15 Yorum

İşte Emzirme Reformu bu yüzden gerekli

Emzirme Reformu Manifestosu‘na birçok yorum geliyor. Sadece çalışan anneler değil, çalışmayan anneler, babalar, anneanneler, hatta henüz anne olmayanlar da destekliyor bu hareketi.

Kimi sadece destekliyorum diye yorum bırakıyor, kimisi kendi yaşadıklarından bahsediyor.

Manifestonun altına bırakılan yorumlarda çok dikkat çekici hikâyeler var. Şunlar gibi:

 • Sütünü acil toplantılar, ters bakışlar yüzünden yeteri kadar sağamadığı için 9.ayında tıkanan göğüsleri yüzünden günde 3,5 mg antibiyotik almak dolayısıyla da emzirmeyi bırakmak zorunda kalan bir çalışan anne olarak tüm kalbimle destekliyorum – Belma
 • 2,5 aylık kızımı keyifle emziriyorum. Sonuna kadar emzirmeyi destekliyorum. Özellikle erken doğum yaptığı için devlet tarafından cezalandırılan bir anne olarak. Ücretli iznimin sadece 8 haftasını kullanabildim, diğer sekiz hafta maalesef yandı. Devletim beni cezalandırdı erken doğum yaptığım için… – İpek
 • Tüm varlığımla destekliyorum. Ücretsiz izin hakkımı kullanabilmek için işimden olmayı göze almak zorunda bırakıldım, annenin ve bebeğinin en doğal hakkı bu dönemde birlikte olmak. Öncelikle mevcut haklarımızı kullanabilmemiz sonrasında da mutlaka bu hakların bebeklerimizin gelişimi için genişletilmesi gerekli acilen. – Gökçe
 • Emziren ve çalışan anne olmanın zorluğunu her gün yaşıyorum. Erkek egemen ortamlarda anlayış sıfır ve anne olmamış kadınlar bile anlamaya çalışmıyor, yardımcı olmuyor. Bu reform sayesinde benim yaşadığım zorlukları yaşamadan çocuklarına süt verebilsin anneler diye ve doğum izninin kısalığı tarih olsun diye ve tüm diğer maddelere de katıldığım için destekliyorum. – Nilay
 • İkiz bebek anneanne adayıyım. Her ne kadar kızıma hissettirmemeye çalışsam da ne kadar sıkıntı çekeceğini şimdiden düşünmeden edemiyorum. Kızım öğretmen ben de öğretmenim ve yaşananlar ve yaşadıklarım aklıma geldikçe üzülmeden edemiyorum. Ve devlet politikalarının sözleşmeli personele uyguladığı farklılıklar da kınıyorum sizleri de canı gönülden destekliyorum. – Düriye

Bu soruna daha fazla dikkat çekmek adına bu tür yorumları bundan böyle öne çıkarmak istiyorum. Çalışan Gebe de, Çalışan Gebeler Anlatıyor bölümünde benzer hikâyeleri paylaşıyor.

Bu noktada bir not: Emzirme Reformu Manifestosu’nu bloga koyalım, millet de altına yazsın, orada bir liste uzasın gitsin diye başlatmadık. Destekleyenlerin sayısı 500’e ulaştı, daha da fazla olması lazım.

Geçtiğimiz Salı günü Çalışan Gebe, TRT Ankara Kent Radyosu’nda bir sohbet programına konuk oldu. Bu hareketin neden başladığını, neden böyle bir girişime ihtiyaç olduğunu çok güzel anlattı.

Geçenlerde Sibel Arna da destek vermişti biliyorsunuz.

Bunların gerisi gelecek. 1-7 Ekim Emzirme Haftası bu hareket için bir dönüm noktası olacak.

Kimsenin desteği boşa gitmeyecek.

***

Aşağıdaki hikâye, Emzirme Reformu Manifestosu’nu destekleyen Esmer B. rumuzlu çalışan annenin kaleminden:

Özel bir kurumda, üç senedir bilgi işlemden sorumlu olarak çalışıyorum. Benim hamileliğim sürpriz bir hamilelikti. Yüklü bir borcumuz var. Dolayısıyla hamileliğimin başlangıcında “Henüz ekonomik olarak bebek sahibi olmaya hazır değiliz” deyip hamileliğim için üzüntü bile duydum. İşsiz kalmaktan korktum. İş yerim nasıl karşılayacak bilemedim. Yoğun ve mesai kavramı olmayan bir iş benimkisi. Hamileliğim süresince de yoğun bir şekilde çalıştım. Mesaimiz 9.00-18.00 görünse de daha erken gittiğim ve sık sık 22.00’ye kadar ofiste kaldığım oldu. İstenildiği vakit ofiste kalıp çalıştığım sürece hamileliğim kimsenin umurunda olmadı. İşin açıkçası ben de göze batmak istemiyordum. Hamileyim, yorgunum, ben eve gideyim demedim hiç. İstenildiği sürece kaldım.

Hamileliğimin sonuna doğru benimle görüşülüp ücretsiz izin istememem gerektiği konusunda bilgilendirildim. Çalışan kişi sayısı çok az, iş yükü çok, kimse kimsenin yerine bakamaz denildi. Ben de ekonomik nedenlerden ücretsiz izin almayı düşünmüyordum, o an pek de umursamadım çünkü bebekli bir yaşamın ne olduğunu henüz bilmiyordum.

Doğum öncesi ve doğum sonrası tüm izinlerimi kullandım. İzinleri kullanmak mesele değildi çünkü izinli olduğum tüm zamanlarda ofisin işlerini evden yapmaya devam ettim. Bebeğim kucağımda ağlarken ben ofisin beklediği işi bilgisayarda halletmeye çalıştım. Bir işi de istenilen sürede yetiştirmemin mümkün olmadığını söyleyince fena şekilde azarlandım. İşimi yapmamakla suçlandım. O gün ne kadar ağladığımı anlatamam. Kaldı ki bebeğim emmeyi reddediyordu. Kızımın beni emmesini sağlamaya çalışıyor, onu mamadan kurtarıp yeterli anne sütünü sağlamaya çalışıyordum. Kolik bir bebekti. Sürekli kucaktaydı ve sürekli ağlıyordu. Bana yardımcı olacak kimsem yoktu. Yalnızdım.

Senelik izinlerimi de bebeğime bakacak kimsem olmadığı için doğum izninin sonuna ekletip kullandım. Evden iş yapmaya devam ettiğim için buna müsaade edildi. Bebeğim 4 aylıkken işe başladım. İşe başlarken çok zorluk çektim ve her şeye rağmen ekonomik sıkıntıları boş verip 2 ay ücretsiz izin istedim ama mümkün değil denildi.

Evde olduğum 4 ay çok stresli günler geçirdim. Bebeğimle huzurla vakit geçiremedim. Emzirmeye çalışmak, süt pompalamak, ofisin işlerini yetiştirmeye çalışmak…

Süt izinlerimi haftanın bir günü evde kalarak kullanmak istedim. Ofis buna müsaade etti. Sonradan öğrendim ki bu yasal değil ancak ofisin bu konuda bilgisi olduğunu sanmıyorum, aksi halde buna müsaade etmezlerdi diye düşünüyorum. İşin açıkçası memnun olduğumdan durumu fazla sorgulamadım. İşe döneli 1 ay oldu ama iş yerinde süt sağmam, kaç dakika süt sağdığım ve mesai biter bitmez ofisten çıkmam mesele oldu. Günde üç kere 20 dakika süt sağıyorum, iki kere sağmam istendi. Süt sağarken defalarca rahatsız edildim. Öğleden sonraya toplantı koyduklarından süt sağamadığım zamanlar oldu. Süt sağdığım odanın kapısına gelinerek hangi işi yapmamı istediklerini söylediler. 20 dakika bekleyip sonra söyleyemediler. Şimdi işlerimizin yoğun sezonu başlıyor. Bakıcımız akşam 7’de çıkıyor ve ben bakıcıya yetişip, bebeğimi emzirmek istiyorum. Bu nedenle 18.00 oldu mu çıkıyorum ama ofiste teknik bir sorun olursa kalmak zorundayım. İlk iş ayımda yaşadığım sıkıntılar bazen hiçmiş gibi geliyor. Bundan sonra nelerle karşılaşacağımı henüz bilmiyorum.

Çalışan anne olmak çok zor, hafta içi sadece iki saat bebeğimle olabiliyorum. Tüm bunlara rağmen ben şanslılardanım. Ücretsiz bir ay izin isteyip izinden dönünce kapıya konulan bir anneyi tanıyorum. Benim gibi ücretsiz izin kullanma şansı olmayan bunun yanı sıra iş yerinde süt sağacak yeri bulunmayan bu nedenle sütü azalıp ek gıdaya erken geçmek zorunda kalan bir anne tanıyorum. Süt iznini kullanmasına izin verilmeyen başka bir anne tanıyorum. Kimse bu şekilde sıkıntılar yaşamamalı.

 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

15 yorum

 1. Çalışan bir çocuk annesi olarak emzirme reformunuzu sonuna kadar destekliyorum.. İlk bebeğimde çektiğim sıkıntılardan dolayı çok istememe rağmen 2. bebeğe cesaret edemiyorum..

 2. anne adayi olarak bende emzirme reformunu destekliyorum…

 3. yolumuz açık olsun Elif'ciğim. Bangır bangır bir duyuru yapalım. meydanlara çıkalım

 4. Kasım'ın ilk haftası işe başlayacağım. Şimdiden İpek'e her baktığımda nasıl bırakıp da gideceğim stresine giriyorum. Gözlerim doluyor. Benim de ücretsiz izin alma şansım yok. Ve işe döneceğim kasım ayı işlerin en yoğun olduğu zamanlar. Geçen yıl kasım-aralık-ocak ayında haftanın en az iki günü sabahlayacak şekilde çalışmak zorunda kalmıştım. Üstelik hamileliğimin ilk aylarıydı ve miğde bulantılarımdan kaynaklı berbat halimi görmesine rağmen patron evine git demiyordu. Daha süt iznimi haftanın bir günü full şekilde kullanmak istediğimi de söylmedim. Ekim başı bunun pazarlığını yapacağım. Bir mucize olsa da çalışmak zorunda kalmasam. Allah tüm emziren annelere kolaylık versin 🙁

 5. ben de 6 aylık hamileyim aynen bende düşünüyorum şimdiden ücretsiz izin alma şansım yok alırsan direk kapının önüne konulurum çünkü çalışanlar anne olmak çok zor.

 6. ekim sonu işe başlayacağım çok üzgünüm keşke bütün emziren anneler çocuklarıyla olsalar çalışma zamanım yaklaştıkça psikopata bağladım sürekli aglıyorum

 7. zeynep yıldırım

  Emzirme reformunu sonuna kadar destekliyorum. Şu an 1 yıllık ücretsiz izindeyim evde olmak güzel ama sicil ve özlük haklarımı bu yıl için kaybetmiş oluyorum. Doğum sonrası 6 ay ücretli izin olsaydı ya da süt iznimi rahatlıkla kullanabileceğimi bilseydim herşey çook daha güzel olurdu..

 8. Bu yorumu yayınlamama hakkını tamamen sana veriyorum Elif.
  Yayınlamazsan hiç alınmam ama yazmam gerek.

  Allah bu insanların gerçekten belasını versin.Başka hiç birşey demiyorum.Yazıklar olsun.İnsan değil bunlar.

 9. Esmer B. rumuzlu çalışan annenin durumuna çok üzüldüm. Ve daha böyle niceleri var biliyorum. Umarım bu girişim amacına ulaşır da bebekler ve anneler huzura kavuşur.

 10. henüz bir bebek sahibi değilim ama çalışan bir kadın olarak (Örneğin dün gece eve 11.30 gittim ) bir bebeğim olunca iş hayatım yada patronlar nasıl etkilenicek bilmiyorum ama her halükarda emzirme reformunu sonuna kadar destekliyorum sağlık bakanlığı en az 6 ay anne sütü derken çalışma bakanlığı da bunu destekleyici hareket etmeli bence

 11. 6,5 aylık bir bebeğim var. Ücretli iznimi ve yıllık izinlerimin hepsini kullanarak 3,5 aylıkken işe başladım. Ücretsiz iznin lafını bile edemedim. Bebeğimi 5 aylık olana kadar sadece anne sütüyle, 6 aylık olana kadar da ağırlıklı anne sütüyle beslemeyi başarmış bir anne olarak, hala vicdan azabı çekiyorum. Emzirme reformunu bütün kalbimle destekliyorum, bebekler annelerinin kokusuna en çok ihtiyaç duydukları zamanda, bundan mahrum kalmasın…

 12. Yorumlarınız için teşekkürler. Manifestonun altına destek yorumu bırakmadıysanız lütfen bırakın: http://blogcuanne.com/emzirme-reformu/ Destekleyenlerin sayısının artması önemli.

 13. Doğum öncesi izin kullanmamışdım sırf bebeği doya doya anne sütü ile beslemek için.
  Lakin hiç bir şey düşündüğüm gibi olmadı.
  Doğumuma 15 gün kala izne cıkdım bendeki şansızlık ki çalışma arkadaşım işi bırakınca erken den işe dönmek zorunda kaldım.
  Ne doğum önce si nede doğum sonrası iznimi kullanamadım.
  İşverenlerıme ne kadar yasal hakkım oldugunu beyan etsem de işine gelirse çalış yoksa çıkışını al kelımesı ile yüz yüze geldım.
  Ne kadar kolay bizim ülkemızde işçi çıkartmak !
  Sözün kısası hazır mamalarla büyütmek zorunda kaldım bebeğimi ve her kış ne yazık kı hastalıklar cevrelıyor dört bir yanımızı bağışıklık hissetmi hassas oldugundan bunun nedenı de yeteri kadar anne sütü almaması elbetde…

  Çalışma bakanı nın bu konuda bır çalışma yapması şart.
  Özellıkle özel sektör ü kapsayan detaylı bir çalışma.

 14. BENDE SİZLERE DESTEK OLMAK İÇİN BURDAYIM