17 Yorum

İlk üç ay için anne ürünleri

İlk üç ayda Derin için kullandığımız bebek ürünlerini daha önce burada yazmıştım.

Kendim için kullandığım anne ürünlerine gelince, şöyle bir listesini yapıverdim:

Orkid – daha önce de bahsetmiştim ama derli toplu burada olsun diye yeniden yazıyorum. Doğum sonrası kanamalardan sonra oldukça yoğun bir şekilde kullanılan orkidler cildi tahriş edebiliyor. Bu durumda ben Orkid markasının pamuksu yüzeyli pedlerinden çok memnun kalmıştım. Şiddetle tavsiye ederim.

Göğüs pompası – Deniz’den devşirme Medela tekli elektrik pompayı ilk başlarda kullanıyordum. Ancak viiiyuuuuuvv viiiiyuuuuuvv sesler, hele de gecenin bir yarısında sağacaksam, beni deli ediyordu. Mayıs’ta Amerika’ya gittiğimizde bir manüel pompa almak istedim. Elimdeki biberonlarla uyum sağlasın diye Avent’in pompasına baktım ama o sırada Target’ta yoktu. Ben de Medela’nın Harmony modelini aldım. Rahat kullanıyorum. Ancak ben en fazla günde bir kere, ki genelde o kadar bile değil, süt sağıyorum. Bundan daha sık kullanacak olsaydım elim yorulurdu ve elektrikli pompayı tercih ederdim.

Göğüs pedi – Bebek bezinde olduğu gibi “kaliteli ve ucuz göğüs pedini bulacağım” diye ortalara döküldükten sonra denemediğim marka kalmadı desem yeridir: Medela, Lansinoh, Dalin, Bebedor, Chicco. Dalin’den hiç memnun kalmadım. Bebedor çok sert, resmen canımı acıttı. Medela ve Lansinoh’yu eşit ölçüde beğendim. Chicco’nun da Medela ve Lansinoh’dan geri kalır hiçbir yanı olmamakla birlikte fiyatının çok daha uygun olması onu en cazip kıldı.

Tabii bunlar kardeşim cin fikirlilik yapıp da günün birinde yaprak orkidi ortadan ikiye keserek her birini bir memeye yapıştırtıncaya kadardı. Laf aramızda, o gün bugündür göğüs pedi yerine yaprak orkid kullanıyorum. Gayet de memnunum. Sadece uzun süre dışarıda olacaksam veya gece benim uyumam için bir seansı biberonla vereceksek, dolayısıyla da fazla birikme olacaksa o zaman sızdırabiliyor. Öyle zamanlarda Chicco’nun göğüs pedini kullanıyorum.

Göğüs kremi – Bu sefer çok kısa süreliğine ihtiyaç duyduysam da tercihimi yine Lansinoh’dan yana yaptım.

Süt saklama poşeti – Yine Lansinoh’u tercih ettim. Pompaya direkt bağlanmak için aparatı yok belki ama bildiğiniz selobantlar gayet güzel işe yarıyor. Pompaya bantladıktan sonra doğrudan torbaya sağıyor sonra da buzluğa kaldırıyorum. Bir seferinde akıtması dışında bir problem yaşamadım. Ama açıkçası Medela’nın torbalarında akıtma problemi hiç yaşamamıştım.

Çıtır sutyenler bizim de hakkımız!

Emzirme sutyeni – Deniz’i emzirdiğim dönemden kalan sutyenlerimin ağzı yüzü bir tarafa gidince yine sevimsiz babaanne sutyeni arayışına girdim. Ve aradığımı da Reflections denilen bir markada buldum.

Yerli bir marka, ancak daha çok ihracat yapıyorlarmış. Yurt içi pazarına yeni açılmışlar. İyi de etmişler, oldukça kaliteli ürünler. Fiyatı da uygun, ben pamuklu bir sutyeni 35 TL civarına aldım.

Yine de, şık emzirme sutyeni konusunda piyasada çok ciddi bir boşluk olduğunu düşünüyorum. Dün bir arkadaşımın (o da emziren bir anne) üzerinde gayet şık, seksi denilebilecek nitelikte bir emzirme sutyeni gördüm. Dantelli, çıtır bir iç çamaşırıydı. Nereden aldığını sordum, yurt dışından, H&M’den aldığını söyledi. (Dedikoduya göre H&M nihayet Ekim’de İstanbul Forum’da açılacakmış ya, neyse…) Türkiye’de böyle sutyenler yok mu? Bulan birisi varsa lütfen söylesin de biz de faydalanalım.

Bazı anneler sürekli göğüs pedi kullanmak zorunda olmuyorlar. Ancak benim gibi sürekli sızıntı yapan anneler gece yatarken de ped kullanma ihtiyacı duyduklarından sutyenle uyumaları gerekince, ve her sutyen de uyumaya elverişli olmayınca Medela’nın şu modeli devreye giriyor. Başka markada böyle bir tasarım var mı bilmiyorum, ancak ben bundan çok memnunum. Gerçekten çok rahat, üzerinizde yokmuş gibi. Pedleri yerinde tuttuyor, emzireceğiniz zaman da bebeğinizin memeye kolaylıkla erişmesine izin veriyor. Tavsiye ederim.

Emzirme Kıyafetleri – Lei Leo’dan daha önce burada bahsetmiştim, o yüzden çok fazla detaya girmeyeceğim. Zeynep’in denemem için gönderdiği şu ve şu bluzlar benim formam oldu. Özellikle de kalabalık bir yere gideceksem mutlaka ikisinden birini giyiyorum. (Harvey Karp röportajında da üzerimde o vardı.)

Türkiye’de emziren anneler için benzer kıyafetler üreten başka neresi var, ben bilmiyorum. Geçenlerde oldukça kokoş şık hamile kıyafetleri satan bir mağazaya girdim. Emzirme kıyafetleri satıp satmadıklarını sorduğumda olumsuz yanıt aldım. İçimden “üç ay giyilecek bir pantolonu 187 TL’ye satana kadar önden iki delikli bir bluz yapıvereydiniz ya!” diye söylenerek mekândan ayrıldım.

Gecelik – Önden düğmeli hemen her gecelik emziren annelerin ihtiyacını karşılıyor. Karşılıyor karşılamasına da, bunda da bir babaanne sendromu söz konusu oluyor. Nitekim, bu tür gecelikler genelde dallı güllü, çiçekli desenlerde, sözüm ona “tatlı” renklerde oluyor.

Doğumdan hemen sonra, hastanedeyken halamın hediye ettiği bir Marks & Spencer gecelikle geçirmiştim ilk günlerimi. Son derece “cici”, pembeli, fistolu bu gecelik ilk günlerdeki “bulutların üstünde uçan tatlı anne” moduma uysa da, sonralarında “eeeh, yetti bu cicilik” diyerek sıkıldım kendisinden.

Lei Leo’nun bu konuda da emziren annelerin imdadına yetişeceğini umuyor, kendimizi sadece süt veren anneler olarak hissettirmeyecek, kadınlığımızı hatırlatacak tasarımlar istiyoruz.

Emzirme Önlüğü – Prima Baby Show’da stand kuran Lansinoh emzirme odasına gelen annelere birer emzirme önlüğü dağıtmıştı. Orada da, sonrasında da kullanmadım.

Lei Leo’nun da emzirme pançosu var. Havalar tam ısınmadan bir kez denemiştim, ama şu sıcaklarda ona da elim gitmiyor.

Bu tür ürünler, mahremiyetine önem veren annelerin imdadına koşuyor belki. Ama (1) her bebek kapalı bir örtünün altında rahat durmuyor. (2) Çoğu anneyi afakanlar basıyor. Dolayısıyla böyle bir ürünü almadan önce -hele de yaz sıcağı ise- ihtiyacınız olup olmadığını tespit edin derim. Ben şu sıralar sadece göğsümün açıkta kalan kısmını kapatan tülbent ya da eşart gibi şeylerle idare ediyorum. Hatta Mothercare’in bebeğin gazını çıkartırken omzunuza sermeniz için yaptığı ince uzun havlu bezler de göğsünüzü kapatmaya yetiyor.

Çanta – Deniz’de Skip Hop’un şu modelini severek kullanıyordum. Ancak ben bunu Deniz biraz büyüdükten sonra kullanmaya başlamıştım. Çanta hacim olarak biraz dar olduğu için, özellikle de bebek küçükken yanınızda bir sürü şey taşıdığınızdan hepsini sığdırmak zor olabiliyor. Hele de kışın kat kat battaniyeleri koymak için çok uygun bir çanta değil. Yanınızda daha az eşya taşımaya başlayınca çok kullanışlı oluyor. Özellikle de pusetin arkasına asılabilme özelliği çok güzel.

Derin’de de aynı çantayı kullanmaya niyetleniyordum ki… Hoş Geliyorsun Derin Oğlan partimi düzenleyen arkadaşım Doris bana Oiliy Lilly’nin bu çantasını hediye etti. Ben bayıldım. Sadece ben değil, daha çantayı görüp de “Ne güzeeeel!” demeyene rastlamadım! İki erkek annesi olduktan sonra böyle “pembe” bir şeyler iyi geldi bana 🙂

Bu ya da başka çanta, bence önemli olan geniş olması ama hantal olmaması. İçindekilere kolayca erişilebilir olması. Mümkün olduğunca fazla eşyayı tıkış pıkış olmadan alabilmesi. Nitekim ben bu çantaya -ne kadar süreliğine nereye gittiğime bağlı olarak- 5-6 tane bez, ıslak mendil, krem, en az 3 tane fazladan body ve diğer kıyafet, battaniye, sling, Deniz yanımdaysa onun için yedek kıyafet, bir iki ince kitap ve üç beş arabayı rahatlıkla sığdırabiliyorum.

***

Hangi tür sling’i tercih ettiğimi soranlar olmuştu. Onu ayrıca yazacağım.

Kendi tecrübelerini paylaşmak isteyen diğer anneler – Yorum kısmı sizin için…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

17 yorum

 1. Zeynep Yıldırım

  Evet hemen hemen aynı ürünleri kullanıyoruz.Emzirme sütyeninden yana ben de dertliyim mothercareden aldım ama memnun değilim, özellikle de yazın kıyafetin üzerine iz çıkıyor ve kullanışlı değil bence. Göğüs pedi olarak hepsini denedikten bazı markalarda pamuklar göğüs ucumu kapladıktan sonra chicco ile rahat ettim. Gecelik, Dagiden hamileler ve doğum için olanlardan aldım hem düz renkleri de var hem de kullanışlı idi. Emzirme önlüğü almadım, zaten ali üzeri örtülünce daralıyor ve emmiyor..Elektrikli pompa kullanıyorum ama gerçekten o ses çook fena. Benim deneyimlerim bunlar:)

 2. Ben emzirme atleti kullanıyorum ve çok memnunum. Havalar sıcak olduğu için dışarı bile bu askılı atlet ile çıkabiliyorum (siyah olanı ile). Bu tip ürünlerin en büyük dezavantajı şu; Açılıp kapanan yerindeki kopcanın kancalı kısmının önde olması. Bunu tasarlayan kişilerin kucağına hiç bebek almadığını düşünüyorum. Emzirdikten sonra bebeğimin gazını çıkartmak için kucağıma aldığımda bu kancalar suratının hizasına geliyor ve gerç.ekten çok tehlikeli durum oluşturuyor.

  Hele bebek kıpır kıpırsa… Ben de askılarımı tamamen indirip o şekilde bebeğimi kucağıma alıyrum. Biraz daha akıllı davranıp şu kancaları içe döük yapsalarmış tam puan alacaklardı benden…

 3. Kesinlikle emzirme icin kiyafet eksikligi var piyasada, ayni sikintiyi o donem ben de yasadim. Bircok magazay sordum ama hep olumsuz yanit aldim!… Bence bu acigi artik birileri gormeli ve harekete gecmeli, pazara girerse eminim ragbet gorecektir de 🙂

 4. Emzirme sutyeni olarak marks&spenceri oneririm. Penye ve cok sadeler, biraz daha a babane tipliler 🙂 beyaz, siyah ve gri renkleri mevcut.

 5. Elifciğim,
  ben bu çantaya bayıldım. Ne olur biliyorsan yazar mısın nerede var, nereden siparis edilir. Tam Ada'lık bu…

  • Arkadaşım bunu İsviçre'den almış. Türkiye'de satılıyor mu, inan bilmiyorum. Oiliy Lilly'nin web sitesinde "diaper bags" olarak çantalar var ama buna rastlamadım.

 6. Ben Orkidden ziyade Kotexi tercih ettim bana her zaman daha yumuşak geldi. Ama her halükarda rahatsız ediyorlar. Çok sıkıntısı olan olursa tamamen pamuktan yapılan organik ürünler de mevcut. Bu organik ürünler satan veya lokman hekim vari yerlerde satılıyor. Normallerden tabi ki daha pahalı. Ne de olsa organik!!!
  Pompayı almadan önce çok araştırdım. Elle kullanılanların kol kası yaptığını ve yorduğunu öğrenmiştim. Elektriklilerden medela swing modelinin çok tercih edildiğini öğrendim ve ben de çok menunum. Acıyan göğüs ucunu birden sömürmüyor hafiften daha hızlıya doğru kendiniz çekme gücünü ayarlayabiliyorsunuz.
  Göğüs pedinde size kesinlikle katılıyorum Chicco gayet güzel. Tek tek paketli, boyut olarak geniş, dolunca pamuklanmıyor ve arkasında sütyene yapıştırmak için yapışkanı var.
  Kremde ben de Lansioh kullanıyorum. Tek eklemek istediğim bir büyük bir küçük boyu var. Gebeler lütfen ben gibi gaza gelip büyük boyunu almayın. Arkadaşım engel olmasa bu hataya düşecektim. Küçük boyu uzun süre yetiyor zaten çünkü kırmızı mercimek kadar sürülüyor. Hem belki çok yara olmayacak günde 1 kere kullanacaksınız. Gerekirse sonra alırsınız. Bu kremi sürünce emzirmeden önce silmeye gerek olmadığı söyleniyor ama bebişler orada sıvaşık birşey olduğunu farkedip eeğğ yapıyorlar 🙂 Hastanedeki hemşire ilk zamana memeden soğutabilir demişti ben hala her seferinde ıslak bir bezle siliyorum.
  Emzirme sütyenlerini ben sevmiyorum. Livaa'dan aldığım sütyeni hiç severek kullanmıyorum. Bu tip önden açılan çıtçıtlı modellerdense düz olanlar çok daha rahat. Normal penye sporcu sütyenleri bence daha cazip. En büyük endişem kıyafetlerden ucunun belli olacak olmasıydı, göğüs pedleri bu endişemi giderdi 🙂 Öte yandan bikini modelli sütyenlerde ortadan çıkartma açısından rahat oluyor. Süngerli olanları bile kullanabiliyorum dışarıda. Sizin tavsiye ettiğiniz modele bayıldım ama ondan bulmam almam lazım.
  Emzirme kıyafetlerinde bir de Momidea markası var. Joker de satılıyor. Çok çeşit yok ama hem hamile hem de emzirme kıyafeti olarak kullanılabiliyorlar.
  Gecelik ve pijamada Marks&Spencer ve Dagi ürünleri gerçekten çok güzel. Nü'de de spor modeller bulmak mümkün. Yine gebelere sesleniyorum önündeki parçanın arkasında iki yarık olan lohusa geceliklerinden sakın almayın. Bana göre hiç kullanışlı değiller. Doğumdan sonra bir çok annenin göğüsleri dolup şişiyor ve o yarıklar küçük geliyor. Bir arkadaşım hastanede o yarıkları kesip genişletmek zorunda kalmıştı.
  Çataya gelince ondan ben de istiyoruuum…
  Bir de eklemek istediğim göğüs kalkanı var. Emzirirken göğüs uçları tahriş oluyor ve yara olmasa bile sürekli pede yapışık gezdirmek hareket ettikçe rahatsız edebiliyor. Ben Avent'in göğüs kalkanlarını takarım ucu rahat eder diye aldım ama istediğim gibi olmadı. Sütyenin içine koyunca o kalkanlar baskı yapıyor ve o baskı da rahatsız edebiliyor. Ayrıca 40 dakikadan fazla kullanmayın diyor klavuzunda çünkü süt kanallarını tıkayabiliyormuş o baskı. O kadar araştırmıştım bunu duymamıştım. Ama pompayla süt sağarken veya emzirirken boşta kalan göğüse koymak cidden mantıklı çünkü içine akan süt ziyan edilmeyecek kadar bol oluyor.
  Öyle işte…

 7. Hamileliğimde 18. haftayı devirdiğim şu günlerde; ihtiyacım olan, en çok merak ettiğim konulara değinmişsiniz. Çok teşekkürler. Bu bilgiler ilerleyen haftalarda yapacağımız alışverişler için bize bilgi vermiş oldu.
  Merak ettiğim bir diğer konu ise; KUNDAK!! Sizce bebeği kundaklamak gerekiyor mu? Kimileri fazla geleneksel ve bebeğin kemiksel gelişimi için sakıncalı buluyor..Kimileri de bir sakıncası olmadığını savunuyor. Açıkçası ben kararsızım.

  • Gamze,
   Bizim oglumuz 3 aylik ve 2 aylik olana kadar kundakladik. Yalniz Turkiye'de kundak anlayisi ile Amerika'da ki kundak anlayisi biraz farkli. Harvey Karp'in resimlerle gosterdigi teknigini uyguladik. Bebek dogduktan sonra kundaklaninca kendisini daha guvende hissediyor ve cok guzel uyuyor. Zaten bir noktadan sonra da kundaklanmayi sevmedigini gosteriyor hareketleri ile.

 8. Gamze'nin KUNDAK sorusuna cevap vermek istiyorum önce: Gerçekten de Türkiye'de kundaklama eski bir yöntem olarak hor görülüyor. Oysa Amerika'da kundaklanıyor bebekler daha doğar doğmaz. Kalça ve bacak gelişimi açısından zararlı olması için bacaklarının da sımsıkı bağlanması gerekir. Ancak yapılması gereken bebeğin kollarının sabitlenmesi. Harvey Karp kitaplarında açıkça anlatıp, çizimlerle gösteriyor. Swaddle me battaniyeler de aynı işlevi sağlıyor. Türkiye'de Swaddle me'ye denk bir ürün vardır belki, bilmiyorum. Koray 3 aya yakın yani kollarını kendisi çıkartana kadar kundaklandı. Uykuya daha çabuk geçti, daha huzurlu uyudu.

  Hamile kotuna verdiğim para en çok üzüldüğüm oldu benim. Zaten Koray'a 7.5 aylık hamileydim para bayılıp aldığımda, 2 kere giymemişimdir. 8.ayı doldurana kadar elbise giymiştim. Eylül ayıydı şanslıydım. 9 aylıkken de tayt giydim çoğunlukla. Nedense rahat hissedemedim kendimi biçimsiz hamile kotlarında.

  Emzirirken meme ucu bakımı için önerebileceğim tek ürün: LANSINOH krem. Bence mucize.

  SLING. Uzmanlık alanım. 2 yaşına yaklaşmış oğlum hala Slingosunu gördüğünde zorla taktırıyor bana. Hastane çıkışında 'pouch' slinge koymuştum. 4-5 aylıktan itibaren mei-tai tarzı taşıyıcıda. Hem o mutlu, hem de ben rahatım.

  ÇANTA. Açıkçası Çok gözlü bir sırt çantası veya postacı model bir çantayla çok daha fazla rahat ediyorum.

  Sevgiler,
  Irem

 9. Gamze'nin KUNDAK sorusuna cevap vermek istiyorum önce: Gerçekten de Türkiye'de kundaklama eski bir yöntem olarak hor görülüyor. Oysa Amerika'da kundaklanıyor bebekler daha doğar doğmaz. Kalça ve bacak gelişimi açısından zararlı olması için bacaklarının da sımsıkı bağlanması gerekir. Ancak yapılması gereken bebeğin kollarının sabitlenmesi. Harvey Karp kitaplarında açıkça anlatıp, çizimlerle gösteriyor. Swaddle me battaniyeler de aynı işlevi sağlıyor. Türkiye'de Swaddle me'ye denk bir ürün vardır belki, bilmiyorum. Koray 3 aya yakın yani kollarını kendisi çıkartana kadar kundaklandı. Uykuya daha çabuk geçti, daha huzurlu uyudu.

  Hamile kotuna verdiğim para en çok üzüldüğüm oldu benim. Zaten Koray'a 7.5 aylık hamileydim para bayılıp aldığımda, 2 kere giymemişimdir. 8.ayı doldurana kadar elbise giymiştim. Eylül ayıydı şanslıydım. 9 aylıkken de tayt giydim çoğunlukla. Nedense rahat hissedemedim kendimi biçimsiz hamile kotlarında.

  Emzirirken meme ucu bakımı için önerebileceğim tek ürün: LANSINOH krem. Bence mucize.

  SLING. Uzmanlık alanım. 2 yaşına yaklaşmış oğlum hala Slingosunu gördüğünde zorla taktırıyor bana. Hastane çıkışında 'pouch' slinge koymuştum. 4-5 aylıktan itibaren mei-tai tarzı taşıyıcıda. Hem o mutlu, hem de ben rahatım.

  ÇANTA. Açıkçası Çok gözlü bir sırt çantası veya postacı model bir çantayla çok daha fazla rahat ediyorum.

  Sevgiler,
  Irem

 10. Sevgili İrem ve Ycurl,
  Kundak konusunda verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  Hamilelik için piyasada satılan pantolonlar (kot, kumaş..vs.) hakkındaki sıkıntımdan da söz etmek istiyorum. Hamilelere yönelik elbiseler, bluzlar oldukça çeşitli..Ancak pantolon sıkıntısı aşikar. Maalesef birçoğu çuvaldan farksız. Hamile olmak, bu çuvallara mahkum olmak demek olmamalıdır elbette. Sadece birkaç ay giyeceğimiz bu kıyafetlere ciddi miktarda paralar vermek de doğum öncesi masrafın bol olduğu bir dönemde isteyeceğimiz son şeylerden biridir sanıyorum. Bu durumdan yola çıkarak, biraz araştırdım. .Ve sonunda küçücük bir dükkanda, geniş bedenler için kıyafetler satan bir yerde hamileler için çok güzel pantolonlar buldum! Kot, kapri , klasik kumaş(çalışan bayanlar için şahane!) gibi çeşitlerde pantolonlar buldum. Üstelik hiçbiri 60TL'den pahalı değil. Hem de oldukça şık şeyler! Eğer marka takıntınız yoksa ve çevrenizde bildiğiniz böyle mağazalar varsa; mutlaka uğrayın derim.

 11. Paylaşımlarınız için teşekkürler…

 12. emzirme südyeni olarak birçok ürünü denedim ve en sonunda %100 pamuk, açılma klipsi kolaylığı ve rahatlığı açısından mark spenser de karar kıldım ,herkeze tavsiye ederim.

 13. Trumph'un emzirme sütyenleri gerçekten çok rahat ve başarılı İstanbul Nişantaşı'nda bulabilirsiniz.