3 Yorum

Bakıcı nedir, nasıl bulunur?

Vay be… Ne çok annenin kanayan yarasıymış bu bakıcı sorunu.

Bakıcı konusuyla ilgili toplasanız üç-dört yazı yazdığım son bir ayı aşkın süredir mütemadiyen e-mailler alıyorum. Sorular genellikle şu şekilde:

 • Çocuğuma kendim bakıyorum, sence bakıcı tutmalı mıyım?
 • Türk mü, yabancı mı? Yatılı mı, gündüzlü mü tercih etmeliyim?
 • Bakıcı seçerken neler sormalı, nelere dikkat etmeliyim? Sen bir liste yaptın mı?
 • Nasıl bulabilirim? Tavsiye edeceğin şirket var mı?

Bu yazıda hepsine toptan cevap vermeye çalışacağım.

Çocuğuma kendim bakıyorum, sence bakıcı tutmalı mıyım?

Bu tam zamanlı anne olmaktan ne kadar keyif aldığınıza, kendi işinizi kendiniz görmek konusunda ne kadar takıntılı olduğunuza, ve tabii ki maddi imkanlarınıza göre sadece sizin (ve eşinizin) karar vereceğiniz bir konu.

Deniz’e üç sene boyunca kendim baktım. Bakıcı ihtiyacı hissetmedim. Ama belki de bir yardımcı olsaydı evde, işler daha kolay olurdu, bilemiyorum.

Bence en mükemmel senaryo, anne evde çocukla ilgilenirken, ev işini yapacak olan bir yardımcının olması. Çalışmayan anneler için konuşuyorum tabii. Bizim şu andaki düzeneğimiz öyle. Deniz okulda. Derin evde. Çocukların bakımını çok büyük çoğunlukla ben yapıyorum. Özellikle de Deniz’in banyosunu, tuvalet temizliğini ya ben, ya Doğan hallediyoruz, yardımcımıza bırakmıyoruz. Zaten Deniz de, alışık olmadığından olsa gerek, hiç gönüllü değil.

Ben genelde Deniz’e öncelik tanıyorum. Derin nasıl olsa şu ara kıskanmıyor hiçbir şeyi. Memesini alıp karnı doydukça mutlu. Her ne kadar o da anneci olup bazen sadece benim kucağımda sakinleşse de genellikle yardımcımız başa çıkıyor onunla. O Derin’le ilgilenirken, baba evde yoksa ben Deniz’le vakit geçiriyorum. Baba geldiğinde ikimiz de çocuklarla ilgileniyoruz.

Yardımcımız ne yapıyor bu durumda? Çoğunlukla ev işi. Ufak tefek alış veriş. Ekmekti, süttü, kapıp geliyor. Yemeği çoğunlukla ben yapıyorum, ama o alt yapıyı hazırlıyor (soğan doğra, domates soy gibi…) Kısacası benim işimi kolaylaştırıyor. Öğleden sonra çocukları parka indiriyor. Derin’i pusetinde gezdirirken Deniz’e göz kulak oluyor. Bazen ben de inip katılıyorum onlara, bazen de evde kalıyorum.

Bir yardımcının olması hayatımızı çok kolaylaştırdı, orası kesin. Ama ben de bazı şeylerden vazgeçmeyi kabullendim. (Bu tahmin ettiğiniz kadar kolay olmadı, hele de benim gibi takıntılı bir insan için!) Her şey benim istediğim gibi, istediğim zamanda olmayabiliyor. Önceliklerimi değiştirdim. Nedir önemli olan? Mesela, Derin ağlamasın. Tamam, o zaman sabah yataklar iki saat sonra toplansa da olur, yeter ki Derin uykusu gelmeden dışarı çıkarılsın, uykudan çıldırmaya başlamadan pusetinde uyusun.

Türk mü, yabancı mı? Yatılı mı, gündüzlü mü tercih etmeliyim?

Bu soruya cevap vermek için önce ihtiyaçlarınıza karar vermeniz lazım. Nasıl birini istiyorsunuz? Sadece çocuk mu bakacak? Ev işi de yapacak mı? Hangisi öncelikli?

Yabancı uyrukluların Türkçesi yeterli olmayabiliyor. Dolayısıyla çocuğunuzla ilgilenirken yetersiz kalabiliyor. Ancak onlar daha esnek oluyorlar, ve daha uygun ücrete çalışıyorlar.

Türk bakıcı deneyimim olmadı, ama oldukça bakıcı eskitmiş olan karşı komşum “ne kadar az konuşursa o kadar iyi. Yoksa her şeye karışıyorlar!” demişti bana. Bilemem, onun yalancısıyım.

Eğer çalışmıyorsanız ve ağırlıklı olarak çocuğunuzla siz ilgilenecekseniz, ya da çalışıyorsanız ama bakıcının yanında anneanne-babaanne gibi çocukla doğrudan ilgilenecek birisi varsa, o zaman yabancı uyruklu birini tercih edebilirsiniz. Ancak bakıcı çocuğunuzla birebir ilgilenecekse o zaman Türkçesinin düzgün olması önemli diye düşünüyorum.

Şahsen ben dışarıda çalışan bir anne olsaydım ev işinden çok çocuk bakımı konusunda tecrübeli birini tercih eder, seçimimi ona göre yapardım. Gerekirse sadece çocuğa bakmak için birini tutar, ev işi için de haftalık biri arayışına girerdim.

Bakıcı seçerken nelere dikkat etmeli, neler sormalıyım? Sen bir liste yaptın mı?

Çocuğuna üç seneden fazla tek başına bakmış bir anne olarak bakıcı arayışı ve seçimi konusunda oldukça acemiydim. Nitekim biliyorsunuz ilk seferinde faka bastım ve farkında olmadan sigara içen birini işe aldım.

Burada da yine öncelikler işin içine giriyor. Benim için (heyhat, biraz ironik olacak ama!) sigara konusu ilk sırada yer alıyordu. Önce onu soruyordum  gelenlere… Daha sonra iş tecrübesi geliyordu. Ne tür işlerde çalışmış, çocuk bakmış mı? Kendi çocuğu var mı? Kaç yaşında? Yabancıysa, kaç senedir Türkiye’de?

Şimdiye kadar bir bakıcı eskittik, ikincisiyle iyi gidiyoruz. İlk 33 yaşında, beş yaşında bir çocuk annesiydi. Şimdiki yardımcımız 54 yaşında, dört torunu olan bir kadıncağız.

Şahsen ben 45 yaş üstü insanlarla daha iyi anlaştığımı fark ettim. Gençler daha, ne bileyim, “genç” oluyorlar. Cin oluyorlar sanki. Pıtır pıtır SMS atıp duruyordu mesela bundan önceki yardımcımız. Zırt pırt telefonla konuşuyordu. Ben çocuklarla debelenirken yukarı çıkıp sigara tüttürüyordu. Bir şey istediğimde burun kıvırıyordu. Sabah yedi buçukta kalkıyor olmak ona çok zor geliyordu. Falan da filan.

Şimdiki yardımcımız daha bir sindirmiş iş ahlakı konusunu… Bir kere görmüş, geçirmiş. İki çocuk, dört torun yetiştirmiş. Daha sabırlı. Daha tecrübeli. Daha sevgi dolu.

Tabii ki insanın kişiliğiyle de alakası var. Ancak benim deneyimim bu yönde oldu: Bir daha birini işe alacak olsam 45 yaşın üstünde olmasına, çocuk büyütme defterini kendi adına kapatmış olmasına dikkat ederim. Sigaradan sonraki önceliğim bu oldu.

Önemli olan beklentilerinizi ilk günden anlatmak. Nasıl işler onu bekliyor? İş kaçta başlayıp, kaçta bitiyor? Sabah kaçta kalkılacak? Her şey baştan konuşulmalı, sonradan “ben bilmiyordum, bana söylemedin” denmemeli.

İster yatılı, ister gündüzlü olsun, evinize alacağınız kişinin sağlığı, sıhhati de önemli tabii ki. Hele de çocuğunuzla yakından ilgilenecekse. Belirli sağlık testlerini yaptırmanız sizi de, onu da rahatlatacaktır. Acıbadem Sağlık Grubu tam da bunun için “bakıcı paketi” başlıklı bir çalışma yapmış. HIV’den vereme, kan testlerinden şekere birçok test içeriyor. Ücreti 199 TL. Doktorum civanım halama sordum, içeriğini de, fiyatını da uygun buldu.

Dedim ya, eğer dışarıda çalışıyor olsaydım önceliklerim farklı olurdu. Ve kesinlikle bebekle olacağı yerlere kamera taktırır, ona da geldiği ilk günden söylerdim. İşimi şansa bırakmayı göze alamazdım.

Bakıcı nasıl bulabilirim? Tavsiye edeceğin bir şirket var mı?

Gerek burada yazdıktan sonra tavsiye edilen şirketler, gerekse sağdan soldan aldığım telefon numaralarının hepsi fos çıktı. Onca şirket arasından sadece bir tanesi tek bir aday buldu benim için, o da gelmedi. Diğerleri “size geri döneceğiz” diyerek telefonumu aldı, biri bile geri aramadı. Kısacası danışmanlık şirketleri bence pek bir şey beceremiyor bu konuda, en azından bana yaramadı.

Dolayısıyla tavsiye edebileceğim danışmanlık şirketi yok.

Ne varsa konuda, komşuda, eşte dostta var. Biz de bir tanıdığımız sayesinde bulduk şimdiki yardımcımızı. Şimdilik mutlu mesut devam ediyoruz. İleride ihtiyaçlarımız değişince ne olur, bilemeyiz.

Zor iş yabancı birisiyle evinizi paylaşmak. Ama akılda tutmak gereken bir şey varsa, bunun karşılıklı bir anlaşma olduğu. Siz tanımadığınız birini evinize alıyor olabilirsiniz, ama o insan da hiç tanımadığı bir ailenin yanına geliyor, evinde kalmaya başlıyor. İşin bir de o yönünü düşünmek lazım. Hele de yabancı uyruklular, geride neler bırakarak geliyorlar bambaşka bir ülkeye. Tanımadıkları insanların evinde yaşamaya başlıyorlar. Bu insanlar iyi midir, kötü müdür, hırlı mıdır, hırsız mıdır, bilmeden. Evde elin adamı var, kötü niyetli midir diye düşünemeden.

Eğer yatılı birini alacaksanız, imkânınız varsa ona özel alanını vermek çok önemli. Kendine ait odası, hele bir de banyosu olabilecekse o da, siz de çok rahat edersiniz. Günün sonunda dinlenmek için kaçabileceği bir yeri olması ona da çok iyi gelecektir.

Biz şanslıyız, evin düzeneği yatılı bir bakıcıyı kaldırmaya çok uygun. Üst katta bir bakıcı odası ve ona ait bir banyosu var. Gece çocuklar yatıp da ortalık toparlandıktan sonra herkes köşesine çekiliyor, o saatten sonra evde yabancı biri olduğunu unutuyoruz…

Her ev buna uygun değil elbette. Ancak kendine ait banyosu olmasa bile, odası olması önemli diye düşünüyorum. Şartlar uygunsa tabii…

Dört seneye yaklaşan annelik hayatımda toplasanız iki aydır bakıcı var hayatımızda… Zaman ne gösterecek bilinmez. Bakmayın böyle işin ehli gibi yazdığıma… Herkesin koşulları, beklentileri farklı. Ben, bana yöneltilen soruları kendi açımdan yanıtlamaya çalıştım. Herkesin düşüncesi, tecrübesi başka olacaktır.

Son olarak, Bebek sitesinde geçenlerde okuduğum Gündemimiz Dadı başlıklı şu yazıdan da faydalanabileceğinize inanıyorum.

İster bakıcılı, ister bakıcısız, ama kesinlikle huzurlu günler diliyorum 🙂

Paylaşın:

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

 1. Merhaba Elif,
  Ayni konudan muzdarip biri olarak, bende tam bu konuyla ilgili sana danismayi dusunurken, tum sorularima olmasada, bircoguna yazinda cevap buldum. Tam zamaninda yazdin cok tesekkur ederim. Hani utanmasam banada bir bakici bulurmusun diyecegim. Tum aramalarima, ugraslarima ragmen istedigimiz gibi birini hala bulamadik. malesef. Allah'tan umit kesilmez. Darisi benim basima artik :):)

 2. Elif merhaba,

  Benim de kanayan yarama parmak bastin !

  Biri 5 aylik biri 2 yasinda iki bebegimiz var. Malesef istedigimiz gibi ve bizimle uzun sureli kalacak bir bakici bulamadik. Romanya da yasadigimiz icin aile-es-dost destegimiz de kisitli.

  H.sonu1 haftaligina Ist a gidecegiz ve donuste yalnizim. Ve evde bir yardimci olmadan iki bebege bakmak bence cok zor. Bir yandan da biz nasil buyuduk, neden iki cocuga bakamiyorum diye de yediremiyorum kendime..

  Sartlar mi ayni degil, neden ?? cozemedim..

  Ufakligi emziriyorum, onlarin bakimi, oyunu, gezdirmesi, ev isi, yemek.. Hakkiyla tek kisi bunlarin ustunden gelebilir mi sizce ?

  PS : Romanya da calisabilecek Bulgar yatili kadin bilen varsa benimle iletisime gecerse cok sevinirim 🙂
  senem.tk@gmail.com

 3. Merhaba elif,
  Konuyu yazali cok olmus ama yinede sormak istedim. Bizim evde de bir gürcümüz var ve suanda bir düzen oturtmaya calisiyorum.sizinki sabah saat kacta kalkip kacta yatiyor acaba?