9 Yorum

Uyuyan bebeği uyandırmak

Sevgililer Günü’ydü. Deniz iki buçuk aylıktı. İlk kez gece 7 gibi yatıp sabah 4’e kadar uyumuştu.

Bir gün öncesine kadar 3-4 saatte bir uyuyan çocuk birden yedi saat uyumaya başlayınca ne olduğunu anlayamamıştık.

Kendi kendimize “Herhalde bize Sevgililer Günü hediyesi vermek istedi, baş başa vakit geçirelim diye böyle yaptı. Kikir kikir…” diye sevinmeye çalışsak da gidip gelip Deniz’i dürtmekten vakit makit geçirememiştik.

Deniz doğduğunda reflü teşhisi konmuştu. O yüzden Türkiye’ye geldiğimizde bir gastroenterolog görsün istemiştik. Ve doktorumuzun da yönlendirmesiyle bir uzmana gitmiştik.

Uzman doktora programımızı anlatıp da Deniz’in akşam 7-sabah 4 uyuduğunu söylediğimizde beni azarlamıştı: “Olur mu öyle şey?! Bu kadar küçük çocuk o kadar uzun süre uyutulur mu?! Kan şekeri düşer! O yüzden uyanamıyordur! İki saatte bir uyandırıp emzireceksiniz! Üstelik de reflüsü var çocuğun, midesi o kadar uzun süre boş kaldıktan sonra birden dolarsa iyice rahatsız olur!” demişti.

Kafamız karışmış, biraz da rencide olmuş bir şekilde ayrılmıştık o görüşmeden.

Doktorumuza dönüp de “Doktorum, civanım. Bu vantrolog, pardon, gastroenterolog bize böyle böyle dedi, üstüne üstlük bir de kızdı” deyince doktorumuz “Yok artık! Uyuyan çocuğu niye uyandıracaksınız canım?! Hem ne varmış reflüsü varsa? Reflülü insanların uyumaya hakkı yok mu yani?” diyerek bizim tarafımızı tutmuştu.

“He valla” diye onaylamıştık biz de. Uyandırmamıştık Deniz’i de…

Şimdi Nurturia’daki bu soruyu okuyunca o eski günler aklıma geldi.

Evet, ilk doğduğunda gece-gündüz, iki-üç saatte bir emzirilmeli bebek. Hem bebeğin gerekli besini alması, midesinin büyümesi, hem de annenin süt salımının düzene girmesi için. Amerika’da da, Türkiye’de de doktorlarımız aynı şeyi söylemişlerdi.

Zaten isteseniz de 3-4 saatten fazla uyuyamıyor ki bir yenidoğan.

Ancak, iki ayını devirmiş, hatta üç ayına yaklaşan, kilosu yerinde, düzenli emen, düzenli uyuyan bir bebeği sırf yesin diye uyandırmak bana çok mantıklı gelmiyor. Doktorumuzun da benimle aynı düşüncede olması benim içimi rahatlatmıştı o zaman…

***

Derin de bu aralar (ki önümüzdeki hafta üçüncü ayını tamamlayacak) Deniz’le benzer davranışlar sergiliyor.

Her ne kadar gündüz uykuları bölük pörçük, 5 dakika orada, 10 dakika burada, ama en çok da kucağımda şeklinde olsa da, geceleri -ne yalan söyleyeyim- güzel uyuyor.

Şşşşşşşhhh, aramızda kalsın ama, iki gecedir üst üste akşam 9-sabah 4 yapıyor.

Bense uykunun tadını çıkarıyorum.

Uyuyan çocuğu uyandırmıyorum.

Paylaşın:

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

9 yorum

 1. elif hanim cok tesekkur ederim nekadar icimi rahatlattiniz anlatamam bakmadigim yer sormadigim kisi kalmamisti ama yinede tatmin olmamistim siz yazinca cok rahatladim bekledigim cevap sizinkiymis demekki:)uyusunda buyusunler diyelim ozaman sevgiler selammlar

 2. Maasallah maasallah. Tutututu. Gece uyuyan cocugu uyandirmamak lazim tabiki.

 3. Bizim doktorumuz da daha 2. ay kontrolünde bizi uyarmış "gece kaldırıp emzirmenize gerek yok, uyuyorsa ellemeyin artık" demişti ve Demir bu kontrolün üstünden 1 hafta bile geçmeden odasında aksam 8- sabah 6 uyumaya başlamıştı :))) Ne günlerdi! Zaten daha yeni anne olmuşum. Akşam uyumak için yukarı doğru çıkarken kapısında asılı hastanenin verdiği kelebeği görünce "Aaaa ben anneyim, aaaa benim bir oğlum vaar!" olduğumu hatırlıyorum bir kaç kez :)) Ne uyandırmadığım için sütüm azaldı (Ek gıdaya, kilo alışı fazla iyi olduğu için 7. ayda denemelerine başlayıp, 8. ayda tam olarak geçtik) ne de Demir'in midesi küçük kaldı. Hatta 7. ay da ek gıdaya da geçtikten sonraki ilk kontrolümüzde doktorumuz tarafından obezlik sınırında olduğumuz gerekçesi ile ciddi de azar işittik 🙁 Ama bu saadetim benim de yaptığım hatalar ile 6. ayın sonunda bitmişti. Hataları ve hikayenin tamamını merak ederseniz; http://paylasmamgerek.blogspot.com/2010/05/uykuuu

 4. ben de kazara böyle kesintisiz uyursa hiç uyandırmazdım. düzenli uyuyan çocuğu da beslemek için uyandırmaya karşıydım, hala da öyleyim :p cem için söylemem gerekirse aç olduğunda asla uyumayan bir bebekti, benim uyandırmama gerek kalmazdı.

 5. elif merhaba

  nihayet uykuya kavuşmana çok sevindim. benim oğlum 4 ayını bitiryor bu hafta . büyük oğlun gibi Kaan'cım da reflülü bir bebek. sana ve tüm arkadaşlara danışmak istediğim bir konu var. Kaan akşam 18.30-19.00 arası uyuyor . gece saat 22.00 de süt veriyoruz biberonla uyanmasın diye. saat 24.00 e kadar derin uykuda uyuyor. bu saatten sonra da saat başı uyanıyor. sabah 06.00 da koğuş kalk şeklinde güne başlıyoruz. bu problemi nasıl çözebileceğim konusunda önerilerinizi yazarsanız çok memnun olurum. çok teşekkürler..

  • Tam zamanını hatırlamamak ile beraber tahminim Demir en fazla 4-5 aylık olduğu dönemde doktorumuz gündüz uykusunu her biri iki saati geçmeyecek şekil de gün de ikiye indirmişti. Ve özellikle ikinci uykunun akşam üzeri 4'ten sonra olmaması gerektiğini tembihlemişti. Buna uyduğumuz sürece Demir geceleri zamanında ( 8'de) ve deliksiz uyuyabiliyordu. Elimizde olmayan sebepler ile bu düzen bozulduğunda ise her zaman problem yaşadık.

 6. bende uyandırmıyorum uyanmazsa vallahi…

 7. Özge Yabaş Kı

  acıkan bebek mutlaka uyanır, seni de uyandırır! Bir de bir arkadaşım söylemişti "en güzel bebek uyuyan bebektir" :))

 8. Ben 2 gece telefonumu kuduğum halde kalkamamışım. Alarmını kapatıp tekrar yatmışım. Bizim 12 günlük ufaklık 5 saat aç kalmış. 5 saat sonunda ağlama sesine uyandım. Çok utandım gerçekten 2 ece üst üste aynı şeyi yaptım. Gık dese uyanıyorum ama alarmın sesi rahatsız edici olmasına rağmen uyanamıyorum. Bizimkide geceleri daha rahat uyuyor. Aman nazar değmesin.