23 Yorum

Dünya varmış!.. derken…

Bu sabah uyandığımda kahvaltı hazırlanmış, haşlanmış yumurtalar masada bizi bekliyordu.

Haftalardır ilk kez bir sabah duşu alabildim bugün. Çok severim güne duş alarak başlamayı… Ama Derin’in memesi, Deniz’in kahvaltısı derken uzun zamandır yapamamıştım.

Evet, Pazar gününden beri bir yardımcımız var evde.

Evimiz normal ev görüntüsü kazandı. Çocuklu, ama savaş alanı gibi olmayan, bulaşık makinesinin insani zaman süreçlerinde boşalabildiği, normal bir ev.

Hal böyle olunca benim halet-i ruhiyem de oldukça ilerledi tabii.

Sevimsiz bir insan olmuştum.

Stresli. Bağıran, çağıran. Annesine cırlayan, kocasına hırlayan, çocuğunu azarlayan.

Astığım astık, kestiğim kestikti. Herkes benden korkar olmuştu. Komik bile değildi.

Ben olsam beni hayatta çekmezdim. Bunca insan nasıl çekti, tez konusu olur.

***

Yaklaşık 10 gün süren arayışlar sonunda içimize sinen birini bulduk.

Çocukları seviyormuş gibi görünen, sadece çocukları değil, köpeğimiz Paphia‘yı da öpen, aylardır haftada bir-iki kez evimize temizliğe gelen Emine Hanım’ın bir kere bile temizlemediği yerleri iki günde ayna gibi yapan, çalışkan, dürüst görünümlü bir genç bayan.

Henüz çok yeniyiz ama şimdilik keyfimiz yerinde.

Geçtiğimiz arayışlar sırasında neler öğrendik, paylaşalım:

 1. Danışmanlık şirketlerinden pek bir hayır yok. Zaten hiçbiri burunlarından kıl aldırmıyor. Belli ki talep, arzın çok çok üzerinde. Aradığım dört beş şirketten sadece biri, bir tek aday buldu benim için. “Bugün öğleden sonra sizinle görüşmeye gelecek” dediği adayı bir hafta oldu, hala bekliyorum.
 2. Ne varsa eş-dost, konu-komşuda var. Görüşmek üzere aradığım 4-5 adayın her biri ya bir aile dostumuzun tanıdığı, ya komşunun yanında çalışan kadının arkadaşı, ya da ben Pes Ettim! dedikten sonra bana “Dur, yettim! Bak ben böyle böyle birini tanıyorum” ya da “Eltimin kadının kardeşi iş arıyor!” diye mail atan okuyucuların kontakları. (Vakit ayırıp bana yazdığınız için tekrardan sonsuz teşekkür!)
 3. Mükemmel yardımcı yok. Çünkü mükemmel insan yok. Önemli olan beklentilerini abartmamak, temel prensiplere bağlı kaldıktan sonra esnemeler yapabilmek. Yumurtamı haşlayıp masama koymak zorunda değil, öyle bir beklentim de yok zaten. Temel temizlik kurallarına uyması, sigara içmemesi, çocuklarıma sevgiyle yaklaşması, birbirimize insanlığın gerektirdiği saygıyla yaklaşmamız, evimi evi gibi benimsemesi ve kendini rahat ve güvende hissetmesi önemli.
 4. Sağlık testi kesinlikle yaptırmalı. Acıbadem Hastanesi bu konuda bir “bakıcı paketi” bile düzenlemiş. Akciğer grafisinden HIV testine, parazit testinden boğaz kültürüne kadar gerekli her türlü testi yapıyorlar. Testin içeriğini doktor halama okudum, “olması gereken her şey var, güzel hazırlamışlar” dedi. 199 TL’lik fiyatını söyledim. “Bu içeriğe göre uygundur, yaptır” dedi. Yaptırdık. Çoğunun sonucunu aldık, birkaç test daha kaldı.

Sonuç olarak üç gündür daha bir gülüyor yüzüm. Bütün günün yorgunluğuyla, Derin’i emzirdikten, Deniz’i yatırdıktan, Paphia’yı gezdirdikten sonra karı-koca iki çift laf edebiliyoruz.

Oh be, dünya varmış!

***

Yukarıdaki satırları, bu sabah yayınlamak üzere dün gece yazmıştım.

Yardımcımız dün gece bugün öğlene kadar izin istemişti. Kızını ve kocasını memlekete gönderecekmiş. İzin verdik.

Benim içimi bir kuşku kapladı. “Bizi bırakıp gitmez herhalde di mi?” endişesiyle yukarı kata çıkıp odasının kapısından başımı uzattım. Amacım, odasını karıştırmak değil, eşyalarının yerinde olup olmadığını görmekti. Çantasını falan bıraktığını görünce sevindim. Odasına eşinin, kızının, anne-babasının resimlerini koyduğunu görünce daha da sevindim. Demek ki benimsiyordu odasını.

Ancak bir şey gördüm ki, görmez olaydım!

Ortada, kabak gibi, bir sigara paketi ve çakmak!

Banyoya bir girdim ki sigara kokuyor.

Hâlbuki ben sorduğumda “Sigara içmiyorum” demişti.

Kendisini sevdik. Deniz de sevdi. Kız da mutlu görünüyor.

Şimdi ben ne yapayım?

İki şey rahatsız ediyor beni:

 1. Bana yalan söyledi. Bu konuda yalan söyleyen bir insan, her konuda söyleyebilir mi? Güvenilebilir mi? Yoksa çok mu abartıyorum?
 2. Evin içinde içmemesi yeterli değil. İzin gününde ne yaparsa yapsın, karışamam. Ama bizim yanımızda çalıştığı 6 gün boyunca, dışarıya da çıksa, çocukları parka da götürse sigara içmesini istemiyorum.  Sigara kokarak Derin’i kucağına aldığını düşünemiyorum. Böyle bir şey istemek, beklemek gerçekçi olur mu? Yoksa onu daha mı fazla yalan söylemeye zorlamış olurum?

Çok canım sıkıldı.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

23 yorum

 1. Elifcim..
  Bizim göndermeye karar verdiğimiz kadın da bıraktım dedi… İşe başladıktan sonra üstü sigara kokarak işe geldiğinde evdekiler içiyor kusura bakmayın dedi… 1 ay sonra bahçede içerken yakaladım… Halbuki bizim de kesin şartımız sigaraydı…
  Sonuçta 1 ay daha süre verdik ama vazgeçmeyince yolları ayırmaya karar verdik…
  Sana kolay gelsin demekten başka bişey diyemiyorum malesef…
  Sevgiler

 2. Berna Bayındır

  Merhabalar,
  yazınızı okudum 3 yaşında ikiz kızları olan eşi yatılı istemeyen sadece haftanın 5 günü yardımcısı olan çalışan bir anneyim…
  Mükemmel insan yoktur yoktur da yalan söylemeyen insan vardır diye düşünüyorum gerçi ben bugüne kadar yalan söylemeyen yardımcıda görmedim ama annelik içgüdülerime göre sigara meselesini açıkça konuşun neden yalan söylediğini sorun şimdi ihtiyaçtan diyenleri duyuyor gibiyim ama zaten çalışan herkes ihtiyaçtan çalışıyor 🙂
  Belki çok acımasız gelecek ama konuşmak istemezseniz de kafanızda bir deneme süresi belirleyin yardımcıya belli etmeden derim hani anında kestirip atmak kolay ama yardımcı özellikle işini düzgün yapanı bulması da çok zor ..
  Kolay gelsin,
  Sevgiyle kalın…….
  Berna

 3. biz de aynı sorunu bakıcımızda yaşadık ve o gün bugündür bir daha bakıcıyı içimize sindiremedik doğrusu…
  bize de sigara içmiyorum demişti ve ben maalesef onu bilfiil sigara içerken gördüm. üstelik oğlum uyanıkken onu mutfakta bırakmış, kendisi balkona çıkmış içiyordu. insan ne yapacapını şaşırıyor gerçekten de…
  ben tabi ki önce karşıma alıp konuştum. aslında normalde içmediğini, o dönemdeki bazı özel sorunları yüzünden canının sıkkın olduğunu, tek tük içtiğini söyledi. o ana kadar pekçok açıdan memnun kaldığımız bir bakıcı olduğu için ona inanmak istedim ve sırf bu yüzden vazgeçmek istemedim doğrusu. biz de eğer gerçekten bahsettiği gibi az içiyorsa sadece bebeğin uyuduğu saatlerde ve balkonda içebileceğine kanaat getirdik en sonunda. ama biz gün boyu evde değiliz ve ben bu meseleye dikkat edildiğinden gerçekten emin olamıyorum bir türlü.
  ona sorsak çoğu günler hiç içmiyor bile ama biz yeniden üzerinden sigara kokusu almaya başladık son zamanlarda. dolayısıyla, ne düzeyde sigara içtiğini bilmiyorum ama, bahsettiğiniz ikinci seçenek pek gerçekçi olmayabilir.
  böyle bir durum karşısında alınacak tavrı belirlemek gerçekten güç. eşime kalsa o gün bırakmalıydık bakıcıyı ama ben orta bir nokta bulup bu işi çözebileceğimizi düşündüm ama sanırım çözemedik. üstelik buradan başlayan güvensizlik hissi yavaş yavaş başka konuları da ele geçirmeye başladı.
  elbette her insan her aile aynı değil, belki sizde daha rahatlıkla çözülür. ama kesinlikle işin başındayken net bir şekilde konuşun derim. ortak bir noktada buluşabiliyorsanız bunu bulmaya çalışın (çünkü diğer konularda işini düzgün yapan birini bulabilmek de kolay değil maalesef) ama esneme noktanız yoksa belirtin, buna uyamayacaksa en baştan, çocuklar da çok alışmadan, yolları ayırmak daha hayırlı olabilir.
  nitekim biz bakıcımızla kısa bir süre sonra yolları ayıracağız gibi gözüküyor ve oğlum bu kadar alışmışken bu da ayrı bir zorluk yaratacak gibi gözüküyor doğrusu.

 4. Elif'cim,

  Bence de konuş. Çünkü sessiz kaldıkça, başka konularda da yalan söyleyip söylemediği şüphesi içini kemirecek. Ben de sigara kokusundan hoşlanmam, istemiyorum kimse çocuğumun yanında sigara içsin, hatta koksun! O yüzden hassasiyetini anlıyorum.

  İçine sinmezse, sonradan çok bileniyor insan… herşeyi daha da abartabiliyor. Sorunun çözüldüğüne ikna olmazsan, o noktaya getirmeden başka birini bulmaya yönelmeni tavsiye ederim.

  Kolay gelsin çok! Başak

 5. Elif merhaba,
  2.5 senede 4 bakıcı değiştirdim ben. Hiç biri sigara içmiyordu ama farklı kusurları vardı tabii, dediğin gibi dört dörtlük birini bulamıyorsun. Yalan söylemesi kabul edilemez tabii ki ama bence de karşına alıp konuş öncelikle. Ona olan güveninin sarsıldığını falan anlatmaya çalış. Bana kalırsa çok memnun kaldığın biriyse, çocuklara şevkatli davranıp, evinizi kendi evi gibi benimseyip çekip-çeviriyorsa, bir de ahlaklıysa – ben ahlaksızlarını da gördüm- sigara içmesi çok büyük problem değil bence. Bu konuda hassasiyetini çok iyi anlıyorum ama bence ona mesela sadece çocukları uyuttuktan sonra balkonda-apartmanının dışında sigara içebileceğini söylersin. Her seferinde elini yıkamasını, dişlerini de fırçalamasını da tembihlersen bir süre sonra kendi üşenip çıkmaz belki de 🙂 Bilemiyorum zor konular, ben bir anlatsam roman olur bakıcı maceralarımız.
  Size iyi şans ve kolaylıklar diliyorum 🙂

 6. Elifcim;
  Yalan söylemesi bence bazı işleri yarım yapmasından kötü. Ayrıca ben senin yerinde olsam çocuklarımın yanına başka yerde de olsa sigara içen bir kadın sokmam. Çünkü sigara partikülleri aynen grip gibi 24 saat havada asılı kalıyor. Ve kadının üstüne mutlaka ypışıyordur. Bebeğin aslında sadece kokusundan değil sigara partiküllerinden de etkilenecektir. Üstelik daha ciğerleri gelişecek. Bizim çocuk doktorumuz domuz gribi salgını sırasında başka biryerde bile içse sigara içen insanları çocuklarınıza yklaştırmayın demişti. Belki herkes böyle değildir ama sigara benim için 1. öncelikli bir konu. Umarım içine sinen kararı verebilirsin. Biliyorum bakıcı çok büyük rahatlık sen yine de rahat edebildiğini yap.

 7. Haklısın Elif. En doğrusu yüzleşmek. Bu noktada aldığın tepkiye göre bakıcıyla devam etme etmeyeceğine karar verirsin. Baktın ki çok mahcup oldu o zaman "bir şans daha ver" derim ama pişkin ve vurdum duymaz davranırsa da "buraya kadarmış " dersin.

 8. Çocuklarının yanında sigara içen annelere nasıl kızıyorsam, işi çocuklarla olan insanların da sigara içmesine o kadar kızıyorum. Zor bir durum, ama sigara konusundaki hassasiyetini belirtmelisin bence de…

 9. Ay Elifcim geçmiş olsun.. Ne diyim.. Aynı şey benim başıma geldi. Bundan önceki bakıcımız asla sigara içmediğini söylemişti. Hem de her fırsatta sigara içmenin ne kadar kötü olduğunu, ne pis koktuğunu filan dile getiriyordu.
  Birgün izne çıktığında kıyafetlerini makinede unutmuştu. Ben kurutmaya atarken elime bir çakmak düştü. İnanamadım. Odasına koydum. Sonra bunu evde bulduğunu ve mum yakmak için kullandığını, sonrada cebine attığını söyledi. Aman sakın yanlış anlamayın çok üzülürüm vs dedi.
  Sonra 1-2 kez evden çıkıp geldikçe sürekli kıyafet değiştirdiğini, günde 3 kez eşofmanlarını yıkadığını farkettim.
  Bir gece rüyamda çantasında sigara paketleri olduğunu gördüm. (!) Ertesi gün odasına girdiğimde çantasına bakmak için acayip bir dürtü hissettim. 2 paket sigara ve bir çakmak duruyordu. Birinin yarısı içilmişti.
  Yüzleşince ben hemen gidiyim diyip pılını pırtını topladı. Siz artık bana güvenemezsiniz dedi. Ablasının olduklarını iddia etti.
  Bu ajansa verdiğimiz paranın deneme süresinin dolduğu 3üncü ayın ertesi günü oldu.
  Ben olsam senin yerinde yol bu kadar baştayken yollarım. Ama tabi herkesin tercihi değişik. Sigara benim için çok önemli bir konu. Ama en öenmlisi çok rahat yalan söyleyebiliyor olması. Bu olaydan sonra eve çok karşı olmama rağmen kameralar taktırdım.
  Yaklaşık 3 ay önceydi, ve yeni yeni dillenen Ada sigara konusu geçince hemen Gül abla ve balkon diyor. Heralde 2.5 yaşındaki çocuk bunu uydurmuyor.
  Bakıcı işi çok zor demiş miydim daha önce??

 10. elifcim bende olsam karsıma alıp konusurdum. eger samimi bulursam bırakması icin destek olabilecegimizi de soylerdim. yalan soylemesi kotu ama bunu sana yutturabıldıgını dusunmemelı bence.

 11. Ben gecen sene 6 ay yatılı Kadin almak zorunda kalmıştım. 11 Kadin değiştirerek rekor kırmıştım. Bir tanesi hepatit c'li çıkmıştı. Bir tanesi ilk geldigi gün sürekli ayliklik yapmasına rağmen aksamustu 5'te annem yemeği yetiştirmeye çalışırken odasında şekerleme yaparken buldum(toplamda 6 saat evde kaldı) bir tanesi tüm testleri yaptırdım test sonuçlarıyla eve gel dedim gelmedi. Digeri evde bir gece kaldı 4 yalanını yakaladım. Bir tanesi bir ay sonunda 150$ zam istedi. Bir tanesi bir ay kaldı ama icime ağrılar saplandı çünkü sofrada ekmek mı yok mutfaktan alıp gelmesi 7-8 dakika sürüyordu (abartmıyorum) son bir haftada yakınmaya başladı. Sürekli ot yiyormuşuz. Geldiginden beri 2 kilo vermiş. Ama dapdaracik kotu daha da dar gelmeye başlamıştı. Bir tanesi vardı ki o 1,5 hafta kaldı. Sigara içmiyorum demişti ilk geldiginde kokuyu aldım minibüse bindim ondandir dedi. İlk gece odasında içerken yakaladım. Şubat ayında cam açık sigara iciyordu. Kesinlikle icemeyecegini kesin dille söyledim. Sadece balkonda günde 2 tane içeceğine soz verdi. Sonraki gece ben pusuda kapıda bekledim cami acar acmaz içeriye daldım. Tabii ki gene iciyordu. Bir daha evde içtiğini gördüğüm anda gece saat kaç olursa olsun kendi sokakta bulacağını söyledim. Balkonda icmeye başlamasına rağmen 1,5. Hafta dayanabildim. Şimdi yeni gelecek kadinda içtiğini söyledi. Kadinsiz kalmamak için sanırım günde 2 kere balkonda içmesine izin vereceğim. Ama içtikten sonra dış firccalama, el ve yüz yıkama ve tshirt değiştirmesini isticem. Bakalım 😉

 12. Yorumların hemen hepsini okudum. Sigara benim içinde önemli bir konu. Ama en önemlisi yalan söylemesi. Sigaraya bir şekilde çözüm bulunabilir. Sonuçta sen evdesin ve çalışan bayanlar gibi bebeğini o kadına bırakıp gitmeyeceksin. Funda hanımın yorumundaki gibi çocuğunu mutfağa bırakıp balkonda sigara içiyorsa durum vahim ama sen şanslısın herşey gözünün önünde olacak. Sen bebeğinle ilgilenirken o ev işlerini yapacak. Bence dikkatli takip et tekrar yalan söyleyecekmi?

 13. Hepiniz ne kadar şanslısınız. Anlaşılan sizlerin evinde hiç sigara içen yok. Ben kızım için sigarayı bıraktım, (maalesef hamileliğimin 6.ayına kadar içtim) eşim, babam, annem, ablam, görümcem, bakıcının oğlu sigara içiyor. (biliyorum korkunç, birde görümcem ve bakıcının oğlu hariç, siz günde 3 pakete yakın içtiklerini düşünün) Ellerinizi yıkayın, sigara içtikten sonra ellemeyin demelerim hep boşa gitti. Bebek arabasını sigarayla sürdüler, ellerinden kaptım, öpmeyin diye ısrar ettim, darıldılar, Eylül'ün kafasını sigarayla yaktılar, öylece geçiştirdiler, ben sigarayı bıraktım Eylül için, sizde bırakın dedim, takmadılar.
  Hangimiz yalan söylemiyoruzki, başkasının evinde 6 gün kendi evinden , çoluğundan çocuğundan ayrı kalıyorsa ihtiyacı olduğu kesin. Kim çocuğundan ayrı kalmak isterki. (Kızı da sizinle kalmıyor değilmi) Sigara kötü bir şey evet ama o da insan. Sigara da içebilir, yalanda söyleyebilir. Bunlar herşeyin sonu değil. (keşke hiç kimse içmese) Bence bu alışmakla ilgili birşey. Çocuk 5 dakika kendi başına durursa birşey olmazki, bakıcının kabız olduğunu yada ishal olduğunu, yada midesini üşüttüğünü ve banyodan 10 dakika çıkamadığını düşünün. İştenmi atacaksınız. Yada kızının, arkadaşıyla kavga ettiğini, ve 10 dakika boyunca telefonda onu sakinleştirmeye çalıştığını düşünün. tuvalette veya telefonda geçireceği süreye de mi karışacaksınız. :)) Ayrıca sigara içen bir insan, parka gittiğinde illaki sigara içer. İçmem derse kesin yalan olur. Bence sen eğer temizliğinden, çocuklarına olan ilginden memnunsan, işten çıkarmayı iki kez düşün derim. (Baştan bir okudumda sanki sinirli sinirli yazmışım gibi olmuş ama alakası yok. Çoğu yerini tebessümle yazdım. Lütfen yanlış anlama olmasın, benim çocuğum 4. ayından beri bakıcıda olduğu için başta asla dediğim şeyleri şimdi takmıyorum, daha rahatım. Sigara konusunda bende sizin gibi düşünüyorum, ama ben ve bakıcı hariç herkes sigara içiyor.)
  (Bakıcıya bırakıp gidiyor olsan amenna, ama sen şimdi yanında olacaksın, ne kadar içtiğini göreceksin.Elini yıkayıp yıkamadığını, içtikten sonra üstünü değiştirip değiştirmediğini. Bide çocukların bakımını sen kendin yapacaksın,oda temizlik yapacak değilmi?)

 14. Elifcim, ben lafi uzatmayacagim: Bir kez yalan soylediyse, ve bu kadar onemli bir konuda, her konuda yalan soyleyebilecegini dusunuyorum. Ben olsam fazla baglanmadan yollardim, cunku ben calisiyorum ve evde yokken olabileceklerden asla emin olamam. Ama sen evdesin. Eger herseyi kontrol altinda tutabilecegine inaniyorsan, biraz daha denersin. Ama her durumda el altindan bakici aramalarina devam et. Biliyorsun bu konularda kitap yazacak tecrubem oldu yillar icinde. Neden yalan soyledigini sordugunda verecegi cevaptan nasil emin olacaksin? Bunlar felegin cemberinden gecmis tipler unutma. Bu kadar kotumser oldugum icin kusuruma bakma:(

 15. ben neden sigara içmiyorum dediğini anlayabiliyorum. çünkü içiyorum deseydi işi alamazdı… ama daha işe başlayalı 3 gün olmuşken paketi ortada bırakıp banyoda sigara içebilecek rahatlığı gösterebilmesi biraz garip… eğer bu durumu 1 ay sonra öğrenseydiniz artıları eksileri daha rahat tartabilir, daha doğru bir karar verebilirdiniz ama şimdi elimizde çok az veri var….

 16. Elif,

  Karar, senin icin sigaranin ve yalanin ne kadar affedilmez olduguna bagli. Diger annelerin yorumlarina bakiyorum. Bazisi sigara konusunda esnek, yalan konusunda kati. Bazisi yalani hic affetmem ama sigarayi belli kurallar dahilinde icse de olur diyor.

  Ben olsam, ki ben sen degilim, diger anneler de degilim, kesinlikle affetmezdim. Dogru insani bulana kadar aramaya devam ederdim. Gecen sene annemin donmesine 3 hafta kala, kameradan cocuklara ilgisiz davrandigini ve hatta ilgi isteyen Kipircan'i ittigini gordugumuz bakiciyi, calismaya devam ederken cok zorda kalacagimi bile bile cat diye cikardik.

  Acikcasi ben ilk basta ne yapacagiz, nasil edecegiz diye cok dusundum esnek olmayi ama esim o aksam aldi karsisina bakiciyi, "sartlarimizi bastan soylemistim, senin davranislarin bizim kriterlerimize uymuyor. bu durumda ne cocuklarimi sana emanet ederim, ne de yaptigin is icin sana piyasa rayicinin ustundeki parani vermeye devam edebilirim" dedi ve koydu kizi kapinin onune. Yapmasi gereken 3 hafta daha cocuklarla insan gibi oynayip, konusup ilgilenmekti. Ama o yapmadi. Isin fenasi, cocuklara kotu de davrandi. O parayi aman 3 hafta daha var nasil olsa idare edelim diye o kiza verseydik, paramizla rezil olacaktik, cocuklara da daha kotu birsey olma riskini de goze alacaktik.

  Zorda kaldim mi? evet. Kafam rahat miydi? evet. Bir tek kilitleri degistirmek zorunda kaldik tabi.

  Unutma, sen isverensin. Bu kadina cocugunu, evini emanet ediyorsun. Senin sartlarin vardi. Bu sartlari ne kadar esnetebilirsin, bu sartlari yerine getirmediginde verdigin paraya degiyor mu, gozun arkada kaliyor mu?

  Evet Turkiye'de kim sigara icmiyor veya hangimiz yalan soylemiyoruz ama sen bunlara bir anne, bir isveren olarak ne kadar tolerans gosterebilirsin, onemli olan nokta burada.

  Sigara konusu benim icin cok hassas bir konu. Evde yeni dogan var. Nerede icerse icsin bence ustune siner ve cocuklari etkiler.

  Her zaman oldugu gibi "bence".

 17. Kendi sorununun yanı sıra toplumsal bir yaraya da el atmışsın Elif. Sigara hususu çok farklı. Başlayınca bırakılamayabiliyor. Ben ilk hamileliğimle birlikte bırakmıştım, eşime ise iç ama bana kesinlikle hissetirme dedim. O da kızımız 9 aylıkken askerden gelişiyle bıraktı ve 1 senedir içmiyor.

  Bizim çocuklarımız şanslı. Eskiden salondaki orta sehpasının üzerinde birkaç çeşit sigara paketi olurdu. Gelen misafirlere ikram etmek için. Ben hatırlıyorum düğünlerde kapıda gelenlere bir tepside şeker, bir tepside sigara sunulurdu. Şehirler arası otobüslerde sigara içilirdi. Şimdi ne güzel kapalı mekanlarda kesinlikle yasak.

  Benim tavsiyem ise; işten çıkarmaman. Ama mutlaka konuş. Hem sigara hem de yalan konusunda ne kadar hassas olduğunu söyle ona.

 18. Herkesin bakış açısı tabii ki farklı. Bakıcınızla ilk görüştüğünüz günü düşünün ve size sigara içtiğini söylemiş olsun. Ne yapardınız işe alır mıydınız? Cevabı bence burda gizli. Ondan daha iyisini bulabilir misin, tabii bu konu tartışılır. Size bol şans diliyorum, umarım içinize sinen ve çocuklarınız için de doğru bir karar veririsiniz…

 19. elif hanim kesinlikle Yasam"akesinlikle katiliyorum ben olsam asla guvenemezdim bi kere soyledi bidaha niye olmasin derdim ustelik sigara bagimlilik meselesi tamam birakacagim der icmiyorum der tek tuk der bi bakarsiniz olmadik seylerle tekrar yuz goz olmussunuz o kadincagizinda ihtiyaci var belli ama napabilirsin ki keske basta soyleseydi ona gore bi yol cizerdiniz neyse Allah kolaylik versin

 20. Ben uste sinen sigara kokusunun cocuga ileride de zarar verecegini, bu kokuyla buyuyen cocugun ileride sigarayi sevme olasiliginin yuksek oldugunu dusunuyorum. Ozellikle de sevdigi baglandigi insanlarda bu kokuyu duymasi bilincaltina yerlesebilir ve ileride sigara icme olasiligi artar. Buyurken sigaradan ne kadar uzak olursa o kadar iyi. Yalniz yorumlardan gordugum kadariyla da bir Turkiye gercegi var, sigara icmeyen yardimci imkansiza yakin gibi. Bu durumda ne yapardim ben de bilemiyorum.

 21. pratik anneye sonuna kadar katiliyorum. bende ayni seyleri yasasam bende yollarimi ayirir ve baska bir bakici arardim. bir de blogcuannem nasil olsa evdesin, biraz daha disini sikarsin, hi? Ve insallah cabucak daha iyi bir bakici bulursunuz.. sevgiler.

 22. Ooof, off! Dün akşam bu yorumlardan sonra oturup konuştum kendisiyle, az önce de anlattım: http://blogcuanne.com/2010/06/30/tamam-mi-devam-m

  Gerek sizlerden, gerekse çevremden duyduklarımdan sonra ona da, kendime de bir şans daha vermeye karar verdim. Özellikle de yalan olasılığının bir yanlış anlaşılmadan ibaret olması durumu söz konusu olunca…

  Bütün yorumların ortak noktası: Bakıcı işi çok zor. Çalışan anneler için iyice zor. Ancak ben çoğu zaman evde olmamın avantajını onu yakından gözlemleyerek kullanacağım, bakalım nereye varacağız.

  PRATİK ANNE – Senin durumunda ben de aynısını yapardım. Çocuklara kötü davranmak, itmek tolerans gösterilebilecek bir durum değil.

  SİBEL – Nasıl hatırlamışsın! O orta sehpayı ben de hatırlıyorum, aynen dediğin gibiydi gerçekten! Bunları düşününce tabii ki bizim çocuklarımız bizden daha şanslı, pasif içicilik bizim zamanımıza göre minimumda, en azından bilinçli bir kesim ebeveynin çocukları için.

  Hepinize paylaşımlarınız için teşekkür ederim.