7 Yorum

Son söylenecek lafı ilk söylemek

Koç burcunun özelliği diye bilirdim.

Bendeniz halis Aslan burcuyum. Yükselenim de Aslan. Aslanın önde gideniyim yani.

Burçlarla çocuklarım olduktan sonra az biraz ilgilenmeye başladım. Deniz’de Yay, Derin’de Koç burcunun özelliklerine rastladım.

Deniz’in yerinde duramaması gibi.

Derin’in sabırsız olması gibi. (Bir ay erken gelmesinden belli değil miydi?)

Aslan’ın da (1) saçları gür olur diye bilirim. Hakikaten, kafama sığdıramam saçlarımı. Sevmem de… Bakmayın öyle yandaki resme, ne dalgalıdır, ne düzdür saçlarım; bir şeye benzemez.  (2) Mükemmeliyetçidir diye bilirim. İyi anlamda değil. Kendi işini delege edememe, bir şeyi “iyi yapayım” diye başkasına vermeyi göze alamama anlamında.

Annem, koç burcu olan bir arkadaşı için “Allah selamet versin, son söylenecek lafı ilk söyler” der. Tönk diye bir laf eder, “N’oldu ki şimdi?” der bırakır karşısındakini.

Bana da Derin’den Koç burcunun bu özelliği bulaşmış olsa gerek.

“Yorumlar ne için?” diye yazarken öyle bir yazmışım ki, “hiçbir sebeple, katiyetle yorum bırakmayın. ‘İyi demişsin’ demek için de,’katılmıyorum’ demek için de, ‘ben de buna benzer bir şey yazmıştım, bak burada’ demek için de YAZMAYIN!” anlamı çıkmış.

Az önce bir arkadaşım aradı. “Iıı, ne diyorsun Elif’ciğim, niye yorum yazmayın demişsin insanlara?” diye.

Cırladım: “Nereden çıkarıyorsun canım, niye öyle diyeyim?!”

Söyledi: “E, okusana yazdığını!”

Okudum ki, eğer benim kafamın içinde değilseniz aynen dediği gibi anlaşılıyor!!!

Alakasız bir şekilde yorum bırakan ve beni ha bire o yorumları silmek zorunda bırakan şirketlere yönelik bir mesaj vermeye çalışıyordum. Link paylaşımında bulunan blogculara değil.

O yazıyı az önce düzelttim, ama olur da kırılan, darılan olduysa üzgünüm.

Çok güzel şeyler öğreniliyor yorumlardan. Hep diyorum ya, hiçbir kitapta, dergide yoktur bu paylaşımlar.

Sonuç olarak, gocundurduysam affola…

7 yorum

 1. Ee şimdi de koç burçları alındı:(

 2. Valla ben yazının tümünü okudum ve aynen dediğin gibi anladım. çok açık yazmışsın bence. hem öncesinde hem sonrasında hepimizin yorumlarını hoşgörüyle karşıladığını belirtmişsin. sadece uyanık bazı kişilerin sitende izinsiz yer almasına tepki göstermişsin haklı olarak. blog yazarlarıyla her konuda paylaşıma açık olduğunu da belirtmişsin. daha ne olsun yahu!

  sağlık olsun! :))

 3. bu arada benim kızım da koç burcu! :)) ben de boğa burcu olarak iki kere düşünmeden patadanak konuşan biriyim ve eşim pek memnun değil bu huyumdan ve iş hayatında da pek iyi sonuçlar doğurmuyor. kızım da mı böyle olacak şimdi? beyciğimin vay hâline o vakit!

 4. Bence de yorumlarla ilgili yazinin hedefinin reklam pesindeki sirketler (varsa kisiler) oldugu cok acikti Aslan kardes (benim yukselenim yengec, catir catir catisirlar). tabi ben blog dunyasini yeni kesfeden biri olarak bu ticari yaklasimlara ve gizli ajandalara sasirdimsa da , oluyormus demek dedim.

 5. Elif hanım,

  Bugün çok yoğunsunuz… biraz dinlenseniz iyi olmazmı ?

  Bazen "Siz'in Siz' e" (senin sana) ihtiyacı olduğunu unutmayınız…!!!
  abla nasihati…….(?)

  acikahvem

 6. Selam Elif,

  Ben de ilk okudugumda ne demek istedigini gayet acik anladim. Ama belki cok hizli okuyan birilerinde yanlis anlama olmus olabilir, emniyet acisindan yaziyi degistirmen fena bir fikir olmamis.

  Sevgiler,
  Selin

 7. yazılarınıza bayıldım 🙂