6 Yorum

Deniz’in Kitaplığı’ndan: Puff, the Magic Dragon

Öyle içime işliyor ki bu şarkı… Ve şimdi de bu şarkıdan türeyen bu kitap.

Daha önce bahsetmiş, bahsetmekle kalmayıp bir de şiir döktürmüştüm bu Puff denilen sihirli ejderhayla ilgili… Daha doğrusu, Deniz’in sevgili Mumu‘sunu Puff’a benzetmiş, Mumu’dan vazgeçmeye niyetlenmesine ağıt yakmıştım. (Deniz hala Mumu’yla yatıyor, çok şükür!..)

Gelelim Puff’a…

Bu sihirli ejderhanın hikâyesine giriş yapmadan önce aşağıdaki videoda PLAY’ tıklayınız ve yazının geri kalanını öyle okuyunuz. Daha ağlak romantik oluyor.

Efenim, şarkıda da bahsedildiği gibi, Puff adındaki bu sihirli ejderha Honalee denilen bir memlekette yaşamaktadır. Jackie Paper adında bir çocukla can ciğer kuzu sarması arkadaşlardır. Jackie ona türlü türlü oyuncaklar getirir. Birlikte kralları ziyaret eder, korsanlara kafa tutarlar. İkisi bir oldu mu herkes onların önünde saygıyla eğilir, korsan gemileri bayraklarını yarıya indirir.

Kısacası çok mutlulardır.

Günlerden bir gün Jackie Paper gelmez olur. Çünkü artık BÜYÜMÜŞTÜR.

Puff’la oynadığı oyunlar onu tatmin etmez olmuştur. Çünkü, şarkıda da söylediği gibi, “sihirli ejderhalar sonsuza kadar aynı kalır, ama küçük çocuklar büyür, adam olur.”

Bunun üzerine Puff çok üzülür. O kadar ki, ağladığı zaman yeşil derisinin üzerindeki pulları yağmur gibi akar. Jackie Paper’la birlikte oynadıkları yerlere gitmekten vazgeçer. En sonunda da boynunu bükerek bir mağarada inzivaya çekilir.

Şimdi diyebilirsiniz ki… “Be hey Blogcu Anne. Sen ki ‘Küçük Aslancık şarkısının olduğu CD’ler toplatılmalı’ diyorsun. Hangi akla hizmet böyle bir hikâyeyi çocuğuna okuyorsun? Yetmedi, başka çocuklara tavsiye ediyorsun? Hm?!”

Sanırım ben bu şarkının hikâyesinden olduğu kadar melodisinden de etkileniyorum.

Şarkı, Amerikan folk müziğinin mihenk taşlarından desem az abartmış olurum. Peter, Paul and Mary adlı Amerikalı üç folk şarkıcısının 1963’te meşhur ettiği bu şarkı Amerika’da olduğu kadar İngiltere’de de popülermiş.

Ancak kahpe felek bu şarkıyı da rahat bırakmamış. Bu masum hikâye hakkında çeşitli söylentiler çıkarılmış. “Puff” ve Paper” gibi duman ve kâğıdı çağrıştıran kelimeler aslında “esrar”ı niteliyormuşmuş. Dolayısıyla bu çocuk şarkısında aslında “kafa bulmaya” gönderme varmışmış. Peter, Paul ve Mary bu söylentiyi şiddetle inkar etmişler. Ancak yine de bastıramamışlar. O kadar ki, 2000 yılında çekilen “Meet the Parents” filminde bile bu şarkının bu “özelliğine” değinilmişti. (Dedikodunun detayını merak edenler Wikipedia’dan -İngilizce olarak- okuyabilirler.)

Konuya dönecek olursak, şarkı çok hüzünlü bitiyor. Ancak 2007 yılında piyasaya sürülen bu kitap değil. Nitekim, kitabın en sonunda, Jackie Paper çekip gittikten sonra bir kız çocuğu gelip arkadaş oluyor Puff’la. Arkadan da büyümüş bir Jackie Paper onlara sevgiyle bakıyor. (Bir söylentiye göre o kız çocuğu Jackie Paper’ın kızıymış)

Biz de Deniz’le okurken sonuna özellikle vurgu yapıyoruz. “Evet, Jackie Paper büyüdü, ama bak, kızı geldi” diye anlatıyor, son sayfalarda sevinçten neredeyse çığlık atıyoruz.

Kitapla birlikte bir de müzik CD’si geliyor. İçinde Puff the Magic Dragon’un sözlü ve enstrümantal yorumundan başka iki çocuk şarkısı daha var. Bir yandan müziği dinliyor, bir yandan kitabı okuyorsunuz.

Kitaptaki çizimler yumuşacık. Sayfalardaki sözler az olmasına rağmen yorumlayabileceğiniz, anlatabileceğiniz çok şey var. Ve şarkı öyle güzel, öyle rahatlatıcı ki… Peter Yarrow’un, aynen Fikret Kızılok gibi ılık bir sesi var, insanın içine işliyor. Yarrow, şarkıyı kızıyla birlikte seslendiriyor. Bu da başka bir romantik, nostaljik boyut getiriyor olaya.

Biz bu kitap-CD’yi geçen gittiğimizde Amerika’dan aldık. Amazon‘da da satılıyor.Türkiye’de var mı bilmiyorum. Yoksa da bunca iltifattan sonra getiren bir yayınevi olur umarım.

Bu kadar sözden sonra “kesinlikle tavsiye ediyorum” dememe gerek var mı?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

6 yorum

 1. Ne güzelmiş… İçim ısındı. Gerçekten de Fikret Kızılok yumuşaklığında… 🙂

 2. Bu şarkının ciddi bir uyuşturucu referansı taşıdığı konusunda tartışmalar da vardır, belki ilginizi çeker:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Puff,_the_Magic_Drag

 3. sihirli ejderhalar sonsuza kadar aynı kalır, ama küçük çocuklar büyür, adam olur.”
  sabah sabah dagildim yahu..bizim minikler de buyuyup adam olacak.cok ozleyecegim bu hallerini ..
  (su anda ayni derin`le paphia`nin oldugu foto.daki pozda uyuyor 2 aylik oglum)

 4. Vay be ileride bizdemi çoluk çocuk sahibi olup bu müzikleri dinleticez.. :)) gerçi şimdi yaşım 18 sizin bu yorumlarınızı okuyunca bi garip oldum ya ilerde bendemi böle olucam diye :))) İnşallah allah o günleri nasip eder sevilimle mutlu bir hayat diliyorum hep …. :))

 5. unutmadan birde şşunu ekliyim sanırım Puff The Magic Dragon'u Johnny Cash'de söylüyordu çünki şuan onu dinliyorum yani….. 🙂 yukarda sevilim demişim düzelteyim hemen Sevgilim Nimet'le…:)