8 Yorum

Suna Dumankaya ile kız kıza

Son yılların en “kız kıza” günlerinden birini geçirdim dün.

Belki de 11 sene önceki kına gecemden beri böyle bir gün geçirmemiştim.

Türkiye’de bitkisel ürünlerle cilt bakımı yapan ilk güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın “mucize formüller” hazırladığı bir etkinliğe davetliydim.

Suna Dumankaya, Türkiye’nin ilk lokman hekimi olan Fatma Öktem’in torunu. Anneannesinden annesine, annesinden de kendine devşirilen bilgilerle doğal cilt bakım ve kozmetik ürünleri üretiyor.

Doğal bir peeling’le cildinizi tazelemek mi istiyorsunuz? Biraz mısır unu, bir o kadar beyaz kil, az Bepanthen krem, biraz da su… Hooop, alın size alâsından peeling.

Yağlı ciltler için maske mi yapmak istiyorsunuz? İki adet olgun çileği eziyor, içine 1 tatlı kaşığı beyaz kil, 1 çay kaşığı Bepanthen krem koyuyorsunuz. Yüzünüze sürdükten sonra yarım saat bekletip yıkıyorsunuz. Cildiniz yumuşacık oluyor.

Çilek bazlı maske dikkatle uygulanırken...

Bunun gibi birçok soruna “doğal” bir çözümü var Suna Hanım’ın. Göz altı morluklarından sırttaki sivilcelere, kaşlardaki kepeklenmelerden varislere kadar aklınıza gelebilecek birçok sıkıntıya “Hemen iki limon kes, biraz maden suyu, azıcık da bal” gibi basit çözümler üretiyor.

Bu uygulamalara başlarken “Cildinizi porselen gibi yapacağım kızlar!” dedi Suna Hanım. Hakikaten, günün sonunda cildim Derin’i kıskandıracak kadar yumuşak ama bir o kadar da gergin olmuştu. Etkisini bu sabah bile hissediyordum.

Suna Hanım’ın anneannesi, Atatürk döneminin önemli isimlerindenmiş. Hastanelerde ilaç olmadığı zamanlarda onu ararlar, bitkilerden, doğal ürünlerden derde derman bulmasını isterlermiş.

Atatürk’e de hizmet etmiş Fatma Öktem.

Suna Hanım’ın da konudaki bilgisi yadsınamayacak boyutta (Zaten konuda iki kitap yazmış, üçüncüsü de yoldaymış). Çözümlerinin basitliği etkileyici. Öyle kuş sütü, kelebek kanadı gibi bulunmayacak ürünler değil kullandıkları şeyler. Çoğu birçok evde hali hazırda olan, değilse bile kolaylıkla edinebileceğiniz doğal ürünler.

Bakın başka neler anlattı Suna Dumankaya:

 • Bepanthen birçok derde derman. “Benim” diyen nemlendiriciden daha iyi. Bepanthen kremi her gün düzenli olarak nemlendirici niyetine kullanabilirsiniz. Sorunlu, lekeli ciltler için Bepanthen plus tercih edebilirsiniz.
 • Güneş koruyucu kremleri kullanırken 30 faktörü aşmamalı. Bu sizin için de, bebeğiniz için de böyle. 30 faktörün üzerine çıkıldıkça cildinizi gereksiz yere fazladan kimyasallara maruz bırakıyor, cilt kanseri riskinizi artıyorsunuz.
 • “Yüzde yüz doğal” ya da “yüzde yüz organik” kozmetik ürün diye bir şey yok. En doğalının içinde bile az miktarda da olsa koruyucu maddeler olmak zorunda. (Suna Dumankaya kendi ürünlerinde de böyle olduğunu söyledi) Dolayısıyla en iyisi evde kendi ürünlerinizi hazırlamak.
 • Türkiye denek olarak kullanılıyor. Avrupa’nın en basit kremleri burada misliyle satılıyor.
 • lbuki doğal malzemelerin alâsı bizde. Yeter ki kullanmasını bilelim.

Ta daaaa! Porselen gibi mi bilmem ama eskisinden parlak olduğu kesin...

Suna Hanım’ın formülleri, hazırlamak için vakti olmayan ya da hazıra konmak isteyen kadınlar için Yeditepe Üniversitesi Eczacılk Fakültesi tarafından hazırlanıyormuş. İstanbul’da, Caddebostan Bağdat Caddesi’ndeki mağazasında olduğu gibi internet üzerinden de satışı yapılıyor.

Dünkü etkinlikten sadece eğlenmiş olarak değil, gerçekten kullanabileceğim ürünleri keşfetmiş olarak ayrıldım. Özellikle kokusuna hayran kaldığım toniği deneyeceğim. (Sanırım ben de “hazıra konmak” isteyen kadınlar sınıfına giriyorum!) Bir dahaki kozmetik ürün alış verişinizde Suna Dumankaya’nın ürünlerine bir bakmanızı tavsiye ederim. Beğenirseniz, Avrupa kozmetik devlerini zenginleştirmek yerine, Türk bir markayı destekliyor olmanın mutluluğu da cabası…

Paylaşın:

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

8 yorum

 1. Sevgili Elif,
  Senelerdir renkli ambalajları ve promosyonlarıyla bizi kandıran kozmetiklere bir ton para döktükten sonra artık akıllandım almıyorum. Doğal ürünlere yönelmiş durumdayım. Mesela Tonik olarak Gül suyunu kullanıyorum. Hem ucuz hem etkli! Cildimiz için yapabileceğimiz en iyi şey güneşin zararlı etkilerinden yaz- kış korunmak. Özellikle de benim gibi şu aralar hamileyseniz mutlaka koruyucu krem sürmeden güneşe çıkmayınız. Yoksa yüzünüz de benek benek lekelerin çıkması kaçınılmaz. D vitamini ihtiyacımızı da öğle güneşinden değil, sabah güneşinden almalıymışız. Cilt uzmanı felan değilim ama bu zamana kadar ki edindiğim tecrübelerden sonra ne kadar çok ürün kullanılırsa cildi o kadar çok yormuş oluyoruz. Az ve ihtiyacımıza yönelik ürün kullanmak yeterli. Bide daha önce sigara kullanan biri olarak bıraktıktan sonraki cilt parlaklığına inanamadım. Keşke hiç içmemiş olsaydım. Ama zararın neresinden dönersen kardır değil mi? Paylaşımın için teşekkürler Elif. Artık gözümüzü açmanın zamanı geldi de geçiyor…

 2. keyifli bir etkinlik olduğu belli… bepantene krem için Suna Hanımın söylediklerine katılıyorum.. özellikle güneş sonrası için çok etkili. Ayrıca Oğluşum için de kullanıyorum.. her altını açtığımda bepantene krem kullanıyorum.. hafif kızarıklık varsa, öbür bezi açtığımda kayboluyor. başımızdan pişik olayı geçti. Ondan sonra pişik kremi olarak kullanıyorum.. Çok da memnunuz, oğlumla beraber..

 3. Ben de uzun zamandır, gülsuyunu tonik niyetine kullanıyorum, yüzümü temizlemek için de acıbadem sütü kullanıyorum. Babamın halası vefat ettiğinde 70 yaşındaydı. Yüzünde yok denecek kadar az kırışık vardı. Tek nasihatı bol su için, gereksiz makyaj yapmayın ve acıbadem kremi kullanın oldu :)))

 4. Suna Hanim'in kitabi var bende. Ama bir tanesini yapmis degilim.

  Acibadem sutunu ve kremini ben de babaannemden biliyorum.

 5. Evet,hemen her lüks markanın sayısız kremini kullandıktan sonra vardığım sonuç: Acıbadem kremi.Her zaman her şeyde olduğu gibi ne varsa basitlikte var.Cildi 45 yaşındaki bir kadının cildi gibi görünen 80 yaşındaki anneannemin tek kullandığı krem.Yediklerine ve güneşe dikkat edip,basitçe nemlendireceksin,olay bu kadar basit.

 6. ben suna hanımın ürünlerini kullanıyorum çok mutluyum tüm arkadaşalara öneririm
  kendiside dünya iyisi mutavazi bir hanım şanslıyım tanıyorum sevgiler

 7. arkadaşlar suna hanımın hayranıyım bilseydim bende gelirdim ayrıca çok harbi kadın güvenmediği ürünleri söyler kitaplarındada bebantene çok yer verir onun sayesinde bebantentenden çok yararlandım kendi ürünlerinide alıcam çok metini duydum çok güzel değilmi ruhu nun güzeliği yüzüne yansımış

 8. Evet, gerçekten keyifliydi.