bizim evde kocaman- ama gerçekten kocaman takribi 1 litre- bir bardak var. Ustelik bardak kapaklı ve pipetli. (San Diego Zoo Hatirasi, ahh ahh)Bir yandan emzirmek bir yandan da su icmek bana pek zor gelmişti. ama o pipetli bardak isimi kolaylastirmisti. Cunku;
   1. hem emzirip hem su icemiyordum beceremedim bir türlü. Bu pipet işi rahat, huplet gitsin.

   2. zirt-pirt su doldurmak zorunda degilsin. 1 litre, ic ic bitmiyor.

   3. Olcumu kolay. Biliyorum ki ondan gun icerisinde 2-3 tane ictim mi tamam.

   Tavsiyem piyasadaki en buyuk bardak+pipet. (Belki starbucks'un en buyuk boy bardagi is gorur, hem de kapakli,pipetli)

 2. elif hnm
  meraktan soruyorum kaynarı bildiğinize göre siz nerelisiz?

 3. merhabalar,
  erken ve acil doğum yaptığım için ,anormal bir stres yaşadım. o nedenle bebeğimin doğduğunun ertesi günü sütüm tamamen yok oldu. Ama büyük bir çabayla, sütümü arttıabildimgerek sağarak, gerekse emzirerek. Odönemde annem ve etraftakiler süt yapsın diye bana bol komposto yaptılar, bal tadında. ben emzirme danışmanı olmama rve bunlara gerek olmadığını bilmeme rağmen, o kadarısrarın üstüne ,o kompostoladan içtim. sütüm artmadı, sadece vücudumdaki yağlara yağ kattım..emziren annelere tek tavsiyem bol bol su için!!

 4. Lohusayken annecim lohusa şerbeti yapmıştı. Ne güzel birşeydir o. Ocak ayıydı, soğukta içindeki baharatlarla ne güzel ısıtıyordu içimi..Bir gelen oldu mu hemen tutturuyordum "Allahaşkına şerbetten için" diye.Maksat onlarla beraber ben de içeyim diye…Annecim içine haşlanmış badem de koyuyordu. Çok çok güzeldi…Bazı şeyler süt olsun diye içiliyor ama amaç o vesileyle bazı adetleri yerine getirmek…Lohusa şerbeti de bizim unutulmaya yüz tutmuş bir adetimiz.O sırada hiç kilo veremedim, içtiğim şerbet süte de dönüşmedi ama olsun…Süt için en gerekli şeyin stresten arınmak olduğunu biliyorum…Zor geçen bir günün ardından sağdığım sütlerin yarı yarıya üstelik kalıcı bir biçimde azaldığını biliyorum.

 5. Elifcim Yasemin senin kuzenin miydi??? Kendisi bana gayet güzel 18 kilo verdiirdi 2 sene kadar önce.. Sonra ben gitmez olunca başladığım noktaya geri döndüm ama doğumdan sonra yine gidicem.. Tesadüfe bak…

 6. Fakat kaynar ne harika bir şeydir! Ben de Adanalı bir çift arkadaşımın bebeğini görmeye gittiğimde tatmış ve bayılmıştım 🙂

  Bir yerde şöyle okumuştum: 1 cc süt üretimi için vücut yaklaşık 3 kalori harcar. En hızlı şekilde kalori alınabilecek gıdalar şekerli gıdalar olduğundan halk arasında "tatlı süt yapar" inancı yaygındır. Halbuki anne, günlük beslenmesine ve içtiği su miktarına özen göstererek de yeterli süt yapacak kaloriye ulaşabilir. Bunun için fazladan tatlı tüketmeye gerek yoktur.

  Bir de ufak not. 1 cc süt = 3 kaloriden hesaplarsak, emzirme sırasında aslında ne kadar çok kalori yaktığımızı da görebiliriz. Bu yüzden de emziren anneler daha kolay kilo verir tezi doğrudur. Çok performanslı emzirdiği halde o dönem çok kilo alan arkadaşlarımın hepsinde tiroid sorunu çıktı. Bilginize…

  Sevgiler, Başak

 7. uyku ! daha çok uyku!
  dinlenme ve uyku yoksa, çok su içmek bile fayda etmeyebilir.
  bir de rahat olup ' bebeği besleyeceğinize' inanmak, buna inanarak emzirmek de çok önemli, derim ben 🙂

 8. bol su içmenin yararına ben de inanıyorum. hem süt üretimi için hem de vücuttaki kalan ödemi atmak için, hamilelikteki selülitlerin gitmesi için, olası bir idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için (özellikle normal doğumda açılmanın etkisiyle daha çabuk mikrop kapma riski olurmuş. ne kadar doğru bilmiyorum. bilen varsa paylaşırsa sevinirim.).

  bence de tatlı âdetlerimizi yaşatmak adına ben de lohusa şerbetine evet diyenlerdenim. zaten emzirmek çabuk kilo verdiriyor. doğuma 69 kiloyla gittim 3 hafta oldu 58-59 kiloya indim. zaten çok iştahım da yok eskisi gibi. belki de su içmek tıkıyor beni.

 9. evet elif,aynen katılıyorum.lohusa şerbeti konusunda vuslat ve elif'e hak veriyorum.çok güzel bir gelenek bence.ayrıca içindeki her baharatın o dönem için vücuda ayrı faydası var.tarçın kan şekerini dengeliyor mesela,karanfil ödem attırıyor.eskilerin bir bildiği vardır.şeker miktarı da isteğe göre ayarlanabiliyor.

  tatlı yemekten ziyade rafine şekerden uzak durmak gerek bence,hatta hayatımızdan tamamen çıkarmak.Meyveler,hurma,doğal pestiller,meyve suları,tahin pekmez neyimize yetmiyor??
  zaten beslenmesinde şekere yer vermeyen biri(karbonhidratlara aşırı yüklenmedği sürece) hayatı boyunca kilo sorunu yaşamaz bence.

 10. bir de aklıma takılan bir soru var: şeker hastası anneler nasıl emziriyorlar bebeklerini? süt ,tatlı yemeye bağlı olsa onların hiç sütü olmaması gerekir,öyle değil mi? çevremde böyle biri yok,acaba burada bilgisi olan var mı bu konuda?

 11. ineklerden ilham alarak!
  saldım çayıra duygusu,
  uyku,
  su
  ve bol yeşillik demek istiyorum :=)

 12. Ben ne lohusa şerbeti içtim ne de başka birşey. Çılgınlar gibi de su içmedim, uykularım delik deşikti…3 sene emzirdim! hadi bakalım burdan yakın!

 13. Ben yenen tatlı şeylerin sütü daha lezzetli yaptığını duymuştum. Bu konuda fikri olan var mı? Yoksa bu da söylenti mi?

  • yediğimiz sarımsak bile sütten çocuğa geçip onun damak tadını oluşturuyor, tatşı şeylerin süte geçmesi de olasıdır. Ben olsam, çocuğumun tatlılara karşı zaafı olma olasılığına karşı, bol bol sarımsak, soğan yerdim 😉

 14. YASEMİN_EKİN – Çok önemli bir hatırlatma yapmışsın, unutmuşum onu yazmayı. Ben de şişeyle gezmesem ne ne kadar içtiğimi biliyorum, ne de gerektiği kadar içiyorum.

  SİTARE – Ben Mersinli, ama eş durumundan Adanalıyım. 🙂 Kayınvalidem kaynarı pek güzel yapar: http://www.nursendogan.com/2009/11/kaynar-lohusa-

  FİLİZ – İnanmıyorum! Evet, Yaso benim çok sevgili kuzenim. Demek yakında onun orada da karşılaşabiliriz seninle…

  HUYSUZ – Kesinlikle, uykunun de önemi yadsınamaz.

  ZEYNEP – Noktayı koymuşsun olaya 🙂

  AÇALYA – Yahu tam da olayı çözdük derken şimdi ortalığı karıştırmanın alemi var mı? Bırak da suya, uykuya inanalım 🙂

 15. benim sizlere daha öncede bahsettiğim süper dokturum ebru saraç, sütü artırsın diye geleneksel olarak tatlı/ şekerli tavsiye edilmesini; '' muhtemelen eskiden durduk yerde bu kadar çok su içilmiyordu; tatlı yedirilmesinin sebebi ,emziren kadın şeker yiyince susasın, daha çok su içsin diyeydi bence'' demişti. hiç aklımdan çımadı…

 16. "herşeyin başı moral"bu lafn ne kadar dogru oldugunu geçen hafta onayladım!4 günlük bebeğimle annemin yazlıgına gıttık 5 gün orada kayif sürdüm aynı yiyeceklerle beslendım ama sütüm 2 katına çıktı istanbula dönünce sıkıntıdan yıne eskı halıne döndü ama herşekide allaha şükür sanem bebeğe yetiyor…