12 Yorum

Erkek Annesi olmak

“Erkek Annesi”

Sadece anne olmayı öğrenmiyorum ben. “Erkek annesi” olmayı da öğreniyorum.

İki kız kardeşiz biz. Annemler üç kız kardeşler. O üç kız kardeşin birinin üç kızı, birinin iki kızı (biz), birinin de bir kızı, bir oğlu var.

Baba tarafımda 10 kuzendik. 5 kız, 5 oğlan. En büyük bendim. Benden sonra, en yakınım olan kuzenim de kızdı.

Erkek arkadaşlarım vardı tabii büyürken. Sokakta falan birlikte oynadığımız çocuklar. BMX bisikletim vardı, sürmelerine izin verirdim. En az erkekler kadar iyi kaykay kayardım bu arada… O açıdan saygı da uyandırırdım.

Erkek kuzenlerim benden küçüktü. Yine de belli bir yaşa kadar birlikte oynadık. Şimdi de çok yakın arkadaşlarız.

Ama çoğunlukla kızların arasında, kız gibi büyüdüm ben.

Erkek çocuklarını yaramaz buldum. Pasaklı buldum. Gürültülü buldum.

***

Şimdi başımda iki tane erkek çocuğu… Üstelik de onların ANNESİ olmam gerekiyor!

Öyle büyük bir bilinmeyen ki bu benim için… Alışık değilim ki bu kadar harekete. Koşturmaya… Bağıra çağıra oynamaya…

Bizim yaptığımız en “hareketli” şey sokakta paten kaymak, kaykay kaymaktı. “Lastik” atlamak, seksek oynamaktı. Yakartop, istop oynamaktı.

Evde daha dingindik. Çokça evcilik oynardık. Mavi plastik çay takımlarımı hala hatırlarım.

Şimdi birçok şeyi yeni öğreniyorum.

Örneğin, koltuğa normal bir şekilde gelip totonuzu koymak yerine kolçağının üstünden tırmanarak da oturabileceğinizi öğreniyorum.

Ya da çocuk parkında kaydırağa tırmanmak için yaratıcılığın sınırları olmadığını öğreniyorum.

***

İki erkek annesi Amerikalı bir arkadaşım, ikinci bebeğimin de erkek olacağını öğrendiği zaman “Boys are fun!” demişti. Öyle tabii de, benim gibi kızlarla oynamış, kızlarla büyümüş, şimdi daaaan! diye iki erkek annesi olmuş bir kadın için biraz oryantasyon iyi gelebilirdi!

Geçen gün bir kitap aldım. Adı Anneler ve Oğulları İçin Bir Fincan Huzur. “Ancak annelerin ve oğullarının paylaşabileceği benzersiz ilişkiyi ele alıyor”muş bu kitap. İçinde 50 anne-oğul öyküsü varmış.

Şöyle diyor:

Ne kadar uğraşsanız değişmeyecek şeyler vardır: Oğlan çocukları yılanlardan, kertenkelelerden, salyangozlardan, otomobillerden, bilgisayar oyunlarından, futboldan, silahlardan hoşlanır. Onları değiştirmek pek mümkün olmadığına göre, bu demektir ki oğullar, kamyonları, su tabancaları, kramponlu ayakkabıları, takım atkıları ile sevilecek! Ve onunla geçirilen her gün, bir gün kanatlanıp kapıdan uçup gidivereceği gerçeği unutulmadan dolu dolu yaşanacak!

Merakla başlamayı bekliyorum. Belki aradığım ortanyasyon bu kitaptadır.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

12 yorum

 1. alıntı çok hoşuma gitti 🙂 çok doğru çünkü biz bir süredir evde salyangozlarla yaşıyoruz desem yalan olmaz. bahçeden topladığı salyangozları evin çeşitli köşelerine yerleştirip önlerine de bir tane yaprak koyuyor efe. gül gibi geçinip gidiyoruz sümüklüböceklerle 🙂

 2. Hala gülüyorum ''3 erkek ile evin kraliçesi hep sen olacaksın.'' benzetmesine verdiğin çakma tanrıça cevanbına 🙂

  Yalan yok 3 erkek tarafından hep aşkla sevileceksin… millet bir tanesini zor buluyor.Bakınız ben 🙂

 3. :))) çok güzel ..
  ben hamileyken benim tarafım erkek olursa netçez yahu diyordu çünkü bizm ailede hiç erkek yoktu !! kocalar ya kaçmış ya da göçmüş olarak herkes kadın kısmıydı ve benim çocuğum erkek oldu! 🙂 kimsenin erkek çocuk bilgisi yoktu ve ben de senin gibi erinle öğreniyorum ve tüm ailem de 🙂 ve bizi,m evimizde silah futbol gibi kavram olmamasına rağmen benim oğlum son iki haftadır "anne bana şey alsana hani ateş yapıcam" diye dolanıyor evin içinde!!! genlerinde var sanırım 🙂 üstelik maç seyretmek istiyor !:D
  ama evin içinde iki erkek çocukğumun olmasını seviyorum ben 🙂 daha büyüdüğümde kraliçe olacağımı da 😀 hahaha ileriye yatırım! ne olursa olsun erkekler anneleri ile farklı bir ilişki kuruyorlar ve anneler de erkek evlatlarıyla ..kız-baba ilişkisi de bunu tersi işte..
  😀

 4. Erkekler yaradılış itibariyle çok farklılar kızlardan. Doğal olarak ilgi alanları da başka. En başta bunu kabul etmek gerekiyor sanırım.
  Kaldı ki işin en güzel yanı artık bi evin bi kızısın:)
  Sevgiler
  nehirineylemleri

 5. Ah ah Elif;
  Benim başımda senin o anlattıkların gibi bir kızım var.. Ben daha normal biyere normal bir sekilde oturdugunu gormedim. Salıncaklarda bile govdesi uzerine egilip kafa ustu sallanıyor. O kadar damga vurmamak lazım kızlardan da oglanlar gibi olanlar cıkıyor.. basetmenin bir yolunu bulursan bana da yaz.

 6. aradığın oryantasyon kesinlikle hayatın içinde Elif. oğlum 20 aylık oldu, ona araba, top, peluş oyuncaklar, yapbozlar, müzikli oyuncaklar vs vs. inan her türlü oyuncak alternatifini sunduk doğduğundan bu yana. o seçimlerini o kadar bariz belli etti ki taa ilk günden beri. araba, kamyom, otobüs. sokakta bile görse hemen tekerlerini felan inceliyor:) onu yönlendirmedik, ama o şimdi bizi yönlendiriyor seçimleriyle. diyeceğim o ki, kesinlikle bir yaratılış var. doğuştan erkek ve kız çocuklarda olacak bazı genetik şifreler var anlaşılan.
  şimdi ben de arkadaşın gibi diyeceğim"boys are fun" 🙂
  ve sana kolaylıklar dileyeceğim
  tüm erkek annelerine de:))

 7. Erkek kardeşimle aramızda epey yaş farkı olunca kuzenleri de saymazsak kız kardeşimle büyüdüm ben. Ve ilk kız çocuğumun ardından gelen erkek bebişim bize kız çocuk erkek çocuk farkı hakkında her gün yeni bir şey öğretiyor. Zormuş bu kadar hareketli çocukla uğraşmak. Kolay gelsin sana da. Kitabı ekliyorum listeme, oryantasyon yapmam gerek benim de, kızım böyle değildi diyen bir anne olmak istemiyorum 🙂

 8. Al benden de o kadar. Annemler 5 kız. En sonunda oğlanı bulmuşlar da durmuşlar 🙂
  Biz iki kızız. Gelecek ay bir oğlum olacak. Ve açıkçası bu bilmediğim topraklar beni çok endişelendiriyor. Özellikle de aşırı hareketli ve dağınık oluşları.
  Bir de oğlanlar anneye düşkün olur derler. Ben babasına düşkün olmalarını isterdim ki biraz iş yüküm bari azalsın 🙂

 9. :)) bakalim benim de bazi endiselerim var erkek buyutme islerinde…artik evin kralicesimiyiz, hizmetcisi mi belli degil:P saka bir yana ben oglumla iliskimin hep yakin kalmasini isterim…ve umarim ole olur…
  Elif'cim kitap hakkindaki yorumlarini bekliyorum, merak ettim:)

 10. Kitabı okuyunca yorumlarımı paylaşacağım.

  ESRA – bunu yazarken seninki gibi yorumlar geleceğini tahmin ettim. Mutlaka var hareketli kızlar da tabii, biri de seni seçmiş 🙂 Aynı zamanda, benim etrafımda -azınlıkta da olsa- "sakin" erke çocukları da var. Bir tane bile olsa var.

  HİLALTİMUR – Aynen! Ben de oyuncaklarda cinsiyet ayrımı yapmak hiç istemedim. Bebek arabası ve bebek bile almaya çalıştım ama hiç oralı olmadı. Başka yerlerde gördüğünde hiiç ilgilenmedi. Hep kamyoncu oldu. Şimdi de trenci ve arabacı…

  HAFİYE – 5 Kız. Wow diyorum 🙂

 11. Bir evde 3 böcek bir çiçek diye bir grup mu kursak elifcim..

  • ben 2. oğluma hamile kaldığımda eyvah yine haylaz bir çocuk olacak dedim ve çok üzüldüm üstelik kız bebek hastası ben için bu travmadan çıkmak zor oldu aslında çıktığımdan da emin değilim onları çok seviyorum ama hep aklımda kızım olsaydı olacak. yaşım 32 ve 3. çocuk fikride uzak yani torunlarımı seveceğim artık 🙂