0 Yorum

Derin’in Kitaplığı’ndan: Jungle Fun

Hep Deniz’in mi kitaplarına yer vereceğiz? Biraz da Derin’in kitaplarını tanıtalım, sonra kırılmaca, gücenmece olmasın, değil mi ama?

Jungle Fun aslında Deniz’in ilk kitabı (ama bunu Derin bilmek zorunda değil.) Deniz’e hamileyken Miami’de bir bebek mağazasından almıştım. Yaklaşık 4-5 aylık olup da elinde bir şeyler tutabilmeye başladığında eline tutuşturmuştum. Tadını çok sevmişti.

Şimdi artık Derin de kolik diyarından çıkıp aramıza katıldığı ve aziz Doktor Harvey Karp’ın dediği gibi anne karnında geçirmesi gereken ilk üç ayı geride bırakıp dış dünyayla iletişim kurabilmeye başladığı için bu tür aktivitelere başladık. Örneğin kendisini az önce kucağıma oturtup tam beş dakika boyunca bu kitabı okudum gösterdim. O beş dakika boyunca Derin kitaba baktı, salyalarını akıttı, uzanıp tutmaya çalıştı, ayaklarıyla erişmeye kalkıştı. Kısacası, üç buçuk aylık bir bebeğe kitap okumaya kalkıştığınızda ne yaparsa o da onu yaptı.

Bu kitabın cart renkleri her ne kadar -bütün bebek oyuncakları gibi- yetişkinlerin gözünü tırmalasa da bebeğin ilgisini çekecek cinsten. Ayrıca kapağını da bebeklerin o çok sevdiği hışırtılı sayfalardan yapmışlar, hemen dikkatini çekiyor. Sayfaların her birinde ya bir kabartma, ya çekiştirecek bir şey, kısacası duyularını uyaran bir girinti-çıkıntı var. Şurada Google Preview olarak kitabın bazı sayfalarını görebilirsiniz (Her nedense renkleri olduğu gibi değil, soluk çıkıyor, ama fikir verir)

Bebekler bunun gibi kumaş kitaplara bayılıyorlar. Tabii ki hikayeyi takip etmiyorlar. Ancak hem kitap kavramıyla tanıştırmak (her sayfada yeni bir resim, yeni bir heyecan!), hem el-göz koordinasyonunu geliştirmek (sayfa çevirme) adına minik bebekleri bu tür kitaplarla tanıştırmalı derim.

Bir Dolap Kitap’ta Bebek Kitapları Hakkında Bilinmesi Gereken Gerçekler başlıklı çok güzel bir yazı vardı. “Bebeklere de kitap mı okunurmuş?” diye düşünenlerin fikrini değiştirecek, Banu’nun her zamanki güzel anlatımıyla yazılmış bir yazı. Okuyunuz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *