5 Yorum

Okulun ilk günü hayal kırıklığı

Deniz’in okulu başladı bugün. İki senedir devam ettiği okuldaki üçüncü senesi olacak bu sene.

Uzun zamandır heyecanla bekliyorduk bugünü. Bodrum’dayken konuşuyorduk – Oleeey, Pazartesi Deniz’in okulu başlayacak, arkadaşlarını görecek, yeni öğretmeni olacaaak diye birlikte seviniyorduk. Yeni bir öğretmeni olacağını biliyordu. Yeni sınıfta olacağını da söylemiştim. Ama eski arkadaşlarını görmeyi umuyordu, en azından çoğunu.

Koşa koşa gittik okula. Okul ana-baba günü. Ama kelimenin tam anlamıyla. Özellikle de Deniz’den küçük (iki ve üç) yaş gruplarının ilk günü olunca bazıları analarıyla, bazıları babalarıyla, çoğu her ikisiyle birlikte gelmiş. Ağlayanlar, annesini isteyenler, babasının kucağından inmeyenler. Gırla…

Böyle olunca Deniz de etkilendi biraz, gerildi. Normal. Olabilir, hazırlıklıyız.

Sınıfa gittik. Yeni öğretmeniyle tanıştık, ki geçen seneden de tanıyorduk kendisini. Çok tatlı bir bayan, hakkında iyi şeyler duydum. Memnunum.

Etrafa bakındık. İki tane tanıdığı arkadaşı var. Gerisi? Gerisi yok? Neden? Diğer sınıftalar.

Okul deyince Deniz’in ezbere saydığı dört tane arkadaşı var. Hepsine de ba-yı-lı-yor. Hepsi erkek. Kızlarla da oynuyorlar, ama bu beş oğlan bir çete gibi oldular. Mavracılar çetesi. Kendilerince komik espriler yapıyorlar. Birbirlerinden kötü sözler öğrenip, söyleyip gülüyorlar. Bazen kızdığım da oluyor okulda öğrenip evde söylediği kelimelere, ama genelde o arkadaşlarıyla çok, çok mutlu Deniz.

Eh, şimdi o dört çocuğu bir sınıfa, Deniz’i başka sınıfa koymak oldu mu? Olmadı.

Sinir olurum böyle mıy mıy, benim-çocuğum-falanca-öğretmenin-sınıfında-olsun-yoksa-… tripleri atan, kokoş veli profiline. O kadar sinir olurum ki, geçen seneki “Aman Deniz’le Kaya aynı sınıfta olsunlar” talebimi bu sene yinelemedim. Yinelemeye gerek görmedim. Bu öğretmenler, yöneticiler çocukları tanıyorlar canım, elbet de aynı sınıfa koyarlar diye düşündüm.

Hata etmişim. Mıy mıy olmam gerekiyormuş meğer.

Sınıfa girip de Deniz’in suratının düştüğünü görünce moralim bozuldu. Doğan’a telefonda anlatınca, onun daha da bozuldu. Birbirimizi dolduruşa getirip iyice sinirlendik.

Yöneticilere söyleyince “Aslında değişiklik çocuk için iyi” dediler. Doğrudur. İyidir. Ama 4 yaşındaki bir çocuk okula değişiklikle tanışmaya, ciddi bir eğitim almaya gitmiyor ki. Okula alışmaya, okul düzeniyle tanışmaya, oyun oynamaya gidiyor. Bu çocuğun sınıfı değişti. Öğretmeni değişti. Arkadaşları da elbet değişecek, yeni öğrenciler de olacak sınıfta. Bütün sınıf güruh halinde aynı şekilde devam etsin demiyorum. Yeni öğrencilerin gelmesiyle, kız-erkek oranını da ayarlamaya çalışmayı da anlıyorum. Ama eski öğrencilerin alışkanlıklarını, alıştıklarını da göz ardı etmemek lazım, değil mi? Biraz onları da düşünmek lazım.

Seneye zaten başlayacak okul teranesi. Düşününce nefesim daralıyor, girmek bile istemiyorum o konulara. O zaman zaten değişimdi, yenilikti, yaşayacaklar hep. Bari bir sene daha evden sonra en bildikleri yerde mutlu olmaya devam etsinler.

Ha, Deniz bu sınıfta kalsa, bu şekilde kalsa mutlu olmayacak mı? Elbet olacak. Yeni arkadaşlarına da alışacak, yeni öğretmenine de. Ama bu geçişi biraz daha yumuşak yapmak adına en azından yanına bir arkadaşı daha verilebilirdi. Bunlar 5 kişilerse, ikisi bir yere, üçü bir yere konulabilirdi.

Bu sıkıntımı dile getirdim. Bir şeyler yapacaklarını söylediler, o bir şey ne, henüz bilmiyorum. Bildiğim, tadımın kaçtığı.

Çok bir heyecanla başlamıştım, başlamıştık bu güne. Canım sıkıldı.

Paylaşın:

Add to FacebookAdd to DiggAdd to Del.icio.usAdd to StumbleuponAdd to RedditAdd to BlinklistAdd to TwitterAdd to TechnoratiAdd to Yahoo BuzzAdd to Newsvine

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

5 yorum

  1. Üzülme be Elif! Çocuklar sandığımızdan daha toleranslı. Bir süre sonra yeni ortama uyum sağlar Deniz,ilgililer "bir şey" yapmasalar da… O yaşlardaki halini düşününce ne demek istediğimi hissedeceksin. Deniz halleder, yeni bir çetesi olur, başka şeylere gülerler bu sene de 🙂
    Sadece zaman gerek galiba.

  2. Yaklasiminizi cok bencilce buldum. Deniz yeni sinifina sandiginizdan daha cabuk alisacak. Bu esnada yeni arkadaslar edinip onlardan baska baska seyler ogrenecek. Oyun ders degil evet, ama cocuklarin ogrenme becerileri en fazla oyun sirasinda problem cozme egzersizleri ile gelisiyor. Oglunuz 4 yasina gelmis, tam da zamani. Bence caninizi cok sikmayin, oglunuza guvenin.

  3. Elif'cigim, TÜM okul donemi boyunca bir okulda en fazla 3 sene okuyan birisi olarak degisikligin cocuga faydasi oldugunu savunanlardanim. Ayrica her turlu degisiklik de bir cocuga izah edilebilir ve zamanla da cocuk degisikligi kabul eder.
    Ama bu degisikligi nasil aciklayabilirsin ki cocuga? Her sene siniflarin karildigi bir okul aciklanabilir, ogrtmenin degistigi bir duzeni cocuk kolaylikla kabul eder… Ama "4 arkadasindan seni ayirmislar" goruntusunu yok saymak biraz zor. Arkadaslarla ilelebet beraber olunacak diye de birsey yok ama anasinifi degil ki Denizin basladigi?.. Hele ilkokul hic degil?!… O zaman aciklarsin cok rahat. Su anda oyun yasi bunlarin. Elbette ogretmen ve arkadasa bagimli cocuk yaratmak degil burada amac ama itiraf edelim: cocuklar okula oyun oynamaya gidiyorlar aslinda. Eee sevdikleriyle de beraber olmalari en dogal haklari degil mi?…

  4. Değişikliğe alışma, toleranslı olma konularına bende katılıyorum ama çocukluğuda uzun süre dışlanmış çocuk psikolojisi yaşayan biri olarak, 4 çocuk bir sınıfta bir çocuk diğer sınıfta belki beni istemiyorlar gibi bir psikoloji oluşturabilir. En azından 2çocuk bir sınıfta 3 çocuk bir sınıfta olsalar daha güzel olur bence de.