33 Yorum

Pes ettim

Yaklaşık dört sene süren “çocuk da yaparım, kariyer de yemek de” misyonumun sonuna geldim.

“Hala Amerika’da yaşıyor olsaydık yardımcımız mı olacaktı? Kendi işimi kendim yaparım, mersi” pozlarım yerini “Tanrım, Yarabbim, birisi bir salata yapsa da yeşillik yesek” ya da “Derin’i birinin kucağına verebilsem de bir duşa girip çıkabilsem” yalvarmalarına bıraktı.

Pes ettim.

“İki çocuklu her annenin yardımcısı olmak zorunda mı?” diye sormuştum geçenlerde.

Her anneyi bilemem, ama bu anne artık yardımsız yapamıyor.

I-ıh. Olmuyor. Her şey yarım kalıyor. Ortalık stresten, bağırtıdan, ağlamaktan geçilmiyor.

En son geçen akşam, evin içi fırın gibi ısınmışken, o sıcakta bütün gün Derin’le yapışık gezmişken, ona rağmen akşam saatlerinde Derin ağlama seanslarının tavanındayken, benim bunaldığımı gören Doğan’ın “Derin’i bana ver, sen Deniz’e kitap oku” yönlendirmesini duyan Deniz sırf bana tepki olsun diye “Hayır, baba okusun!” şeklinde ağlamaya başlayınca önce Derin’e, sonra Deniz’e, sonra da yanımda açık duran pencereye baktım. Bir an için Derin’i yatağına bırakıp pencereye yöneldiğimi, sonra da kendimi boşluğa bıraktığımı geçirdim gözümün önünden. Aklıma iki şey geldi:

1. Aşağı düşerkenki rüzgarın rahatlatıcı serinliği
2. Dördüncü kattan atlıyor olmanın kesin çözüm olmayabilip sakat kalmamla sonuçlanabileceği, dolayısıyla canımın acımasının yanıma kâr kalabileceği

Böyle psikopatça senaryolar yazmaya başladığımdan artık yolun sonuna geldiğimize kanaat getirerek bir yardımcı kadın arayışına girdik.

Herkes başka bir şey söylüyor: Türk alma, ukala olur. Falanca milletten al, çok çalışkan. Biraz genç birini al, gözü açılmamış olsun. Yok, tecrübeli birini al, evde bebek var.

Hele şu “Türkmen alma, Gürcü al.” Yok “Boşnak alma, Çeçen al” önermelerini hiç anlamıyorum.

Pazardan sebze mi alıyoruz? İnsan değil mi evimize aldığımız kişi?

Hiç mi hırsız Türk, tembel Gürcü, üçkâğıtçı Özbek yok?

Kötü niyetli olduktan sonra hangi milletten olduğunun ne önemi kalır ki?

***

Birkaç şeyi sindirmem lazım:

(1) Benim yapabileceğim bir işi yapması için bir yabancıya para vereceğim. Hiç tanımadığım bir insan gelecek, bizim ailemizle birlikte yaşayacak. İçimize girecek, yeri gelecek kavgamızı görecek, içimizi, dışımızı bilecek.

(2) Benim işimi benim gibi yapmayacak. Benim düzenim gibi olmayacak. Bardakları istediğim gibi yerleştirmeyecek, dolapları benim gibi düzmeyecek.

***

Geçende bir “yaşam koçu” ile konuşuyordum. Bana şöyle dedi: “Anlattığın kadarıyla sen yardım almakta çok gecikmişsin. Bunca zaman neden bekledin?”

Dedim ki: “Bunca zaman hiç yardımcımız olmadı, böyle daha mutluyuz.”

Sordu: “Bir dakika… Hem ‘daha önce yardımcımız olmadı’ diyorsun, hem de ‘daha mutluyuz’ diyorsun. Daha önce denemediysen daha mutlu olduğun nereden biliyorsun?”

Durakladım. “Bilmiyorum.”

***

Bu delilik burada bir son bulmalı. Evin tımarhane hali artık çekilecek dert değil. Dün bütün gün bulaşık makinesini boşaltamadım. Çünkü Derin’i kucağımdan bırakabildiğim 10 dakika içinde bulaşık makinesini boşaltmakla duşa girmek arasında bir tercih yapmak zorundaydım. Duşu tercih ettim.

Çok şanslıyım, iki tane sağlıklı çocuğum var. Daha da şanslıyım, beni destekleyen, bana yardımcı olan, akşamın sekizinde eve geldikten, çocuklarından birini yıkayıp yatırdıktan, köpeği gezdirdikten, bana “sen çok yoruldun, yat uyu” dedikten sonra gecenin köründe bulaşık makinesini boşaltan, sağı solu toplayan bir kocam var. Ama ona da yazık, bana da yazık.

Bu şekilde ben de, o da devam edemeyeceğiz.

Sonuç olarak “Yardımcıya vereceğim parayı biriktireyim” ya da “Aman yabancı birisi gelip de benim işimi benden daha kötü yapmasın” endişelerini geride bırakacağım.

Bırakmak zorundayım.

Yoksa bu işin sonu hayra varmayacak.

***

Etrafıma haber saldım. Arkadaşlarıma e-mail gönderdim. Konu komşuya duyurdum. Tek tük isimler geliyor.

Bir ajansı aradım ama pek güven vermedi bana.

O kadar yabancıyım ki bu işe. Tavsiyeye, tüyoya ihtiyacım var. Hangi milletten yardımcının daha çalışkan (!) olduğu konusunda değil de, şuradan başlayabilirsin, şöyle arayabilirsin gibi. (Önereceğiniz firma/kişi adı ya da telefon numarası olur da e-mail göndermeyi tercih ederseniz adresim: iletisim@blogcuanne.com)

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

33 yorum

 1. ukalalık etmek istemem ama bence çok bile beklemişsin. hayatta kavanozların bizim istediğimiz düzende durması veya yemeğe soğanın bizim istediğimiz gibi doğranmasından daha önemli şeyler var. en nihayetinde sen ev işlerini ona emanet edeceksin, çalışmadığın için "acaba çocuğuma nasıl yemek yediriyor, nasıl konuşuyor, bi kenara koydu da ütü mü yapıyor" diye için içini yemeyecek. çok doğru bir karar vermişsin, bırak biri ortalığı süpürsün, bulaşık makinesini boşaltsın, lavaboları temizlesin, ütü yapsın yarın sil baştan yine yapılması gereken ömür tüketen işler bunlar. ve de insan kafayı takınca onların da mükemmel olmasına, ortada iki üç saat bekleyen bir fincan bile kafayı meşgul edebiliyor. değer mi? bol bol aday görmeni öneririm. ajanslara ne istediğini çok net anlat, müşkülpesent olduğunu belli et ki kendilerini zorlasınlar. biz hep gündüzlü ve türk bakıcılarla çalıştık, en sonuncudan çok memnunum istersen o ajansın numarasını sana e-mail atabilirim. tanıdıklarla da bulunabiliyor ama ajansa ne istediğini daha net anlatabiliyorsun.

  • Mrb eğer mümkünse bende bahsetmiş olduğunuz şirketin tlfnunu alabilirmiyim ltf? Umarım istediğim gibi birini bulabilirim.

 2. ben de bu aralar bakıcı arıyorum elifcim ama gündüzlü.. herkesin de bildiği gibi (!) dikkat etmişsindir bu konularda herkes pek bir biliyor; öncelikle görev tanımını doğru yapacaksın. ilk günden ben çocuklarla ilgili bunları bunları istiyorum, evle ilgili şunları şunları denen gerekiyor.. yabancı birini arıyorsan sen bunları anlatırken anlayacak ve seninle TÜRKÇE konuşabilecek birini bulmaya/seçmeye dikkat et. görüşme sırasında mümkünse eline Türkçe bir dergi, gazete artık ne bulduysan verip bir iki satır okutmaya çalışabilirsin.. Ben görüşmelere mümkün mertebe Kaan la gidiyordum ki, onu kucağına verdiğimde nasıl tutuyor, tecrübeli mi görebileyim diye.. çünkü bazısı çocuğu kucağında bile tutamıyor. bir tanesi Türkmenistan da 4 çocuğu olduğu halde biberonu tutmayı bilmiyordu!! Niye? Çünkü kadın çocuğuna hiç biberonda bir şey vermemiş…ve daha bir sürü bir sürü şey.. İlgilenirsen yatılı bakıcılar için benim çalışmadığım ama adaylarını gördüğüm bir bayanın telefonunu da vereceğim. Ben bu bakıcı görüşmeleri sırasında bir gün sokak ortasında resmen bayıldıktan sonra annem insafa geli,p te o bakmaya razı olmuştu.. Ama şimdi yine arıyoruz çünkü artık anneanne de baş edemez hale geldi. İkimize de kolay gelsin Elifcim, Sevgiler

 3. merhablar,

  Altuğ doğduktan 40 gün sonra Necla teyzesi bize yardımcı olmaya geldi. Öncesinde ben ve eşim Türk mü yabancı mı diye epey düşündük. etrafımdaki çoğu kişi de yabancı uyruklu bakıcı vardı.. Ve sürekli bir hareket.. yabancıların bazıları dönem dönem yurtdışına çıkmaları gerekiyor, kadın gidiyor bir daha gelmiyor. Eve arkadaşlarını davet etmeler gibi hareketler..Bunları görünce o zamAN Türk osun diye düşündük ve öyle de oldu.
  Ben oğlumu ona teslim edip, işe gidiyorum. Senin evde olman çok iyi.. evde canından bir parçayı tanımadığın birisine bırakıp gitmek , gerçekten zor.Ama gerekli..
  Bence özellikle Türklerde sınırları netleştirmek, önemli. Eğer kadın daha önce başka bir evde çalışmışsa, o zaman sen değil o sana bir şeyler öğretiyor. o nedenle net bir iş tanımı yapmak gerekli.. Bizim Necla hanım, şimdilik iyi. Ama işyerinden telefon açtığımda Altuğ ağlıyorsa, acaba? oluyorum halen… Belki ben çok hassasım, bilemiyorum…iyi bir yardımcı bulana kadar olan zaman biraz sancılı.. Ama evde seni bekleyen işleri başka biri yapmışsa, onun rahatlığına da diyecek yok.. Sadece çok pimpirikli olmadan, işlerin yapılmış olması veonun rahatlığının keyfine varmaya çalışmak lazım…
  sevgiler

 4. Elif, madem bir secim yapmissin, sonrasi biraz dikkat! Tecrube+icimden bir ses: Ajnslara ben de guvenmiyorum(Memnun kalanlar bir hayli fazla olsa da)Yatili mi gunduzlu olacagina karar ver. O bayan ya ev islerinden sorumlu olsun ya cocuklardan. Her ikisi de olursa; kisa bir sure sonra senin duygularini tasiyor olacak:) Akraba olayina hic girme derim. Kolay gelsin, sevgiler.

 5. elif, ben bu isi bilmiyorum, ama annemden ve etraftan duyup gozledigim kadariyla bastan kabullenmen gereken bir sey var, o da bulacagin ilk, ikinci hatta ucuncu kisinin aradigin kisi olmayabilecegi. gelecekler, calisacaklar, begenmeyeceksin, eksigini goreceksin, o gidecek, baskasi gelecek, bir turlu "hah, oldu," diyemeyeceksin. hic moralin bozulmasin. maksimum cozum gokten zembille geliyor galiba. optimum cozume "eh peki" dedigin anda bu is olmustur. kolay gelsin.

 6. ajansların güvenilir olanları mevcut, bence bir dene. http://www.bestedanismanlik.com , ben de dahil olmak üzere çevremde bir çok kişi buradan bakıcı bulduk, problem yaşanmadı.
  bir de bakıcı almak bence bir organizasyon meselesi, ben hep öyle baktım bu konuya 🙂
  maddi imkanlar mevcutsa, niye çocuğumla zaman geçirmek ya da biraz uzanıp dinlenmek için ev işlerini biri yapmasın ki?
  kolay gelsin!

 7. Elif selam…
  4 senedir haftada 2 gelen temizlikcimize kocasi izin vermedigi icin pazartesi- cuma sabah 9 aksam 6 calisacak baska birini aradik. Aynur evimizin bir uyesi olmus, kocamla tartismalarimizdan tut yasliliktan altina kaciran kedimize kadar herseyimize alismisti. Yeni ise baslayan kadin Turkmen… dil sikintisi yasiyoruz… temizlik anlayisimiz uymuyor (WC temizlik sungerini mutfak tezgahinda bulmak gibi)… En onemlisi ogluma buyuk sehirin tum imkanlariyla bakmaya calisirken 3. Dunya ulkelerinin sartlarinda cocuk bakmis bir kadina emanet edip gitme stresi beni bitirdi. Su anda ne ofis rayinda ne evde huzur var ne de oglum rahat. 2 ayda pes ettik kadin degistiriyoruz… Bu defa 1 Turk deneyecegiz. Ama icime sinecek mi gorecegiz…??? Gerci kendi annem disinda kimseye emanet ederken rahat edemedim henuz o da ayri….

 8. Elif'cigim,

  Hakikaten gereksiz bir inat olmuş seninki. Bardakların başka yerde de mutlu olabilir, önemli olan senin huzurun.

  Ben Türk'ten yanayım. Milleti bir yana kendi çocuğunu yetiştirmiş mi ona bak. Orta yaş üstü tercih et. Yemekleri de, temizliği de bir süre sonra senin istediğin gibi yapar hepsi merak etme. Ancak ev dışında vakit geçireceksen mutlaka kamera koy ve ona bunu açık açık söyle.

  Ben bir kere ajanstan gelen birisiyle görüşmüştüm. Oğluma elini sürerse onu hiç düşünmeden, hunharca öldürebileceğimi de eklemiştim. Cidden tırsmıştı. Bence bu konuda ne kadar hassas olduğunu baştan hissettir. Hatta seni bir miktar deli de sanabilir, hiç sakıncası yok. Gerisi yalan. Bardakların da başka dolapta dursun.

  Öperim

 9. Herkes tecrubelerinden yararlanarak belli konulara deginmis. Ancak en önemli konu bence atlanmis. Eve bir yabancı alınırken bence en onemlisi saglıgı…

  Ben eve bir yardımcı alırken Kızılay'dan geniş bir check up hizmeti alıyorum. Kan testiyle HİV-Hepatit A B C- ciğer filmi- idrar testi- ozellikle yeni dogum yapanlar için Boğaz kültürü. Bütün bu testler kizilayda gecen sene 200 civarina yapılıyordu. Çocuğunu emanet etmesen de eve yardımcı gelen kadının saglıgı çok önemli bence.
  Bu testler sonucunda evde 3 gün yaşayan bir kadının Hepatit C taşıdığını öğrenmiştim. O güne kadar aklımda olmasın diye öylesine yaptirdigim test zorunluluk olmustu. Herkese öneririm.

 10. Elif selam, ben tek çocukla bu hisleri bilirim derim ama senin neler yaşadığını tahmin bile edemiyorum. Kolaylıklar diliyorum.
  Ben ajansımdan çok memnun kaldım. http://www.kocyigitdanismanlik.com
  Baska ajanslarla da görüştüm; bir dolu ilgisiz adaylar gösterdiler. Koçyiğit ise bana tek bir kişi gösterdi; sonunda onda karar kıldım.
  Şansınız bol olsun.

 11. Arkadaşım, anlattıkların bana o kadar tanıdık geldi ki bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum sana. Yazdıklarını okuyunca aklıma gelen ilk şey ne kadar güçlü bir kadın olduğun. Ben de birebir olmasa da benzer şeyler yaşadım (boşluğa kendini bırakma hayali de dâhil) ama seni tanımayan biri olarak sana tavsiye de bulunmak bence seni doğruya götürmez; o yüzden şu an nasıl pozitif bir insan olduğumu ve ilaç kullanmadan depresyondan kurtulduğumu anlatmak isterim; eğer senin için de uygunsa dener ve inşallah fayda bulursun.
  Yaşam koçumun bana tavsiye ettiği kitabı okumakla başladı her şey ( NEVZAT TARHAN'IN KADIN PSİKOLOJISI) ben bu kitabı, kendimi bir tez konusu gibi görerek elimde kalem kâğıt devamlı not tutarak bitirdim ve kitabın sonunda aslında bizi mutsuz eden şeyin olaylar değil zayıf olan duygu depomuzdan ve duygusal zekâyı geliştirerek hayatımızda uygula yamamızdan kaynaklandığını anladım. Ama bu tek başına yetmedi tabi çünkü biraz sorumluluklarımdan kurtulup bedenen dinlenmem de gerekiyordu ve bir aydır yardımcımla çok rahat bir süreç yaşıyorum. Yardımcı konusunda kendini gözü kapalı teslim edeceğin tanıdıkların yoksa çok iyi bir şirketten destek alman tabii durumun varsa yoksa bunu ayrıca görüşebiliriz içinde bulunduğun duruma göre. Aldığın yardımcıya da aydan aya sadece maaşını vermekle kalma, küçük hediyeler ve jestlerle kendine bağlamaya çalış ;tabi kırıcı olmadan herkes vazifesini de bilsin. Gelen kişinin mükemmel olmasını bekleme, amacına uygunluğuna bak; amacın iki üç saat ya ev ya da çocuklarla ilgili sorumluluğunun azalması ve bedenen dinlenmen olsun. Beklentilerin yüksekliği demek hayal kırıklığının da bir o kadar çok olması demektir unutma. Neyse ben yine kendime döneyim; şuan o kadar iyiyim ki kendi problemlerimle değil etrafımdaki insanların, gelişigüzel bir şekilde sorunlarıyla ilgileniyor buluyorum kendimi ve çözümler bulmaya çalışıyorum ayrıca şimdi çocuklar da beş sevgi dili adlı kitabı okuyorum. Çünkü bu yaşadığım süreç çocuğumla iletişimimi de bozdu ve şimdi daha ilk sayfalarda uyguladıklarımla oğlumda ki olumlu değişimleri görmeye başladım. Elifçim sana tek tavsiyem neye inanıyorsan ona güven ve elinden geleni yapıp senin için en iyisini vereceğine inan; işin özü bu aslına bakarsan kendin için dilemekten utanma ve sürekliliğe önem ver. Çünkü kozmik bilimde de ispatlanan; evrende istediğimiz şeyi ne kadar çok tekrarlarsak sonunda oluşan yoğunluk bunu gerçekleştiriyor yoksa bir iki kere söylersek bunlar evrenin boşluğunda geziniyor. Sen güçlü ve çok şanslı bir insansın küçük bir destekle bütün sorunların üstesinden gelirsin.Huzur içimiz de mesele devamlı ön planda tutmakta.
  ASLA PES ETME!!!

 12. Elifcim, ben de ayni cengaverlikteydim ama 1.5 ayin sonunda hem bir bakici hem de psikiyatr bulmak zorunda kaldim. Ustelik cem benim tek cocugum. 2 hafta yatili deneyip delirdikten sonra gunduzlu birini tercih ettim ben. Gece hala cok uykusuzum ama en azindan gunduz bakici geldiginde 1-2 saat uyuyorum. Gunduzlu olunca evin duzeni cok daha az bozuluyor, ev hala senin oluyor. Oturdugun semti bana mail atabilirsen ben de tanidik modeli birini bulmaya calisirim gorusmen icin.

 13. Elif Merhaba!

  Düşünce ve tecrübelerini birebir paylaştığım için yazmaya karar verdim. Benim de iki çocuğum, bir köpeğim ve aynı kıvamda elinden ne gelirse yardım etmeye çalışan bir kocam var, şu yıla kadar hele de çocuk konusunda yardımcıya asla dedim. İnsanların belki ülke tercih etmelerinin sebebini hani temizlik anlayışı, çocuk bakımı anlamında paralellik olarak görebilirim ama ben de senin gibi düşünüyorum, milliyetin gözümde hiçbir değeri yok, benim sana tavsiyem bu tür firmalardan önce part time yardımcı al ve dene. Bazı insanlar ülke ayırımı yapmıyorum ve yapmam da öylesine güzel yaklaşıyorlar ki bebeğine ve çocuklarına…Yumuşacık, aynı dili konuşmaları önemli değil hatta bambaşka bir dille tanışmış olması büyük bir avantaj bile sayılır bence, oyunlar oynanıyor beraber, tatlı tatlı senin gözetiminde yemek yediriliyor ve sen de o sırada mutfağında yemek mi yapılacak, duş mu alacaksın, ne bileyim yahu biraz kestirecek misin bunları yapıyorsun, kısacası bizler gibi düşünen kadınlar öyle her işi yardımcıya bırakıp onu yap bunu yap demiyor, ailede bir insanın varmış gibi görev paylaşımı yapıyorsun. Bebeğin ve çocukların o insanla oynarken O'na giderken sana yol gösterecektir, emin ol. Kim gelirse gelsin yaptığı işi canla başla yaptığına dikkat et derim, çocuğa bakmaktan onunla oynamaktan zaman harcamaktan zevk alıyor mu? İşini yalnızca para kazanmak ve her yeri geldiğinde kaytarmak için değil işi ve emek teknesi olarak gördüğü için mi orada? Kolay gelsin derim 🙂

 14. Gerek yukarıdaki yorumlar, gerekse e-mail olarak gönderdiğiniz paylaşımlar için çok teşekkür ederim. Hepsi çok önemli benim için.

  Dört bir yandan başlattığım yardımcı arama kampanyası tüm hızıyla sürüyor.

  HUYSUZ ve ANSI'nın verdiği şirketleri ancak bugün (Cumartesi) arayabildim ancak ikisi de cevap vermedi. Herhalde hafta sonu açık değilller. (İnsan hafta sonu da bakıcı arayamaz mı kardeşim? Hm?!) Pazartesi ilk iş arayacağım.

  Konu komşuya da haber saldım, ancak konu komşunun kendisi de (alt komşum, karşı komşum ve en az iki arkadaşım) benzer arayışlarda olduğu için ciddi bir rekabet söz konusu! 🙂

  Bakalım neler olacak…

  • Bilgen Yusufoğlu

   Elif Hanım merhaba,

   Beste Danışmanlık ile ben de çalıştım. Kötünün iyisidir diyebilirim. Zira gönderdikleri adamlar referanslı falan meselesi hikaye sadece. Bize gönderdikleri bakıcı, uyuyan oğlumu temizlikçiye emanet edip, 1000 TL borcunu ödemeden ve kocamın alyansını da çalarak kaçmıştı. Daha sonra bu kadının daha önce birçok kez aynı şeyi yaptığını da kendi kocası itiraf etmişti. Esas olan sizin durumunuzun ne kadar suistimale açık olduğu.
   Kolaylıklar diliyorum size. En büyük şansınız çocuklarınızın yanında olmanız.
   Selamlar.

   • Paylaşımınız için teşekkür ederim. Ne olursa olsun, çok dikkatli ama ondan da öte şanslı olmak gerek anlaşılan. Umarım olumsuz tecrübeler yaşamayız biz de…

    • elif bence referanslari istemek hakkindir, her referansi kendin tek tek arayip detayli olarak sizin icin ne kadar calisti, gorevleri nelerdi, neden ayrildi, nelerden memnundunuz ve nelerden degildiniz, neyi iyi yapar neyi kotu yapar seklinde ayrintili soru sormalisin.

 15. Merhaba Elif,

  Ben de yaklasik 4 ay sonra senin durumunda olacak birisi oldugum icin bu durumu zaman zaman dusunuyorum. Baris 3 yasinda, 4 ay sonra da insallah ikinci bebegimiz aramiza katildiginda buyuk ihtimalle yardima ihtiyac duyacagiz. Ben bakici isine ancak su sekilde sicak bakiyorum. Bence bakici sadece ev islerinden (yemek dahil tabii ki) sorumlu olmali, ve asla yatili olmamali. Yani ben cocuklarla ilgilenirken birisi evi temizlemeli, duzenlemeli ki ben bir de bu tip seylerle mesgul olmamaliyim. Boyle olunca kendime de vakit ayiririm diye dusunuyorum. Yatili istemiyorum, cunku aile icine cok girsin istemiyorum. Ama hic tecrubem olmadigi icin dusuncem sadece hipotez asamasinda, deneyip gordukce dogru mu degil mi gorecegiz herhalde.

 16. Elif'cim sana kolay gelsin. Bizde Evrim'e anneanne bakıyor ve haftada 4 gün gelen bir yardımcım var. Ben çalışıyorum ama saatlerim esnek. Başta ben de aman kendim bakayım diyordum, sonra baktım bu iş ekip işi:) Kendimi kasmanın bir anlamı yok. O yüzden sal gitsin… Ben sadece bir uyarıda bulunmak istiyorum, özellikle yabancı uyruklu (aslında farketmez, türk de olsa) mutlaka HIV ve hepatit testlerini yaptırın. Ne olmaz ne olmaz. Umarım gönlüne göre bir yardımcıyla karşılaşırsın en kısa sürede. Sevgiler, Ayca

 17. ANSI ve HUYSUZ Merhaba,

  Bende bakıcı aramaktayım. Vermiş olduğunuz yerlerle konuşacağım. Normalde bebek bakıcıları ne kadara geliyor bilgi verebilme şansınız var mı? Bana mail atabilirseniz çok sevinirim. Aramadan önce bilmek isterim. Teşekkürler

  damlaozcan@gmail.com

 18. DENİZ, AYCAEVRİM – teşekkürler. sizlere de çok kolay gelsin.
  Ayca – bu sağlık testini kesin yaptıracağım. Aslında normal şartlarda danışmanlık şirketlerinin bunu yaptırmaları gerekirdi diye düşünüyorum ama nerde…

  • Direk sirketten isteyemez misin bu sekilde test sonuclarini sen muhatap olmadan? Bu sekilde talep gelirse belki yapmak/yaptirmak zorunda kalirlar, faturasini sana cikarsalar bile en azindan sen ugrasmamis olursun.

   • Burada işler çok acayip işliyor Bahar. Ben de yeni öğreniyorum. Bir danışmanlık şirketleri var, bir de "aracı" kişiler var bu işi yapan. Maalesef danışmanlık şirketlerinden henüz bir şey çıkmış değil. Sanırım sağdan soldan gelecek duyumlar varırsa bir yere varacak. 🙁

 19. Elif,
  Ben de bakıcısız büyütenlerdenim ama sen en zorunu seçmişsin meğer. İki çocuk, yemek ve ev işlerinin altından kalkmaya çalışırken akıl sağlığından olur insan. Eskiden yardımcı mı varmış evlerde? Yokmuş ama çekirdek aile de yokmuş. Sülale beraber yaşarmış ki iş bölümü yapılsın.

  Ev işlerinde yardımcı biri, çocuklara dadı bulmaktan daha kolay olabilir diye düşünüyorum. Danışmanlık şirketlerinden de bulsan, çok güvendiğin birinin kardeşi de olsa garanti değil eve gelecek insanın güvenirliliği ve temizliği. Şans işi gerçekten de ve de sabır. Evin düzenini sen öğreteceksin. Senin isteklerine uymayınca kızacaksın ama evin her zaman toplu, bulaşık makinen boş belki de yemeğin hazır olmuş olacak.

  Yatılı-gündüzlü bakıcı biraz aileye bağlı, biraz da gelen kişiye. Evin müsaitse yatılı çalışan iki çocuklu bir annenin hayatını kurtarabilir.

  Kolay gelsin!
  irem

  • Elif Hanım Merhaba,

   İmkanlarınız varsa ekstra yardım almamak için diretmeniz hele de biri bebek 2 çocuklu biri olarak kendinize zarar olmuş.
   Sanırım çalışmıyorsunuz.Gelecek kişi bi süre sürekli gözetiminizde olacak. Her hareketini izleyebileceksiniz her an. Baktınız olmuyor hiç kafanıza yatmıyor gönderirsiniz, başka biriyle denersiniz. Çalışıp çocuğunu bakıcıya bırakıp işyerinde içi içini yiyen sürekli telefona yapışık bakıcıya direktifler veren bir sürü kadın var. Yani bi bakıcıya çocuğu sabah bırakıp akşam eve gelmeyeceksiniz bence bu tarafından düşünmek daha rahat bir karar vermenizi sağlayabilir.
   Etraftan edindiğim bakıcı deneyimlerine göre ilk seferde kafanıza yatan birini bulmak büyük bir şans gibi duruyor. Yabancı bakıcılardan genelde pek menun kalınmıyor. Ve en önemlisi en başta eve alacağınız kişinin işlerini çok açık ve net olarak anlatmanız. Benim çevremde genelde ev işleri için ayrı biri geliyor, çocuk bakımı için ayrı biri ve ikisi de birbirinin işine kesinlikle karışmıyor. Çocuk bakan kişi akşama iki kap yemek yapayım ya da şurası tozlanmış tozunu alayım yapmıyor.Yani siz bakıcınızdan hem çocuk bakmasını hem de ev işleri yapmasını isteyecekseniz bunu çok açık bir şekilde belirtin. Sonra yok ben sırf çocuk bakmaya gelmiştim diyen birisi çıkabilir karşınıza. Ayrıca yatılı bakıcı yerine gündüz gelip akşam giden bir bakıcı en azından başlangıç için daha az aile düzenini etkiler gibi geliyor. Bakıcılar tarafından büyütülen çocukların bolca bulunduğu bir sitede yaşıyorum.
   Anne baba işe gittikten sonra hava güzelse çocukları da alıp aşağıda bahçede toplanıyorlar, hava iyi değilse de bir birlerine misafirliğe gidiyorlar. Çocukların sosyalleşmesi açısında güzel bişey tabii ama Türkiye'de bu bakıcılık işini profosyonel meslek olarak yapıp çocuğa bişeyler katanını daha görmedim.

 20. yardımcısız olmana cok şaşırdım elifcim. umarım tez zamanda uygun 1ini bulursun. bu işler 1 az da kısmet işi. kısmetin açık olsun.. öperim..

 21. Birşeyler yazmak istiyorum ama kızmayın.
  Emekliyim, çalışarak 2 çocuk büyütüp yetiştirmiş bir kadınım.
  Geçmişte farklı düşünüyordum ama artık daha geniş perspektiften bakıyorum herşeye.
  Türkiye’de biz kadınlar ne olsa yaparız. Bulaşık, çamaşır, ütü, yemek, misafir ağırlama, bebek bakımı, vb.vb
  Doılayısıyla biz eve aldığımız çocuk bakıcısını aynı zamanda temizlikçi diye de çalıştırırız. Biz nasıl yapıyor isek aynısını yapmasını bekleriz. Yerli yabancı olayı değil, iletişim için sözsüz iletişimin çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Ama dil sorununu avantaja çevirmek mümkün. Farklı dil konuşuyor ise çocuğunuza farklı dil öğretmesi (az da olsa) çevrilebilir. Panik havaya girince beklentiler çoğalıyor ve karmaşıklaşıyor.
  Karar veriniz ve gelen kişinin yapacağı herşeyi tanımlayınız. Bakıcıysa, yardımcıysa, vb. vb ne ise ona önce siz karar verin.
  Yine bir öneri; insanların bir başkası çok daha iyi yapsada asla başkasına birakmak istemediği işler vardır, lütfen bunları düşünün ve işi azlatın.
  İlk bakışta bardağın yanlış yere konulması çok büyük bir sorun möudur diye düşünüyorum. Sorun sağlıklı stressiz, iyi niyetli, insan insana insanlartın işini kolaylaştırmak, siz mutlu olurken karşınızdakininde mutlu olmasını sağlarsanız, daha mutlu olursuınuz.
  İnsan sosyal bir varlıktır, bakışınızı ve düşüncelerinizi değiştirin.
  Benim bakımımda yabancı ülkelerden olmadı ama hep yabancıydı. Bakış açım bugü
  nkü gibi olsaydı zor olan bu süreci çok daha huzurlu geçirebilirmisşim diye şimdi düşünüyorum.
  Kıssadan Hisse ne çıkarırsanız artık, eklemek istedim, Kolaylıklar diliyorum.