21 Yorum

Gelelim sadede: The Happiest Baby on the Block

Son günlerde esen Harvey Karp fırtınasının başlamasında parmağı olan kişilerden biri olarak, bu fırtınanın sebebini analiz etmenin zamanıdır diye düşündüm.

Ve The Happiest Baby on the Block kitabını ele alayım dedim.

Geldi, gelecek, geliyor derken dün NTV ve Show TV haberlerinde -hak ettiği kadar uzun süreli olmasa da- rastladık kendisine…

Yarın da Maslak Acıbadem’de seminer verecek. Başta Emziren Anneler Grubu olmak üzere birçok anne oraya akın edecek.

Peki, nedir bu doktoru bu kadar farklı kılan?

Bence, çok basit ama unutulmuş yöntemleri hatırlatması.

Okurken “hah, işte tam da böyle yapıyor benim bebeğim!” dedirtiyor size… “A-aa, bak, demek bu yüzdenmiş” dedirtiyor. Kendinizi bebeğinizin yerine koydurtuyor. Olaylara bebeğinizin gözüyle bakmanızı sağlıyor. Ben bunu yaptırabilen başka bir kitap okumadım.

Çok farklı bir anlatımı var bu adamın. O doktormuş, siz de çaresiz ana-babaymışsınız gibi değil de, evinize ziyarete gelen bir ağabeyinizmiş hissi veriyor yazımı. Güvende hissettiriyor sizi. “Merak etme, halledeceğiz” diyor sanki. Esprili anlatımı yer yer yüksek sesle kahkaha atmanıza sebep oluyor.

Kitap, yeni çağ anne-babalarının korkulu rüyası “kolik” illetinin etrafında dönüyor.

Koliğin sebebini sorgulayarak başlıyor kitabına Karp. Gaz mı? Kabızlık mı? Reflü mü? Annenin stresli olması mı? Bebeklerin sinir sisteminin gelişiminin tamamlanmamış olması mı?

Hiçbiri… Ya da hepsi; biraz ondan, biraz bundan… Ama koliğin asıl sebebi: Bebeklerin üç ay erken doğması.

Dr. Karp, bebeklerin ilk üç ay boyunca bebekten çok fetüs olmaya devam ettiklerini, dolayısıyla da fetüs hayatını anne karnının dışında devam ettirmeleri gerektiğini söylüyor. Yeni doğan bebeklerin kucakta taşınmaları, sürekli meme emmeleri, gürültü istemelerinin bu yüzden olduğunu ortaya koyuyor.

En nihayetinde de kendisinin 5 S dediği, İngilizcede Swaddling (Kundaklama), Side/Stomach position (Yan/Karın üstü pozisyon), Shhhhing sounds (Şşşşşşşhh sesleri), Swinging (Sallama) ve Sucking (Emme) yöntemini geliştirdiğini anlatıyor, ve bunların nasıl uygulanması gerektiğini açıklıyor.

Çok önemli detayları fark ettirdi bana Harvey Karp… Örneğin, Derin’i, ağladığı zaman sırt üstü yatırdığımda daha çok ağladığı gibi… Bebeklerin sessiz ortamları nasıl da tercih etmedikleri, tam tersi gürültüyü istedikleri ve dahası gürültüde huzur buldukları gibi… Bir bebeğin kundağa direnmesinin, onu istemediği anlamına gelmediği gibi… Bebeği bebek salıncağında sallamanın onun sırtına zarar vermeyeceği, ya da onu salıncağa bağımlı hale getirmeyeceği gibi… Emzik vermenin yanlış olduğunu bir kenara bırak, gerekli olduğu gibi…

Kendime güven duymamı sağladı bu kitap.

Kundakla ilgili şu önemli gerçeği söylüyor:

Birçok ebeveyn çocuklarını kundaklamak konusunda çekince yaşamaktadır. Her nedense, kundaklanmanın bebeklerini anayasal bir haktan mahrum bırakacaklarını düşünüyorlar herhalde…

Bebek, her ne kadar ellerinin serbest kalmasını istiyor gibi görünse de, aslında bunun tam tersi doğrudur.

Huysuz bir bebeği kolları iki yanına sıkıştırılmış halde sakinleştirmek yüz kat daha kolaydır.

Birçok bebeğin neden gürültüyü tercih ettiğini şöyle açıklıyor:

Yeni doğan bir bebeğinin şırıltılı, gürültülü anne rahminden, ebeveynlerinin fısıltılarla konuştuğu, parmak uçlarında yürüdüğü bir ortama geldiğini düşünün. Tabii ki çıt çıkmayan bir odada dinlenmek bizim hoşumuza gidecektir. Ama bu sessizlik bebeğiniz için çıldırtıcı boyuttadır.

Farklı kültürlerden örnekler veriyor. Örneğin, Afrika’daki bir kabilede annelerin bebeklerini günde 20 ila 100 kere arasında emzirmekten çekinmediğini söylüyor.

Emzikle ilgili ise şunları söylüyor:

Bazı ebeveynler bebeklerinin emzik yerine parmaklarını emmesini istediklerinden bebeklerine parmaklarını bulmalarına yardımcı olmaya çalışır. Ancak birçok yeni doğan bebek için bu, kürdanla buzu yakalamaya çalışmak gibi bir şeydir — ne yaparsanız yapın kayar, gider.

Sarı plastik emzikler yerine silikon olanları tercih edin.

Hiçbir şekilde emziği tatlı bir şeye batırıp vermeyin.

Bebeğiniz dört -beş aylık olduğunda emzikten vazgeçmeye çalışmanız ileride bırakmaktan daha kolay olacaktır.

Kitabın özeti bu şekilde…

Hemen şunu da söyleyeyim: Hem bu kitabın, hem de bunun devamı olan Happiest Toddler on the Block kitabının DVD’leri var. Ben henüz seyretmedim ama seyredenler onların kitaptan daha iyi olduğunu söylüyorlar.

Harvey Karp’ın Türkiye’ye geleceğini öğrendim zaman kendisine bir mail göndermiştim. Bana verdiği cevapta kendisi de DVD’leriyle ilgili şunları söyledi:

the baby and toddler DVDs are a much better way to learn these techniques even than the books…the books are best to give more information once parents master the tricks shown on the DVDs…and I recommend that parents use our CD of white noise all night long for at least the first year to help wean the babies from the swaddling and to help them sleep better…even through teething.

Yani:

DVDler bu teknikleri kitaptan daha da iyi anlatıyor. Kitaplar, ebeveynler DVD’de gösterilenleri iyice çözdükten sonra daha çok işe yarıyor. Ebeveynlere “beyaz gürültü”yü bebekleri en azından bir yaşına gelene kadar kullanmalarını tavsiye ediyorum. Kundaktan vazgeçme döneminde daha iyi uyumalarını sağlıyor. Diş çıkarırken bile…

DVD’lerin Türkiye’de satılıp satılmadığını henüz bilmiyorum. Öğreneceğim.

Kitabın Türkçeye çevrildiğini duymuştum ancak birçok kişi bulamadığını söyledi. Anladığım kadarıyla baskısı tükenmiş. Yeni baskının ne zaman çıkacağı ile ilgili soruşturma (!) başlattım.

İşte böyle… Çarşamba günü bu harika adamla tanışacağım. Sadece tanışmakla kalmayacak, bir de röportaj yapacağım.

Özellikle sormamı istediğiniz bir şey varsa söyleyin, ileteyim 😉

 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

21 yorum

 1. benden selam söyle :o)

 2. Demir uyurken ya da gün içinde kızdığında elleri ile saçlarını yoluyor ve kendi ayak tırnakları ile ayaklarını birbirine sürttüğünden bütün baldırlarını yara bere içinde bırakıyor ve tabii ki yüzünü tırmalıyor. Bu kadar sinirli ve agresif davranmasının nedenini bir türlü çözemiyorum.Halbuki normalde çok mutlu bir bebek.

  • merhaba simge , sana buradan ulaşıyorum çünkü artık blogunu okuyamıyorum,demiri çok merak ediyorum , benim de 4,5 aylık bir bebeğim var ve demirle ilgili anlattığın şeyleri aynen ben de yaşıyorum ,benim de bebeğim yüzünü tırmalıyor ,saçlarını yoluyor,genelde çok neşeli ,sürekli gülüyor ,demir gibi daha küçükken avizelere bayılırdı sürekli tavana bakardı , kısacası seni tekrar takip etmek istiyorum ,araştırdım mailini bulamadım ,senin deneyimlerinden çok faydalanıyordum, hiç tanışmasak da ben seni ve demiri okumaktan zevk alıyorum , davet gönderirsen sevinirim ,hoşçakal

 3. Su kitabı biran önce okumak istiyorum. Tracy hogg bana hiç hitap etmedi daha dogrusu oğluma:) türkçesini nerede bulacağımız konusundaki gerekli atılımını bekliyoruz Elif:) sanırım Karp a göre bebeklere düzen kurmak için 3 ayı beklemek gerekiyor. Yanlismiyim?? Kitapta nasıl düzen kurulacağından bahsediyormu acaba?? Oğlum 2.5 aylık oldu. Geç kalmak istemiyorum. Sevgiler…

 4. 2 yaş civarı uyku sorunuyla ilgili önerileri ihtiyacım var… kitap belki iyi olabilir… bulursam alacağım mutlaka..

 5. Happiest Toddler on the Block kitabının türkçesi BAŞARILI BİR ÇOCUK YETİŞTİRMENİN YOLLARI, yakamoz yayınlarının daha 2 gün once dr dan aldım. baby olanını bilemiyorum var mı. ama dvdleri yok. bulan gören olursa ben de isterim.

 6. Merhaba, bir süredir keyifle sitenizdeki yazıları okuyorum. Ben 5 aylık hamileyim yani anne adayıyım:) Harvey Karp'ı daha önce de duymuştum ve merak ediyordum, yarın doktorumda randevum v ar çıkışta seminere gitmeyi düşünüyorum ama çok mu erken diye de tereddüt ediyorum, vazgeçip gelmezsem eğer yazdıklarınızı yine keyifle ve merakla okuyacağım.

 7. kızım 36 haftalık dünyaya gelmişti.6 ay boyunca gaz problemi yaşamıştık.o kadar çok sorgulamıştım ki kendimi neden neden diye.bu adam hoşuma gitti.seminere gelemem ama dvd edinmek isterim.paylaştığın için sana çok teşekkür ederim.

 8. Merhabalar,
  Ben Happiest Toddler on the Block kitabını çok araştırıp sonunda Amazon'dan aldım, gelmesini bekliyorum. Ben ne yazık ki çalıştığım için yarınki seminere gelemeyeceğim ama sormak istediğim en önemli soru herhalde "temper tantrums" zamanında (çocuklarını kendini kaybetip yerden yer atıp bağırarak sinir krizleri geçirdiği zaman) anne olarak ne yapmam gerektiği. O zaman herkes bana bakıyor ve kendimi çok çaresiz bir anne gibi hissediyorum ama aslında o zamanda yapabileceğim hiçbirşey yok gibi görünüyor. Lütfen benim adıma bunu sorarsanız çok çok sevinirim.
  Sevgiler
  Sıla

 9. Benim soru"num" da 2 yas gece beslenmesinin nasil kesilmesi gerektigi. Bilgi alabilirsen cok sevinirim.

 10. Elif benim için de kilo olayını sorar mısın? Normal ağırlıkta doğan bebeklerle, düşük kilolu, prematüre ya da SGA (Small for gestaitional age) bebeklerin aynı percentiller dahilinde değerlendirilmesi ve aylık ortalama aynı kiloyu almalarını beklemek mantıklı mıdır? Yani 3,5 kg doğan bir bebek ayda ortalama 700 alıyorken 2 kg doğan bir bebeğin aylık ortalama 400 alması normal değil mi?

 11. Selam ve sevgi dileklerini ulaştırabileceğimden emin olabilirsiniz.

  Yanaklarından öpme konusunda biraz çekincem var, malum, bu Amerikalılar mesafeli oluyor 😀

  Diğer soruları elimden geldiğince toparlayıp sormaya çalışacağım.

 12. 2 yaş sendromunu nasıl hafif atlatabilirizle ilgili birşeyler öğrenebilirsen çok sevinirim:)

 13. merhaba,
  şu an 35 haftalık hamileyim ve ilerde beni neleri beklediğini düşünürken blogunuzla yeni karşılaştım..Benim soracağım soru Dr. Harvey Karp ile ilgili.. gitiğiniz toplantı da sizi tatmin etti mi yoksa piyasada popüler olmuş ama bilimsellikle alakası olmayan biri mi?? Yani o kadar çok kitap ve öneri var ki ..ve ne yazık ki bazıları insanları sömürüyor ve yanlış yönlendiriyor..

  • Açıkçası kitabını ilk okuduğumda bu “bebekler çocuk olana kadar evrim sürecinden geçiyorlar” teorisi biraz zorlama gelmişti bana. Ancak genel olarak yaklaşımlarını çok faydalı bulduğumu söyleyebilirim. Benim çok işime yaradı, özellikle de kolik ile ilgili söylediklerini. Kitaplarını tavsiye ederim, evet.

 14. bu kitabı hiç bir yerde bulamıyorum. Neredan alabilirim acaba?

 15. DVD’lerin Türkiye’de satılıp satılmadığını henüz bilmiyorum. Öğreneceğim demişsiniz acaba dvd’ler Türkiyede satışa başladımı