6 Yorum

Zaman mefhumu ve “kozmik” sorular

Hani bebeklerin zaman mefhumu olmadığından bahsedilir hep çocuk gelişim kitaplarında. “Ona haber vermeden çıkmayın, çünkü ne zaman geleceğinizi bilemez” falan denir.

Hep merak ederdim çocuklarda zaman mefhumu ne zaman yerleşir diye… Bu zamanmış.

Deniz, her ne kadar bugün olmayan hemen her zaman kavramını ya eskiden ya da yarın diye nitelese de, artık neden sonra ne geldiğini biliyor. Örneğin, hafta sonları okul olmadığını, Pazar günleri babanın işe gitmediğini idrak ediyor artık.

“Yarın Şile’ye gideceğiz” diyorsak, “yarın” uyandığında “bugün Şile’ye gidecek miyiz?” diye soruyor. “Falanca gün anneanne gelecek” diyorsak onu bekliyor.

Kafası başka çalışmaya başlıyor artık. Bazı şeylerin önce, bazı şeylerin sonra olduğunu anlamaya başlıyor. Her ne kadar kendini hala dünyanın merkezinde görse de, onun var olmadığı bir zamanın olduğunun farkında… Babasıyla çıktığımız zamanlardaki resimlerimize bakıp “ben  yoktum di mi?” diye soruyor.

Ben de bebektim. Küçüktüm. Ben de emekledim Bunlar hep zaman kavramını, önce-sonra döngüsünü oturtmaya çalışırken sorduğu, onaylatmak istediği şeyler.

Beni asıl şaşırtan başka bir soru var ki, artık bazı konuları konuşmanın zamanın yaklaştığını fark ettirdi bana. “Anne, Derin neden yoktu?” diye sordu bir gün. Ben de anlattım: O zamanlar sen vardın. Sen daha bebektin. Büyüyünce senin bir kardeşin olsun istedik. Sonrada Derin’i yaptık.

Bunu söyler söylemez duraladım. Ya Derin’i nasıl yaptınız diye sorarsa??? Henüz hazırlamadım ki konuşmamı!

Neyse ki orada durdu. Tatmin olmuştu. Şimdilik.

Şimdiye kadar araştırdığım kaynaklar “Çocuğunuz cinsellikle ilgili bir soru sorduğunda panik olmayın. Çok fazla grafik olmadan ‘Baba anneye tohum verir. Tohum, annenin yumurtasıyla birleşir” gibi açıklayın. Bu yaşta o kadarı yeterli olacaktır” diyor. (Bunu okuduğum kitaplardan biri olan Çocuğuma Nasıl Cinsel Eğitim Verebilirim‘i -inanır mısınız- hala bitiremedim. Bu ara o kadar çok kitap arasında gel git yapıyorum ki, her gün bir sayfa bile okuyamıyorum tek bir kitaptan. Bitirir bitirmez Elif’in Kitaplığı‘nda yer vereceğim)

Evet, sakin. Panik yok.

Şimdiye kadar her şeyi anlattık ona. Hiçbir şeye “ayıp, tu kaka” demedik. Bu konuyu da metanetle atlacağız elbet 🙂

Paylaşın:

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

6 yorum

 1. Ben kendi cocukluk deneyimimi anlatayim. 4 yasindayen babama sormustum, bebekler nasil olur diye. O da bana evlenince erkek spermlerinin kadinin karninda yumurtalarina gidip bebegin tohumunu attigini ve bebegin anne karninda buyudugunu anlatmisti. Tatmin olmustum. Sonra bir nisanda parmaklar atasindaki kurdelayi gorunce; herhalde spermler ordan geciyor diye dusunmustum :)) cocuk akli hehe! Ben de bir gun ogluma babamin bana anlattigini anlatmayi umuyorum. Bir de ek olarak nasil derse kismina birsey bulmak lazim tabi! Masum ama ulasilmaz birsey olmasi lazim. Mesela evlenip yatakta sarilinca denebilir. Ama her sarilanin cocugu olacak da sanmamali. Zor bir konu vesselam :))

 2. Hayalim biliyor musun, Çınar'ın zaman kavramını öğrenmesi… Pratik Anne'de harika bir takvim var, uyuşuk ben, hala yapamadım onu!

  Demek 3,5 yaş civarı çözülüyor bu işler… bekleyelim o zaman!

  Öp lütfen Deniz&Derin'i benim yerime.

  NOT: Cinsel bilgi süper oldu! Aklımda bulunsun!

 3. cem'le bu konuyu ilk konuşmamız şöyle olmuştu:
  http://cemuyurken.blogspot.com/2009/02/o-zor-soru

  bir de konuyla ilgili şu kitabı beğeniyorum:
  http://cemuyurken.blogspot.com/2009/02/ben-nasl-o

 4. Elif, ablamda Yasemin'in begendigine benzeyen cok basarili bir kitap var. Ismini alabilirsin. Senin burada gordugun o kitap gibi sapik seyler de yok icinde. Ismini unuttum, Ingilizce'den ceviri.

 5. Ben de gecen gun Defne'nın artık beklemeyi öğrendiğini düşünüyordum. 'Biraz sonra' dediğimde ne dediğimi anlayabilir artık,çok şükür 😉

 6. SELENCAT – Kurdele? Emin misin? 🙂

  BAŞAK – Evet, 3 buçuk yaş. Az sabret hele…

  YASEMİN – Paylaşım için teşekkürler. Sen de az meraklı çocuk değilmişsin 🙂

  UYGAR – Ablana soracağım. Geçen gün kitapçıda güzel bir kitaba rastladım. Açıklayıcı, ancak sana gönderdiğim kadar grafik değildi 🙂

  IŞIL – Bugün Deniz beni yine koparttı. Birkaç hafta sonra Bodrum'a gideceğiz. Oraya gittik, döndük, sonra babaannesine gitti falan, böyle acayip planlar yaptı. Büyüyorlar cidden!