2 Yorum

Prima Babyshow’dan izlenimlerim, kaçırdıklarım…

Cumartesi Hilton Convention Center’da düzenlenen Prima Babyshow’a gittim.

Aslında tüm gün süren ve öğleden sonra da izlemek istediğim workshop’lar olan bir etkinlikti. Ancak aynı zamanda dün benim bebek partimi yapan arkadaşım Doris’in de bebek partisi olduğu için erken ayrıldım.

Babyshow genel olarak oldukça güzel bir organizasyon. Belki de ilk kez gerçekleştiriliyor olmasının verdiği bazı pürüzler giderilse eminim daha da güzel olacaktı. Nitekim:

 • Hilton Convention Center’ın otoparkı evlere şenlik. Park ettikten sonra “Oh, çok şükür biri engellileri ve bebeklileri düşünerek asansör koymuş” diye güle oynaya bindiğim asansörden çıktığımda hüsrana uğradım. Nitekim, asansörün durduğu kattaki çıkışın önünü garip şeylerle kapattıkları için Derin’in içinde olduğu puseti 15-20 basamak hoplatarak normal çıkıştan çıkmak durumunda kaldım. Asansör var mı? Var.
 • Etkinlikler Convention Center’ın iki katına yayılmıştı. Giriş katında “ana sahne”, aşağıda ise “advice theater” bulunuyordu. Ancak yönlendirme yeterince yapılmadığından ve Prima yetkilileri (ya da o şekilde giyinmiş olan kişiler) gereği gibi bilgilendirilmediğinden herkes birbirine “Hangi kata ineceğiz? Emzirme odası nerede?” diye sorup duruyordu. Emzirme odası için alt kattakiler yukarıya, üst kattakiler aşağıya yönlendirip duruyordu.
 • Ana sahnenin olduğu kat oldukça karışıktı. Bir yandan uzmanlar panelde konuşurken diğer yandan hemen yan tarafta kurulmuş olan Gymboree oyun alanında çocuklar oyun oynuyor, onların gürültüsünden panelistleri duymak zor oluyordu.
 • Yiyecek-içecek olayı ciddi bir problemdi. Bütün gün sürecek olan ve bir sürü gebe ya da çocuklu ailenin katıldığı bir etkinlik için çok daha iyi hazırlanmış olmaları gerekirdi. Yemek satışı yapmasına izin verilen Art Cafe’de içecek satışı yapılmıyordu. Nedenini sorduğumda Hilton’un izin vermediğini söylediler. Art Cafe yetkilileri incelik gösterip yanımdaki su şişemi kendi damacanalarından doldurdular, ama her içecek almak isteyene aynısını yapmaları mümkün olmamıştır diye düşünüyorum.

Ben Babyshow’un ilk dört saatine katılabildim. Bu dört saat boyunca çeşitli workshop’lar ve paneller vardı. Önce ana sahnedeki, Prima’nın yeni bebek bezi Premium Care’in de teması olan “dokunma” ile ilgili paneli dinledim. Bazı afişlerde katılımcı Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin olarak duyurulmuş olmasına rağmen bir başka profesör Adem Aydın konuşmacıydı. Konu bebeklere dokunmanın, tensel temasın önemiydi.

Sonrasında alt kattaki sahnede gerçekleşen ve Bebek ve Astroloji konulu sunumu dinledim.

Astrolojiye pek ilgim yok aslında. Kendisini “natal astrolog” olarak tanıtan Anneysen.com uzmanlarından sunumu yapan Aytuğ Yüceer Özdemir de sunumuna bu konuda serzenişte bulunarak başladı, ve astrolojinin gazetelerde gördüğümüz “burcunuz” bölümünün ötesinde, bir bilim dalı, üstelik de en eski bilim dalı olduğundan bahsetti.

Neymiş bu “natal astroloji”? Bebeğin ilk nefesini aldığı andaki gezegenlerin konumuna göre bebeğin karakterini, kişilik özelliklerini tespit etmeye çalışan astroloji alanıymış. (Wikipedia’da daha fazla bilgi -İngilizce olarak- var) Natal astrologlara bebeğinizin doğum tarihini, saatini tüm detaylarıyla verdiğinizde size güneş burcu, ay burcu ve yükselen burcu gibi detayları çıkarıp, dahası modlarını ve şu an hatırlamadığım başka detayları da ekleyerek çocuğunuzun matematiğe mi sanata mı daha yatkın olacağını, girişken mi yoksa utangaç mı olacağını söyleyebiliyorlarmış. Böylece siz de çocuğunuzu büyütürken, geleceğini planlarken, okulunu seçerken bu verileri göz önünde bulunduruyormuşsunuz.

Özdemir sunumu sırasında her burçtan bebeğin özelliklerinden bahsetti. Önce Koç’la başladı. Derin de Koç olduğu için ilgiyle dinledim: Koç bebeklerini büyütürken onlara sabır ve empati öğretmek gerekirmiş. SABIR? Hmmm… Derin ana karnında geçirmesi gereken bir ay daha varken ansızın geliverdiğine göre SABIR üzerine çalışmamız gerekeceği kesin.

Deniz’in burcu da Yay. Özdemir Yay burcu bebeklerini anlatırken Deniz’i tıpatıp tarif etti: Neşeli, girişken, yabancılarla iletişim kurmaktan çekinmeyen, vesaire. Ve ekledi: “Yay bebeklerine öğretmeniz gereken şey özgürlüğün de bir sınırı olduğudur.” O kadar doğru ki! Deniz’in çok bağımsız bir çocuk olduğundan bahsediyorum sürekli. Bu bağımsızlığı bazen her yerde her şeyi yapamayacağını hatırlatmamı gerektiriyor işte…

Sonuç olarak oldukça ilginç buldum ben bu natal astroloji konusunu…

Babyshow’da takip etmek istediğim başka etkinlikler de vardı. Özellikle Ezo Sunal Çocuk Atölyesi’nin Orff Yaklaşımı ile Ailecek Müzik aktivitesini izlemek isterdim. Orff ile müziği Deniz’in okulunda da yapıyorlar ve çok güzel sonuçlar alıyorlar. Ezo Sunal’ın bu konuda oldukça başarılı olduğunu duydum. (Okuyucular arasında çocuklarını götüren varsa fikirlerini paylaşabilir mi?)

Ayrıca Bebek Hemşiresi denince akla gelen isimlerden Ayşe Öner bebek masajı, bebek banyosu, bebek egzersizleri gibi konularda workshop düzenledi. Daha önce onun düzenlediği bir başka workshop’a katılmış, ve bu konuda deneyimli olduğum halde pratik bilgiler edinmiştim.

Lansinoh’un emzirme odası ve hemen yanındaki Prima’nın alt değiştirme odası bebekli ziyaretçilerin işini oldukça kolaylaştırıyordu. Alt değiştirme odasında bir Prima yetkilisi elinde bebeğinizin kilosuna göre Prima Premium Care bezini ve Prima’nın ıslak bezini vererek yardımcı oluyordu. (Bu sayede denemiş olduğum Premium Care’i beğendiğimi de söylemeliyim. Diğerinden daha yumuşak. Fakat tek farkı bu değilmiş, iri gözenekleri sayesinde sıvı kakayı da emiyormuş. Daha önceki emmiyor muydu bilmiyorum, bezi dağıtan Prima yetkilisinin yalancısıyım)

Kaçırdığım etkinliklerden biri çocukların sunduğu bir defileydi, ki ufaklıkları seyretmek isterdim. Bir diğeri de Anne Girişimcilerin Hikayeleriydi. Dinlemiş olan varsa paylaşırsanız sevinirim.

2 yorum

 1. Elif Hanım,

  biz de eşimle cumartesi ordaydık. 26 haftalık hamileyim ve çok büyük bir heyecanla gittik. şehir dışından geldiğimiz için ilk iki saatini kaçırmıştık… Sabiha Paktuna'yı kaçırdık diye çok üzülmüştük ama sizin yazınızı okuyunca içime su serpildii. biz de ilk bir saatimizi yukarda geçirdik ve tam biz gidelim her şey bitti dediğimiz anda, anneysen.com'dan aşağıda olduklarını söyleyen bir bayan sayesinde alt katı keşfettik… kapıda her hangi bir yönlendirme maalesef söz konusu değildi ve bu yüzden çok şey kaçırdık….
  sadece Ayşe Öner ve Acıbadem Hastanesinin diyetisyenini ve psikoloğunu dinledik. bir de nefes ile ilgili vardıı ama sonuna yetiştik…
  bizim için en güsel ve en faydası olan Ayşe Öner'in workshopu idi. Acıbademin sunumları biraz eksik geldi bize.
  genel anlamda çok eksik olmasına rağmen güzel bir etkinlik oldu.

  • Katılıyorum, yönlendirme oldukça eksikti. Sizin gibi kaçıran birçok insan olduğunu sanıyorum. Umarım bir dahaki organizasyon daha iyi kotarılır.