17 Yorum

Dr. Harvey Karp Türkiye’de…

Yok, yok… Kesin Secret denen bir şey var. Evrenden bir şey istediniz mi, gerçekten istediniz mi sizi duyuyor ve cevap veriyor.

Geçen hafta, ya Perşembe ya da Cuma’ydı sanırım. Sabah uyandım. Deniz okula gitmişti. Derin uyuyordu. Ev sessizdi.  Sabah güneşiyle odanın içi ıpılık, ışıl ışıldı. Bizim ev çok güzel güneş alıyor sabahları, bayılıyorum.

Bir önceki gece Harvy Karp’ın Happiest Baby On The Block kitabını okuyarak dalmıştım uykuya… Sabah uyandığımda da aklımda yine o kitap vardı.

Öyle güzel şeyler öğrendim ki o kitaptan… Öyle kendime güven kazandım ki sayesinde… Bebeğimi dilediğimce kucağıma almak, onu kucağımda sallamak, şşşşşşhh demek, yatağında koyup sırtına pış pış yapmak, emzik vermek, … gibi, modern anne-babalığın “tu-kaka” gördüğü, ninelerimizin nesilden nesle uyguladıkları ama şimdi dışlanan yöntemleri uygulamanın ne kadar doğal, doğalın da ötesinde gerekli olduğunu hatırlattı bana Harvey Karp.

İşte o sabah bütün bunları geçiriyordum aklımdan. Koliği nasıl atlattığımızı hatırlıyordum. Nasıl da tam zamanında bu kitapla tanıştığımı, sayesinde Derin’i iki ay boyunca üzerime asarak gezdiğimi düşünüyor, kendimce teşekkür ediyordum Karp’a.

Bu adamı görsem sarılırdım herhalde diye geçiriyordum içimden. Ne güzel olurdu şu dünyada onunla tanışmak…

Biraz sonra bilgisayarın başına geçtiğimde, Emziren Anneler grubuna bir mail geldi. Üyelerden Yeşim “Harvey Karp 21 Temmuz’da Acıbadem Maslak’ta bir seminer verecekmiş” diyordu.

İnanamadım. Şaka mı bu? diye geçirdim içimden… Daha bu sabah bunu istememiş miydim ben?

Artık pozitif enerji mi dersiniz, Secret mı dersiniz, her ne derseniz deyin, evren beni duydu.

Bakın, işte burada:

İstanbul’daysanız, bu ücretsiz semineri kaçırmayın derim (Acıbadem yetkilileriyle az önce görüştüm, İngilizce sorunu yaşayanlar için simultane çeviri olacakmış). İstanbulda değilseniz, ya da seminere katılamayacaksanız hiç üzülmeyin, bütün detayları paylaşacağımdan emin olabilirsiniz.

Bir de Dr. Karp’a sarılacağımdan… 😉

Paylaşın:

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

17 yorum

 1. bu kitabin turkcesi var mi acaba

 2. "Mahallenin en mutlu yumurcağı" kitabın adı ve ben de bu adamdan çok şey öğrendim özellikle inatlaşmalarla başetmek konusunda. İstanbul'a mı gelsem ne yapsam ama gelemezsem lütfen dakikası dakikasına kaydet lütfennnnn

 3. Elif, peki bebeklerin sallanarak uyutulması konusunda bir bilgi var mı bu kitapta? Annelerimiz yöntemleri var demişsin ya, acaba sallamaya da yeşil ışık yakmış mı Harvey Karp? Cevap verebilirsen sevinirim. Sevgilerimle.

  Bir de Derin kolaylıkla emziği kabul etti mi, nasıl emzik kullandırmayı başardınız? Benim oğluma veremiyorum.

  • Evet, Buse, aynen de var. "Minik minik, ritmik hareketlerle sallayın bebeklerinizi" diyor.

   Emziği kolay aldı Derin. Kitapta onu da anlatıyor. "Ağzına sokmaya çalışmaktan çok, ters psikoloji uygulayın, ağzındayken çekmeye çalışın. Ağzına giren şeyleri bırakmama eğilimi vardır bebeklerin" diyor.

   Bunları detaylı yazacağım. Bulabilirsen kitabı mutlaka oku.

 4. Supermis,
  Ben de kundaklama, yan yan sallama ve pispisla uyutma olayini bu adamin kitabinin videosunu seyredip ogrenip uygulamistim. Ayrica Kipircan kitabin icindeki kalp atisi sesleri ile sakinlesirdi. Ilk uc ayimi kolaylastiran kaynaklardan.
  Kitabi okuyana kadar 45 dk, 1 saat videosunu seyredip herseyi ogrenmistim acikcasi.

 5. Harika
  hemen mail atiyorum arkadaslarima
  Ilyasi happiest baby on the block dvd'si ile buyutuk ilk yil,butun arkadaslarimin basini yedim Harvey Karp diye
  Simdi de Happiest Toddler on the block dvd'sini seyrediyoruz kari koca (muzigine bayiliyorumm,dinledinmi ? )
  operim Harvey'i ,allah kendilerinden razi olsun ! :)))

 6. Bak yine kaçırdım. Amerikadayken de bir seminer veriyordu, sonra ne oldu hatırlamıyorum gidememiştim. Ben de aynen senin dediğin gibi duacıyım kendisine. Koray kolik olmadı demiştim daha önce. Belki de kitabı hamileyken okuyup Koray'ı doğar doğmaz kundak yaptığım, sling'de taşıdığım ve kucakta salladığım içindir.
  Detayları bekliyorum dört gözle 🙂
  irem

 7. PRATİK ANNE – Ben de videolarının methini duydum. Sanırım yakında seyretme fırsatı bulacağım.

  YELİZ, SLİNGOMOM – Sizin yerinize de sarılırım kendisine 🙂

  Allah'tan Türkçe okumuyor adamcağız. Korkup gelmeyecek yoksa…

 8. bu kitaba ismi sayesinde hayran olmuş uzun süre bulammaıştım. çocuk eğitimi kitapları hep çocukta disiplin, başarılı çocuk vs. gibi sevimsiz isimlerle satışa sunuluyor. harika çocuk yetiştirmenin yolları gibi, sırf ismi yüzünden o kitabı aylarca almamaıştım mesela. ama bu kitapta aynı sonu yaşadı maalesef. aylarca bulamamamın nedeni yeni baskısı olmayışıymış. yeni
  baskısı çıktı bir süre önce şu isimle: "başarılı bir çocuk yetiştirmenin yolları" :((

 9. ben de az evvel izlediğim haber bülteninde tanıştım kendisiyle… çok şanslıyım sizin gibi:) konferans notlarını dört gözle bekliyorum !!! çok teşekkürler… o kitabı da arayacağım ilk fırsatta… bir de yeliz hanım o cd'lere nereden ulaşabiliyoruz kitapla birlikte mi varlar ve türkçe midirler ya da alt yazılı?

 10. Mahallenin en mutlu yumrucağı adlı kitabını bulamadım bi türlü.nerden temin edebilirim