10 Yorum

Bebeklerimizi “kucağa alıştırmak” için bir sebep daha…

Fotoğraf: Cameron/CORBIS

“Annenin doğumdan sonraki ilk aylarda bebeğine gösterdiği şefkat, bebeğin yetişkin hale geldiğinde sorunlarla daha iyi başa çıkmasını sağlıyor, stres ve hastalıklardan koruyor”muş.

NTVMSNBC’deki bu haber öyle diyor.

Amerika’da, Rhode Island eyaletinde yapılan bir araştırmaya göre hatırlanmayan bebeklik anıları bile ileride insanın hayata karşı daha dayanıklı ya da daha hassas olmasında önemli rol oynuyormuş.

Ne demişti aziz Harvey Karp:

İlk dört ay bebeklerinizi şımartmanız mümkün değildir.

O halde sağdan soldan gelen “Kucağa alıştırma!”, “Şımartma!” müdahalelerine inat, bebeklerimizi kucağımıza almaya, onlara sarılıp öpmeye devam…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

10 yorum

 1. Herkese inat isten sonra deli gibi özlediğim bebeğim kucağımda tek elle soframı kurarım,oğlum kucağımda mamamı yerim 🙂 hatta wrapim geliyor yolda o vakit kucağımdan hiç indirmeyecegim oğlumu 🙂 birde alisirsa alışsın size ne demek istiyorum neye alışsın onu da anlamıyorum.

 2. Aynennn katılıyorum sevgili simge alışşsın yahuuu ne ruhsuz bir düşüncedir bu sanki ömür boyu kucakta kalıcak zaten şunun şurasında 9 bilemedin 11 ay kucakta gerisinde zaten istesenizde gelmiyor bebekler …sevginini şevkatin ne zararı olabilir disiplin bebeği yatağında ağlatarak kucağa almayarak sağlanmazzzz ………doyaa doyaa kucaklayalım fırsat varken bebeklerimizi 🙂

 3. 'hatırlayabildikleri değil hatırlayamadıklarıdır insanın gerçekte psikolojisini bozan.'

  nerde okudum bu sözü bilmiyorum ama doğru bence…

 4. insana her yaşta şefkat gösterilmesinde fayda var. doğumdan ölüme kadar insan sürekli sevgi saygı ve şefkat beklemektedir. son zamanlarda gençler arasında psikolojik rahatsızlıkların orası sıklasmaya basladı bu konuda da arastırmalar rıca edıyorum.

 5. Oyku daha bir kac haftalıktı ve gogsumde uyuyordu,eve gelen insanlar ozellikle buyukler ooo kucakci olmus bu diyorlardi,ben de biraz bozuluyordum cunku sozde cocugumu kucaga alıstırmıycam diye sartlandırmıstım kendimi.Sonra farkına vardımki , surda kac ay cocugumu bu kadar gogsumde tutabilirimki ,zaten buyuyunce gelmiyorlar.Su an büfenin ustunde oyle bir fotografımız duruyor ,o fotografı gormek bile beni cok mutlu ediyor.Oyku bir kac hafta sonra 3 yasına girecek ve hala opusup koklasmaya doyamıyoruz….

 6. bebekler ayaklanmaya baslayinca kucakta durmak istemiyorlar ki zaten..
  tadini cikarmak gerek bence de..bende sahsen koynumda uyutmayi,her firsatta onu sarip sarmalamayi hayal ediyorum..

 7. Benim ufaklığım daha sadece 10 haftalık, ve kucakta durmayı ve uyumayı seviyor. İlk başlarda kucakçı oldu diye çok kafama taktım ama baktım ki hızla büyüyor, ve karar verdim: benim bu minişin tadını çıkarmam lazım 🙂 Eh tabii yakında tek elle yapılabilen yemekler ve işler listesi hazırlamayı düşünüyorum o ayrı!!!

 8. Mustafa'nın Annesi

  bende bebeğimi kucağımda uyutuyorum… öyle huzurlu ki… yerine yatırmaya kıyamıyorum… annelik işte!!!!!!!!!! kolların kopsa da taşımaktan yeter ki o iyi olsun, rahat etsin. kokumu doya doya içine çeksin..

 9. Bilgiler için tşk. Ben bir de geçenlerde açev’in ücretsiz sms sistemine üye oldum. benzer bilgileri çocugunun kaç aylık olduna göre gönderiyorlar. sizin işinize de yarayabilir.