3 Yorum

Bebek mamalarında kuşku

Aşağıdaki basın bülteni geçen hafta Fikir Sahibi Damaklar grubunda paylaşılmıştı.

Olduğu gibi yayınlıyorum:

Bebek Mamalarında Büyük Şüphe!

Tüketici Örgütleri Federasyonu’nun (TÖF), bebek mamaları, bebek devam mamaları ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde GDO bulunup bulunmadığına yönelik araştırması talep ettiği bilgilere, bazı firmalar yanıt vermedi. Bu durum, “Bazı firmalar neleri saklıyor? Bu ürünleri tüketen bebekler tehlike altında mı?” sorularını akıllara getirdi.  TÖF, tüketicilerin sorularını kamuoyu önünde tekrar sorarak, bu firmaları yanıt vermeye çağırdı.

TÖF Genel Başkanı Fuat Engin’in konuya ilişkin basın açıklamasını ilginize sunuyoruz.

Basına ve Kamuoyuna,

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) içeren ürünler 1990 yılından başlayarak dünyada, 1998’den itibaren de ülkemizde sokuldu. GDO’lu ürünler yıllarca ülkemize yasal bir düzenleme olmadan girerek, doğumdan ölüme tüketiciler tarafından tüketildi ve tüketilmekte.

Yaşanan bu gerçek durumdan hareketle, tüketicilerin  “bebek  mamaları, ve formülleri, devam mamaları ve formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek besinleri” konusunda kafasında oluşan soru işaretlerini ortadan kaldırabilmek amacıyla bir çalışma hazırlamak istedik. Bu kapsamda, GDO’lu ham ve işlenmiş ürünler ile GDO’lu yemlerle beslenen hayvanların ürünleriyle üretilen veya ithal edilen bebek  mamaları, devam mamaları ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerine ilişkin araştırma başlattık.

Tüketicilerin sağlık ve güvenliğinin korunması, bilgi edinme ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı ilkelerinden hareketle,gıda güvenliği ve hijyeni, sağlıklı çevre ve biyoçeşitlilik, sosyal sorumluluk, standartlara tam uyum açılarından bilgilenmek ve tüketicileri bilgilendirmek, izlenebilirliğin ve şeffaflığın sağlanabilmesi için başlattığımız bu çalışma çerçevesinde ülkemizde bulunan üretici veya ithalatçı bebek maması firmalarına çeşitli sorular yönelttik.

Ancak sonuç tüketiciler açısından tam bir hayal kırıklığı oldu.  Konuyla ilgili endişelerimizi gidermek üzere bilgi istediğimiz firmaların bazıları, aradan geçen süreye rağmen tüketicinin sağlık ve güvenliğini tehdit eden, tüketicilerin bilgi edinme hakkını ortadan kaldıran böylesine önem arz eden bir konuda cevap vermeyerek, tüketicilere karşı sorumluluklarını yerine getirmedi. Bu firmalar, izlenebilirliğin ve şeffaflığın sağlanabilmesini yok sayarak ürünlerinin içerindeki biyoçeşitlilik, üretim ve hijyen koşulları, standartlara uyum gibi bilgileri tüketicilerden saklamayı tercih etti.

Bebeklerin beslenmesinde, büyümesinde ve gelişmesinde yer tutan mamaların GDO içerip içermediğine yönelik araştırmamızın sorularını,  söz konusu firmalara son kez ve kamuoyu önünde açık bir biçimde yeniden soruyor ve onları bu konuda bilgilenmek isteyen tüketicilere yanıt vermeye çağırıyoruz:

 • Mısırdan elde edilen, Nişasta, NBŞ, Fruktoz, Glikoz ile soya, soya lesitini ve türevlerini  bebek mamaları, bebek formülleri, devam  mamaları ve formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerinin  üretiminde kullanıyor musunuz?
 • Ürettiğiniz ya da işlediğiniz ürünlerde Aspartam  ya da türevi yapay tatlandırıcılar kullanıyor musunuz?
 • Ürünlerinizde kullandığınız süt ve süt ürünlerinin menşei hakkında bilgi verir misiniz?
 • Ürettiğiniz/işlediğiniz ürünlerde Genetik Modifiye (GDO) hammadde/malzeme kullanıyor musunuz? Hangi ülkelerin hammadde, alzeme ve işlenmiş ürünlerini kullanıyorsunuz?
 • İthal ettiğiniz bebek maması ve türevlerinin ürün içeriklerinde Genetik Modifiye (GDO) ürünler var mıdır?
 • Ürettiğiniz/işlediğiniz/ithal ettiğiniz ürünlerle ilgili biyolojik analizler yaptırıyor musunuz? Yaptırıyorsanız hangi sıklıkta yaptırıyorsunuz? Örnek analizler verebilir misiniz?
 • Ürettiğiniz/işlediğini ürünlerde Genetik Modifiye hammadde türevleri içeren malzemeler kullanıyor musunuz? (Nişasta, NBŞ, Fruktoz, Glikoz, lesitin, sıvı yağ, süt ve süt ürünleri) kullanıyorsanız oranı ne kadardır?
 • TKHK un 12.  maddesi ve ilgili yönetmeliği ile, 2002/33 no’lu Şeker Tebliği’nin 4. maddesinin ilgili hükümlerine uygun olarak ambalajlama, etiketleme ve işaretleme kurallarına uygun davranıyor musunuz? Tüketime sunulan ürünlerin ambalajında (kutu-kova-cam kavanoz gibi kaplar dahil) ya da etiketinde üretim yeri, malın ayırıcı özellikleri ve fiyatını yazıyor musunuz?
 • Üretimden tüketim sürecine kadlirliği sağlayan/sağlayacak önlemleriniz/çalışmalarınız var mı?
 • Tüketicilerin, üretim süreçlerine ve kontrol safhalarına ar izlenebikatılmasını sağlayacak düzenlemeleriniz var mı?

AKSİ HALDE HUKUKİ İŞLEM!

Sorularımıza yanıt almadığımız durumda TÖF olarak, bilgi gizleyen firmalar hakkında hukuki işlem başlatmanın yanı sıra, tüketicileri bilgilendirerek, şüpheli ürünlerin tüketilmemesini isteyeceğiz.

Şeffaflık, izlenebilirlik, bilgilendirilme, denetim süreçlerinin işletilmesi konusunda Tarım Bakanlığı yetkililerini görevini yapmaya çağırıyoruz.

 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

 1. Merhabalar
  Bende nazizhane mamalar hakkında fikrimi belirtmek isterim …Hipp markaları Gdo isteremeyen saglık bakanlıgı tarafıından onaylanmış belgesi bulunmakta…Tamamen doğal oldugunu bılıyorum Bide yanlış hatırlıyamıyorsam SMA mamalarıda bu gruba gırıyor ama tam emın degılım (sma) ?..ben fırmaya mail atım cvp bekliyorum … Sevgiler

 2. Tamam, iyi, güzel tembelliğe savaş açıp almadık mama falan, herseyi kendimiz yapalım deyip geçtik işin basına… Bebeklerimize hazırladığımız gıda malzemelerinin gdo lu olmadığından nasıl emin olacağız. Dev gibi elma-ceviz agaclarınasıl bodur oluverdiler? Asılama da bir nevi genetikle oynama degil midir? (GDO TANIM: Bir canlının gen diziliminin değiştirilmesi ya da ona kendi doğasında bulunmayan bambaşka bir karakter kazandırılması yoluyla elde edilen canlı organizmalara "Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar", kısaca GDO adı veriliyor.) Bence GDO coktandır hayatımızda… Korunmak mümkün değil. Nsıl bileceğiz pazardan aldığımız elmanın, armudun, cevizin gdo lu olmadığını? Burada tıkanıp kalıyorum işte… Ve diyorum ki analizlerini yapıyorlarmış, gdo lu değilmiş, hem de organikmiş, bebek mamaları bu yönden bakıldığında daha güvenli gelmiyor mu?