13 Yorum

“Emzirmek kanunen zorunlu olsun”

Victoria’s Secret’in eski yüzü, yeni anne Gisele Bundchen, “Annelerin ilk altı ay boyunca bebeklerini emzirmeleri zorunlu olmalı” demiş.

“Bazı insanlar emzirmek zorunda olmadıklarını sanıyorlar. Bence [emzirme] uluslar arası bir kanunla zorunlu hale getirilmeli” diye konuşmuş.

Gisele Bundchen bunu söylerken X sebeple çocuğunu emziremeyen annelerin nasıl hissettiğini düşünmüyor muydu, ya da insanların bilinçli tercih yapma özgürlüğü -bu tercihler kendileri ve çocukları için en iyisi olmasa bile- olduğunu göz ardı mı etti bilemiyorum. Ama Hollywood yıldızlarının memeleri bozulmasın diye emzirmemeyi tercih ettiği (bkz. annesi onu emzirmedi diye ikizlerini emzirmeyen Jennifer Lopez) günümüzde Gisele gibi bir ismin biraz fanatikçe de olsa emzirmeyi teşvik etmesi güzel bir şey tabii…

“Iyyy, ortalıkta emzirmek iğrenç bir şey” diyen Kim Kardashian’la Gisele’yi karşı karşıya getirmek isterdim. Acaba kim kimin saçını yolardı? 😀

Paylaşın:

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

13 yorum

 1. Kanunen zorunlu olduğunu ve bunun ülkemdeki DENETLEMESİ nasıl olur diye bir düşündüm de, aklıma ciddi bir şey gelmedi, onlarca karikatür oluştu:)

  Emzirme haftası için magazinsel bir başlık olmuş sadece Gisele'inki. Gerçekçi tavsiyeler verseydi daha mı iyi olurdu ki acabaaaa ??

 2. Yazinin basligini gorunce once cok sinirlendim. Sadece 3 ay emzirebildim ben, vardi da biz mi vermedik dedim icimden. Sonra yazini okuyup ayni noktaya degindigini gorunce sinirim gecti :)) insanlarin bilinclendirilmesi gerek kesinlikle ama istege bagli emzirmemek de bir annenin en dogal hakki olmali bence. Jennifer lopez'in meslegi icin memelerinin sarkmamasi gerekiyor mesela, bana cok ters gelmiyor emzirmemesi.

 3. Yazıyı okuyunca gülümsedim:)
  Özellikli en son yazdığın kısmı bende merak ettim komik olurdu gerçekten:)
  Jeninifer Lopez'in sadece memeleri bozulmasın diye çocuklarını emzirmek istemediği fikri kafamda şimşekler oluşmasına sebep oldu!! Sütün var sağlıklısın ilaç kullanmıyorsun benim keyfi özgürlüğüm çocuğumu emzirmek istemiyorum demek düşüncesi bende o bebekler adına öfke oluşmasına sebep oldu..

 4. Bence güzel bir yorum yapmış. ULUSLARARASI detayını eklemiş mesela. Yani düşünsenüze. AB 'ye gireceğiz diye takla atarken çıkıyor bir kanun ve tüm anneler en az 6 ay emzirmek zorunda deniyor. Ve hatta gözetmen ebeler vs. görevlendiriliyor. Bu ne demek? İşe dönmeye mecbur anneler için, işyerlerinin 'emzirme odaları' kurması demek…Memeleri bozulmasın diye emzirmemek ne demek? doğurmasaydın kardeşim o zaman…Bu emzirme dedikleri taş çatlasa 2 sene! hadi 6 ay zorunlu sonra bıraktım de..ama çaresi var..git estetik yaptır zamanı gelince…birde derler ki, sanatçılar toplumun ileri gelen insanlarıdır!? peeeh…kadınsan ve anne olmuşsan gerekliliği var bazı eylemlerin…hamama giren terler diye de çok güzel bir atasözümüz var …tabi stres, hastalık vs.zorunlu haller dışında emzirmek istediği halde, sütü gelmeyenleri ayrı tutuyorum…ama emzirmek isteyipte,aile, işyeri,toplum, devlet vs.tarafından desteklenmediği için emzirememeyi çok çok üzücü buluyorum. Yanlış anladıysam biri beni düzeltsin lütfen. Yani Emzirme reformunun özündede her yerde ve sorunsuzca emzirebilmek yok mu aslında? Evet şimdilik fantastik geliyor ULUSLARARASI birde yanına ZORUNLU olsun kelimesi…Türkiye için Emzirme Reformu da kendi içinde böyle değil mi aslında? EMZİRME REFORMUNU ve MANİFESTOSUNU %1000000000 kez destekliyorum ve bir ünüm olsaydı eğer Gisele Bundchen gibi, bu özelliğimi 'emzirmeye dikkat çekmek adına' kullanırdım diye düşünüyorum. Kim bilir belki de aynı sözlerle…

 5. Bence tam tersi etki yaratır. Yurdum insanı kanunlara uymaMA konusunda uzman olduğu için, inadına tersini yaptıkları için böyle birşey olursa da uymamak için ellerinden geleni yaparlar 🙂

 6. emzirme odalarına kısmına katılıyorum işyerlerinde böyle odalar yok süt pompalamak için yer aramak ayarlamak sıkıntısı çok çok ayrı.
  Aynı işyerleri sigara içenler için sınırsız imkanlar sunuyor günde bilmem kaç kez kaçar saatler sigara içenler rahatsızlık yaratmıyor ama meme emzirme dönemindeki anne günde 2 kez 20 şer dakika süt pompalamak istediğinde mesai arkadaşları da dahil değişik şekilde rahatsızlık verici imalara muhatap oluyor:(

 7. Valalhi ben J.Lopez in bozulmasın göğüslerim diye yapmadım kısmına hiç bakmadım bile. Emzir kardeşim ne olacak bozulursa, bir ömürde 50 kere estetik geçiriyorlar, bir de bunun için geçirirsin ne yani şimdi bu da cevap mı ??

  Böyle konuşup da emzirmek isteyip de zorunlu sebebplerden emziremeyenlerin uktesini artırmasınlar bence. Hoş JLo da beni dinleyecekti neyse 🙂

 8. Zorunlu olsun, emziremeyecegim diyene de süt anne bulmak zorunlulugu gelsin. 🙂

 9. Demin sabah haberlerinde vardi Amerikali anneler kiyamet koparmis Gisele'nin soylediklerinden. Sanirim konusmasinin bir yerinde Amerikali kadinlar emzirmekten kaciyor demis. Buradakiler de sen kim oluyorsun modelligini yap bu islere de karisma seklinde basmislar yaygarayi (cok severler ya kisisel ozgurluk ve secimler hakkinda konusmayi) Gisele'de soylediklerinden geri adim atmis ne yazik ki ben kimseyi yargilayacak konumda degilim her anne cocugu icin iyisini yapmak ister diyerek.
  – Sicagi sicagina Amerika diyarlarindan haberi izlemisken geceyim dedim-

 10. Amerikali annelerden pek emin degilim ama Alman anneler emzirmekten genelde kaciniyor.Yakin cevremde emziren anne sayisi oldukca az.Yani bilincli bir bicimde, bu yuk benden kalksin,ozgurlugume geri donebileyim, cocuk sadece bana bagimli olmasin dusuncesiyle ya emzirmeye baslamiyorlar ya da kisa surede kesiyorlar emzirmeyi… Gerci cocugun sadece sana bagimli olmasi kismi hakikaten zor ( yani bir hastalik durumunda ozellikle) ama gene de cok guzel bir duygu bu ve bunu bile bile bir kenara itmek, bence akil kari degil.

  Isyerinde HR'da benden sorumlu kadina hamile oldugum haberini verdigim sirada kisa bir sohbet etmistik. Kadin dogduktan sonra bilincli olarak emzirmedigini, kendini inek gibi hissetmek istemedigini soylemisti. Ona" hmmmm" diyerek yorum yapamamis, sadece dumur olup kalmistim!

 11. 'kendimi inek gibi hisssetiğim doğru' hatta bir gün bu hissimi eşim ile paylaşmıştım da ertesi gün bana paketler dolusu Milka getirmişti…hani üstünde inek resmi vard iye…hakaretmi etti, motive olsun diyemi hala anlamış değilim:)))

 12. emzirmek dünyanın en güzel şeyi. 7 ay emzirebildim, sütüm yetmediğinden ama yaşattığı duyguyu hiç unutmadım. İzmir belediyesinde çalışan bir kadının emzikli olmasına karşın tutuklandığı haberini okuduğum gün eşimin yanında hüngür hüngür ağlamıştım kadının sütü kesilecek emziremeyecek diye. Bu konuda çok hassasım. Bebeğime bir damla sütüm gitsin diye memelerimi sıkıp sıkıp sütümü çıkarttığımı biliyorum pompaya da halam halimi görünce üzülüp ağlamıştı kendi göğüslerime yaptığım işkenceye. Çok söylendim, dövündüm sütüm yetmeyince göğüslerime ne işe yarıyorsunuz siz diye, çocuğuma sütünüz bile yetmiyor neden varsınız diye. Offffff neyse. Geçti gitti… Kötü günlerdi.