52 Yorum

İlk üç ay için bebek ürünleri

Deniz’in bebekliğinde kullandığım ürünlere daha önce burada yer vermiştim. Gerekli olur düşüncesiyle aldığım ancak işime yaramayan ürünlerden de burada bahsetmiştim.

İlginçtir, Deniz’de kullanmadığım bazı ürünler Derin’de çok işime yaradı. Deniz için aldığım ama kullanmadığım kundağı Derin çok sevdi. Ya da tam tersi, Deniz’de kucağımdan düşürmediğim emzirme yastığının nedense bu sefer yüzüne bile bakmadım. Sanırım aramıza bir şey girsin istemedim, bebeğim doğrudan benim vücuduma değsin istedim.

Hazır aklımda taze taze varken Derin’in ilk üç ayında kullandığımız ürünlerin bir listesini ve değerlendirmesine aşağıda yer verdim:

Oto koltuğu ve Puset – Deniz’den devşirme olan Peg Perego Pliko P3 puset ve oto koltuğunu severek kullansak da üç buçuk sene boyunca başına gelmedik olay kalmayan pusetin gıcırdaması ve açılıp kapanırken tutukluk yapması sinirimize dokunuyordu. Amerika’ya gittiğimizde Babies R Us’tan Peg Perego’nun yeni ürünü Vela adlı puset modelini aldık. O da aynı oto koltuğuyla birlikte kullanılabiliyor. Ağırlığı yaklaşık 5 kilo (9 pound) ve tek hamleyle açılıp kapanabiliyor. Sürümü de çok rahat, kaymak gibi kayıyor. İki falsosu var: (1) hafifliğinden mi, üç teker olmasından mı bilemiyorum, dengesiz olabiliyor. Deniz içindeyken bir seferinde devrildi. (Tabii bunda Deniz’in kilo limitinin yaklaşık 1 kilo üstünde olmasının da etkisi olabilir!) (2) Altında oldukça geniş bir sepeti var ancak oturağı yatar pozisyondayken erişebilmek imkânsız oluyor. Yine de genel olarak memnun olduğumuzu söyleyebilirim.

Bebek oturakları – Daha önce de bahsettiğim, Deniz’den devşirme Fisher Price’ın şu koltuğu (daha doğrusu bunun yaklaşık 4 sene önceki modeli) yine elimiz ayağımız oldu. Henüz oturamayacak kıvamdaki bebeğin sırtını çok güzel destekleyen bir yapısı var gerçekten. Son bir aydır da bir arkadaşımızın artık kullanmayıp bize verdiği yine Fisher Price’ın Yağmur Ormanı Ana Kucağını severek kullanıyoruz. Üzerindeki hayvancıklar hareket ettikçe eğleniyor Derin.

Kılık-kıyafet – Body’ler en çok giydiğimiz kıyafetlerin başında geliyor. İlk zamanlarımızda Doğan’ın Amerika’dan getirdiği Carter’s Newborn body‘leri çok kullandık. Boy olarak en uygun, en küçük olanlar onlardı. Ayrıca etiketlerinin olmayışı da tenini rahat ettiriyor. Türkiye’de de bazı butik mağazalarda Carter’s bulunabiliyor sanırım, ama bulunamayan Hint kumaşı fiyatına satıldığına şahit oldum.

Derin biraz yağ bağlayıp ele avuca gelmeye başladığında biraz daha büyük body’leri giydirebilmeye başladım. Halamın Tschibo’dan aldığı organik pamuktan body’leri hala severek kullanıyoruz. Ayrıca Mothercare’in 7’li setini de çok seviyoruz. Hem kumaşı yumuşacık, hem de yine etiketi olmadığı için rahatsız etmiyor. Her ikisini de tavsiye ederim.

Battaniye – Hangi mevsimde doğarsa doğsunlar, yeni doğan bebeklerin en çok kullandığı ikinci ürün herhalde penye battaniyelerdir. Gittiğimiz bir evde koltuğa mı yatıracağım? Milletin totosunu koyduğu yere yüzünü yaslamasın diye seriveriyorum. Oto koltuğu fazla mı terletiyor? Altına onu yayıyorum. Sürekli yanımda fazladan bir battaniyeyle geziyorum. Dolayısıyla fazlası benim için göz çıkarmıyor.

Deniz’den kalan birçok battaniyeyi hala kullanıyoruz. Ancak Leileo’nun şu organik battaniyesi şimdiye kadarki tüm battaniyelerimizin pabucunu dama attı. Kalın, ama ağır değil, iki kat, ama terletmiyor. Çok güzel hava aldırıyor.

Kundak Harvey Karp’ın kitabını okuduğumdan beri denediğim yöntemlerin başında tabii ki kundaklama geliyordu. Deniz için Amerika’dan aldığımız ancak “bu çocuk kundaklanmayı sevmiyor” diye yanlış bir izlenime kapılarak rafa kaldırdığımız Kiddopotamus Swaddle Me marka kundağı ilk üç ay boyunca giderek azalan bir şekilde kullandık. Havanın sıcak olduğu günlerde üzerine hiçbir şey giydirmeden sadece beziyle kundağa sarıyordum. Yüzde yüz pamuklu olduğu için terletmiyor, ancak ona istediği “anne karnında” hissini veriyordu.

Kolik CD – Derin’in koliğinin tavan yaptığı, benim yana yakıla ağıtlar yaktığım günlerde Nurturia’dan sevgili arkadaşım Yasemin Kolik CD’sini önermiş, önermekle de kalmayıp bana göndermişti. İlk dinlettiğimizde Derin’in tepkisi görülmeye değerdi. Anında dikkat kesilmişti. Üzerindeki “sürekli dinletmeyin” ibaresinden dolayı çekinerek dinlettik biz. Belki de Harvey Karp’ın dediği gibi düzenli dinletsek daha da etkili olabilirdi.

Bebek yağı – Deniz’de düzenli olarak kullanmadığım bir şey bu. Hastaneden çıkarken Mustela’nın şu masaj yağını vermişlerdi. Hala banyodan sonra uyguluyoruz. Çok güzel bir kokusu var. Ayrıca vıcık vıcık da değil, tene hemen işliyor. Beğenerek kullanıyorum.

Şampuan – Kız kardeşimin en “göz yakmayan” bebek şampuanının bile göz yaktığını bizzat test etmesi üzerine yine Mustela’nın şu köpük şampuanına yöneldik. Çok hafif, hemen dağılan bir kıvamı var. Deniz bile kolaylıkla uyguluyor kardeşine! Şimdiye kadar göz yakmayla ilgili hiçbir sıkıntımız olmadı.

Konak için bakım kremi – Derin’in saç diplerinde, ve -inanılması güç ama- kaş diplerindeki konak için Mustela’nın Stelaker bakım kremini önerdi doktorumuz. Günlük uyguluyoruz. Kaşlarındaki hemen geçti, kafa derisi biraz daha inatçı çıkmakla birlikte büyük ölçüde azaldı.

Sabun – Deniz’de Dalin’in ya da Johnson Johnson’ın sabunlarını kullanmış, gözüne gelmesin diye bin dereden su getirerek yıkamıştım çocuğu… Ancak son bir senedir hem kendim için, hem de Deniz için ya zeytinyağlı sabun, ya da defne sabunu (hangisini bulabilirsem) tercih ediyordum. Son zamanlarda marketlerde Komili’nin zeytinyağlı bebe sabununa rastlamaya başlamıştım. Denedim, ve oldukça memnun kaldım. “Göz yakmayan” niteliği yok, ancak şimdiye kadar bir kaza olmadığı için bir şikâyetimiz de yok.

Biberon – Avent’in hediye ettiği yenidoğan setiyle başlamıştık biberon olayımıza… Zaten neredeyse ilk kırk gün boyunca biberon vermedim, verme ihtiyacı hissetmedim. Uykusuzluğun dayanılmaz boyuta geldiği, Derin’in de artık memeye alıştığı noktada gecede bir kez babasının vermesi için biberonu devreye soktuk.

Avent’in bu yenidoğan setiyle ilgili tek sıkıntım BPA’lı oluşuydu. Mayıs’ta Amerika’ya gittiğimizde BPA’sız olanlarını aldık. İçimiz daha rahat bir şekilde kullanıyoruz.

Emzik – Derin, Deniz’den daha emzikçi olacak gibi görünüyor. Deniz bu aylarda çoktan sol başparmağını kapmış, cak cuk emiyordu. Derin de elini yakalasa da tam hakim olamıyor, uyuyacağı zaman emzik istiyor.

Yine Avent’in yenidoğan setiyle birlikte gelen şeffaf emzik hayat kurtarıcımız oldu. Deniz’de Soothie’nin şu modelini kullanmıştık ama çok sevmemiş, bir süre sonra parmağını tercih etmişti. Bu sefer dikkat ettim de, o kadar yuvarlak ve sert bir memesi var ki emziğin, bırak yenidoğan çocuğu, benim bile ağzımda durması mümkün değil! Ama Avent’in emziklerinin yapısı hakikaten anne memesine benziyor. Bu iyi bir şey mi bilmiyorum, nitekim bizimkisi bu yüzden emzikle tatmin olup parmak arayışına girmeyebilir. Ancak işlevini görüyor ve bebeği sakinleştiriyor. Bebeğiniz emzikçiyse Avent’in emziklerini şiddetle tavsiye ederim.

Bebek bezi “Hoş geliyorsun Derin oğlan” partisinde edindiğim Huggies yenidoğan beziyle başlamıştık bez maceramıza. Hastanede de aynısını verdiklerinde kullanmaya devam ettik.

Ondan sonra aldı beni bir “en kaliteli ama en ucuz bebek bezini bulmalıyım” misyonu. Denemediğim bez kalmadı: Prima, Molfiks, Can Bebe, Evy Lady… Sonuç: Öyle bir bez yok! Ya kaçırıyor, ya sızdırıyor, ya akıtıyor. Her birinin bir kusur var.

Şunu fark ettim: Bende eskiden bu tür ürünlerin yerli üretimlerinden kaçma gibi bir şımarıklık vardı. Hani “yabancısı daha kalitelidir” falan gibi… Yok kardeşim, mesela Molfix de gayet güzel bir bez. Huggies’den -fiyatının daha uygun olması dışında- hiçbir farkı yok.

Ben tam bu arayışın ortasındayken Procter & Gamble, Prima’nın Premium Care bebek bezini ortaya sürdü. “Nedir yani şimdi bu?” diye temkinli yanaştım bu “yeni” ürüne… Prima Baby Show’da verdikleri numunelere de bir baktım ki… Bizim Deniz doğduğunda Amerika’da bayıla bayıla kullandığımız, ancak Türkiye’ye gelince bulamadığımız bez!

Prima’nın “sıvı kakayı emer” dediği kadar var hakikaten. Diğer bezlerin düz yüzeylerinin aksine, file gibi dokusunun altına emiliyor sıvı kaka. Ve yüzde yüz olmasa da oldukça başarılı bir şekilde sızıntıyı engelliyor.

Islak bezZeynep’in şu yazısını okuduğumdan beri ıslak bezlere kılım. Hep diyordum kendime Derin’de pamuk kullanacağım diye. Doktorumuz da “dışarıda ıslak bez olabilir ama evde ıslatılmış pamuk kullanın” diyordu. Sonunda yaklaşık iki ay önce ıslak bezleri almayı bırakıp pamuğa geçiş yaptım. Dışarıda kullanmak için Unibaby Yenidoğan ıslak mendili tercih ediyorum. Ancak evdeyken kaka yapmışsa poposunu -eski usul- lavaboda yıkıyoruz, çiş yapmışsa ıslak pamukla siliyoruz.

***

Derin’in ilk üç ayında kullandığımız bebek ürünleri bu şekilde… Kendim için kullandığım pompa, göğüs pedi gibi ürünlerin listesine de ayrıca yer vereceğim.

Her zamanki gibi, “ben de şunu kullanmıştım, bunu beğenmiştim, onu beğenmemiştim” türünden yorumlara açığım.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

52 yorum

 1. Elif, yaklasan misafirimiz icin tam da hazirliklara yavas yavas baslamistim ki hizir gibi yetistin 🙂 Ben de tam hagisini almali arastirmalarina basliyordum, hic gerek kalmadi! Cok tesekkurler 🙂

 2. Elif benden de birkac yorum : Ben su bez konusunda kendi tecrubemi paylasmak istiyorum. Turkiye'ye geldigimizde Prima `Baby Dry` i kullandim, normalde Ingiltere'den ayni urunu aliyoruz/ Farkettik ki Turkiye'de aldigimiz urunlerde bebek bezi islattikca asagiya dogru fazla sarkma yapiyor, bodysinden yana dogru kayiyordu. Disari tasirma gibi bisey soz konusu olmadiysa da, bu urun Turkiye'de yurtdisindan farklilik gosteriyordu. Premium Care'i denemedim, ama Baby Dry versiyonundan oldukca memnunum, Simply Dry'dan daha guzel (Biraz buyudugunde Active Baby kulot versiyonu da kullanisli).
  Emzik : Ben de Chicco'nun Pysio modelinden baskasini kullandirttiramadim kizima.
  Son olarak, konaklar kendi kendine geciyor, birsey yapilmamasini soylediler burada. Tek yaptigimiz annemin gecmis bilgisine dayanarak, banyodan once karbonatli su ile islatmakti, ama bence o da olmasa gececekti kendi kendine…
  Sevgiler

 3. Mrb Elif benimde oglum 4 aylik oldu. Bende primanin cikardigi premium careden oldukca memnunum.Ayni zamanda uni baby islak mendil kullaniyoruz. Ancak bebek arabasindki koltugu terletiyor dedigin gibi.Bahsettigin battaniyeyi nerde bulabilirim? Birde diger annelerde paylasirsa bebegime Su an oynamasi ve vakit gecirmesi icin hangi oyuncaklari verebilirim? Bu arada benim en buyuk sorunum bakici bulamamam. Bu konudada ayrica blogunda yer verirsen sevinirim. Cevrenizde gercekten guvenilir bu isi bilen biri varsa benimle paylasabilirmi ltf?

  • Papicik, e-bebek'te sevi (ya da sevil) baby markasinin pamuktan yapilmis oto ve cocuk arabasi icin minderi var, biz de ayni [problemi yasadik, ve bu kismen cozdu sorunu, tavsiye ederim…

  • Ben kılıf arayışına hiç girmedim, ama evimizdeki penye battaniyelerden seriyorum sürekli.

   4 aylık bebeğine yavaş yavaş kumaş kitapları tanıtabilirsin. Renkli çıngıraklarla tanıştırabilirsin. Yumuşak, ses çıkaran parlak renkli oyuncaklar ilgisini çekecektir. Derin de aynı durumda şu sıralar 🙂

   Bakıcı sorunu hakikaten başlı başına bir yazı konusu. Yakın zamanda yer vereceğim.

 4. kuantum felsefesine giderek daha çok inanmaya başladım. Keza dün yeni doğan ihtiyaçları(ben daha çok annenin ihtiyaçları ağırlıklı yazıyorum) nı yazarken 'beyaz gürültü makinası' diye bir şey gördüm. http://www.sleepwellbaby.com sitesinde….ama türkiye'de satan bir mağazaya rastlamadım. ABD'de yaşamış ve deneyimli bir anne olarak sana sormak istiyorum bu makina hakkındaki görüşlerini. Ben önerilebilir diye düşünüyorum ama ürünü kullanmışlığım yok…bu sebeple kararsızım….bu ürün hakkında deneyimin var mı? yada deneyimi olanlar?

  • Merhaba
   Ben beyaz gürültü aleti olarak Cloud b Sleep Sheep kullanıyorum. Amazondan aldım. “Anne kalp atışı sesi”, “balina sesi”, “yağmur sesi” ve “okyanus dalgaları sesi” çıkararak bebeği rahatlatıyor. Uykuya kolay geçmesini ve uyumaya devam etmesini sağlıyor. Bizim uyku sırasında vazgeçilmezimiz.Tavsiye ederim.

 5. bez konusundaki deneyimimi eklemeye unutmuşum. Bez Pişiği denen birşey var. Yeni doğan aşamasında birçok anneden duyduğum bir şey. Hangi markaya alıştıysa o markada devam et yoksa pişik yapıyor, diyorlardı.Malum bezlere küçük bir servet harcıyorsun.indirimleri takip etsende hem farklı markalar oluyor her ay…market markette dolaşılmıyor…stokta belli bir oranda yapılıyor.. bende 4-5 farklı marka bez almıştım.. her at değiştirmede sırayla birini kullanıyordum…poposu herşeye alışsın da pişik olmasın diye…bende işe yaradı. Tatillerde istediğim markayı bulamayınca herhangi birini alıveriyordum ve bezinden kurtulduğu 2 yaş civarına kadar hiç pişik olmadı. Şununda etkisi olabilir. ilk 5-6 ay gün aşırı alt değiştirmede nivea pişik kremi yada zeytinyağı sürüveriyordum parmağımla .

 6. Çok ama çok faydalı oldu… hele bebeğime kavuşmama az bi zaman kala:) aslında ateş ölçer konusunda kullananlardan yorum yapanlar olursa çok sevinirim. keza hala karar veremedik, envayi çeşit ürün var, 3ü bir arada 6 sı bir arada olan..danıştıklarımız, ya da alış veriş sitelerindeki yorumlarda da " yok alından ölçün, hayır efendim kulaktan ölçmek daha sağlıklı, olur mu öle şey civalı al bi tane işte, ama oda sıcaklığını, suyun sıcaklığını da kızıl ötesi ile ölçenler varken daha ne düşünüyorsun…" tarzında oldukça yorum olıunca kararsız kalmak çok da zor olmasa gerek…

  Sevgilerimle,

  • Bugun musait animda olunca, bol bol cevap yazabiliyorum 🙂 Biz su ana kadar hep, poposundan olcu alacagimiz standart ates olcer kullandik : 1. En saglikli olcu alan derece bunlar, digerlerinden biraz farkli olabiliyor aldigin sonuclar, ama bu olcum en sagliklisi 2. Biraz buyuyune kadar buna sorun cikarmiyorlar, bizim kiz ates dusurucu fitil verdikten sonra, bu sekilde ates olcumunden biraz rahatsiz oldu ama simdi yine sorun yasamiyoruz… Alirsam kulaktan olcenden almayi dusunuyorum, ama zaten buyudu icin birkac aya kadar (11 aylik su an) koltuk altindan da olcum yapabilmeye baslariz sanirim, cok da gerek var mi bilmiyorum

  • Bizim doktorumuz dijital termometreyle, koltuk altından diyor. Henüz ölçme ihtiyacımız olmadı ama gerekince öyle yapacağım sanırım.

   • Bizim doktorumuz da kulaktan ölçen kullanacaksanız yüksek çıktığında koltuk altından ölçen dijital termometre ile teyit edin mutlaka dedi. Demekki daha güvenilir sonuc veriyor.

 7. merhaba.. ateş ölçer konusuna değinmek istiyorum. ben bir arkadaşımın tavsiyesiyle kulaktan ateş ölçer aldım ve memnunum gerçi bir türlü emin olamıyorum doğru mu ölçtüm yanlış mı diye ama en azından bebeği hiç rahatsız etmeden hem de defalarca ölçebiliyorum. bizimkinin markası weewell ama biz aldıktan sonra braun du sanırım bir modelini göstermişlerdi ve çok daha hoşuma gitmişti. hem aletin ucuna takılan hijyenik ağızlıklar var hem de daha güvenilir gelmişti. bence hem bebek ürünleri hem de elektronik ürünlerde tercih edilen markalar seçilirse daha iyi olur.
  bu arada iyi ki almışım dediğim bir diğer ürün de bebek telsizi. bebeğim kıpırdanmaya başladığında uyanmasına fırsat vermeden yanında bitiveriyorum. tavsiye edilir. 🙂

  • ben bebek telsizi hiç kullanmadım.çok büyük ,birkaç katlı bir evde oturmuyorsak gerekli olmadığını düşünüyorum.birincisi gereksiz yere elektromanyetik dalgalara maruz kelıyor bebek.ikinci olarak da bu telsizler yüzünden bebeklerin daha az uyuduğunu okumuştum bir yerde,bana mantıklı gelmişti.belki bebek uyanıp biraz mırıldanıp tekrar dalacak ama anneler hemen yanına koşunca uykusu açılıyor deniliyordu.ama tabii senin dediğin gibi gülay, uyanmasına fırsat vermeden tekrar pışpışlamak da olumlu yönü olabilir ama ben yine de gereksiz radyasyon bölümüne takılıyorum.

  • Evet, Gülay, bebek telsizini unutmuşum. Biz de hala Deniz'den kalan Sony telsizi kullanıyoruz. Ev büyük, ve gündüzleri çok gürültülü oluyor. Gece çok gerek olmasa da gündüzleri hafif uykusunda pıt deyince anında müdahale etmek adına önemli oluyor.

   Öykü'ye katılıyorum, ev çok büyük değilse gerekli değil.

 8. Zeynep Yıldırım

  Merhaba
  Ben de 5 aylık oğlu olan bir anne olarak kullandıklarımdan bahsetmek istedim. Maxi-Cosi ana kucağı ve ana kucağımızın da yerleştirilebildiği Bugsster S pusetimizden çok memnunum (Oldukça da hafif), En sık kullandığımız kıyafet bodyler Carter'sları çook severek kullanıyorum, Türkiyede fazla bulunmaması kötü ama amazondan sipariş edilebilir.Mothercare 7'li leri de Elif Hanım gibi öneririm.
  Islak mendilimiz Unibaby Yenidoğan ve bezimiz prima. Bebek Kozmetiklerimiz Türkiyede pek bulunmayan özellikle Almanyada çok tercih edilen Penaten çook iyi ürünler gerçekten.
  Son olarak şu sıralar diş çıkarma döneminde olduğumuz için Almanyadan getirdiğimiz Chamomilla granülleri (Bitkisel Ürün doktorumuz da onayladı) ve Dentinox gel 'i de ilerleyen zamanlar içi
  n öneririm.
  Avent biberon kullanıyorum ve BPAsızını nasıl anlayabilirim ve bulabilirim?

  • Zeynep, eger aldigin Avent urunu uzerinde BPA free yazmiyorsa BPAli demektir. Mutlaka BPAsiz seklinde bir ibare oluyor kutusunun uzerinde.

  • Zeynep Yıldırım

   Hiç dikkat etmemişim gerçekten:) Teşekkürler

  • Ben de maxicosi cabriofix anakucagi aldım ama kızım çok ufak kaldı icinde bir türlü anlayamadım nasıl yerlestirecegimi acemilik kadar zor birsey yok. Bana mail atsanız da yardımcı olsanız çok memnun olurdum.

   • Zeynep Yıldırım

    Merhaba, bebeğiniz kaç aylık bilmiyorum ama ana kucağının ilk aylarda bebeklerin baş kontrolü olmadığı için ilave bir parçası var sizinkinde de vardır. Başını buraya gelecek şekilde yerleştirip, bel kısmınada ince bir battaniye ile destek verirseniz rahat yerleşiyor. Kolay Gelsin

 9. benim kızım 2 yaşına yaklaştı, çok şükür cildi konusunda sıkıntı çekmedik, birde kızımız sonbahar çocuğu oldu için pişik sorununu az yaşadık. Kıyafet konusunda bir giydiğini üçüncü hafta giyemediği için mümkün mertebe markasız ve malıyetsiz kıyafetler kullandık. Aslına bakarsanız çocuğumuzu sürekli gözetim altında tutarak, deneme yanılma yoluyla büyüttük. Bize iyi geleni başkasın tavsiye ettiğimizde aynı sonucu alamıyorduk. Nekadar markalı bile olsa Pahalı da olsa iyi sonuç veremeye biliyor. Tavsiyem Sıkı kontrol ederek doğru malzemeyi bulmanız olacak. Beslenmesi iyiyse çabuk büyüyeceği gözönünde bulundurarak markalı urunlerden uzak durun paranız cebinizde kalsın çünkü ucuza aynı kaliteyi bulabiliyorsunuz.

 10. Ben de bir iki cokca kullandigim urunleri yazayim. Swaddle me yerine burada hava cok sicak oldugu icin (yaz bebeklerine tavsiye edilir) kundaklama amacli Aden&Anais (http://www.amazon.com/aden-anais-Cotton-Muslin-Swaddle/dp/B002SW3D34/ref=sr_1_11?ie=UTF8&s=baby-products&qid=1280416367&sr=8-11) urununu kullandik. Turkiye'de zaten muslin bez olarak satiliyor bu urun. Boyut olarak buyuk ve teri emici ozelligi oldugu icin kundaklama icin cok kullanisli. Carters' bodyler gercekten hayat kurtarici.
  Ana kucagi yaninda bu urunu de cok severek kullaniyor bizim oglan: Fisher-Price Rainforest Melodies & Lights Deluxe Gym (http://www.amazon.com/Fisher-Price-Rainforest-Melodies-Lights-Deluxe/dp/B000FFL58Q/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=baby-products&qid=1280416583&sr=1-2)

 11. Pampers Premium Care gerçekten çok başarılı. Yağmur doğduğundan beri kullanıyoruz. Kaka sızdırma olayı yok gibi birşey. Gerçi diğer bezleri hiç denemedim ama, bu çok iyi olduğu için şimdilik gerek duymadım. Daha ileride belki biraz daha ucuza yönelmek sözkonusu olabilir…

 12. Ben henüz hamile olduğum için aldığım ürünleri kullanıp test etmedim ama genellikle alışverişlerimde sizin söylediklerinizi almışım hep 🙂 Burdan genelde doğru araştırmalarla doğru ürünlere yöneldiğimi anlıyorum. Sorum şu: Biz Maxi Cosi Pebble ana kucağı/oto koltuğu aldık oğlumuz için. Biraz önce yazıyı okuyunca şu ev tarzı ana kucaklarıyla ilgili eşime söyledim böyle birşeye gerek olcak mı acaba diye, sanmıyorum maxi cosiyi kullanırız evde de dedi. Ben de ama öyle terler çocuk dedim. Tabi ikimiz de sadece tahmin yürütüyoruz. Doğrusu nedir yani? O yağmur ormanı ya da benzeri bi ana kucağı da gerekli mi yoksa maxi cosiyi evde de kullanabilir miyim? farkları nedir? cevap verirseniz berhudar oluciğğmm..

  • Benim bahsettiğim evde kullandığım ana kucakları oto koltuğundan daha yatay. Oto koltuğunda daha bir katlanıyor bebek.

   Bunlar da terletiyor, terletmiyor değil. Çünkü yanıcı özelliği olmaması için bu tür bebek eşyalarında pamuklu materyal kullanmıyorlar. Ancak bunlar çok daha az terletir.

   Oto koltuğuyla idare edebilirsin ama bebeği yerleştirmesi daha uzun sürer. Bunlar daha yayvan, bebeği koyup çıkarmak çok daha kolay. Artı, daha uzun süre kullanabilirsin. (Bu oto koltuklarına 1 sene diyorlar ama çoğu bebek daha erkenden sığmamaya başlıyor)

   Kısacası eğer bir şeylerden kısman gerekiyorsa -ki bebek eşyaları Türkiye'de gerçekten çok pahalı!- başka bir şeyden kısmanı tavsiye ederim şahsen. Benim en çok kullandığım ve en "parası helal olsun" dediğim üründür bu evdeki "bebek koltuğu" hikayesi…

   • önerilerini değerlendiricem.. ki zaten söylediklerin çok doğru geldi.. sadece biraz herşeye atlıyomuşum gibi geliyo bana, ilk cocuk oldugu ıcın gereklı gereklı herseyı almak ıstıo gıbıyım 🙂

    • Evet ilk cocuk olunca insan her seyi almak istiyor ama bebek dogduktan sonra bazi seyleri kullanamiyorsun. Elif'e katiliyorum bahsetti ana kucagi gercekten cok yararli. Oto koltuguna koy cikar biraz zahmetli bir is. Her gun kullandigin 1-2 esyayi yaz desen ana kucagi 1. da gelir.

     • ikiniz de böyle dediniz ya ben onu almazsam çatlarım şimdi 🙂 ama e-bebek'e bi baktım bir sürü model var netten araştırdım herkes kendi kullandığına güzel diyor 🙂 ah bu kadınlar 🙂

 13. prophetic, benim bebeğim anakucağında hiç oturmamıştı. bebeğin huyu da önemli. ben anakucağı almamıştım neyse ki, ama oto koltuğuna da asla oturmazdı. chicco oto koltuğu da anakucağına benzer bir ürün olduğu için emindim anakucağına oturtamayacağımdan. bilmiyorum belki benimki gibisi pek yoktur ama satın almak için bebeğin mizacını görmeyi beklemek daha iyi olabilir.

 14. Ben kızım için huggies yeni dogan almıştım. Hastanede kullandık ama büyük ve dısı çok sert geldi bize. 2 günde bitti zaten prima premium care'e geçtik. Daha yumuşak, henüz sizdirma sorunu da yasamadık. Bence tek sorunu su: petekler bebisin poposuna yapisabiliyor. Bunu yasamak için saatler gerekmiyor. Huggiese donsem mi

 15. Fisher Price'in Zen ana kucagini Amerikayken arkadaslarimiz hediye etmisti. Koray nerdeyse emekleyene hatta yuruyene kadar kullandi. Gecenlerde ortaya cikti bir sebeple, baktim yine tepesinde. Hem yatis pozisyonu, hem de rahatlatici muzikleri ve titresimi sayesinde Koray'in kriz anlarini kolay atlatmistik ilk aylarda:) Benim listelerim de burada: http://www.slingohikayeleri.com/bebek-alisverisi/
  BPA konusunda cok takintili oldum kimyager kuzenim yuzunden. Bulsam evdeki plastik olan her seyi BPA-free olani ile degistirecegim. Konuyla ilgili detayli bir yazi yazmistim: http://www.slingohikayeleri.com/iyilik-saglik/eyv

  Herkese kolay gelsin,
  Sevgiler,
  Irem

 16. o zaman çocuk doğana kadar bekleyeyim bir süre araba koltugunu kullanayım, eger orda rahat mutlu mesut duruo olursa dedıgınız ana kucagını alırım yok oto koltugunda ağlayıp zırlarsa o zaman almama gerek kalmaz.. sonucta benzer yapıdalar..

 17. offf annelik zor tamam eyvallah da anne olmakla ilgili herşey de ne kadar zormuş :)) eşlerimizin şu an neden bahsettiğimizden bile haberleri yoktur.. poff..

 18. Merhabalar,
  Benim de 5 aylik bir oglum var. Prima Premium Care & Unibaby islak mendil, Mustela newborn sampuan ve bebe yagi, yine ayni sekilde Carters ve Mothercare body lerden cok memnunum.
  Benim oglumda da konak vardi, 1 kez banyodan 2-3 saat once zeytinyagi surerek ters istikamette bebek fircasi ie taradim, banyo sonrasi hepsi gitmisti 🙂 tavsiye ederim.
  Biberon gerekirse Nuk un cam biberonlarini ve emzik olarak yine Nuk un BPA free emziklerini kullaniyorum.
  Kolik cd si simdi 2 yasinda olan ilk oglumuzda hayat kurtarmisti, bu sefer henuz ihtiyac olmadi, beyaz gurultu icin http://www.sleepsheepandfriends.com/ in Sleep Sheep ini kullaniyorum, Turkiye de var mi bilmiyorum ama varsa tavsiye ederim, COK rahatlatici..

 19. Merhaba,

  Acaba hangı sling type carrier i kullandıgını belirtebilir misin? Kanguru kullanıyordum ama önerin nedeniyle simdi pipiriklendım.

 20. Herkese paylaşımları için teşekkürler…

 21. Ben kızımın saçındaki konaklar için ev yapımı zeytin yağını banyodan önce saçına sürüp 20 dk beklettikten sonra banyo yaptırdım ve banyodan sonra sık dişli bir tarakla canını yakmadan taradım 2 . gün saçında hiç konak kalmadı 🙂
  Pahalı ürünleri kullanmaya hiç gerek yok hem daha ucuz hem bebek için daha sağlıklı

 22. ayrıca masaj için en güzel ürün organik zeytin yağı.organik diyerekten pisayada satılan bakım ürünlerinin içeriğine baktığımızda bile ne kadar kimyasal kullanıldığınız görmemiz mümkün.

 23. paylaşım için teşekkürler alışverişe çıktığımda aklımda olacak 🙂

 24. Merhabalar,

  Elif Hanim oncelikle size binlerce tesekkur etmek isterim. Bu yaziniz ile bana cok yardimci oldunuz.
  Ben Amerika'dayim ve kismetse Mart sonuna dogru ikiz kizlarimi doguracagim. Burada esimden baska yardimcim yok saniyordum ama sizin sayenizde Amerika'yi tekrar kesfetmem gerekmedi. 🙂 Tavsiye ettiginiz urunleri tedarik ettim, huzurluyum.

  Tavsiyeniz uzerine Kiddopotamus kundaklardan da aldim tabi ki, Organic ve Ivory rengini.

  Ancak nasil becerdiysem unutup hem ebay den hem de amazon dan satin almisim. Yani su anda elimde 4 adet Small beden var.

  Bu urunu isteyip de Turkiye'de bulamayan arkadasim varsa bana mesaj atabilirler. Urunleri Istanbul'a gonderdim, aldigim fiyata isteyenlere verebilirim.

  Hepinize sevgilerimle,

  Deniz ERAS

 25. merhabalar..Yazınız gerçekten çok güzel..benim kızım 2,5 aylık.bie ay içinde işe başlayacağım.Elektrikli göğüs pompası almayı düşünüyorum.Hem iyi canımı yakmayacak hem de fiyatı uygun bişey almak istiyorum.Bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim…

 26. merhabalar,

  yeni doğan biberon, emzik seçimi? kauçıuk uç mu yoksa slikon mu? nasıl temizlenmeli? kullanılan temizlik malzemesi? çamaşırları yıkarken kullanılması gereken deterjan? ve ayrıca bebek bakım ürünleri bübchen mi mustela mı daha iyi? konularında yardımcı olabilir misiniz?

  teşekkürler,

 27. Peg Perego’nun 3 tekerlekli Vela adli pusetini onermissiniz. Bu modeli dogumdan itibaren (icine araba koltugu yerlestirerek) kullanabilir miyiz? Devrildiginden bahsetmissiniz de o nedenle endise duydum. 3 tekerlekliler guvenli oluyor mu?

  • Bu yazıyı yazmamın üzerinden tam 1 sene geçmiş ve ben bu 1 sene içinde Vela’dan memnun kalmadığımı söyleyebilirim. Evet, çok hafif, evet, çok rahat katlanıyor; ancak onun dışında yatırıp kaldırması zor; yatırınca sepete erişemiyorsunuz; sepeti çabuk bozuluyor… gibi olumsuzlukları sayabilirim.

   Genel olarak 4 tekerlekliler 3 tekerleklilere göre daha dengeli oluyor sanırım.

 28. Cok tesekkurler…

 29. Ben de “15 Vazgeçilmez Bebek Ürünü Listesi” yapmıştım.
  http://www.bebekveben.com/2011/07/14/15-vazgecilmez-bebek-urunu-listesi/
  Bir de “10 Gereksiz Bebek Ürünü Listesi ” var.
  http://www.bebekveben.com/2011/06/27/10-gereksiz-bebek-urunu-listesi/
  Belki bu konu ile ilgilenenler bakmak ister.
  Sevgiler

 30. Merhaba Elif,

  Swaddleme kundak olayına takmış durumdayım. Bir arkadaşım US’e gidiyor, ona sipariş vereceğim ama bebeğimiz inşallah Nisan’da gelecek. İlk etapta hangi boyutlarını almamız gerekiyor? Yoksa en sık kullanıldığı dönemler olan 3-5 ay sonuna kadar yetsin diye S-M-L hepsinden almak mı lazım??? Lütfen bana bu konuda yardımcı olur musun?? Bir de hakikaten kundak optimum ne kadar kullanılıyor tabii bebiş severse?? Sevgilerimle

  • Yazın ne kadar kundaklayabilirsiniz, emin değilim. Her birinden almaya lüzum yok bence. Small illa ki alın, ilk aylarda yaparsın. Belki medium? Ama seveceğinin garantisi yok, sevmezse aldığınla kalırsın.

   Biz yanlış hatırlamıyorsam 4 ay kadar kullanmıştık. Ama Derin “sarılınmayı” çok seven bir bebekti. Her bebek sevmeyebiliyor. Yine de, yenidoğan zamanında faydasını göreceğine inanıyorum.

 31. slm:))
  ben bebek arabası almadan önce bloktaki yazınızı okudum.ve itiraf etmeliyim ki peg perego markasını ilk defa sizden duydum.daha sonra etrafıma daha dikkatli baktığımda tercih edilen bir marka olduğu kanısına vardım.türkiye de daha çok kraft ve chicco gibi markalar biliniyor.her neyse sonuçta bugün anne bebek ve çocuk ürünleri fuarından pliko switch compact modelini aldım.umarım memnun kalırım. hafta sonu da graco nun park yatağını almayı düşünüyorum.
  önerileriniz ve paylaşımlarınız için çok teşekkürler:)