27 Yorum

Çalışan Anne Simülasyonu

Cuma günü, bir günlüğüne de olsa ev dışında Çalışan Emziren Anne oldum. Sabahtan  evden ayrıldım. Önce davetli olduğum bir öğle yemeğine gittim, ardından günün geri kalanını Doğan’ın ofisinde geçirdim.

Böylece iki şeyi tecrübe etmiş oldum:

 1. Çocukları evde bakıcıya (ve babaanneye) bırakarak işe gitmek
 2. İş yerinde emziren bir anne olarak süt sağmaya çalışmak

İzlenimlerime gelince… Çocukları güle oynaya bıraktım. Tabii ki aklım Derin’de kaldı biraz. Derin, çok kolay sakinleşen bir çocuk değil. Daha doğrusu, belirli şeyleri, belirli düzende yapmazsanız rahat etmiyor. Örneğin, uykuya yatırıyorsunuz. Yarım saatten az uyursa eğer tekrar uyutulması gerekiyor. Bunun böyle olduğunu bilmeyen, “A-aa, uyandı kerata!” diye yatağından alıyor. Halbuki o, biraz pış, iki tıpıştan sonra derin uykuya dalıyor.

Bir de süt mevzuu var tabii ki. Ben saate bağlı kalmıyorum emzirirken. Ben diyeyim iki saat, o desin üç saat, ne zaman isterse veriyorum. Arada huzursuzlandığında veriyorum. Bazen beş dakika emip bırakıyor, bazen karnını doyuruyor. Eh, ben dışarıda olup da biberon verileceği zaman öyle olamıyor tabii. Buzluktan ne zaman çıkarmalı, ne kadar çözdürmeli, hep düşünülmesi gereken şeyler…

Bu ayarları yaptıktan sonra, saat 11 gibi çıktım evden. Öğle yemeğine gittim. Saat 3 gibi Doğan’ın ofisindeydim. Saat 7’ye doğru da eve dönmek üzere yola çıktık.

Evden dışarıda olduğum 8 saat boyunca aslında (en az) iki kere süt sağmam gerekiyordu. Ama koşullar el vermediğinden sadece bir kere pompaladım. Patlamayacak olsam onu da yapmayacaktım.

Tabii ki ofiste bir emzirme odası olmadığından tuvalette süt sağdım. O sırada ne beni bekleyen bir müdürüm vardı, ne de katılmam gereken bir toplantı. Ama biri geldi, bir gelecek diye acele ettim, hepsini sağamadan çıktım. Zaten ses olmasın diye de manuel pompayı yanıma almıştım, çok verimli sağamadım. Sinir oldum.

O an emziren annelerin iş yerinde çektikleri sıkıntıyı aklıma getirdim. “Ters bakışlar yüzünden yeteri kadar sağamadığı için 9.ayında tıkanan göğüsleri yüzünden günde 3,5 mg antibiyotik almak, dolayısıyla da emzirmeyi bırakmak zorunda kalan” Belma‘yı düşündüm. “Ücretsiz izin hakkını kullanabilmek için işinden olmayı göze almak zorunda bırakılan” Gökçe‘yi hatırladım. Ben bir günlüğüne, kendi isteğimle bebeğimi evde bırakıp çalışma ortamına gitmiş, yine de sıkıntı yaşamıştım. Bunu her gün yaşamanın ne büyük zorluk olduğunu düşündüm.

Akşam eve geldiğimizde saat 7 buçuğa geliyordu. Çocuklarımın ikisini de çok özlemiştim. Ama Derin’i ayrı özlemiştim. İzmir’e gittiğimizde de böyle olmuştu. Çocuklardan ne zaman ayrılsam, ilk olarak Derin’in kokusu geliyor burnuma. Herhalde şu ara fiziksel bir bağımız olduğundan…

Eve girince çocuklarımın ikisini de kucakladım, kokladım. İşte o an aklımdan geçirdim, her gün işe gitseydim eğer onları nasıl özlerdim! Hele Derin’i bu haliyle, bana bu kadar bağlıyken, gün boyu emzirirken bırakıp da işe gitmek beni gerçekten çok üzerdi.

Cuma günü kendimi birkaç saatliğine bebekleri 4 aylıkken, 3 aylıkken, 2 aylıkken bunu yapan annelerin yerine koydum. Doğum izninin 8+8 hafta olması yeterli değil! En az 6 ay olmalı. 6 aydan sonra da anneler 1 seneye kadar part-time çalışabilmeli. Böylece hem anne, hem bebek bu sürece yavaş yavaş alışırlar.

Aslına bakarsanız, doğum izni bence 2 sene olmalı! (İsteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü…) Ama olabilirliği açısından konuşacak olursak, en azından yakın gelecekte, doğum izninin doğumdan sonra 6 aya çıkarılmasının şart olduğunu düşünüyorum. Dört ay gerçekten çok, çok az.

Öte yandan, sürekli evde olan -her ne kadar blog yazarlığını kendime iş edinip günün önemli bir kısmını buna ayırsam bile- ve çocuklarından nadiren ayrılan bir anne olarak bu bir günlük simülasyon biraz da iyi geldi. Derin’i başka bir enerjiyle uyuttum. “Uyusun da ben de totomu koltuğa koyayım” değil de, “hemen uykuya dalmasın da biraz daha göreyim” diye düşündüm. Yarım saat yetmedi. Deniz benden bir tane daha hikâye anlatmamı istediğinde “Of, yeter, hadi uyu artık” demek yerine Şimşek McQueen’in arkadaşlarıyla nasıl da kütüphaneye gittiğini anlattım. Arada sırada böyle kaçamakların bana -ve dolayısıyla da çocuklarıma- iyi geldiğini fark ettim.

Ama yine de şu anda dışarıda, tam zamanlı çalışıyor olmak istemezdim. Kendi programımı kendim belirleyebilmek, istediğim zaman çocuğumla olabilmek başka şey… Aklımı, birkaç aylık bebeğimle birlikte evde bırakıp bedenimi işe götürmek başka şey.

Keşke dünya düzeni öyle bir kurulsa ki… Anne olunca kadınlara istediği kadar izin yapma özgürlüğü verilse. İsteyen, evde kalmaktan bunalan işine dönse. İsteyen çocuğuyla istediği kadar vakit geçirse.

O zamana kadar da biz Emzirme Reformu Gerekli! deyip duracağız.

Paylaşın:

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

27 yorum

 1. Bu yazıyı okuyupta "ya ne kadar doğru" demiyen bir anne var mıdır bilmiyorum? Bende şu an ev dışında çalışmayan bir kimya mühendisi anne olarak sana çok katılıyorum…

 2. Bende kasımda işe başlayacağım ve korkusu şimdiden aldı beni. Doğum izninin (ücretsiz) 2 yıla çıkacağına dair bir söylenti var ama bilginiz var mı? inşallah kasıma kadar çıkar

 3. 2 eylülde işbaşı yapacağım bebeğim iki buçuk aylık.şimdiden uykularım kaçıyor.keşke 6 ay olsa.çocuklaırmızın bize ihtiyacı var

 4. Ah tam yaramı deştin ! 3 hafta sonra 4 aylik olacak olan bebegimi bırakıp işe başlamak zorundayım .Cok guvendigim ellere birkac saat bırakmak bile zor gelirken nasıl işe gidecegim bilemiyorum .Kendimi ona daha iyi gelecek vermek icin calismaliyim diye telkin etsemde icim sızlıyor ,özellikle Avrupada çalışan annelere tanınan imkanları duydukca bir Turk annesi olarak icim gidiyor …3 yıla kadar pozisyonunun korunması kanunumu istersin ,6 ay ücretli 6 ay ücretsiz toplam izin hakkımı istersin opsiyonlar cesitli oralarda .Bense tam mıncıklanma kıvamına gelmis cıvıl cıvıl sesler cıkaran ,ban bakip kahkaha attıkca icimi eriten bebegimi bırakip soguk bir plazaya dönecegim .Kesinlikle dedigin gibi calisan annelere daha iyi imkanlar saglansa …..

 5. Ben de henuz anne olmadan etrafimda gordugum uzucu manzaralardan cok etkilendim. Ayni yasadigin gibi tuvalette sut cekmeye calisan, toplanti odasinda koskoca yazilarla yazmamiza ragmen iceri dalip rahatsiz edenler, "hala mi sut cekiyorsun birak artik" diyenler, ve buna benzer durumlar…15 dakika sut cekmek icin yerinden kalkar, herkes arkasindan konusur. En azindan sizin gibi dedikoduyla degil sut cekmeye harciyor zamanini demek istersin icinden! Su anda bu sikintilari ceken annelere arti olarak ozellikle anne olmaya hazirlananlar olarak baslattigin Emzirme Reformunu sonuna kadar destekleyip sesimizi duyurmaliyiz, bu atesi yaktigin icin tekrar cok tesekkurler!

 6. Zeynep Yıldırım

  Ne kadar haklısınız dememe bilmem gerek var mı? Ben bunun için 1 yıl ücretsiz izin aldım, çünkü süt izinlerimi rahat kullanamayacağımı biliyordum..Ve bence de doğum izni doğumdan sonra 6 ay olmalı, anneler strese girmesin:)

 7. Elifcim,
  Amerikadaki dogum izinlerine ne diyorsun 6 hafta ucretli, alay eder gibi…))))) Maximum ise 12 hafta biliyorsun zaten.

 8. 16aylık oğlu ve 2 ay sonra doğacak bir kızı olan anneyim. Oğlumda doğum izni, birikmiş yıllık izinler, üstünede 3-4 ay ücretsiz izin alabildim. Toplamda bu kadar izne rağmen sadece 10 ay evde kalabildim. Şimdi ise 2 tane bebeğim olacak doğum izninin 6 aya kadar çıkarılması o kadar iyi olurduki benim için.

  Kendi aramızda yorumlar yapmak güzel en azından hemfikir olduğumuzu biliyoruz ama bu şekilde bizi duyan olduğunu zannetmiyorum. Resmi olarak bişeyler yapamazmıyız? Ya da yapılıyorsa benim payıma düşen kısım nedir? Ne yapmalıyım? Nereye başvurmalıyım?

 9. haklısın elifcim,ne desen haklısın…tüm bu süreçleri sonuna kadar yaşadım ve şuan oğlumu 18 aya kadar getirdim, gözlerim doldu birden aklıma gelince….allahtan büyük bir sürecinde annem vardı yanımda da, ama şimdi yalnızım, ve 24 saat nöbet şeklinde çalışıyorum, oğlum burnumda tütüyor inan…

 10. Bende kizimi alti haftalikken biraktim ise basladim (amerikada maalesef cok yerde boyle). Neyseki anneme biraktim. Ama inan cok zor oldu.

  Biz kucuk bir yerde yasadigimiz icin (ev is arasi tam 10 dakika) ben her gun taze sut verdim kizima. Oglen aramda ve de sabah ise gitmeden ve de aksam eve geldikten sonra surekli sut pompaladim. Sabah 5:30 ta kalkip sut pompaliyor anneme teslim ediyor hemen ise gidiyordum. Ama sen bende ki stresi dusun. Ama oyle boyle 6 ay kadar kizima sut verdim cok az mama takviyesi ile. Keske daha fazla verebilseydim ama stresle bu kadar oldu.

 11. Ben de oglum alti haftalikken ise dondum. Her ne kadar evde annem baksa da oglumun kokusu hep burnumdaydi, oglum 11 aylik oldu hala da oyle oldu. Dogumdan sonra basladim sut sagmaya, hala da sagiyorum. Oglumu guzelce emzirmek varken sut sagmak zor gelse de en azindan ben yokken anne sutu alsin diye sabrediyorum. Calistigim yerde sut sagmak icin ayrilmis bir oda bile yok, labin kapali bir odasi var, orada sut sagiyorum ama genelde o kadar acele ediyorum ki, nerede sut sagarken rahat bir ortamda olmalisiniz telkinleri..

  Ben de Amerika'da yasiyorum. Burada da durum Turkiye'dekinden cok farkli degil yani.

 12. elif hnm merhaba;
  bende hem emziren hemde ÇOK yoğun olarak çalılşan bir anne olarak kesinlikle yazdıklarınızı harfiyen yaşıyorum hemde haftanın 6 günü 🙁 ve maalesef konumun gereği süt iznimi de kullanamıyorum … bizim gün saat 7:30 da evden çıkıp akşam saat 7 de de eve gelerek devam ediyor (bu 12 saat boyunca şirkette en az 3 defa süt sağmak gerekiyor ama 1 kere sağabiliyorsam kendimi o gün çok şanslı sayıyorum..) sonra saat 20:30 da uyuyor bizim tombik 🙂 o saate kadar ev işi /yemek vs gibi hiiiçç bir işe elimi süremiyorum saadece oğlumla oynuyorum 🙂 kendimi rahatlatmak içinde şu şekilde düşünüyorum: "önemli olan Denizle geçirdiğim kısada olsa kaliteli zaman , diğer işler iki gün sonrada olsa olur, peynir ekmekte yesek olur,temizlik mi ??onuda bir ara yaparız işte çok ta toz yoktu zaten evde…. 🙂 "

  bu yazı için çok teşekkürler
  tam da içimden (benim gibi olan pek çok anne olduğundan eminim:) geçenlerdi tekrar teşekkürler

  sevgiyle kalın

  sinem

 13. bu arada ben işteyken oğluma annem ve kayınvalidem beraber bakıyorlar ve şirket dr. u izin verdiği için sütü revirde sağıp oradaki buzdolabına koyuyorum ..

 14. Yazdıklarınızın her kelimesine harfiyen katılıyorum , ekstra olarak zor uyuyan bir bebeğim var Derin gibi 15 dakika uyuyor uyanıyor diyorlar , halbuki iki pış pışla 2 saate kadar yakın uyutabiliyordum ben yavrumu , 5.5 aylıkken başladım o hafta biberonu bıraktı , ağlaya ağlaya işe gittim , zar zor kıt kanaat sağdığım sütler içirilemediği için heba oldu , koktu döküldü bense o sütleri mesai saatlerinde wc de ağlaya ağlaya sağıyordum , 9,5 aylıkken gece emmeyide reddetti ve ben tempodan dolayı günde bir kere sağıyordum ( bazen sağamadığımda oluyordu ) 10 aylıken sütüm gitti … E o zaman çalışma dediler , ama olmuyor işte o yüzden Eğer oğluma bir kardeş yaparsak ben çalışmayacağım kim ne derse desin , 3 yaşından sonra bitmiyor çocukların sorumluluğu eğitimleri oluyor , karınları kadar ruhlarının her daim doyurulması gerekiyor .

 15. Bende calisan bir anneyim – sansli bir calisanim ki is yerim bana dogum iznim bittiginden beri haftada 2 gun off almama izin veriyor yani bebegim 3 aylikdan beri 3 gun is – 4 gun evdeyim…Yazin da 3 hafta kesintisiz tatil istedim ve verdiler. Uzun sure, sessiz ofis ortamimizda sut sagdim – patronlarim (ikiside erkek) odamin kapisina gelip, o "horr gurrr" sesini duyunca kapimi bile calmadan geri donduler, anlayis konusunda haklarini odeyemem! Oglum 8 aylik olmak uzere ve bu izinlerin de artik sonu gelmek uzere – vicdanim sizliyor ve karar veremiyorum devam mi yoksa oglumla evde oturmak mi ?

 16. Sosyal bir devlet olan Avusturya'da, doğum izni 2 sene! Bunun 1 senesi ücretsiz, ama hiç "acaba 1 sene izin alırsam beni işten atarlar mı?" diye endişelenmeden gönül rahatlığıyla alabiliyorsun. Babaların da 6 ay izin hakkı var (ücretsiz sanırım, emin değilim). Arkadaşımdan biliyorum… ve o günden beri, Türkiye'nin de gerçekten sosyal bir devlet olacağı günün hayalini kuruyorum!

 17. Dunyanin sayili buyuk otomotiv sirketlerinden birinin Almanya'daki merkezinde calisiyorum. Ya da "dum" demek daha dogru nitekim su an evdeyim.
  Turkiye'de sut sagma odalari falan yok ama inanin burada da yok; (en azindan bizimki gibi buyuk bir sirkette dahi yok) ya da soyle soyleyeyim; bir adet odamiz var ama sirket o kadar buyuk ki, benim sut sagmak icin min. 10-15 dakika oraya yurumem gerek (yani calissaydim gerekecekti)
  Manuel bir pompa ile sut sagmak isteseydim 15×2=30 dak. ( sut sagma islemi) + 10×2=20 dak. (gidis-gelis) tek bir islem icin 50 dakika ortadan kaybolmam gerekecekti.(gunde bunu 2-3 kere yapmayi dusunun bir de) O da toplantim vs yok ise…Almanlar her sey icin toplanmaya bayildiklarindan, toplantisiz zaman, gun bulmak da biraz zor ya neyse.
  Velhasili ise donmus ve sutumu pompalamayi denemis olsaydim, bir sekilde Turkiye'de bulunan sizler kadar zorlanacaktim.

  Dogum izni mevzusuna gelince:
  Dogumdan once 6 hafta, dogumdan sonra 8 hafta. Sonra ya kendi arzunuzla ise donuyorsunuz, ya da devletin verdigi hakkinizi kullanip;
  a) 1 sene boyunca brut maasimin %67'sini alarak evde kalacagim diyorsunuz ( ki bu kanunu degistirmeyi/kaldirmayi tartisiyorlar son bir kac aydir!!!)
  b) 1 sene maasli, 1 sene de koca parasiyla gecinip :), ise oyle donecegim diyorsunuz.
  c) 1 sene maasli, 2 sene koca parasi yiyip ise donecegim diyorsunuz.

  Ben a $ikkini tercih edenlerden oldum.
  Ama evde 1 sene de kalsaniz, daha fazla da kalsaniz sirket size ayni pozisyonu geri vermekle yukumlu degil.
  Yani bu su demek oluyor, isinize geri donebiliyorsunuz evet, part-time olarak da calisabiliyorsunuz ( haftada 15-20-30 saat seklinde) ama onceden yaptiginizla alakasi olmayan bir i$te calismak zorunda kalabiliyorsunuz da.
  Sirket acisindan bakildiginda bir sekilde anlayabiliyorum.
  Yani ben dogum iznime ayrildigimda benim yerime gecici sureyle birini aldilar. Yani Mayis 2010'da o cocuk benim isimi devraldi. Ben yeniden Agustos 2011'de ise baslayacagim Allah kismet ederse. Yani 15 ay boyunca ben isten, is hayatindan tamamen uzaklasmis olacagim. Geri dondugumde kimbilir sirket ne kadar buyumus, islerin isleyisi ne kadar degismis olacak. Bilemiyorum. O cocuk da gidecek mi kalacak mi emin degilim. Sirket o zaman gecici sureyle aldi onu; ama zaman icinde her sey degisebiliyor bir sekilde.
  Yani cocugumla 1 sene evde kalmak benim kisisel tercihimdi; ama bunca zamandir emek verdigim kariyerimi de bir sekilde riske ettim.
  Ama yapacak bir sey yok, cocugum icin elbette her seye deger.
  Almanya'da olmanin su an icin tek guzel tarafi, geri donebilecegim ( iyi-kotu her neyse) bir i$im oldugunu bilmek.

 18. Kasım ayında işe dönmem gerekiyor ve bugünlerde tam da yazdıklarını düşünüyordum. Hislerime tercüman oldun… Bir kaç gündür dönmesem mi diye düşünüyorum artık. 3 aylık bebeğimi bırakıp nasıl giderim? Bana en çok ihtiyacı olduğu zamanda üstelik…

 19. Elif ‘cim,
  Sut izni 8 hafta + 8 hafta = 16 hafta degil aslinda . Yasaya gore , 8 hafta dogumdan once , 8 hafta da dogumdan sonra olmak uzere toplam 16 haftalik bir izin bu . Dogumdan onceki 8 haftalik izne cikma hakki 32. haftada basliyor .Ancak yasa geregi doktor izni ile en fazla 37.haftaya kadar calisabilir hamile kadin. Ve sezeryan dogum 38.haftada doctor tarafindan planlaninca dogumdan sonra 16 haftalik izin sut izni kullanilabilir hale geliyor . Eger hamile kadin, 32. haftada SSK doktoruna gidip “Analik Izni” prosedurunu baslatmazsa ve 32. haftadan sonra beklenmedik bir sekilde dogum yaparsa , dogumdan onceki 8 haftalik izin yaniyor maalesef . Dogumdan sonraki 8 haftalik izinle yetinmek zorunda kaliniyor . Ya da 32.haftadan sonrayi yatarak gecirmek gerekiyorsa da dogumdan sonra , yatarak gecirilen haftalar kullanilamiyor . Tum SSK ‘li olan ve dogum bekleyen hamile arkadaslara onerim ; 32. haftada SSK hastanesine gidip prosesi baslatin , 37. haftaya kadar doctor izni ile calisin . Tum sirketler bu proseduru kullanmiyor ama bankalar ve buyuk kurumsal sirketler harfiyen uyguluyor bunu . Bu prosesi baslatmadiklari icin , bankalar tarafindan dogum oncesi izni yakilan arkadaslarim var benim.
  Ben 32.haftada dogum iznimi baslatmistim,-(kendiistegimile)- .Deniz oglumu 8 haftalikken de evde anneme birakip ise donmek zorunda kalmistim. Sartlarim maalesef ise donmemi sart kosmustu . Icimden icimden aglayarak dondum ise . Toplanti odalari dolu oldugu icin tuvalette cok sut sagdim ben . Yerimden kalkip gittigimde sut sagmaya gittigimi ya da sut sagmaktan geldigimi anlayan erkeklerin saka olsun diye yerime oturana kadar “mooo” dedikleri oldu . Gulup gectim cogu zaman , baska secenegim yoktu . Sut iznimi hergun 1.5 saat erken cikamayacagimi bildigim icin haftada 1 gun izin alarak kullandim. Sut iznimin bittigi gun company representative ‘imiz “artik bitti dii mi sut iznin , sevindim “ dedi .Bunu diyen erkek degil ! Boyle kadin yoneticiler de var maalesef .
  Sut izni , Emzirme Reformu hepsini destekliyorum. Manifesto logosu ilk gunden beri blogumda . Diliyorum, destekleyenlerin sayisi hizla artsin ve topluca sesimizi duyurup,gerekli duzenlemelerin yapilmasi icin basvurularda bulunalim,kaile alinalim, medyada fazlasiyla yeralalim, daha fazla kisiye ulasalim .
  Ellerine , yuregine saglik .

  Sevgiler
  Hasene

  • HASENE – açıkladığın için teşekkür ederim. 8+8 derken onu anlatmaya çalışıyordum ama pek net olmadı sanırım.

   Bu işin en üzücü tarafı da bu erken doğum yapan annelerin durumu olsa gerek.

   NUR-EL-EY – Evet, öyle olduğu söyleniyor ama ben yine de eski bile olsa (bozuk olmadığı sürece) anne sütünün mamadan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Tıbbi bir dayanağı yok bu düşüncemin, doktoruna ya da bir emzirme danışmanına sormak isteyebilirsin.

   Emzirme Reformunu burada bırakmak değil niyetim. Bir yerlere varacak, çalışmalarımız sürüyor 🙂

 20. emzirme reformu kesinlikle gerekli sonuna kadar destekliyorum.

  süt konusunda bir çekıncem var düşüncenizi paylaşırsanız sevinirim:
  anne sütünün deep freeze de 6 ay kadar saklandığını okumuştum(umarım yanlış hatırlamıyorum)
  neyse.diyelim ben 3 aylıkken fazla sütü sağıp sakladım.şimdi 6 aylık oldu oğlum yanı geçen süre 3 ay bu sütü kullanabilirim(?)
  birde başka bir yerde anne sütünün bebeğin günlük ihtiyacına göre üretildiğiniokumuştum yani sonuç:3 ay önceki sütü aç çöpe (mi)??

  bu konuda bu aralar kafam pek yorgun.ya biriktirdiğim sütleri içireceğim yada artık biriktirmekten vazgeçecek onlarıda dökeceğim.
  sizce?????

  • Sağılmış sütler buzlukta yanılmıyorsam 6 aya kadar dayanıyordu.
   Siz yine de işiizi garantiye alıp bir bebek hemşiresine sorun, böylece endişelerinizden kurtulursunuz diye ümit ediyorum.

 21. Elif,
  Tam da anlattıkların yüzünden, Koray'ı küçücükken bırakıp işe gidemedim hem de müthiş bir iş teklifini geri çevirme pahasına. Çocuklarını bırakıp işe gitmek zorunda kalan, iş yerlerinde sıkla sıkla süt sağmak durumunda olan anneleri düşündükçe kalbim parça parça oluyor.
  Bu tek günlük kaçamak da iyi geliyor ama insana. Nefes alıyorsun, enerji doluyorsun, kan değişimi gibi bir şey.
  irem

 22. ben şu anda hem bu güzel yazınızı okuyorum ve bir yandanda kendimi sağıyorum
  5 aylık kızıma yeterli süt götürebilecekmiyim bu akşam acaba telaşı ile bir yandanda fatura basıyorum ben işe başlayalı henüz iki hafta oldu ama şanslı bir yanım varki ben işe başlamadan önce bir müdür işten ayrılmış ve odası boşalmış ve beni odaya oturttular rahatlıkla kendimi sağabiliyorum . bu izin konusuna gelince öyle doğum izni 4 ay falan ama çocuğunuzla bu vaktin sadece 2 aylık kısmını geçirebiliyorsunuz
  ki ben kızımla daha çok vakit geçirebilmek adına dogumuma 2 hafta kalana kadar çalıştım iş arkadaşlarım şirkette doğum yapacağımı düşünüyorlardı 😉 ama yinede öğrendimki doğumdan sonra bebeğinizle maksimum13 hafta kalabiliyorsunuz ücretli izin olarak tabi 1 haftam otomatikman yandı sonra yıllık izin rapor derken 5 ayımı kızımla geçirdim ve şu anda babanne bakıyor kızıma benimse tüm benliğim onun yanında kızımı çok özlüyorum akşam doyamıyorum ve babanne ile öğlenleri uyuyamayan kızım akşamları erkenden uyuyor ben kızımı çok özlüyorum ve kızımın her öğrendiği yeni hareketi gülüşü bakışı en son ben görüyorum bir anne olarak birilerinin bu olaya bir çözüm bulmasını istiyorum ben çalışmak durumunda olan bir anneyim ;(((

 23. Evet Elif kesinlikle katılıyorum,
  Kanada'da doğum izni 1 yılmış, ne güzel değil mi?
  Benim bir arkadaşı 3. çocuğunu doğurdu, bakıvısız makıcısız bir de uzaktanders bitirdi.

  Yine haklısın bebekleri evde bırakabilip dışarı çıkmak nsana başka bir enerji getiriyor, daha bir kendin oluyorsun.
  Serbest çalıştığım için bazen dışarda ouyorum bazen de sabahtan oturuyorum sayar başına. Ancak ağırlıklı gündüzleri evde olduğum için kızımı istediğim zaman gidi sarmalama ya da bazı etkinliklerine katılma şansım oluyor.

  Ama emzirmek haricinde onsuz dışarı çıktığımda vicdan azabı hissetmiyorum. İtiraf etmem gerekir ki emzirirken saate bağlı kalarak dışarı çıkmak biraz zorluyordu. Başlarda fırsat bulduğumuzda iki emzirme arası ananeye veya babaneye bırakıp çıktığımız zamanlar oluyordu. Annem, kayınvalidem dışında hiç dışarda süt sağmak zorunda kalmadım. Ama onlara giderken de bayağı bir taşınma haline giriyorduk.

  Allah çalışan annelere kolaylık versin diyorum; çünkü nasıl sağıp nerde saklayıp çocuklarına nasıl süt yetiştiriyorlar, hatt önden süt sağıp işe başlamadan stok mu yapıyorlar? Gün içersinde çocuğuna sütü tam gelen bunu nasıl yapıyor merak etmiyor değilim hani…

 24. Ahhhhhh ahhhhhh diyorum önce ve sonra şu halim… Şimdi evdeyim 4 aylık kızımla öyle güzel bakışıyoruz, oynuyoruz ki, en iyi bakıcı bile binde birim olamaz. Bugün doktor raporunun son günü ve ben yarın Kadın Doğum doktorumdan 20 gün daha rapor isteyeceğim, utanıyorum çünkü adamdan 12 haftalık sezeryan raporunun üstüne 1 ay heyet aldım ama kullanmadığım 30 gün iznimden başka yok ve 5. ay da sadece anne sütüyle devam edicez.Anne sütünün öneminin anlaşılarak 6 ay sadece anne sütü diye bangır bangır bağırılan şu çağımızda çalışan annelere yapılan bu zulüm niye? 3 çocuk yapalım ama emzirmeyelim mi yani…

 25. offff, off. bir ah çeksem karşı ki dağlar yıkılır 🙂