39 Yorum

Kolikli hassas bebek jetlag olursa ne olur?

Ortalık duman olur. Bizde olduğu gibi.

Derin’in problemi nedir, tam olarak bilemiyorum. Kolik mi? Jetlag mi? Yoksa, Hülya’nın dediği ve bana da çok mantıklı geldiği gibi Derin “hassas bir bebek” mi?

Belki de üçünden de biraz var.

***

Dün Derin’in ikinci ay kontrolü vardı. İyi, hoş, gelişimi yerinde. Biraz daha kilo alabilirmiş ama çok fazla takmadık kafaya.

Tabii ki bu kolik sorununu da dile getirdik. Doktorumuz yaşadığımızın adını kolik olarak koymak için başka hiçbir sıkıntımız olmaması gerektiğini söyledi. Ve şöyle bir yorumda bulundu: “Acaba doymuyor olabilir mi? Bunu ‘gündüz de huysuz’ dediğiniz için söylüyorum. Bir seans takviye verelim, bakalım ne olacak.”

Ben mama vermek istemediğimi söyleyince “Sütünüz varsa onu sağıp biberonla verin tabii, ama sütünüzün olmaması lazım, bebeğin hepsini bitiriyor olması lazım” dedi.

Derin’i emzirdiğim zaman ne kadar yiyeceğine kendisi karar veriyor. Doyduğunu düşündüğü noktada memeden çekiliyor. Bir iki üstelesem beni kırmamak için alıyor, sonra ağzıyla oyun yapmaya başlıyor. Anlıyorum ki daha fazla emmek istemiyor.

Ama belki de yoruluyor, üşeniyor, bilmiyorum. Doktorun tavsiyesi üzerine dün akşam üzeri emdikten sonra bir biberon sağılmış süt verdim. Doktor “40-50 cc içerse demek ki doymuyor, 20 cc kadar içerse problem yok” demişti. 20’den az fazla içti. Böylelikle zaten çok ihtimal vermediğim “aç kalıyor” seçeneğini rafa kaldırdım.

Doktorumuz kolik için de Nurse Harvey’s Bitkisel Şurup önerdi. Henüz denemedim. (Deneyen, görüşlerini paylaşmak isteyen varsa yorumlarda yazarsa sevinirim.)

Amerika’ya gittiğimizde bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine şu Wrap Sling dedikleri türde slingden aldım. (Benim aldığımın markası Moby Wrap) Burada da birkaç kişide rastlamıştım. Ayça‘nın kullandığını biliyorum. (Doğru hatırlıyorum değil mi Ayça? Wrap sling’di o?? Erin’le aynadan çektiğin bir resmin vardı hani?)

Derin de wrap sling olayını çok seviyor. Daha önce kullandığım pouch sling’den daha rahat ediyor sanki içinde. Ben de öyle. Daha önceki bir omzumun üzerinden geçtiği için hareketlerimi kısıtlıyordu. Bu, sırtımdan dönüyor. Dolayısıyla hem kollarımı serbest bırakıyor, hem de bebeğin ağırlığını eşit olarak dağıttığı için taşıması daha kolay oluyor. Doğan gelsin, resim çekip koyacağım buraya.

Her neyse işte, dün akşam Derin yatana kadar onun içindeydi. O göğsümde yatarken bir yandan karpuz-peynir yiyip bir yandan Aşk-ı Memnu seyrettik annemle. Gece de bu sefer yanımda yatırdım. Geçen gün gelen yorumlardan cesaret aldım. Yine de korkumdan aramızda mesafe bıraktım. Sonuç olarak gece 11 buçuktan sabah 8 buçuğa kadar üç kez uyanıp meme emip kaka yapmak kaydıyla uyuduk.

Bu, inanılmaz bir gelişme. Ve ben bunu neye bağlayacağıma henüz karar veremedim:

 1. Aşı olduğu için verdiğimiz ateş düşürücüye mi?
 2. Az da olsa aldığı takviye süte mi?
 3. Yoksa, kolik ağlamalarının tuttuğu saatlerde benden hiç ayrılmamacasına kucağımda sımsıcak gezmesine, karnının acıktığını hissettiğim anda, daha ağlamasına fırsat vermeden emzirmeme ve gece de yanımda yatırmama mı?

Bana daha çok üçüncüsü gibi geliyor.

Hülya‘nın da dediği gibi, belki de Derin kolik molik değil. Belki de sadece hassas bir bebek. Her ne ise eğer, Deniz’den çok farklı olduğu kesin. Deniz, hastaneden geldiği günden itibaren kendi yatağında yattı. İki buçuk aylıkken akşam 7’den sabah 4’e, 5’e kadar uyurdu. Hala da uykusu gelince her yerde, her koşulda uyur. Kısacası uykuyla barışık, kendini rahatlatabilen bir çocuktu.

Derin daha farklı. O uyurken, üstelik derin uyuyormuş gibi görünürken bile öksürsem yerinden zıplıyor. En ufak bir sese tepki veriyor. Belli ki daha çok etkiliyor onu çevresinde olup bitenler.

Bu konuda daha sonra daha uzun yazacağım. Derin’in Deniz olmadığını, her bebeğin farklı olduğu gerçeğini kabul etmeye çalışıyorum şu sıralar. Ve bu gerçekten hareketle bebeğimin ihtiyacı olduğunu düşündüğüm anne kokusunu ve tensel teması mümkün olduğunca vermeye çalışıyorum ona…

***

Dün doktorumuzla rahat rahat konuşamadık. Çok yoğun bir günüydü, üstüne, erken doğmuş bir bebeği kontrol etmek için doğum katına gidip geliyordu.

Biz oradayken telefon açıp onu yukarı çağırdılar, geldiğinde bize hikayeyi anlattı: Bir başka hastanede, 27 haftalık olarak doğmuş bebek. Kalp ameliyatı olması için Amerikan Hastanesi’ne getirmişler. Kontrol edip bize geri döndüğünde “durumu iyi” dedi, çok rahatladım. Tam çıkarken tekrar çağırdılar, “kötüledi” diye. Annem de, ben de buruk ayrıldık oradan.

Akşam annemle otururken aklıma geldi, ona da söyledim. Ben şurada üç günlük uykusuzluğa pes ettim. Söyleniyorum, ağlıyorum. Ne o? Uykusuz kaldım. Ya o bebeğin anne-babası ne yapsın? Onların gözüne gerçek anlamda uyku giriyor mu acaba?

Bebeğin durumu ne oldu, hiç bilmiyorum. Umarım, tüm kalbimle dilerim ki iyidir. Bütün uykularım onun anne-babasının olabilir.

39 yorum

 1. Nurse Harveys i kullanıyorum süper tavsiye ederim.Zaten benim bebiş te 2 aylık doktor vermişti.

 2. Bir anne olarak içim burkuldu..Dilerim bir an önce sağlığına kavuşur yavrucak..Gaz ilacı olarak o bahsettiğin ilacı kullanmadım ama en az onun kadar popüler bir ilaç daha var Sab Simplex..Ayrıca rezene de verdim ben..Bir kez daha doğum yapsam ve gaz problemi ile karşılaşsak hiç bir şey kullanmazdım..Çünkü hiç bir işe yaramıyor…2,5-3 aydan önce ne yaparsanız yapın geçmiyor bu gaz illeti..Ne kadar doğal olduğu söylense de fabrika üretimi bir şeyin verilmesine taraftar değilim..Ama zamanında kullandım..tecrübesizlik diyelim..Çok az kaldı, yakında bitecek bu sıkıntınız..Kolaylıklar dilerim…

 3. Selamlar. Oğlum 2 haftalikken kullanmaya başladım nurse harveys i. 2 hafta sonra om-x diye baska bı ilaca geçtim. Çünkü bizim adam hiç uyuyamiyordu. Ancak bu da pek ise yaramıyor galiba. Doktorum bu da sökmezse Colinox deneyelim dedi. Valla bebeğim 1 aylık ve deneme tahtasına dondü. Om-x İ de nurse harveys i de çok meth etmişlerdi. Ancak sunu soyliyim her cocuk farklı olduğu gibi bu tarz şurupların da etkisi farklı oluyor. Ben yine de bir deneyin derim. Sevgiler…

 4. Merhaba Elif,
  Nurse Harvey şuruptan biz kullandık, pek faydasını gördüğümü söyleyemicem. Bebeğim 1 yaşına yaklaştı şu anda. İlk zamanlar (2 ay boyunca) oğlum sürekli memede kalmak istiyordu. Memede uyuyakalıyordu. Ne zaman yerine yatırsak kısa bir süre sonra uyanıveriyordu. Doymuyor mu endişesine biz de kapılmıştık ama kilo alımı yerinde olduğu için doktorumuz endişe etmememizi söylemişti. Doğmadan önce Tracy Hogg-baby Whisperer okumaya başlamıştım. Hani nerde rutin, nerde 3 saatlik döngüler? Bize o düzen hiç uymadı. Sürekli emdiği ve uyuduğu saatleri yazıyordum. Bebeğim kesinlikle 2 saatte bir emiyordu ve aralarda uzun uykuları yoktu. Bizim EASY rutinleri EAEAEASY şeklindeydi. Yani Eat-Activity-Eat-Activity…sonunda Sleep 🙂 Doktorumuz az uyumasını gazı olduğuna bağlayarak Nurse Harvey verdi. Ozan 1 hafta boyunca şapır şupur yalanarak şurubu yutarken 1 hafta sonra ağlayarak reddetmeye başladı. Biz de üstelemedik ve hiçbirşey vermemeye karar verdik. 3. ayın içinde uykular biraz daha düzene girdi. Önce gece uykuları uzadı, gündüzleri pek uyumuyordu. 4-5 aylıkken gecede 1 kez uyanır hale geldi. Sonra gecede 2 uyanma ama hemen emip uyuma şeklinde devam etti, hala 2 kez uyanıyor ama emip hemen uykuya devam ediyor. Uzun süredir gece ve gündüz uykuları düzenli.
  Sanırım bebekler dünyaya alışma güçlüğü çekiyorlar. Bir de hava değişimi de onları rahatsız ediyor olabilir. Ben 21 Haziran'da doğum yaptım ve hava feci sıcaktı. Biz biraz buna da bağlamıştık o dönem uyuyamamasını. Sonbaharda herşey düzene girmeye başlamıştı, ama oğlum da artık büyümüş ve iletişim kurmaya başlamıştı. Bence öncelikle 40 gün sonra 3. ay ve 6. ay dönüm noktaları. Onları atlatınca düzene giriliyor. Umarım kolayca atlatırsınız. Sevgiler 🙂

 5. Anne baba olunca böyel oluyor değil mi, uykusuzluğa isyan ettiğin anda, yavrunun sağlıklı olduğunu düşününce kalan herşey boş geliyor. Dilerim, o minik biran önce sağlığına kavuşur.
  Biz de bir dönem Nurse Harvey's kullandık, kolik problemimiz yoktu, ama özellikle sabahları gaz sancıları oluyordu. Ama işe yaradığını pek hatırlamıyorum. Geleneksel yöntemlerden karna ılık zeytinyağı ve hafif masaj denemiştik, onun biraz faydası olmuştu. Gözlemlediğim kadarıyla bu tür uygulamaların hiçbiri mucizevi çözümler yaratmıyor. Bu bir süreç ve zamanı gelince geçiyor. Bir de bu amaçla kullanılan ilaçların çocuğun sindirim sistemine ilerleyen yıllarda olumsuz etkileri olduğuna dair haberler çıktığını hatırlıyorum. Bağırsak tembelliği, vb sorunlar yaşanabiliyormuş.

 6. Latife'ye katılıyorum. Üzerinden çok zaman geçti benim kız büyüdü ama biz de sanki buna benzer şeyler yaşamıştık. 40 gün ne gece ne gündüz uyumadığını söyleyebilirim ama sonrasında yanıma yatırmamla beraber en azından geceleri daha güzel uyur hale gelmişti.Tekrar söyluyorum Elif ama gece boyu yanında yatırma. Sadece uykuya geçtiğinden emin olana kadar…Sen huzursuz yatma, birisi yanında bekçilik yapıp, çocuğu kendi yatağına almalı.

 7. Bu arada yazını nasıl aceleyle okuduysam sonunu şimdi fark ettim. Umarım bahsettiğin bebeğin durumu iyidir. Bebeklerin, çocukların hastalıklarını duymak içimi çok kötü yapıyor. Onlar herşeyin iyisini hak ediyor. Böyle şeyleri duyunca ben de senin gibi kendime kızarım. Bizim için dünyanın en önemli sorunu olan şey diğerlerinin sorunlarını düşününce önemini yitiriveriyor. 🙁

 8. blogcuanne…bence de hülya haklı…Hassas bir bebek Derin, sıkı sıkı sana sarılınca rahatlamış gibi geldi bana da…Gaz için acı elma yağı bize çok iyi geldi…Umarım minik bebecik iyidir, üzüldüm ona da!

 9. Merhaba Elif,
  Uzun zamandir yazilarini Uygar'in tavsiyesi ile takip ediyorum. Oncelikle guzel paylasimlarin icin sonsuz tesekkurler !
  Bebegim temmuzda 1 yasini dolduracak. Ilk aylarinda kolik degil ama gaz sancisi problemini siklikla yasiyorduk. Doktorumuz pek taraftar olmamasina ragmen bir arkadasimin tavsiyesi ile Nurse Harveys kullandik ve cok faydasini gorduk. O kadar ki bir kasik surubu verdigimizde aglamasi bicak gibi kesiliyordu ve biz bile bu duruma cok sasiriyorduk. Kesinlikle tavsiye ederim. Her bebekte ayni etkiyi gostermeyebilir ama denemekte fayda var. Umarim Derin'de de ise yarar. Sevgiler

 10. kızımın gazı 7 ay devam etti,ilk aylarda öok zor olsa da gaz ialcı kullanmak istemedim,bitkilerle idare ettim,kimyon muskat vs
  4.ayda artık dayanmayıp nurse harveys aldım,çok faydasını gördüm,tadını da seviyordu kızım,hemen de etki ediyordu
  bir de yediklerine çok dikkat et,karpuz kavun çok gaz yapıyor,ben de hergün karpuz yiyorken görümcemin ihtarı üzerine o gün yemedim,serra her akşam çıldırırken o akşam sakindi
  kolay gelsin arkadaşım

 11. Elif,
  Kolay gelsin. Daha önce de bahsetmiştim. Ben kuzenlerin bebeklerine kesin kolik teşhisi şu şekilde konulmuştu: 2 haftalıktan itibaren genellikle akşam üstü saatlerinde tutan ağlama krizleri. Karınları aç değil, altları temiz, hastalık yok, aşı yok… Üstelik gerçekten de 12.-13. haftalıkken her ikisinin de bıçak gibi kesildi krizleri. Sakinleştirmek için yapılanlar: Saç kurutma makinesi(her iki kuzen de 2'şer saç kurutma bozdular), kundak ve hafifçe kucakta sallanmak. Aynen Harvey Karp'ın dediği gibi.
  Ben de çok yakından şahit olduğum için her iki bebeğin gelişimine Koray'a hamileyken kolikle ilgili ne kadar yerli yabancı kaynak varsa okumuştum. Gaz sancısından ziyade nazlı bebeğin dünyaya adapte olmakta zorlanması, annesinin sıcaklığında biraz daha vakit geçirmek istemesi aslında kulağa çok anlamlı geliyor.
  Koray kolik olmadı. Kundağa aldığım için mi, sling'de büyüdüğü için mi (özellikle mei-tai olanında bizimki SLINGO HUG, wrap slinglerin taşıma stili de aynı zaten), gece uykusunda anne karnı sesi dinlettiğim için mi, çoğu zaman beraber uyuduğumuz için mi bilmiyorum. Olmadı.
  Gaz sıkıntımız vardı ama o ayrı. Memeden sonra oluyordu ve karnına masaj yapınca ve biraz sıcak termogel koyunca rahatlıyordu. Ağlama krizleri olmuyordu. Benim bildiğim o damlalar gazlı bebeklere iyi geliyor. Çünkü ileri derecede kolik olan her iki küçük kuzende de işe yaramamışlardı. Denedin mi bilmiyorum ama white noise özellikle de saç kurutma-elektrikli süpürgeyi bir aç. İnsana işkence gibi geliyor ama Derin bebek rahatlarsa eminim sen de çok seveceksin o sesi.

  Bu saç kurutma makinesi tavsiyemi kuzenlerden aldığım referansla 5 arkadaşıma söyledim. Bana telefon açıp işe yaradığını haber verdiler. Belki sizi de rahatlatır.

  Sevgiler,
  Irem

 12. benim oglum da da bir yaşına kadar gaz problemi dvm etti. Kullanmadığım ilaç kalmadı (nurse harveys, metsil, zinco .. vs) hiçbiri ise yaramadı..ancak bebekten bebeğe değişebilir..yürümeye baslayınca hareketleri arttığı için birden geçti ve uykuları ilk defa düzene girdi..umarım seninki o kadar uzun sürmez…

 13. Merhaba Elif,

  Derin'in gelişiminin güzel gitmesine sevindim.

  Nurse Harvey's şurubu Çınar hiç sevmemişti, 10 aylık olduktan sonra, ancak muhallebisinin içine katarak verebiliyorduk, direkt asla içiremedim… Biz gaz sorunu için Mylicon (yanlış hatırlamıyorsam Jonhsnon's ın ürünü) damla veriyorduk. Etken maddesi simeticon, inert madde, vücutta depolanmıyor. Çınar'a iyi gelmişti.

  Bu arada, anlattığın kadarıyla, evet, Derin hassas bir bebek. Çünkü Çınar da öyleydi. Bana tüm aile büyükleri "bırak sese, ışığa alışsın" baskısında bulunuyorlardı ama uyuyacağı zaman o tür ortamlar Çınar'ın sinirlerini zıplatıyordu yalnızca. Aynen Derin gibi, öksürsek uyanıyordu. Ama 6-7 aydan sonra geçti, şimdi eğer uyanacağı yoksa, derin uykudaysa, top atsak uyanmaz! Bence, ilk aylarda huzursuk etmemek adına huyuna suyuna gitmek lazım. Sonra yavaş yavaş düzene sokulabilir nasıl olsa (biz yapabildiğimize göre, herkes yapabilir diye düşünüyorum; hele sen!).

  Bu arada, gece güzel uyuması biraz da ağrı kesiciye bağlı olabilir. Çınar'dan referansala yazıyorum yine…

  Bebeklerimizin sağlıklı olduklarına şükretmek çin keşke başka hasta bebekler görmesek, değil mi? Ama biz de insanız, biz de yoruluyoruz işte. Belki de bu talihsiz olaylar, kendimizi iyice bırakmamıza neden oluyordur… keşke hiçbir bebek hasta olmasa. Umarım o minicik kalp de sağlığına kavuşur yakın zamanda.

  Sevgiler!

 14. Güzel arkadasım,
  Nacizane Derin ile ilgili ben de; bes hafta erken dogmasından dolayı biraz hassas, biraz Nazlı, biraz annesinin kokusuna hayran,fazlasıyla ten temasına düşkün ve duygusal bir bebek olduğunu düşünüyorum.İc gudusel olarak anne karnında tamamlaması gereken 5 haftayı senin tenin ve kokun ile kotarmaya çalışıyor eğer düşünürsen Derin oğlan daha 1 aylık annesi.Sadece slingde durması herseyi anlatıyor oğlan su anda sadece seninle ask yasamak ve bu dünyaya öyle alışmak istiyor.Doymuyor falan hikaye duymayan bebek ne sling de ne beşikte hiçbir yerde durmaz.
  İcini ferah tut. Uykular icinde slingi bir de annene bağlamayı dene durursa bu sana 4-5 saat uyku zamanı olur.

 15. merhabalar,
  nurse harvey's, metsil, sab hepsinin içeriği aynı. etken maddenin miktarlarında ufak değişiklikler var. bazı bebeğe biri iyi gelirken , bazısına iyi gelmiyor. o da bana enteresan geliyor, madem etken madde aYNI hepsi aynı etkiyi göstermeli. neyse. inşallah sizde yarar. Derin , kolik değil de annesine çok düşkün, sevgiyi ilgiyi çok seven bir bebek.. o nedenle ben de 3. şıkkın olduğunu düşünüyorum. eğer kolikse, ayaklarını sıcak tutmak işe yarayabilir. kiraz çöpünden yastıklar var. biz onu kullanıyoruz, altuğ'unun sıkıntısı olduğunda. onu mikrodalgada ısıtıp, yatağına koyuyorum. termofor yerine. bir de elma yağı aktarlarda satılıyor. onunla ayaklarına masaj yapmak da işe yarayabilir. Özellikle kolik bebekler biraz daha fazla ilgiye ihtiyaç duyuyorlar, büyüdüklerinde, ergenliklerinde bile. Eğer kolik olduğuna net karar verir ve desteğe ihtiyacın olursa , bizim eğitimlerimize katılan pedagog bir arkadaşım var. özellikle kolik bebekli anneleri onunla görüştürüyoruz. onun telefonunu sana veririrnm. bi görüşürsün..ama bence pek gerek kalmayacaktır..
  Derin bebek çok ilgi seviyor. bu slingle de siz bütünleşeceksiniz. süper..benim seni gördüğümde içinde olduğu slingdeki görüntüsünü hiç unutamıyorum. Evde bizimki ile altuğ'u koyup kaç kere denediysem, bir türlü kullanamadık.. siz süperdiniz.
  Hasta bebeğe de çok üzüldüm. inşallah sorununu çözmüşler, iyileşmiştir. hasta bebek olunca insan daha fazla etkileniyor. allah anne ve bbasına sabır ve güç versin…

 16. Biz de ilk üç ay gaz sorunu vardı. Sab simplex iyi geliyordu. Umarım çabuk atlatırsınız bu durumu, sevgiler.

 17. Elif kolay gelsin cok zor biliyorum. Beraber yatma konularini ben de cok okudum arastirdim. Annenin yaninda yatabilir. Eger anne ilac falan almadiysa alkol vs dahil onu ezmez, icguduler korur. Baba oyle degil. O yuzden aranizda degil senin tarafinda yatmasi lazim ve obur tarafa dusmesini onleyecek birsey ayarlamak lazim. yaklasik 18 aya kadar sadece annenin yani en guvenli diye biliyorum. Bir de ustunu cok ortmemek lazim yaninda yatirirken ortuler kafayi ortmeyecek. hatta amerikada biliyorsun ortusuz yastiksiz yatiyor bebekler. Su linkte beraber yatma konusunda puf noktalar var: http://www.askdrsears.com/html/7/t070600.asp
  dun geceki uyku asidan + agri kesiciden olmus olabilir, bazen asi da uyku veriyor.
  ac olmadigi konusunda haklisin ama fazlasi goz cikarmaz, zaten cok kilolu degilmis, o azicik ekstra belki onda siskinlik ve uyku hali yaratir 🙂 gunde 1 kere falan beslenme sonrasi ek annesutu verebilirsin ne kadar alirsa, 20-30 bile alsa. ya da onun yerine fazladan bir emzirme seansi.

  • kendini kurtaramayacak bir bebeğin,anne tam uyanık halinde değil ise (uykuya eğilimi varsa yada uyuyorsa) kesinlikle anne ile aynı yatakta,anne yanında yatırılmaması gerektiğine inananlardanım, mesleğim gereği bu tarz davranışın sebep olduğu bir kaç olaya (bebek ölümleride dahil) gözlerimle şahit oldum.
   kesinlikle önermiyorum….
   kendimde bebeğim DENİZ İ hiç bir zaman yatarak yada karanlıkta emzirmedim, aklıma hep o görüntüler geldi…
   sağlıcakla kalın….

 18. Merhaba,
  Belki yol gösterebilir diye size kendi kızımın durumunu anlatmak istiyorum.
  1.-3.aylar arası en korkunç dönemi olmakla beraber, neredeyse lal 15 aylık olana kadar kesintisiz uyuduğu geceler
  istisnaydı diyebilirim. gece uyandığında da meme dışında hemen hiçbirşeyle sakinleşmiyordu. ama öte yandan kızım neredeyse 1 yaşına kadar ek gıdaların sadece tadına baktı, ağzına koymadığı günler çoğunluktaydı ve 1 yaşında anne sütü ile 12 kg'dı. dolayısıyla uykusuzluğunu açlığına veremem. 4,310 gr. olarak miadında doğdu, 1 aylıkken anne sütüyle 6 kg'dı. Allahtan korkusu olan hiçbir doktor ona süt yetmiyor diyemezdi, zaten sütler göğsümden akıp gidiyordu (sağma işlemi çok yapay gelmişti bana, yapmadım). bir gaz lafı almış gidiyordu, sab simplex'i lal'e vermek yerine kendime kullandım, ameliyat sonrası gaz sancılarıma ilaç gibi geldi 🙂 eşimin kuzenine sordum, allah aşkına, bu gaz sancısı ne menem birşeydir? gaz çıkartınca rahatlıyor böyle dedi. yok, o da değil. (gaz sancısı nedir, lal 1 yaşından sonra 1 tabak kuru fasulyeyi kabuklu, ezmeden bütün bütün yiyip yatınca öğrendik.) dolayısıyla, açlık meselesinde belki şu söylenebilir, anne sütünü öncelikli gıda olarak kabul eden bu çocukların ihtiyaçlarının karşılanması için 24 saat emmeye ihtiyaçları var. bunu da şiddetle talep ediyorlar; belki?!
  öte yandan, dediğiniz gibi, dış müdahalelere çok hassastı. kucağımda uyur, indirsem uyanır, çıt çıksa uyanır (belki 1 yaşına kadar) tenimle temas etmeye bayılırken mesela, masajdan hiç hoşlanmadı. (şimdi 2,5 yaşında, yeni yeni sevmeye başladı, acaba duyarlılığı ancak masaja tahammül edebileceği seviyeye geldi diyebilir miyiz?) çok dik başlı, cüretkar bir karakteri vardı, ilk günden beri. ne istediğini biliyordu desem? rahatsız kıyafetler giymedi hiç, haberdar olmadığı değişikliklere çok tepki gösterir ezelden beri, vb. bunların uyumasında etkisiz olduğunu söyleyebilir miyiz? onu büyütmek için çalışmaya ara verdiğim dönemde ,o yaklaşık 1 yaşındayken , 3 haftalığına onu da alıp (evinden ve babasından ayırıp) annemlere gittim ve hala hatırlamak istemiyorum, cehennem gibi bir 3 hafta geçirdim. her gece bu gece düzelecek umuduyla. eve geri döndüğümüzde bıçak gibi kesildi sıkıntısı. lal'i büyütürken küçücük bebekleriyle o alışveriş merkezi senin, bu komşu benim gezenlere gıptayla baktım hep. kızımın rutinini bozmak kendimizi ateşe atmak gibiydi.
  dr. sears'ın "high need baby" kavramını kendi deneyimimi açıklamakta anlamlı buldum ben. anne ve bebisi'nin blog'u kendi high need oğlunu büyütme macerasıyla doludur, bir göz at istersen. Derin'in erken doğmuş olması ne kadar etkili bilmiyorum, benim kızım rahmimde dışarı normal yollardan çıkamayacak kadar büyümüştü, yine de dışarısı ona kontrol edemediği bir cehennem gibi geldi, ne diyebilirim ki? yalnızca tanıdık ortamlarda, insan temasıyla sakinleşiyordu. uykuma çok düşkün ve ameliyatlı olduğum için ondan ayrı yatmayı denemedim bile (2 yaşından sonra bazen, bir odada tek başına değil, annesi ya da babası ile ayrı yatakta ama yine aynı odada yatmaya razı olabildi). kimileri siz alıştırmışsınız (şımarttınız'ın politically correct hali) dediler, allah aşkına, ben çocuğumu rahatça yatağına yatırıp kendim de mışıl mışıl uyumak istemez miyim?
  1 yaşına kadar yalnızca damak tadına uyan ve kendi parmaklarıyla tutup ağzına sokabildiklerini yiyen kızım 22 aylıkken kreşe başladığında (yine evde benimle çok sıkıldığı ve kendi yaşıtlarıyla olmak istediği için) yemek konusunda hiç sorun çıkarmayan korkunç iştahlı bir çocuk oldu. (1,5 yıl ek gıda diye doktorundan aile büyüklerine dünyanın lafını işittiğimle kaldım; üstelik kızımın kilosu hemen hep 90 persantilin üzerindeyken) kucağımdan indiremezken kreşin en küçüğü ve kapıda gitmiycem diye hiç mızmızlanmayanı oldu (belki ilk hafta 1 kez dudak bükmüştür, o kadar). Sears'ların söylediği gibi, o, normal bebeklerden daha fazlasına ihtiyaç duyan bir insan oldu her zaman. otonomi, kontrol konusunda. fazla duyarlı, kendi yolunu direten, assertive. hep neye gerek duyduğunu bizden iyi biliyor gibiydi, biz de ona bıraktık. bana olan ihtiyacı azaldıkça ilk aylarının tersine, normalden daha kendine güvenli, daha coşkulu, her hali, her mood'u biraz bold bir çocuk oldu.
  diyeceğim, öncelikle perspektifinizi geniş tutun. bebeğinizi olduğu gibi kabul edin. belki derin, böyle bir bebektir işte. düzeltilecek bir yanı yoktur.
  üstelik, sanslısınız, lal ilk bebekti. siz, bu durumun "normal" olmadığını bilecek tecrübeye sahipsiniz. biz, "neyi yanlış yapıyoruz?" diye kendimizi paralamıştık. enerjinizi bebeğinize uymaya harcayın bence, akıntıya karşı değil.

  • Merhaba Sezen Hanim, Merhaba Elif Hanim (Sezen hanimin mesajini ornek alarak size cevap yazmak istedim)
   yazdiklariniza benzer seyleri ikinci kizimda ben de yasadim. Ilk kizimin uysal, uyumlu ve sorunsuz buyumesi bu durumu daha da abartili hale getirmisti. Iki yil boyunca emzirdim, ancak ben yaninda oldugum zaman sakinlesen bir bebekti. Ne uyku, ne yemek, iki yilin nasil gectigini anlayamadim. Hamileligim ve dogumum sorunlu gecmisti, sonrasinda fiziksel gelisimi normal olsa da ben bunun onun ruhsal gelisimde etkili olduguna inandim. Cevremdekiler icin huysuz, uyumsuz ve sorunlu bir bebekti, aldiris etmedim, hep yanimda sakinlestirmeye calistim. iki yasindan sonra aniden degisti, gorenler ondaki bu degisime inanamiyorlar. Sakinlesti, saatlerce SIKILMADAN oynamabiliyor ve beni disarda, evde hic uzmuyor. Ta ki bir an geliyor ve gercekten kafasina birsey takiyorsa sinirleniyor, o zaman tum enerjimi onun sorununa ayiriyor ve ikna ederek, mumkunse de istegini uygunluk oraninda gerceklestirerek sorunu cozuyoruz. Basit bir ornek, arabadan indiginde araba koltugundaki guvenlik kemerini kilitli hale getirmek istiyor ve bunu kendi yapmak istiyor, kesinlikle yardimi red ediyor, diger kizimi okuldan almaya giderken onun bunu halletmesi icin gereken zamanim olmuyor bazen, oyunla ona yardim edip yine son hareketi onun yapmasina izin veriyorum ve mutlu bir sekilde ayriliyoruz arabadan.
   Calismayan bir anne olarak en azindan okula baslayacagi sure boyunca tum enerjimi cocuklara aktararak zamanimin cogunu onlarla gecirdim, daha da geciriyorum. Ama sonrasinda bunun cok faydalarini gordum. Gittigimiz yerlerde bana yapismayan, kendi sorunlarini cozmeye calisan ve kendi islerini halletmesini bilen kizlarim oluyor gibi. Onlarin bu halini gorunce ilk kizimda yasamadim ama ikinci kizimda yasadigim bakinca kabus gibi gorunen ama aslinda olumlu dusununce zor sartlar altinda dunyaya gelen bir bebegin dunyaya uyumunu iceren iki seneyi simdiden unutmus durumdayim.
   Sezen hanimin son yorumunu ben de cok benimsemisim galiba, o nedenle ona katildigimi belirtmek isterim. Enerjiyi bebege uydurmaya calisinca, akintiya kendiliginde karsi duruyorsunuz gibi geliyor, en azindan bu kisacik (2,5 yasinda kizim) deneyimimde ben bunu gordum ve hissettim.
   Derin bebek abisine gore daha hassas ve belki de dunyaya uyumu yalnizca sizinle basarabilecegine inaniyor.
   Size bol enerji, ona da huzurlu uykular diliyorum.
   Kalici bir saglik problemi olmadigi icin bunun gecici bir sure oldugunu dusunerek iyimser bir moda girip kisa uykularla idare edeceksiniz simdilik ama biraz buyuyup bu SIKINTILARi bittiginde su yasadiklarinizi unutup hafif bir tebessum olacak yuzunuzde. Yasandi ve bitti diye…
   Ve dilegim sizin, cocuklarinizin ve ailenizin hep sagiik icinde olmaniz. Hayati yasanir kilan tek sey bence saglik.
   selam ve sevgilerimle…

 19. selam elif, blogunu ilgiyle takip ediyorum. gaz sorununu biz de yaşadığımız için baya araştırmıştım. ve şu sonuca vardım ki bu durum bebeğin dünyaya adapte olma sancısı. bebek sıcaklık ve temas istiyor ve hiç bir ilaç da işe yaramıyor bence. biz kaan iki aylıkken yaşadık, gece 12 de kurulmuş saat gibi başlardı ta ki 4 e kadar. sadece babasının ön koluna karın üstü yatırıp evde hiç durmadan yürüdüğünde susuyordu. sanırım babası ayakta olup yürüdüğü için kolunun karnına uyguladığı sıcaklık ve basınç onu rahatlatıyordu, yüzüne çok huzurlu bir ifade yerleşiyordu

 20. Nurse harvey's kullandım. Çok işe yaradı. Derin gibi Demir de akşam saatlerinde çok sıkıntılı oluyordu. Ağlıyordu. İlk zamanlar çok zorlandım. Ağladığında ne yapmam gerektiğini bulamıyordum. Banyo yaptığı günler daha rahat geçiyordu. Şurubu kullanmaya başladıktan sonra ağlamalar azaldı.
  Çok çaresiz kaldığım bir gün çingene salıncağı usulüyle çarşafında salladık. Anında sustu. Gece damakları kaşındığında da aynı yöntemle sallanınca hemen susuyordu. Şurup çare olmazsa bu seçeneği de deneyebilirsin. Eskiden kadınlar yatak odasının tavanındaki kancalara ip geçirip bu salıncaktan kurarlarmış. Ne gaz sancısı ne diş sıkıntısı bilmezdik der babannem. Sanırım kolları sıkı sıkı sarmalandığı için bu salıncaklarda bebekler kendini daha güvende hissediyorlar.

 21. İlk kızım gece 1 gibi uyanır 4.30 a kadar uyanık kalırdı, ağlamazdı, herhangi bir derdi de yoktu. Sonra sabah 10 a kadar falan uyurdu. Herşeyi denedik gündüz uyutmadık nafile biz günlerce uykusuz kalmaktan mahvolduk, o bildiği saatte uyudu ve uyandı. Ben bunu şimdi onu ayrı bir yatakta yatırmış olmama bağlıyorum, zaten uykusu çok hafifti, parkelerden gelen çıt sesinebile uyanırdı (parkelerin çıtırdamayan yerlerini ezberlemiştik oralara basıyorduk sadce hoplaya zıplaya, onu yerine bırakıp odadan çıkarken nefesimi bile tuttuğumu hatırlıyorum) 2. kızım ve şuan 2.5 aylı olan 3. kzımı yanıma yatırdım ve hiç böyle şeyler yaşamadım. Gerçi bu miniğin de uykusu hafif ama ilk kzımda yaşadıklarımı yaşamıyoruz. Koliğe gelince bu bebeğimiz 15 günlükken aynı şikayetler başladı, ayaklarını çeke çeke ağlamalar, uyumamalar, herşeyi denedik bir işe yaramadı. bir de aç olabilir mi diye mama denedik ve çocukcağız tam anlamı ile melek oldu. Önce emziriyorum sonra mamasını veriyorum o günden beri hiç bir sorunumuz kalmadı. Bunlar benim tecrübelerim. Allah kolaylıklar versin diyorum.

 22. Merhaba Elif,
  Kendim kullanmadim ama burda bir arkadasimdan gordugum bir urun belki Derin'i huzursuz olmadan yanında yatırmana yardımcı olabilir. Snuggle Nest bebek yatagi diye ararsan pek cok Turk sitesinde de satılıyor.
  Sevgiler

 23. Elif Merhaba,
  2 gün önce Tracy Hogg'un kitabını aldım Duru'nun hangi kategoriye girdiğini anlamak için 🙂 kafam daha çok karıştı, ancak kolik bebeklerde kilo alımı az olmaz, ayrıca ağlamaları da hep aynı saatlerde olur diyor. Bana Derin'in rahatlaması 3. maddeden gibi geldi. En çok ağlarken hava yutarlar bu da gazlı bebeklerde daha çok gaza neden olurmuş. Belki ağlamasına fırsat vermeden emzirmen işe yaramıştır. Nurse Harveys'e biz 1 hafta önce başladık. Öğün arasında ya da sonunda vermen gerekiyor. Tadını sevmedi Duru ama işe ben şırıngayla oynata oynata sabırla veriyorum. Çok memnunum. Anında rahatlatıyor, zaten içeriği tamamen bitkisel ve eskilerin bana birkaç kez önerdiği gibi özü kimyon. Biz daha önce Sab Simplex kullanıyorduk. Sab Simplex günde en fazla 8 öğün olmak üzere, her öğünden önce 15 damla (evet doğru duydunuz) verildiğinde işe yarıyor. Ben ondan da inanılmaz memnundum aslında ama doktorum SS'nin tamamen bitkisel olmadığını ve bağırsak tembelliği yapacağını söyleyerek Nurse Harveys'e geçirdi. Bakalım Derin bebişde işe yarayacak mı.. İkinize de sabır diliyorum.

 24. Beş aylık Çocuğumuz aralıksız olarak ağlıyor. Doktorumuz , Bebeğin sağlıklı olduğunu söylüyor; buna rağmen uyanıklık süresinin en az yarısını ağlamakla geçiriyor. Bebeğimizde Kolik olabileceğini düşünüzoruz ; ne yapabiliriz ?…

  …soruyor bir dertli Anne (!) ve imdat diliyor..
  ————–

  Çocukların Kolik olma durumları Anne ve Baba için bazen bir çaresizlik ortamı oluşturabilir.
  Böyle durumlarda Bebek için güvenli bir yer seçmek önemlidir. Örneğin onu beşiğine koyarak sallıyabilir ,Siz’de bir an nefesleyerek yeniden güçlenebilirsiniz.

  Yeni doğan bir Bebeğin ihtiyacını karşılamak genç Anneler için zor anlar olabilir; birde Kolik durumu olursa o zaman dahada zor olur.
  Pek tabii; Bebeğinizin çektiği izdırabı kendi izdırabiniz olarak algılıyorsunuz, çünkü ona yardım edememek Siz’i üzüyor. Bazende „kızabilirsiniz“ çünkü verdiğiniz tüm emek boşa gittiği Siz’i fena halde üzmektedir.

  Belkide bir dostunuz söylemiştir; Kolik durumlarında kesin sağlıklı olan bir bebek bazen saatlerce ağlıyabilir. Hatta üç aya kadar hiçbir sebep dahi göremediğiniz halde.

  Birçok bebeklerin akşam saatlerinde ağladığını, ama kısa bir süre sonra sustuğunu ; Kolik –Bebekler’se ağladıklarında kendilerini huzura kavuşturmak zor bir ortam sergilemektedir.

  Kolik bebeklerin ağlama durumları altıncı haftadan sekizinci haftalara kadar dahada artabilir,
  gelecek üç aydan sonra çoğunlukla kendiliğinden ortadan kalkar.

  Bebeklerde Kolik durumları hayatınızı kısa bir süre için olumsuz etkileyebilir ; sağlıklı olmalarına rağmen.

  Kolik – Bebek durumlarında birçok teori ve nasihatlerle kariılaşacaksınız; hemde tam herşeyi denemiş olduğunuz anlarda, birde göreceksinizki, bebeğinizde herşey iyiye gidiyor…kendiliğinden ; nasihatlerden değil.

  Buna rağmen bazı bilgiler Siz’e yardımcı olabilir; Şöyleki :

  Bebeğinizin genel sinir sistemi tam olgunlaşmamış olup ; henüz yeni dünyasının verdiği özellikleri kavrıyabilmemesi, Bebeğinizi kollarınızda ninnilerseniz daha az ağladığını, beşikte salladığınızda, veya iki ayağınızı uzatarak üzerinde sallamak onu dinlendirecektir.

  Bebeğinizi farklı ses veren cihazlarla onun algıladığı seslerden uzaklaştırmakta faydalı olabilir. Belkide bebeğiniz parmaklarını emerse ? veya onu hassas okşamalarla rahatlatabilirsiniz.
  Bebeğinizin sindirim durumunun tam gelişmiş olmaması, gaz oluşumu, karsıklarında ağrı durumları..özellikle yedikten sonra..kakasından önceki durumlarda mini gaz çikarma durumlarında ; mamasını verirken boş hava çekmemesine dikkat edin.

  Bebeğiniz Anne sütüne karşı allergik olabilir. Kendi besin maddelerinizi bir olsun gözden geçirebilirsiniz. Baharatlı, veya acılı, hamur gıdaları, baklagiller,lahana türü gibi besinlerden biraz olsun elinizi çekebilirsiniz. Ayrıca kahve ve kahve ihtiva eden gıdalardan.

  Annelerin aldığı besin ürünleri bebeklerin sindirim organlarındaki etkisi gözden kaçmamalı.

  Bebeğiniz çok hassas bir karaktere sahip olabilir, onun için çevresini daha hassas algılayabilir. Onu huzura kavuşturmak bazen yorucu olabilir, çünkü bazı bebeklerin gıda ve uyku ihtiyacı farklı ortamlarda kendisini dile getirebilir. Erken doğumlar vaya zor doğumlar bebekleri bu duruma getirebilirler.Onların zamana ihtiyacı vardır, çevrelerine alışabilmeleri için.

  Böyle bebekler hassaslığını üzerlerinden kolayca atamazlar. Kolik durumunu arkada biraksalar dahi.
  Onların izdirabi Siz’in izdirabınız olabilecektir. Sabırlı olun ! Siz’in izdırabınız bebeğinizde Kolik oluşturmaz ; ancak bebeğinizin Kolik’i Siz’de stress oluşturabilir.
  Ona daha iyi bakabilmeniz için sağlıklı olmalısınız…unutmayınız !

  Bu gibi durumlarda bir dostunuzun, eşinizin yardım edebilmsini isteyin ve bir kaç saat olsada yeniden enerji toplayın’ki bebeğinize daha iyi bakabilesiniz.

  Bütün Annelere kolay gelsin. Tüm bebelerimize en sağlıklı günler dilğiyle ; herşey gönlünüzce olsun.

  Kalın sağlıcakla

  Kaynak :
  Dr. Hans-Ullrich Neumann , Çocuk Doktoru
  Geschrieben für BabyCenter Deutschland

  Almanya Çocuk merkezi için yazılmıştır

  Tercüme :
  Anneleri anlıyan bir Abiniz

  05/06/2010

 25. Merhaba Elif,
  Deniz'de de benzer sorunlar vardı, hala da uykusu cok hafif, cıt sesine uyanabiliyor, gunduz bazen uyuyor bazen uyumuyor, duzen falan hikaye zaten. 2,5 aylıktan itibaren biraz yoluna girdi. ben de ilk baslarda doymuyor sanıp mama vermiştim, az kalsın emziremiyordum, sonra mamayı kestik, simdi Derin'de oldugu gibi doyunca kendini memeden cekiyor, ben de ısrar etmiyorum. Gaz icin ben sab simplex'i eczaneye sordugumda "kacak ilac o" cevabını almıstım, biz muskat rendesi verdik sutumle beraber, cok da faydasını gorduk.

  saglıklı olsun da uykusuzluk eninde sonunda bitecek diye dusunuyorum ben de, umarım sizde de hersey yoluna girer.

 26. Az önce edindiğim bı tecrübeyi paylaşmak istiyorum. Geçenlerde oğluma belki bununla uyur diye piyasada uykucu kuzu diye satılan oyuncaktan almistik. Hani su anne karnı seslerini çıkaran oyuncak. İlk gün hiç ise yaramadı biz de sinirlenip bı kenara attık kuzuyu. Az once oğlumun kolik ağlaması sırasında okyanus sesini actık ve oğlum 10 Sn icinde uykuya daldı. Şaşkınım. Paylaşmak istedim belki bı faydası olur diğer kolikli bebislere:)

 27. sling slingtir. hepsinde mantık anneyle maximum temas sağlamaktır. 20-30 cc extra süt de çok az bir fark. ondan fark etmiş olamaz. belki birlikte yatmanızın etkisi olabilir. belki uyumasının zamanı gelmiştir sadece. tuna 2 aylık olmasına birkaç gün kala 6-7 saat deliksiz uyumuştu. hafifçe kundaklamıştık ona bağlamıştım ama değişlmiş. o tarihten sonra gece uykuları biraz daha düzene girmişti. bence derin kendi rutinini oluşturmaya çalışıyor ve daha iyi gece uykularına hazırlanıyor

 28. Sevgili Anneler !
  Tabiiki ne kadar üzücü oluyor sancılarla ağlıyan bebeğimize yardımcı olamamak . Birçok öneriler arasında „ilaç türü“ önlemlerinde yer aldığını okudum. Herkesin tecrübesine saygı duyarım. Bence Laboratuar üretimleri en son çare olabilmeli ; …tabii Dr. Un nezaretinde. Bebeklerimizi bağışıklık durumuna getirebiliriz (?)
  Beş Çocuk büyüttüm, her şeyden önce tabii çözümlerde ilk çareyi aradım , kimyasal çözümü en son çare olarak gerilere birakmayı tercih ettim.
  Rezene çayı bence en iyi olanların başında geliyor. Siz’lerede tavsiye ederim.
  KİMYONLU REZENE ÇAYI
  Gaz ve Kolik Sancılarında,
  2. Haftadan İtibaren Bebekler, Çocuklar ve Emziren Anneler için…
  Kimyonlu Rezene Çayı, içerisinde bulunan rezene ve kimyon bitkileri sayesinde, özellikle bebeklerde çok sık karşılaşılan gaz ve koliğe bağlı spazmların, mide-bağırsak krampları ve sancılarının giderilmesine yardım eder. İçeni rahatlatır, sakinleştirir.
  Kimyonlu Rezene Çayı içen annelerin bebeklerinde gaz ve kolik sancıları çok daha az görülür.
  Kimyonlu Rezene Çayı Kullanımı:
  Bebekler için;
  100 ml kaynamış-ılımış suya tepeleme 1 tatlı kaşığı (3,75 g) Kimyonlu Rezene Çayı ilave edilerek hazırlanır.
  2. haftasını dolduran bebeklerde; birkaç defaya bölünerek, günde toplam 100 ml Kimyonlu Rezene Çayı içirilmesi tavsiye edilir.

  Yetişkinler ve emziren anneler için;
  Yetişkinler ve emziren anneler için bir kısıtlama yoktur.
  200 ml suya tepeleme 2 çorba kaşığı Rezene Çayı ilave edilerek karıştırılır, gün içerisinde birkaç kez isteğe bağlı olarak sıcak, soğuk veya ılık olarak tüketilir.
  Derin ve tüm bebeklerimize geçmiş olsun !

  Herşey gönlünüzce olsun , kalın sağlıcakla

  acikahvem

  07.06.2010

 29. İşte budur..''acikkahvem'' in yorumuna katılıyorum..normal yollarla en doğal şekilde dünyaya gelmiş minik derin sanırım doğal bişiler tercih edecektir bencede bunlar bir denenmeli ben kimyonla çok rahat ettim ve süt verrirken kendimde tüm yemeklerime bolca kullandımo gün bu gündür kimyon tüm yemeklerimizde vardır..Derin bebek biraz erkencede gelmesi nedeniyle anne karnındaki sıcaklığı arıyor olabilir..zaman ne gösterir bilmiyorum ama bende kendi kızımda yaşadığım ve yukarda okuduklarım kadarıyla birazda hatta miniminnacıkta ''huysuz'' demicem '' huylu'' bir bebek olabilitesi olabilir gibime geldi :))) kolaylıklar

 30. Selma Tunaboylu

  berna kardesimizin dedigi gibi; bende "acikahvem" in yazdiklarina katiliyorum. Ayrica eklemek istiyorum.
  Erken dogan bebeklerin, sindirim organlari (bagirsaklari) henüz tam gelismemistir. Bununda önemli bir faktör oldugunu düsünüyorum.
  Mama verdikten veya emzirdikten sonra sol gögsünüze, omuzunuza yasliyarak poposuna duygularinizla hafiften vurarak gaz almayida unutmiyalim. … Ayrica sicakliginizi hic esirgemeyin; bebeklerin en cok ihtiyaci sicakliktir… Anne sicakligi.
  … Hadi bakim—DERIN— utandirma bizi !!!

  Hersey gönlünüzce olsun, kalin saglicakla

  Semra Tunaboylu

 31. henüz yorumları okumadım. belki bnden önce yazan olmuştur ama ''mylicon'' ve ''happitummi'' şiddetle tavsiye ederim
  özge

 32. ooooooffffff ooooffff…..
  anlatamadımki…..anlamadılarki….. herhalde anlatma kaabiliyetim yeterli değil… kaç gündür —DERİN’İ— takip ediyorum.
  Şimdide karşıma —MYLİCON—- çıktı ….

  Hanımefendi,,,, mylicon,,,, bir
  Johnson & Johnson / Merck Pharmaceuticals Consumer Company — ürünüdür.—Gas Relief Dye Drops—-anladınızmı ?….affedersiniz…sinirlerim boşaldı…..
  2008 yılında pazardan geri çekilmiştir; ama konuyu anlamakta zorluk çeken ,bilmeyen ülkelerde maalesef „okuduğuma inanırsam“ hala satılmaktadır.

  Hayret… bu günkü dünyada bebeğimizin GAZINI ve onun oluşturduğu sancıların üstesinden gelmekte zorluk çekiyoruz (?)

  DERİN…. ! tatlı Çocuk, lütfen „Derin“ bir nefes alda,,,, „doğduktan sonraki hayata bir göz at,,,,

  ….lütfen….lütfen … !!!

  Herşey gönlünüzce olsun, kalın sağlıcakla

  Saygılarımla
  acikahvem

 33. Elif, tahlilllerin çok güzel. en azında 3 ihtimale indirmişdin Derin'in uyumama nedenini. artı kbundan sonrası deneme yanılma:) bu arada umarım bahsettiğin bebek de iyi olmuştur. şifalar diliyorum sevgiler

 34. Efe de ilk 2 ay aşırı kolikti , gündüz melek olan oğlum gece bağıra bağıra ağlıyordu . Gaz problemi yaşadık , emerken uyuyup kalıyordu doktorumuz doymadığını söylüyordu ben ve eşimde inatla mama vermedik , anne sütü alsın istedik ,ama kaçırdığım bir nokta vardı sütüm maalesef yaramadı oğluma çok yağlı değildi ve gece saat başı kalkıyordu . Daha sonra dayanamayıp sağdığım sütü içirmeye başladık , kilo alımları gittikçe düştü 5. ay da ek gıdalara başladık , memeyi bıraktı daha sonra sağmaya devam ettim 3,5 ay da böyle idare ettik şimdi devam sütü kullanıyoruz takviye olarak , bir kere falanda gece emiyor ama yakında kesilecek gibi . Bunun dışında gece sağdığım sütü vermeye başladıktan sonra daha fazla uyur olmuştu oğlum. Gündüz uykularıda doymadığı için sürekli kesik kesikti .Bahsi geçen gaz ilacını kullandık ve faydasını gördük , bunun dışında karına gaz için yapılan saat yönlü masajı çok yaptım ben . Umarım en kısa zamanda oğlunun bu illetten kurtulur gerçekten bebeği de anne babayıda yıpratıyor .

 35. Anca yazabiliyorum. Bu surubu Alpi' de 2,5 yasa kadar donem donem; doktorumuzun tavsiyesi uzerine kullandik. Cok memnun kaldik, Alpi' yi gercekten rahatlatti.