22 Yorum

Ziyan olan ilaçlar

Sizin evde de bir ilaç israfı var mı?

Çocuklar olduktan sonra fark etmeye başladım ilaçları nasıl ziyan ettiğimizi.

Antibiyotik dışındaki aldığımız hemen tüm ilaçları (öksürük şurupları, burun spreyleri, antihistaminikler, vesaire) genellikle tedavi süresi içinde bitirmiyoruz. Böyle olunca ecza dolabında duruyor. Bir sonraki hastalıkta ilaç kullanmamız gerektiğinde ilk iş dolaba bakıyorum. Ancak her seferinde aynı ilaç gerekmeyip de yeni ilaca başvurunca ecza dolabı kullanmadığımız ilaçlarla dolup taşıyor.

Örneğin: Deniz’in öksürüğü için Ventolin aldık, şu nebülizatörle kullanılandan. İçinde beşerli paketten toplam 20 tane var. Biz, sadece birkaç gün kullanacağız. Dolayısıyla en az iki paket artacak. Tamam, onların birkaç aylık kullanım süresi var. Ama bu birkaç ay içinde ona tekrar ihtiyacımız olacağı ne malum? Ya da diyelim oldu, daha fazlasına gerek olursa yeni bir kutu alacağız. Bu sefer yeni kutudakiler artacak!

Amerika’da antihistaminik, soğuk algınlığı ilaçları, öksürük şurupları, bazı pomadlar dışında hemen her ilaç reçeteyle satılır (Ya da en azından benim yaşadığım eyaletlerde öyleydi). Doktor size reçete yazar. Atıyorum, falanca antibiyotiği, 7 gün boyunca sabah akşam birer hap olarak kullanacaksın der. Eczacı da size 7×2=14 tane antibiyotik verir. Ne eksik, ne fazla. İlaç kutusu size özel hazırlanır. Üzerinde isminiz ve kullanma talimatları vardır.

Bu şekilde olunca ilacı, tedavi görmeniz gerektiği sürece kullanmış ve bitirmiş olursunuz. Artık ilaç olmaz (reçetesiz aldıklarınız dışında).

Bu işte bir yanlışlık var gibi geliyor bana. Ben, ihtiyacım olduğundan fazla miktarda ilaca boşuna para vermiş oluyorum. Diğer yandan, ilaca ihtiyacı olan bir sürü insan, parası yetmediği için alamıyor.

Ne yapılabilir ki acaba?

Paylaşın:

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

22 yorum

 1. Biz genelde ailecek eczacı olan kuzenime geri veriyoruz o tarz artan ilaçları, o da eczanesine gelen, o ilacı almaya durumu müsait olmayan kişilere ücretsiz veriyor.

 2. ben de aynı dertten muzdaribim ve şu çözümü buldum. Evdeki ilaçların (evrimle ilgili kısmı) listesini yapıp, evrimin çantasında taşıyorum. Doktoruna gittiğimizde eğer doktor bir nedenle ilaç verecek olursa listeyi çıkartıyorum ki, onlardan işe yarayacak varsa onu kullanalım diye, keza bize büyüklere yazılan ilaçlarda da evdekileri kontrol edip yakın bir doktor tanıdığı arayıp olurunu alıyorum. İsrafın her türü kötü ama ,ilaç cabası, hem milli servet hem de ihtiyacı olan bir sürü insan var.

 3. Eczaneler ilaçları almıyorlar, çünkü Sağlık Bakanlığı buna izni vermiyor. Sorduğum tüm eczaneler aynı cevabı verdiler. ''Küpürsüz ilaç bulunduramayız ''. Ben de geçen yıl sağlık ocağını aşı ziyaretimde sordum. İlacın üzerinde son kullanma tarihi yazılı olanları hemen getirin biz buradan ihtiyaç sahiplerine veriyoruz dendi.

  Bence yakınınızdaki sağlık ocaklarına sorun, ben yaklaşık 20 kutu ilaç götürdüm 2 tanesini geri çevirip diğerlerini aldılar.

  Ama her sağlık ocağı da almıyor, bazıları uğraşmak istemiyor galiba.

 4. Ingiltere'de de oyleydi sanirim.. Yani kisiye ozel yapiliyordu… Ama burada oyle degil.
  Birincisi recetesiz alabileceginiz hic bir ilaci (ki neredeyse devlet ilaci kendi karsilamamak icin antibiyotigi bile recetesiz verecek yani!!!) doktorlar artik recete ile vermiyorlar ki ben buna gicik oluyorum, nitekim maasimin %43'unu ben bosuna vermis gibi oluyorum. (ihtiyacim oldugunda bana ihtiyacim olan hizmeti gene parayla veriyorsa ben niye neredeyse maasimin yarisini pesinen devlete veriyorum!!)…
  Ay neyse konu bu degildi di mi.. Ilac israfi: burada genelde ilaclar 3 boyut: N1. N2, N3 seklinde.
  Doktor ihtiyac durumunuza gore en az olan N1, ya da en cok olan N3'u yazabiliyor…( o da yaziyorsa iste)
  Ama tabii bu bile engel olamiyor bazi ilaclarin atilmasina…

 5. Ataşehir hayvan barınağı gönüllüsü olarak size önerim , artmış,son kullanma tarihi geçmiş olan ilaçları yakınınızdaki bir hayvan barınağına iletmeniz. belediyeler barınaklara yiyecek ve ilaç bakımında yardımcı olamıyorlar ne yazık ki.. bütçeleri elvermiyormuş???
  yaklaşık 4 senedir evimde biriken ,kullanılmayan ve arkadaşlarımın evlerinde biriken ilaçları barınağa götürüyorum. hayvan dostlarımızın tedavisinde kullanılıyor. çok da işe yarıyor.. hatta bu konuda bana yardımcı olan 2-3 eczacı arkadaşım da eczanelerinde biriken bu ilaçları iletiyorlar barınağa.
  bu konuda benimle irtibata geçebilirsiniz eğer isterseniz. vaktim yok derseniz ben sizin adınıza barınağa iletilmesini sağlarım. sevgiler..

 6. merhaba blogcuanne, konu ile ilgili değil ama bugün gözüme çarpan bir konu ile ilgili paylaşımda bulunacağım. Teşekkür bana değil size olsun 🙂
  http://www.birdolapkitap.com/2010/08/17/dunyanin-

 7. Merhaba, geçen hafta annem de aile hekimine gittiğinde doktor kendisine bu konudan söz etmiş. Kullanmadığınız ilaçları getirin değerlendirelim demiş. Hepsi alıyor mu bilmiyorum ama bence de gidip sorulabilir. Şurup gibi açık olanları belki almazlar ama tabletler filan iş görür.

 8. deniz feneri derneği yle ilgili olumsuz haberler ayyuka çıkmadan önce, kısa bir dönem de olsa ben de gönüllü olarak birkaç kere gitmiştim. evinizde kullanmadığınız, fazla gelen ilaçları (açılmış şuruplar dışında) deniz fenerinin zeytinburnu ve dudullu daki merkezlerine bırakırsanız ihiyacı olan kişilere ulaştırıyorlar. ilaçları makbuz karşılığında teslim alıyorlar. bilmiyorum insanların aklı karışmış mıdır, karışmamış mıdır ama hiç değilse verilen şeyler ilaç, para değil. çarçur olmaz diye düşünüyorum.

 9. merhaba, bu sıralar pakistanda yaşanan sıkıntılar ve acılar herkesin malumu. yardım dernekleri her türlü kullanılabilir durumdaki ilaç ve kıyafeti götürüyorlar. her gün trenler, uçaklar kalkıyor bu amaçla. isim vermek stemiyorum ama güvendiğiniz bir yardım derneğiyle irtibata geçip bunları pakistan'da yardıma ihtiyacı olanlara da gönderebilirsiniz. evimde çok ilaç olmadığı için açılmış ilaçları gönderiyorlar mı bilemiyorum

 10. Valla bizim evde ziyan olan ilacın haddi hesabi yok. Bi caresini bulursan Elif, ben de bu careden faydalanirim…
  Bu arada Romanya'ya turistik bir ziyaretimde orada da uygulamanin ayni oldugunu gormustum ben, ilac istedim eczaci elindeki ilactan 2 tane kesip tutusturdu elime..Ne kadar dogru diye dusunmustum o zaman da..hem ziyani onluyor hem fazla ilac kullanimini…

  Sevgiler

 11. Merhaba Elif,

  Ben de senin gibi aynı dertten muzdariptim. Ta ki İstanbul'da Sayıryer Belediyesi'nin açtığı Halk Eczanesini öğrenene kadar..

  Halk eczanesine kullanım süresi geçmemiş ilaçları bırakabiliyorsun. Sadece şuruplarda açılmamış, antibiyotik şuruplarda ise sulandırılmamış olma şartı aranıyor. Tablet, şasi türü ilaçların tamamını verebiliyorsun. Eczane bu ilaçları 1-2 eczacı eşliğinde sadece reçetesi olup oraya başvuran hastalara aynen Amerika'daki gibi reçete adedi ile veriyor.

  Ben 3,5 yaşındaki oğluma mümkün olduğunca antibiyotik ve diğer şurupları vermekten kaçındığım vefakat doktorun reçetesindekileri de her ihtimale karşı aldığım için evde oldukça fazla ilaç vardı. Birkaçı hariç tamamını vermenin yanı sıra şirketimde de bir organizasyon düzenleyip arkadaşlarımın da ilaç stoklarını erittim..

  Merak edenler için Sarıyer Halk Eczanesi Sarıyer Büyükdere sahilindeki RiVa restorant sırasında.
  Saat 5'e kadar kabul var. 5'ten sonra giderseniz güvenlik çalışanlarına bir takım şirinlikler yaparak ilaçlarınızı teslim edebilirsiniz.

  Dipnot : Ülkemizdeki ilaç satışında elbette ciddi sıkıntı var. Sağlık reformu şart.

  Sevgiler
  Kübra

 12. Hollandada ilaç vermiyolarki fazlamız olsun 🙂

 13. fazla gelen ilaçları İHH ya verebilirsiniz. ben hamileliğim boyunca da kan haplarını filan ordan almıştım. ihtiyacı olanlara ulaşıyor ya da yardım bölgelerine gidiyor.

 14. Amerika'daki uygulama güzelmiş bence burada duysunlar bu örneği.
  Emin değilim ama Bakırköy Belediyesi, Bakırköy meydanında fazla ilaçları topluyordu uzun zamandır gitmiyorum hala topluyormu bilemiyorum.

 15. Bu konuya paralel bir konu hakkında (antibiyotik israfı ve atıkları) bu ay başında bir yazı yazmıştım bilmem uğramış mıydın?

 16. Harika fikirler verdiniz, hepinize teşekkür ederim.

  Ben de bizim buradaki eczaneye bir soracağım. Birkaç yere daha sorup soruşturacağım,öğrendiklerimi paylaşırım.

  AÇALYA – o yazını okumamıştım. İlaçların doğaya karışma işini de hiç düşünmemiştim. Rahatsız oldum resmen o fikirden…

 17. Biz de de öyle çok ki ilaç israfı. Teşekkürler yazı ve yorum paylaşımları için. Yakımızdaki eczaneleri araştırayım öncelikle

 18. sağlık ocağına veriyorum.. ihtiyaç sahibi mutlaka çıkıyor…

 19. Ben de geçen zamanı geçmemiş ilaçları topladım ve babam aile hekimliğine götürdü. Babam öyle yapıyormuş. Orda ihtiyacı olanlara verecekler. Benimde üzerimden bir yük kalktı

 20. Merhaba,
  Çocuklarla ilgili birçok durumda olduğu gibi bunda da sağlık ocağına gidiyorum. Ufalan ama eskimeyen giysiler, yarım kalan ama bozulmamış ilaçlar, spreyler vs. sağlık ocağında ihtiyaç sahiplerine veriliyor bizim evde 🙂