15 Yorum

Uyku terapistine mi gitsek, ne yapsak?

Ne yapacağımı şaşırdım.

Deniz erken uyanma olayının suyunu çıkardı.

Dahası, artık erken uyanmakla kalmıyor, az uyuyor.

Zaten hiç geç kalkan bir çocuk olmadı. Geçen yaz da, saatlerin ileri alınmasıyla 6-6 buçuk dedin mi ayaktaydı. Hatta isyan bile etmiştim bu konuda: 7’den önce çok erken!

Ancak o zamanlar okula yarım gün gittiği için öğle uykusunu evde uyuyordu. O da 1 buçuk-2 saati buluyordu.

Şimdi tüm gün okula gittiği için öğle uykusuna okulda yatıyor, o da 1 saat 15 dakikayı pek geçmiyormuş.

Akşamları en geç 9’da uyumuş oluyor. Sabah da 6 gibi uyanınca gece toplam 9 saat falan uyumuş oluyor. E, gündüz uyuduğu bir küsur saati de ekleyince toplam uykusu 11 saati bulmuyor bile!

Bu tabloya göre uyku toplamı yaşına göre alt sınırda.

Hadi bünyesi kaldırıyor olsa tamam diyeceğim. Ama yok, yetmiyor.

Sabah uyandığında henüz uykusunu almamış olduğu her halinden belli. Akşamları ise acayip bir huysuzluk, gözlerini ovuşturmaca…

Her şeyi denedik. Erken yatıralım? I-ıh, uyuması yine 9’u buluyor. Geç yatıralım? Hafta sonu bir arkadaşımızın yazlığına gitmiştik, 11’de uyudu, sabah 7 buçukta yine ayaktaydı. Odasını karartalım? Kız kardeşimin odasındaki panjurlar içeriyi Yedikule Zindanları’ndan beter karartıyor, ama yok, Deniz yine normal saatte ayakta. Sabahları yanımıza alalım? Yok, o da sökmüyor, yanımıza aldığımı 10 günün birinde belki 15 dakika daha uyumuştur.

Bilmiyorum ne yapmalıyız.

Bir ara Derin’in doğumuna vermiştik bu kadar erken hortlamasını. Annem buradayken 6’ya çeyrek kala falan uyanıp onun yanına çıkıyordu. Bizim yanımıza da gelmek istemiyordu üstelik. Annem onunla bire bir ilgileniyor diye böyle yaptığını düşünüyorduk. Ama yok, annem gittikten sonra da devam ettirdi. Yanımıza aldık birlikte uyuyalım diye, kıpır kıpır kıpırdanıyor, ne o uyuyor, ne biz.

Bu iki açıdan sorun:

(1) Dediğim gibi, kendisi uyuması gerektiği kadar uyumuyormuş gibi geliyor bize. Hareketleri onu gösteriyor.

(2) 7’den önce çok erken be kardeşim! Ben zaten Derin’i emzirip geri yattığımda saat 5 buçuk falan oluyor. Eh, neredeyse yarım saat sonra geri kalkmış oluyorum.

Bu sabah yeni bir şey deneyelim dedik. Dün ben de babası da ona söyledik: Uyanınca uykun varsa geri uyumaya çalış, hatta istersen gel bizim yanımızda uyu. Ama yok, uyumak istemiyorsan o zaman odanda takıl, bizi uyandırma.

Amacımız uyumayı daha cazip hale getirmekti.

Bizimki yine 6’yı 10 geçe uyandı. Beni çağırdı, üzerine yeleğini giydirdi, sonra uyumak istemediğini, kitap okuyacağını söyledi. Ve kalktı odasında kitap okudu hakikaten. Bir ara geldi, arabalarından birinin nerede olduğunu sordu. Gitti, buldu. Sonra sıkıldı, “Anne, uyan bak Derin uyanacak” demeye başladı. Bu sırada saat 7 olmuştu zaten.

Şimdi birkaç gün daha bunu deneyeceğiz. Ona “çok erken uyanma, uyansan da herkesi uyandırma” mesajı vermeye çalışıyoruz. Bilmiyorum işe yarayacak mı?..

Yoksa hakikaten bir pedagogla ya da uyku terapistiyle mi konuşsak diye düşünmeye başladım.

Paylaşın:

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

15 yorum

 1. Elifçim, bulursan bir çare bana da söyle. Benim kız da öteden beri Deniz gibidir. Hiç değişmedi. Haftasonu, yaz, kış hiç farketmez…Hatta bazan, gece boyu hiç uyku tutmadı dediği oluyor (Zannetmiyorum ama) aynı yetişkinler gibi konuşuyor. Sanırsın ki az uyuyan annem konuşuyor. Beni de çok yoruyor bu durum. Geç uyanmaya, yatak keyfine hasretim kaç senedir. Ama sonra düşünüyorum da babası da ben de çok uyuyan tipler değiliz. Çocuk da bize çekmiş demek ki deyip kendimi rahatlatmaya çalışıyorum. Ayrıca, çocukları bir türlü uyanamayan annelerle konuşunca onların da işinin zor olduğunu görüyorum…Neyse gene de bir çözüm varsa ben de duymak isterim.

 2. Elif,
  1. secenek uyaninca yatiginiza alip senin yaninda ses cikarmadan yatmasini tesvik etmen. uyumasi gerekmiyor.
  2. secenek onu kendi basina guvenli bir yerde birakip sen uyanana kadar kendi basina oyalanmasina tesvik etmen
  3. secenek, birinin blogunda okumustum. Hayvanli bir saat varmis. Alarmli, belli saatte gozleri aciliyormush. Onu 7-8 e kurup, Deniz kalkinca o hayvan gozlerini acmamissa uyanma saatini gelmedigini soylemek. Kimin blogu bulamadim cunku yorumlarda yazdigi icin reader da aratinca cikmiyor.
  4. secenek saat altida kalkmasinin altinda biyolojik saatinin erken calismaya baslamasinin disinda cis, acikma vs gibi sebepleri olup olmasini arastirmak, bunlara yama yapmak.

  Sonucta Kipircan bizden erken uyandiginda, biz 1. veya 2. yi yapiyoruz ve biz uyumaya devam ediyoruz. O da iki uc seferden sonra alisti. Biliyor, kalkmiyoruz. O da sesini cikarmiyor. Bazen uyuyor ama nadir. Cooook sikilana veya acikana kadar bizi illa ayaga kaldirmiyor.

 3. Açıkçası çözümünüzü ben de merak ediyorum…

  Çınar da az-uyuyangillerden 🙂 Gece uykusu 9-9.5 saat, gündüz de 1.5-2 saat arası uyuyor. Bir ara ben de takmıştım kafama (gerçi o aralar gece 10'da yatıp sabah 6'da kalkıyordu, gündüz 1'er saatten iki uyku uyuyordu), ama o zaman bile doktorumuz "eğer mutlu ve huzurlu görünüyorsa, hareketlerinde bir değişiklik yoksa, uykusu yetiyor demektir" demişti. Ki sizin Deniz'de gözlemlediğiniz gibi bir huzursuzluk yok Çınar'da hakikaten. Bir de tabii, son 10 gündür falan 6'larda uyanmayı bıraktı, 7:15 gibi kalkıyor, öpüp başıma koyuyorum!

  Pratik Anne'nin yazdığı o hayvanlı saati ben de okumuştum, fakat ben de hatırlamıyorum kimin blogu olduğunu… ama iyi fikir.

  Bir de, Çınar daha küçükken, uykuya sardığım dönemlerde, bir kitapta şöyle bir şey okumuştum: Mesela sabahları 6'da kalkıyorsa, saati 5:50'ye ya da 55'e kurup yanına gidiyorsunuz, onu hafiften uyandırarak pışpışlamaya başlıyorsunuz. Bu da uykusunu daha tam açamadan yeniden derin uykuya geçmesini sağlıyormuş. Ben hiç denemedim, bilmiyorum kendi kendine uyuyyan çocuklarda ya da Deniz kadar büyüklerde işe yarar mı aklınızda bulunsun…

  Sevgiler… Başak

 4. Ah ah bana da bir yol gösteren olursa çok sevineceğim. Ben de tam tamına bir haftadır 6'da kalkan kızımı napsam da 7ye kadar uyutsam diye düşün düşün düşünüyorum. Üstelik benimki sadece 13 aylık ve "erken kalktıysan oyuncaklarınla oyalan, bizi uyandırma" laflarının bilincinde değil:( 1 yıldır güne 7'de başlayan kızım nolduysa oldu, 1 haftadır 6, en çok 6.10'da ayakta! Üstelik hayatımızda hiçbir şey değişmedi. Odasında kalın mor renkli perdeler çekili oluyor ve biliyorum ki henüz acıkmamış oluyor, çünkü geceleri en az bir kere uyanıyor ve emziriyorum. Çiş desem, zaten onu da çok varsa bezine yapıyor, tutabilecekse zaten bekliyor tuvalete götürmemi. Sabah uyandıktan sonra yatakta emzirip yanımızda sessizce tutmaya çalışıyorum; ama nafile, ya babasının kulaklarını çekip uyandırıyor ya da ayaklanıp bazanın başlığına tutunup yürümeye çalışıyor!
  Gün içinde iki kez 1,5 saat uyuyordu bir süredir, artık 1 saat 10 dakikayı geçmiyor iki uykusu da. Tek uykuya düşürsem diyorum ama çocuk 4 saatten fazla uykusuzluğa dayanamıyor. Çok uzun zamandır 9,5'ta uyuyor. Haftasonuydu misafirdi gibi değişiklik durumlarında ise 10,5 veya 11'de uyuduğunda ise yine aynı saatte kalkıyor.
  Şimdi söyleyin bana, napmalı?
  bu duruma yavaş yavaş kendimi alıştırmalı mıyım?

 5. Elif bu konuda ise yarayan cozumleri paylasmani 4 gozle bekliyorum, zira Doruk yas olarak Denizden cko kucuk olsa da, bu erken kalkma, yeterince uyumadigi icin huysuzluk vs gibi sorunlar bizde de var.

 6. Bu konuda bayağı kitap devirdim çünkü bzim oğlanda sabah erkencilerden.. geçen gün dert yanmıştım http://kaymacina.wordpress.com/2010/05/13/tarla-k
  ben perde ile saati 6:50 ye çekebildim, hoş sen bunu da denemişsin.Sanırım Deniz yaşındaki çocuklarda en iyisi uyansa da başkalarını uyandırmaması gerektiğini söylemek.Bizim evde öyleydi, biz kızkardeşimle 7 de uyansak da 8 den önce odadan çıkmamız ve ses çıkarmamız yasaktı. Artık Deniz bunu öğrenecek yaşta.Elif bence bu yolda ilerle.

 7. Elif'çiğim, siz zaten ilk önce denenmesi ve yapılması gerekenleri yapmışsınız.
  Benim tavsiye edeceğim şeyi de aslında yapmaya başlamışsınız 🙂

  Biz de Aslı'da – aynı Pratikanne gibi- kendi başına oynama yöntemini kullanmıştık. Pek "yöntem" denemez gerçi ama 🙂 Aslı da uzun zamandan beri, uyandığı zaman kendini oyuna veren bir çocuk. Tabii ki önce bir yanımıza geliyor, hatta eskiden benim yardımımla gerçekleştirilen bir çiş seansından sonra odasına geri gidiyordu ama en azından odasına geri döndüğü için kalkar kalkmaz aile aktivitesinin başlamadığını biliyor en azından.

  6 civarında erken uyandığı dönemler oluyor bazen onun da. O zaman da ona "Eğer sabah gözlerin açılırsa tekrar kapa ve uyumaya devam et ki gündüz şunu şunu yapmak için daha güçlü olasın" falan diyorum. Bu işe yaramasaydı ben de Pratikanne'nin yazdığı saat yöntemini kullanacaktım.

  Sen yemek problemini çözmüş bir insan olarak bunu mu çözemeyeceksin!?… 🙂

 8. Ahha dedim okurken. Çünkü biz süredir çok mutlu mesut olan uyku hayatımız bir haftadır yatma saati 9, uyanma saati 6ya kitlendi. Oysa biz 8-7yi oturtmuştuk çok da sevinmiştik. Gün içinde 2 saat kadar uyuyor. Odası desen gerçekten karanlık.
  Aynı şey beni şaşırtmaya devam etmekte. Bu sabah geri uyutayım dedim olmadı. Bizim yatağa alınca aklına meme geliyor.
  Teorim, baharla günler uzayınca böyle bir düzensizliğin genelde çocuklarda görüldüğü ve 21 hazirandan sonra düzeleceği:))))

 9. BENİM ÇÖZÜMÜM BUYDU;

  Nasıl olsa sabah saat 5'de kalkıyorsunuz. Bir bardak ılık ballı sütü Deniz'i tam uyandırmadan içirip yatırabilirseniz göreceksiniz daha geç uyanacaktır. Deneyip sonucunu bana da iletebilirseniz çok sevinirim. Ben de mi tuttu yoksa tüm çocuklar böyle mi merak ettim 🙂
  sevgilerimle

  • Ela ya katılıyorum,deneme yanılmalarım sonucunda benimde ulaştığım sonuç şu ki ;oğlum 16 aylık….uyanma saatine yakın ben zaten kalkıyorum 4-5 gibi ve ılık bir bardak sütü aventin akıtmaz suluğuna koyup, yatağına bırakıyorum ve onun uyanınca bulmasını sağlıyorum.bazen kendisi içiyor bazen kucağımda içiyor , içtiğinden emin olduktan sonra bir iki dönmeye uyuyakalıyor.ama bu arada her ihtimale karşı onu gözlüyorum tabiki….

 10. evde panjur var mi- elektrikli olanlardan? Kayinvalidemlerdekiler oyle karanlik yapiyor ki odasi, bir gun 10'a kadar uyudum. Belki gunun isiklariyla ilgilidir.

 11. PRATİK ANNE – Bahsettiklerinin çoğunu denemiştik, ancak bu saat olayına bayıldım! Kesinlikle denemeyi düşünüyorum, "pratik" yaklaşımın için teşekkür ederim 🙂

  ELA – İşe yarayacağını pek sanmıyorum, nitekim 5'te uyanabilse o saatte kalkar eminim. O yüzden korkarım uyandırmaya 🙂

  AYŞE – Panjur bizim evde yok ama kız kardeşimde denemiştik ve işe yaramamıştı 🙁

  Benimle aynı dertten muzdarip olanları bir çözüm bulursam bilgilendireceğim. Sevgiler…

 12. ben de saat olayini okudum bir yerde, ama hayvanli falan degil bildiginiz digital saat. surasi 7 olmadan anneyle babayi uyandirma diyorsunuz. Deniz zaten kocaman cocuk biliyordur 7yi 6yi.

 13. Merhaba Elif,
  benim normalde 7.30 – 8.00 arasi uyanan kizim bir suredir 6 – 6.30 gibi uyanmaya basladi ve denedigim bir suru numaraya ragmen onun tekrar uykuya dalmasini saglayamadim. Ben de uyumaya devam edebilmek icin cok ise yarayan son numarami uyguladim : onu karyolasinda birakip portable DVD playerini uygun bir yere koyup baby Einstein serisini aciyorum…ve 1 saat daha uyuyabiliyorum 🙂 kiminiz simdi " neeee , tv cookk zaraaarrliiiii " diyeceksiniz ama kizimin doktoru Kadir Tugcu bunda bir sakinca gormedigi icin ben de cok rahatim.