21 Yorum

Derin’de bebek reflüsü yok

Testte reflü çıkmadı.

Alerji mi, ne olduğunu anlayabilmek için kan tetkiklerinin sonuçlarını bekliyoruz.

Merak eden, mesaj atan, e-mail gönderen herkese teşekkürler. Ciddi bir problemimiz yok. Doktorumuz da reflü çıkmamasından ötürü oldukça memnun. Diğer sonuçlara göre atacağımız adımı belirleyeceğiz.

Cuma günü bebek reflüsüyle ilgili yazdıktan sonra çokça anne ya e-mail gönderdi, yorum bıraktı ya da Emziren Anneler grubunda yazdı. Kendi bebeğinde de benzer belirtiler olduğunu söyledi ve gerek belirtiler, gerekse testler hakkında detay vermemi istedi.

Ben de tüm o mesajlara tek tek cevap vermek yerine buradan topluca bir yanıt yazayım dedim.

Derin’de ne gibi belirtiler olduğu sorulmuştu. Şunlar vardı:

 • Meme emmeye başladıktan yaklaşık 5 dakika sonra kendini geriye atarak, belini bükerek ağlamaya başlama
 • Fışkırırcasına olmasa da tükürükten oldukça fazla miktarda yemek çıkarma
 • Meme emerken sık sık gaz çıkarma ihtiyacı
 • Gerekenden az ya da sınırda kilo alımı

Doktorumuz, yukarıdaki ilk üç belirti olmasaydı sadece sınırda kilo alımına dayanarak endişelenmemize gerek olmadığını söylemişti. Ancak belirgin bir sıkıntısı olduğu için tetkik yaptırma ihtiyacı hissetti.

Cuma günü tetkik yaptırmaya gittik. Ne yaptılar:

 • Üst batın (karın) ultrason
 • ÖMD dedikleri, baryum bazlı kireç gibi bir madde içirdikleri ve sonra da film çektikleri bir test
 • Kan ve idrar tetkiki

Ultrasonda “reflü lehine” görüntülere rastlanmış. Ancak ÖMD’de bir şey çıkmadı, doktorumuz da bunu reflü olmadığı yönünde yorumladı, ve hatta “gözümüz aydın” dedi.

Kan verdik. İdrar örneği bir türlü veremedik. Torbayı penisine yapıştırdılar ancak bir türlü tutmadı, düştü, derken yeterli miktarda idrar veremedik. Doktorumuza durumu anlattım, “kilo alımı az olduğu için idrar tetkiki mutlaka istiyorum” dedi, şimdi Derin’in çişini toplamaya çalışacağız bakalım…

Testlerin neye benzediğini soranlar vardı. Ultrason, bildiğiniz ultrason. Yapış yapış ve soğuk bir sıvıyı bebeğinizin karnına sürmenin dışında ona bir sıkıntısı yok. ÖMD dedikleri şey de, dediğim gibi resmen kirece benzeyen, kerebiç tatlısı (Mersinliler bilir!) kıvamında bir sıvı yediriyorsunuz bebeğinize… Bir yandan da doktor film çekip neler olduğunu, reflü olup olmadığını görmeye çalışıyor. Tatsız tuzsuz bir şey yedirmenin dışında bebeğe bir sıkıntı vermiyor. Hemen ardından da emzirdim zaten.

Neyse ki endoskopi gibi tatsız bir uygulamaya gerek kalmadı. Hepimiz için çok zor olurdu eminim.

Kısaca bebeklerinde reflü olmasından şüphelenen annelerin -endoskopiye gerek yoksa- çok endişelenecekleri bir durum yok.

Şimdi kan sonuçlarını alıncaya kadar beklemedeyiz. Ancak ben yediklerime yine de dikkat ediyorum. Benim gibi kahvaltıda beyaz peynir ve her yemeğin yanında yoğurt yemeden duramayan biri için her ne kadar zor olsa da süt ürünlerini kesmiş durumdayım. Ayrıca Emziren Anneler grubunda benzer sıkıntıları yaşayan bir üye doktorunun ona süt ürünleri (ve süt ürünleriyle yapılan her şeyin) yanı sıra kızartma, makarna, beyaz unla yapılan her şey, karpuz, çilek, ve portakal yememesi gerektiğini söylediğinden bahsetti. Bol miktarda az yağlı yeşil sebze önermiş doktoru ona. Tabii ki o doktor benim durumumu ve Derin’i bilmediği için bana uyar mı bu söyledikleri bilemiyorum. Bizim doktorumuz da bana diyet vereceğinden bahsetmişti, ama nasıl bir diyet olacak, henüz belli değil.

Detaylar belirginleştikçe paylaşmaya devam edeceğim.

Paylaşın:

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

21 yorum

 1. Zeynep Yıldırım

  Çook geçmişolsun, reflü çıkmamasına sevindim umarım herşey kolaylıkla yoluna girer:)

 2. Gecmis olsun, testlerin kolayca hallolmasina sevindim.

 3. cok cok gecmis olsun..

 4. GEçmiş olsun gözün aydın o zaman 🙂

 5. Çok geçmiş olsun Elif, reflü işi zor. Hele bir de süt alerjisi takip ederse. Çıkmamasına çok sevindim ben de! Umarım yalnızca dönemsel bir şeydir, çabucak da atatırsınız!

  Sevgiler!

 6. iyi hadi gözünüz aydın, sevindim. Kan testlerinizin sonuçları da iyi çıkacak merak etme.

 7. çok geçmiş olsun elif hanım sizin adınıza çok sevindim….konuyla alakasız ama sizden ve bloğunuzu takip eden arkadaşlardan bir ricam olacak…kök hücre konusu…doğumuma 1-2 hafta kaldı…yaptırmalımıyım..yoksa gereksiz mi bilemiyorum…ikiz bebek bekliyorum..nerden baksanız maliyetli de bir iş….fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim..şimdiden teşekkürler..

 8. Sadece sut yetmiyor olabilir mi? Benim oyle anlasilmisti. Mama takviyesi ile duzeldi durum. Tabi sonra da emmeye usendi, sagip vermek zorunda kaldim.

 9. Selam,
  Cok nadir de olsa sut fazlaligi (oversupply-foremilk-hindmilk inbalance) sorununda benzer belirtiler olabiliyor. (Basima geldi, bebegim 3.5 aylik ve sutu sagip veriyorum artik. Sayilan belirtilerin hepsi yoktu vs)

  Belki bakmak istersin: http://www.llli.org/FAQ/oversupply.html http://www.llli.org/FAQ/foremilk.html

  Kolay gelsin,
  Pinar

 10. Herkese çok teşekkür ederim.

  Selencat, Pınar – tavsiyeleriniz için teşekkürler. Süt yetmiyor ya da fazla geliyor değil sanırım. Fazla gelmediği kesin, çünkü hızlı kilo alımı yerine, tam tersi, yavaş kilo alıyor. Yetmemesini ise sanırım tetkikler söyleyecek.

  Sevgiler…

 11. Merhaba Elif, aklımda bir kaç gündür hep bu soru var. Acaba Derin süt emerken bahsettiğin şekilde rahatsızlık gösterdiğinde emzirmeye devam mı ediyorsun yoksa emzirmeyi kesiyor musun? Benim oğlumda her gün olmasa da aynı şekilde davranıyor ve ne yapmam gerektiğini kestiremiyorum. Ne yapmak lazım acaba?

  • Devam edemiyorum, çünkü emmiyor.

   Ancak son zamanlarda, ki bu Gaviscon'a başladığımızdan beri diyebilirim, oldukça olumlu gelişme oldu. Sıkıntı hissetse bile gaz çıkarıyor, ve kaldığı yerden devam ediyor.

   Çok rahatsız olduğu durumlarda bekliyor ve 15-20 dakika sonra yeniden deniyorum.

 12. Selam
  ömd testi ni nerede yaptırdınız . bizim doktorumuzda istedi. kızım 2.5 yaşında. birkaç yere sordum küçük olduğu için yapmıyolarmış

 13. Merhaba 1.5 aylik bir bebegim var ve uyanık olduğu her an agliyor. Emerken 4 Dakika’dan sonra aglayarak bırakıyor ama gece uykuda emıyor. Dr reflu olabilir dedi . Birde dilinin üzerinde birazcık beyazlık var ama anlayamıyorum, pamukcukmu yoksa emdigi içinmi beyaz.Merak ediyorum Derin’in emerken ağlamaları ne zaman düzeldi. Tavsiyeleriniz varmı? Cok teşekkür ederim .

  • Emdikten sonra bakıyorsanız, evet, dilinin üzerindeki beyazlık büyük ihtimalle süttendir.

   Derin, emmeyi çok seven, çok meraklı bir bebek olmadı. Zaten 11. ayda kendiliğinden kesti. Ve fakat, Derin’de demir eksikliği olduğunu fark edip demir takviyesi yapmaya başladığımızda (ki bayağı bir ay geçmişti) bu huzursuzlukları büyük ölçüde geride kaldı.

   Sizin de aynı sorunu yaşıyor olduğunuzu elbette söyleyemem, ancak doktorunuzla görüşmenizde gündeme getirmek isteyebilirsiniz.

 14. mrb elif hanım nette çare ararken size rastladım 3 aylık kızım var aynen sizin belirtiğiniz gibi 5 dakika emip ağlayarak kendisini geriye atıyor hep ayakta dik durmak istiyor emmeyi çoğu zamn reddediyor oysaki 1 hafta öncesine kadar saat başı çokca emmek istiyodu uykusu düzensizleşti

 15. uyanık olduğu zamnda sürekli huzursuz ve ağlamaklı belirtiler reflüye benziyo ama gelişimi çok iii siz sakıncası yoksa doktorunuzun adını verebilirmisiniz çevremdekiler çok kızıyo evham yaptığımı düşünüyo ben çok inceliyomuşum ama bebeğim çok huzursuz ve ben bir anneyim

 16. merhaba elif hanım,
  ömd ile ilgili düşücelerinizi merak ettim. çok zahmetli bir iş bebek için. bir de işin içinde röntgen var. bebeğinize bu kadar radyasyon vermek sizi korkutmadı mı?