14 Yorum

Yaratıcılığın gözü kör olsun

Bundan birkaç hafta önce bana ilginç gelen bir gerçek öğrendim. Ben, Deniz’i emzirdiğim süre boyunca da, şimdi Derin’i emzirirken de göğüs pedi kullanmadan duramadım. Emziren tüm anneler de böyle sanırdım.

Geçenlerde üç çocuğunun üçünü de yaklaşık birer sene emziren bir arkadaşımın bütün bu emzirme dönemi boyunca tek bir göğüs pedi kullanmadığını öğrenince çok şaşırdım. Onun göğüsleri hiç akıtmamış.

Başka bir arkadaşım da geçen gün aynı şeyi söyleyince ikna oldum ki tüm emziren anneler için elzem bir şey değilmiş göğüs pedi.

Ama benim için öyle olduğunu dün bir kez daha onaylamış oldum. Geceyi annemlerde geçirmem gerekip de yanımda göğüs pedi olmadığını fark edince “acaba idare edebilir miyim?” diye düşündüm. Ama bir süre sonra Meksika Körfezi’ni mahveden BP gibi sızıntı yapmaya başlayınca baktım olacak gibi değil.

Eh, eczaneler kapandı. Evde pamuk kalmamış. Tuvalet kâğıdını katlayıp koysam bir işe yaramaz.

Benim sanatçı ruhlu, cin fikirli kız kardeşim hemen yaratıcılığını konuşturdu. Yaprak orkidi ikiye keserek yapışkan tarafını sutyene yapıştırdık mı oldu mu size alasından göğüs pedi?Kardeşim tekstilci olduğu için evdeki sürfile makasıyla zik zaklı kesince kenarlarından atma derdi de olmadı. Bütün gece de idare etti üstelik!

Acaba havadar olmaz mı, sakıncası olur mu gibi endişelerim oldu. Ama şu “pamuksu yüzeyli” orkid işi gayet de güzel kotardı. Hem de hava yastığı kıvamındaki bazı göğüs pedlerinin verdiği pufidik şişkinlik hissi olmadan.

Göğüs pedi denen şey hiç de ucuz değil. Yaprak orkidin birim fiyatı, göğüs pedine göre çok daha ucuz. Böyle mi devam etmeli acaba? 🙂

Paylaşın:

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

14 yorum

 1. kesinlikle nasip olursa 2. cocugumda deneyecegim 😀 bu fikre bayildim!

 2. Bence de aynen devam, arkadaşım tüm emzirme dönemini yaprak orkid ile geçirdi, göğüs pedleri dışarıdan çok garip görülüyorlardı, özellikle yazlık ince kıyafetler ile.

 3. çok yaratıcıymış 🙂 kardeşine bayılıyorum bensenin zaten 🙂
  ben de ped kullanmadım daha beteri kapaklar ile gezdim aylarca :)))

 4. ben de aynı şekilde yapmıştım, uzun süre göğüs pedi kullanmamıştım. çok ucuz ve güzel bir çözümdür

 5. süper fikir walla helal olsun :)))

 6. sağlık açısından, gıda ile temaz açısından mutlaka incelenmeli. Sonuçta bebeğin süt kabına kapak gibi bir görev yapacak. Dikkat etmenizi öneririm. Göğüs pedinin mutlaka belli standartları vardır.

 7. Süpersiniz.. ne kadar güzel bir fikir… bu pedlerle , göğüs pedlerinin yapuısı da aynıdır.vallahi tebrikler…

 8. İlk bebeğimde bende de bu şekilde sürekli sızmalar vardı. Bebek birini emrken diğeri sızma yapardı. Annem eskiden yaptıkları yöntemi söyledi. Çok zorda kaldığınızda uygulayabilirsiniz. Bebek emerken boşta kalan göğüs ucunuza hafifçe bastırarak ovarsanız bir müddet sızma olmuyor.

 9. Elif, bence de sürekli kullanmaya başlamadan önce materyal kıyaslaması yapmakta yarar var. İçindeki emici jeller falan aynı olmayabilir (yani gayet olabilir ama kontrol etmekte fayda var).

 10. İşin uzmanına bir soracağım. Ancak şu son birkaç günde hiçbir şikayet yaşamadım. Ceren'in de dediği gibi hele de yazlık kıyaferlerde şişkinlik yapan pedlere göre çok daha kullanışlı.

 11. tabiki göğüs pedi de kapitalizmin bir parçası diğer bir çok manasız yeni ürün gibi…almazsan olmaz gibi düşündürtüyor sanki yüzyıllardır var gibi…siz de öyle sanmışsınız :))) gerekliyse evet ama gereksizse olmazsa olmaz da değil tabiki…çok da bilmek iyi değil bence

 12. seni yeni keşfettim Elif, güzel şeyler buluyorum burda, aaa ben de böyle yaptım, hımm bunu yapsaymışım olurdu dediğim. 6 yaşında bir oğlum, 1 yaşında bir kızım var. her ikisinde de göğüs pedi kullandım, hala kullanıyorum. ben de senin gibi bir sürü marka kullandım ve chico ile lansinoh bence en iyileri. yaprak ped kullanma fikri hoşuma gitmedi. konu incelense iyi olur şeklinde yorumlar var, bu yapıldı mı, bunların neticesinde birşey çıktı mı merak ediyorum. değişik konularla ilgili yazıları ve yorumları okuyorum, belki rastlarım.
  göğüs pedi konusuna ben bu aralar tekrar takıldım çünkü hala emziriyorum ve kullanmaya ihtiyaç duyuyorum. araştırmalarım neticesinde yıkanabilir göğüs pedleri olduğunu öğrendim. avent’in pamuklu, ve babyneo’nun bambulu pedleri varmış. alır da denersem deneyimlerimi paylaşırım.

  herkese teşekkürler.

  • Bu konuyu daha detaylı incelemedim, ve çok da tavsiye edeceğim bir uygulama değil. Bir anlık yaratıcılıkla bulduğumuz bir çareydi. Ben medela ve lansinoh’nun pedlerini severek kullanmıştım.