38 Yorum

Bir garip destek

Geçtiğimiz Nisan ayında, doğum yaptıktan 15 gün sonra, sizlerden gelen yorumların doğrultusunda Emzirme Reformu diye bir fikir attım ortaya. Dedim ki:

… Ancak çalışma hayatında durum farklı. Bu konuda Türkiye’nin kat etmesi gereken çooook yol var. İş annelerin bilinçlenmesi, haklarının farkında olması, seslerini yükseltmesiyle başlayacak gibi görünüyor.

Organize olsak, harekete geçsek? Bloglarda bir hareket başlatsak? Bir manifesto hazırlasak? Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı’na yazsak? Gazetelere ilan versek? Yapsak, etsek… Bu yanlışı düzeltsek…

Çalışan Gebe‘yle bir olduk, bir manifesto hazırladık. Akılda kalıcı olması için www.emzirmereformu.com alan adını aldım. Manifestoyu oraya yerleştirdim ve desteğe açılmış oldu.

Bütün bunları yaparken sivil toplum örgütlerindeki profesyonel geçmişimden hareket ettim. Sadece Amerika’nın değil, kar amacı gütmeyen kuruluş sektörünün de başkenti Washington’da, bu işin mutfağında 5 sene boyunca çalıştım ben. Sosyal kampanyalar yaratmak, bunlar için kaynak bulmak, bunları duyurmaktı işim.

***

Emzirme Reformunu duyup da desteklemeyen olmamıştı bugüne kadar. Gerek internette, gerekse yüz yüze kime bahsetsem herkes çok önemli bir konuya parmak basmışsınız diyordu.

En başta Çalışan Gebe. Fikri ortaya attığımda “ben de bir şeyler yapmak istiyorum” dedi. Manifestoyu birlikte yarattık.

Sayısız blogcu bu konuda yazdı. Yetmedi, blog sayfalarına Emzirme Reformu Gerekli logosunu yerleştirdi.

Lansinoh firması, anne sütüne verdiği önemi vurgulamak amacıyla Emzirme Reformu’nu bir sosyal sorumluluk projesi olarak sahiplendi. Bu seneki Emzirme Haftasının ana teması haline getirdi, etkinliklerini bu konu etrafında toparladı. Ayrıca, Kadir Has Üniversitesi’nin düzenlediği Kurumsal Sosyal Sorumluluk Pazar Yeri‘ne proje olarak sundu. Proje incelemeye değer bulundu, şimdi 15 Ekim’de diğer projelerle birlikte sergilenecek.

Her gün bir sürü mail alıyorum konuda: “Elif, bak, Yonca Tokbaş çalışan anneler hakkında yazmış, ona mail at.” “Elif, benim falanca konuda tecrübem var, sana yardımcı olmak istiyorum.” “Elif, ben Sibel Arna’ya yazıp bu projeden bahsedeceğim, haberin olsun.”

Konuyu Sibel Arna’ya ileten, onun da köşesinde yer vermesine sebep olan kişi de bir destekçiden başkası değildi. Sevgili Hasene, Arna’ya yazdı, projeden bahsetti de Arna konuya yer verdi. Destekçilerin sayısı iki günde yüzde 20 arttı.

Lansinoh’nun projeyi sahiplenmesiyle birlikte anne-çocuk dergisi sektörünün lider isimleri konuyla yakından ilgilendi. Parents Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Nora Romi çok önemli bir açığı yakaladığımızı söyledi. Mother & Baby dergisi editörü Deniz Alayat da desteklemek istediklerini belirtti, ve derginin Ekim sayısında sadece emzirme haftasına değil, emzirme manifestosuna da ayrıca tam sayfa olarak yer verdi.

Bebek dergisi ve e-Bebek mağazaları Emzirme Haftası etkinliklerinin ana sponsorlarından oldu.

Kariyer.net de çalışan annelerin yaşadıkları sıkıntıyı gündeme getirmenin önemine inandığını söyleyerek Emzirme Haftası’nda düzenlenecek seminerlere konuşmacı göndererek katılmaya karar verdi.

DOUM eğitmenleri Başak Kutlu Atay ve Nur Sakallı, desteklerini konuyu Açık Radyo’da düzenledikleri Doğum Günü programına taşıyarak gösterdiler.

Ve tabii ki 550’ye yakın kişi bu hareketi destekledi. Kimisi yorum bırakmakla yetinmedi, hikayesini yazdı, ben de bloguma taşıdım, yer verdim.

Bunların daha niceleri var. Çoğunu da biliyorsunuz zaten, boşuna tekrarlamayayım.

***

Konuyu birden fazla kez, birden farklı şekillerde ilettiğimiz bir grup var ki, biraz garip bir tavır takındı.

Anneyiz.biz, Emzirme Reformunu birden çok kez, farklı şekilde dikkatlerine çekmemize rağmen kayıtsız kaldı. (Yaz başında benimle iletişime geçen Anneyiz.biz editörü Pınar Reyhan iletişimi aniden kesti. Kısa süre sonra Anneyiz.biz/hepimiz sosyal paylaşım sitesine,  kendi sitemin reklamını yaptığım gerekçesiyle girişim yasaklandı, hesabım kapatıldı. Pınar Reyhan’ın, Facebook’ta Türkiye’de doğum izninin yetersizliğinden bahsettiği bir notuna Çalışan Gebe Simge’nin “Blogcu Anne’yle beraber tam da bu konuda başlattığımız bir girişim var, sanırım aynı şeylerden bahsediyoruz, Anneyiz.Biz olarak siz de desteklerseniz çok seviniriz.” yorumu görmezden gelindi. Pınar Reyhan’ın konuyla ilgili sorumlu atadığı kişiye gönderdiğim e-mail yanıtsız kaldı.)

Şimdi Anneyiz.biz, prematüre bebeklerin daha fazla anne sütü almaları için bu bebeklerin annelerinin doğum izinlerini uzatmayı hedefleyen bir sosyal kampanya başlattı: www.annemiistiyorum.com

Amaç, konuyu Çalışma Bakanlığı’na taşıyarak bu konuda bir değişim gerçekleştirmekmiş.

Pınar Reyhan, “internet medyasının çehresini değiştiren bize bu konuyu gündeme alın diyen sevgili bloggerlara” teşekkür etmiş.

Rica ederiz.

***

Şimdi…

Amerika’da sivil toplum örgütlerinin yapısı da, işleyişi de Türkiye’dekilere parmak ısırttıracak nitelikte. Türkiye’nin bu konuda öğrenmesi gereken çok şey var. Bunu, Türkiye’ye döndükten sonra gönüllü olarak çalıştığım sivil toplum örgütlerinde birebir gözlemledim.

Bir de şu var: Türkiye’de birçok şey göstermelik olarak yapılıyor. Sosyal sorumluluk projeleri, bir konuya çözüm bulmaktan ziyade, o konuyu kullanarak bir kuruluşun ismini duyurmak üzere kullanılıyor.

Amaç Türkiye’de yanlış olan bazı şeyler düzeltmekse eğer, kimin yaptığı önemli değil. Yeter ki sonuç alınsın.

Ancak bir tek soru işareti var: Anneyiz.biz, hele de arkasında Türkiye’nin bir numaralı medya holdingi varken, kurulduğu 7-8 senedir tepkisiz kaldığı bir konuya, nasıl oldu da Blogcu Anne diye bir kadın dikkat çekmeye başladıktan sonra sahip çıktı? Konuyu defalarca önlerine taşımamıza rağmen bizleri yanıtsız bıraktı, dahası yaptıklarımızı duyuramayalım diye paylaşım platformlarına girişimizi yasakladı da, benzer model bir kampanyayı, benzer sözlerle gündeme taşıdı?

Ve nasıl oldu da bunu, Eylül başından beri “Anneyiz.biz takipçilerine 1 Ekim’de bir sürprizimiz olacak” diye duyururken, biz Emzirme Reformu etrafında düzenlenen etkinliklerin 1 Ekim’de başlayacağını haber verdikten sonra bu Annemi İstiyorum kampanyasını 29 Eylülde, 1 Ekim’den üç gün önce duyurmaya başladı?

Anlamlandıramadım.

Dünden beri bu girişimin samimiyetinden şüphe duyduğunu söyleyen insanlardan mail alıyorum. “Neden Emzirme Reformunu görmezden geldiler de benzer bir proje başlattılar?” diye tartışılıyor konu.

Önemli değil. Sonuçta amaç gerçekten anne-bebeklere faydalı bir iş yapmaksa, bu konuya aylardır kendini adamış olan bir insan olarak her türlü girişimi ben de desteklerim.

Destekledim de. www.annemiistiyorum.com sayfasına gittim, adımı, soyadımı, e-mail adresimi girerek desteklediğimi söyledim.

İster anneyiz.biz, ister babayız.siz. Her kim bu alanda gerçekten bir şeyler başaracaksa arkasındayım. Yeter ki, Türkiye’de alışılageldiği gibi, enteresan küçük hesaplar yüzünden bu hareket de güme gitmesin.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

38 yorum

 1. Elif,

  Daha zarif bir şekilde sıkıntını dile getiremezdin. Dün Özge Nurturia'da konuyu gündeme getirdiğinden beri kızgınım.

  Ve son yazdığın paragrafı alkışlıyorum. Bu tarz hareketlerin hepsi desteklenmeli, ama işin etik olmadığı hissini alınca insan, can sıkıcı oluyor…

  Sevgiler, Başak

 2. İnanilmaz ,daha bu sabah destek icin bana da e mail geldi ve hemen aklima senin gecen gun verdigin yakinda emzirme reformuna basinda daha cok yer verilecegine dair bilgi geldi ve bir an acaba emzirme reformu kapsamında bir mesaj mı bu duyuruda diye sordum ,ama icerigi okuyunca farkli bir hareket oldugunu anladim.Anne ve bebege dair bilincin artisina sevinmistim .Dedigin gibi amac gercekten anne ve bebeklere faydali bir is yapmaksa destek tabii ki verilmeli ancak emzirme reformunu görmezden gelmek kendi kampanyalarinin samimiyetini de sorgulattı bana .Emzirme reformuna destek vermeleri için senin sitenin takipcileri olarak anneyiz.biz e mail atmaya baslamaliyiz bence .

 3. Şaka gibi….Yorum bile yapamiyorum….

 4. Bende dün destekledim girişimi hatta gruba da yazdım. Ancak senin girişimini goz ardı edip böyle birşey başlattıklarını yazını okuyunca öğrendim. Canım sıkıldı. Dikkatimi çekende oldukça fazla kisi desteklemiş girişimi. Çünkü ülkemizde birçok premature bebek sahibi var. Ama ülkemizde coook daha fazla çalışan ve mağdur olan anne var! Buarada kibarlığınıza da hayran kaldım:)

 5. Elif Hanım,

  Henüz anne degilim. Ama biliyorum ki eğer bir gün anne olursam sizin ve çalışan gebe sayesinde bebeğimi daha fazla emzirebileceğim… Sevgiler.

 6. Sevgili Elif,
  Yazının başlığını görünce kesin bu konudan bahsedecek dedim ve yanılmamışım. Dün ben de destek verdim ama nedense bu kadar da tesadüf olamaz dedim içimden. Prematüre olsun,olmasın her bebeğin en az altı ay emzirilmeye ihtiyacı var. O yüzden bence sizin başlattığınız kampanya onlarınkinden daha kapsamlı ama TR'de işler biraz maddi güce göre işliyor ne yazık ki..

 7. Eğer bebeklerimiz için bir şey yapılacaksa ve bu tüm annelerin desteklediği, arzu ettiği bir şeyse; kimin ne amaçla yaptığının ne önemi var ki? Ben hem facebook sayfamda, hem blogumda, hem mail yoluyla; emzirme reformunu da annemiistiyorumu da arkadaşlarıma duyurdum. Netice itibariyle, eğer bir annenin bebeğinin yanında daha uzun kalmasını biri başaracaksa, kimin başardığını çokça da önemseyemem.

  • "Eğer bebeklerimiz için bir şey yapılacaksa ve bu tüm annelerin desteklediği, arzu ettiği bir şeyse; kimin ne amaçla yaptığının ne önemi var ki?"

   Benim aynı şeyi söylemeye çalıştığımı fark ettiniz mi: "İster anneyiz.biz, ister babayız.siz. Her kim bu alanda gerçekten bir şeyler başaracaksa arkasındayım."

   Vermeye çalıştığım mesaj, çok benzer amaçlı bir projeye kayıtsız kalmanın, desteklememenin ne kadar garip olduğu idi.

   Ben yaptım-sen yaptın polemiği değil. Bunu açıkça ifade ettiğimi düşünüyorum.

   • benim sizin iyi niyetinizden hiç şüphem yok fakat sanırım okurlar taraf olmaya başladılar ve bu durum da iki tarafın da eksik desteklenmesine yol açacak…

    halbuki ikisine de destek vermek, iki piyango bileti almak gibi olur demek istedim ben de…

    • KESİNLİKLE!

     Taraf olunacak bir durum yok sayın okurlar!

     Ben-sen, biz-onlar diye bir kutuplaşma yanlış.

     Belki de Anneyiz.biz sadece prematüre değil, bütün bebekleri ve anneleri ilgilendiren Emzirme Reformunu bu vesile ile kendi destekçileriyle paylaşır, daha fazla dikkat çeker. Belli mi olur? 😀

     • Belki de sen, onları utandırarak, onlara verdiğin desteği söylemelisin sayfanda linkini yayınlayarak Elif.

      Böylece Pınar Hanım da sana teşekkür etmek isterse eğer, emzirme reformunu duyurmuş olur.

      Her iki kampanyanın destekçileri de böylece birbirini desteklemiş ve bir arada olmuş oluruz.

      • Ben de buna katiliyorum Elif. Ben de iki hareketi destekledim. Fakat senin blogunda da link vererek daha ciddi destekleyebilecegini dusunuyorum, buyukluk sende kalmis olur. Sonucta onlarinki Emzirme Reformundan cikmis bir yan kampanya. Hatta onlar bu kampanyayi bitirsin sonra da emzirme reformunun baska bir maddesini ele alsin madem boyle birer birer gitmek istiyorlar. Ne kadar cok bu konulara dikkat cekilse o kadar iyi, kimin yaptiginin onemi yok, ne onlarin ne senin.
       Bu yazinin amaci olmayabilir ama ister istemez bir bolunme oldu simdi, is blogcuanne vs. anneyiz.biz olmasin. Gercekten farketmez once su sonra bu.

       • Bahar – ben de bu olayın bizimki-onlarınki olayına dönüşmüş olmasından çok rahatsızım.

        Büyüklüğün bende kalması gibi bir derdim yok. Bu projeyi de bireysel olarak siteden desteklemiştim, ancak dediğin gibi de yapacağım.

    • Tüm okurlar ikisine de destek verdiklerini söylerken taraf olmaya başlamak bana biraz yanlış geldi. Ben Elifin bu yazısını okumadan digerine destek vermistim bile ve bu yazısını okumadan hatta belki o yazmadan aynen yazdığı gibi olduğunu da düşündüm. Üstelik ne Elifi tanıyorum ne de anneyiz.biz ekibini ama tesadüf olmadıgı çok belli. Ama iki seçenekten biri ile yola çıkılması gerekseydi tabi ki emzirme reformu,neden cunku o tüm anneleri ve tüm bebekleri kapsıyor sadece premature doğanları değil. Devletin karşısına premature diye çıkılırsa sadece onlara yönelik bir düzenleme yapılacağını düşünüyorum çünkü.

 8. Elifcigim,
  Ilk once seni bu girisimlerinden dolayi tebrik ediyorum. Bu konuda Anneyiz.biz'in takindigi tavira hayret ettim. Benim onlardan bekleyecegim, hadi Blogcu Anne'yi destekleyelim, beraber daha buyuk isler basaralim olurdu. Olmamis anladigim kadariyla.
  Maalesef ben bunu bizim ulkemizdeki ego olayina bagliyorum. Herkes istiyor ki, altina imza attiklari konuda sadece kendi isimleri olsun. Tabii insan yaptigi seyin farkedilmesini istiyor. Buna diyecek birseyim yok. Ancak gel gor ki anneyiz.biz gibi kurumsallasmis firmalardan, destek olarak daha buyumesini beklerdim. Ankara'ya mi gidiyorlar? Harika, yanlarina alsinlar blogcu anneleri, inan anneleri, sesleri daha yuksek ciksin. Onlar vesile olsun ki daha buyuk isler basarilsin. Ancak maalesef ulkemizde bu konuda ciddi bir ego prolblemi var. Son 2 yilda bunu cok gordum. Tabii kurunun yaninda yas da yaniyor. Yok mu istisnalar, var tabii. Istisnalar senin gibiler Elifcigim. Istisnalar, baskalariyla birseyler yapmaya korkmayanlar, sezarin hakkina sezara verirken, buyuk adimlar atmaktan korkmayanlar.
  Yolun acik olsun. Biz arkandayiz.

 9. Elif,
  Biliyorsun ki senin ve Simge'nin sıkı takipçileri ve destekçileriyiz. Bu reform zaten büyümeye başlamış bir kartopu, bu hafta ile birlikte çığ olmak üzere, şu anda durdurmaları da, benzerini yapmaları da mümkün değil. O yüzden lütfen moralinizi bozmayın. Umarım aklıselim davranıp kampanyaları birleştirmek yoluna giderler

  Sevgiler,

 10. hiiiiiç şaşırmadım bu olanlara hiç.. yazıcak şey çok aslında ama gerek yok.. tanıyan tanıyor bilen biliyor şahsı muhteremleri.. elifcim hiiiiç kafana takma sakın…

 11. elif,
  çok zarif bir şekilde tavrını belirtmişsin. gönül isterdi ki herkes bu girişimini desteklesin. umarım yapılan yanlıştan bir an önce dönülür.
  sevgiler

 12. Elif,

  Ben de her iki projeyi de destekliyorum. Benim gordugum siteye baktıgımda, annelik sut izninden daha cok premature dogan bebeklerde dogum izni hakkından zamanın calınmasını engellemek, bu bir sekilde emzirme reformuna da katkılı olacak ve sizin hazırladıgınız emzirme reformunu da burada duyururlar dilerim. Umarım guzel sonuclar cıkar bu girisimlerden…

 13. Welcome to the world of politics!
  Girisiminiz ve harekete gecirdiginiz kitle benzer amacli rakip gruplara amaclarini gerceklestirmek icin sahane bir firsat sunuyor. O yuzden bu zamanlama.

  Sosyal hareketler baslangicta siyasi amac gutsun veya gutmesin eninde sonunda kendini politik bir platformda bulacaktir. Istemeseniz de suruklenirsiniz ve kendinizi kucuk hesaplarin ortasinda buldukca, ya benzer stratejiler gelistirerek ayakta kalmaya calisirsiniz ya da mucadeleye sessizce veda edersiniz.

  Mucadelenizde bol sanslar dilerim. Emzirme reformu soylemi dogru formule edilirse diger kampanyadan cok daha fazla destekciyi harekete gecirme gucune sahip. Her yeni dogan bebegin anne sutune ihtiyaci var, Diger kampanya ise sadece erken dogum yapan daha ufak bir gruba yonelik.

  • Ama zaten son açıklamalarına göre zamaninda doğmuş bir bebekle premature bir bebek nasıl bir tutulurmuş. Çalışmak annelere en iyi gelen şeymiş.dolayısıyla onlar 6 ay izni 1 sene izni falan destekleyemezlermis. Hayır herkese ne zaman dogum yapıldığına bakılmaksızın 6 ay izin verilse herkes kurtulacak ama maksat başka sanirim

 14. Elif,

  Ben de geçen gün bunu farkettim. Hatta içimden "Acaba tesadüf mü etti ve acaba neden bu güçler birleştirilmiyor?" diye düşündüm.

  Sonuçta benzeri ve hatta tamamlayıcı hareketler.
  Ben de Anneyiz Biz seni destekliyor sanıyordum. Olayların gelişimini bilmiyordum.

  Elbette onu da destekliyorum çünkü serbest olarak bir şeyler yapmaya devam etsem de tam zamanlı çalışıyor olsaydım ben de aynı şeyleri yaşayabilirdim zira benim kızım da 36 haftalık doğdu.

  Ayrı gayrı olmamasını diliyorum. İki farklı kampanya olsa da bu kampanyaların hedeflediği şeyler çok benzer. Seslerin ve gücün birleştirilmesinde fayda var diyorum.

  Sevgiler

 15. Pınar Reyhan, “internet medyasının çehresini değiştiren bize bu konuyu gündeme alın diyen sevgili bloggerlara” teşekkür etmiş.

  "Biz nasil dusunemedik boyle birseyi….. simdi oyle birsey yapmaliyiz ki onlardan once benzer bir proje yaratip dikkati toplayalim" demiyor da tesekkur ediyor….

  Amaclari uzum yemek degil bagciyi dovmek…… emzirmeymis, bebekmis, anneymis, saglikmis umurlarinda degil…..

  Elif'cim bu konuda yapabilecegim birsey varsa lutfen soyle…

 16. süreci baştan beri takip ediyorum, siteminde haklı, dile getirişinde seviyeli ve naziksin… neden emzirme reformunu görmedikleri oldukça açık…

 17. ben de destek olmak istedim ve sabah destek vermek için adımı ve mesajımı bıraktım, mesajda hem sizi hem de blogcu annenin başlattığı emzirme reformunu destekliyorum hem erken doğan hem de zamanında doğan bebeklerin anneye ve anne sütüne daha fazla ihtiyacı var gibi bir mesaj yazmıştım yayınlandığınıda gördüm şimdi baktım yok, silmişler galiba 🙁

  • eğer böyle bir mesajı sildilerse gerçekten kötü niyetli bir yaklaşım var demek ki.

   ben hatalıymışım elif, kusura bakma…

 18. Amerika'da yıllarca gönüllülük yapmış, fedakarlık gerektiren bir sektörde de çalışmış bir insan olarak, sosyal yardım projelerinde çalışmanın bir ekip işi olduğunu, "ben yaptım", "ben ettim de ondan…" söylemlerinin itibar ve saygı görmediğini, böyle bir yaklaşımın "Türkiye’de alışılageldiği gibi, enteresan küçük hesaplar" zihniyetinin bir ürünü olduğunu belirtmeden edemeyeceğim.

  Anneyiz.biz yanılmıyorsam sana geçtiğimiz aylarda ailenle birlikte bir sayısında yer verdi. Ne güzel…

  Sosyal projeler kişilerin malı değildir. Bu projelerden, "amacı dışında" daha fazlası, başka türlü kapıları aralayacağı, çalışanlarına başka türlü getiriler vaadetmesi beklenmemelidir.
  Amerika'da gönüllü çalışmak, CV'ye eklenirse şamda kayısı olur, iş kapıları sana ardına kadar açılır, okullarda yaptığın gönüllülük çocuğuna ilgi alaka olarak geri döner orası da işin başka boyutu tabi ki…

  Emzirme Reformu`nda başarılar diler, anneyiz.biz ve hatta Doğan Medya Grubu'nun "seni" bir an önce acknowledge etmesini dilerim.

  • Yukarıda yazdıklarım da, genel olarak niyetim de fazladan bir açıklama gerektirmeyecek kadar net bence. Onun dışında hiçbir gizli ajandam yok.

 19. Elif,

  Cok haklisin, Amerika'da ya da diger gelismis ulkelerde kar amaci gutmeyen sosyal kurumlar gercekten birseyleri degistirmek,hayati daha guzel yapmak icin ugrasiyorlar.

  Bizim o olgunluga varmamiza maalesef daha cok var, dogal bir surec bu bir yandan da. Nasil cogu seyimiz geriyse bu gelismis ulkelerden- yardim etme, birlik olma zihniyetimiz de geri.

  Anneyiz.biz ile bunlarin yasanmasi uzucu ama bizi olgunlastirdigi, bu islerin boyle olmamasi gerektigini annelere/toplumumuza gosterdigi icin yine umudum var.

  Sevgiler,
  Seda Dogan

 20. Sosyal Yardımlaşma Vakfı'nda görev yaparken "Çok idealistsin sen de" eleştirisini almış olan bir sosyolog olarak bu ve bunun gibi daha bir çok proje! ile karşılaşacağına emin olabilirsin…Emzirme Reformu kar amacı gütmediği halde bu kadar destek ve ilgi almışken birilerinin bundan esinlenmemesi mümkün değildi zaten….Halbuki amaç aynı,hedef kitleyi biraz değiştirmişler o kadar…. Olsun dediğin gibi bir faydası olacaksa ne ala…Gönül farklı olsun,tek bir ses olsun isterdi ama….

 21. Sevgili Pınar Reyhan,
  madem okuyorsunuz, size buradan seslenmek istedim. Bizler, interneti aktif kullanan, dolayısıyla her türlü yeniliğin peşinde olan anneler olarak, (eminim) hepimiz sizin sitenizi de takip eden veya bir dönem takip etmiş anneleriz.
  Ne kadar güzel bir kampanya hazırlamışsınız. Bunca senenin birikimini ve bulunduğunuz konumu bu ve benzeri kampanyalar için kullanmamak yazık olurdu zaten.
  Blogcu Anne'nin bu yazısına istinaden konuyla ilgili bir açıklama yapmışsınız tekrardan. Belki bana düşmez ama sadece her iki oluşumu da destekleyen birisi olarak düşüncemi bilmenizi istedim.
  "Ben yapacaktım sen niye bu konuya girdin" denildiğini yazmışsınız yeni yazınızda. Böyle birşey diyen kimse yok burada?! Eğer böyle anlaşıldıysa bunca yazıya, onca iletişim girişimlerine çok yazık olmuş demektir. Buradaki tek sitem -Blogcu Anne, eğer hatalıysam beni düzeltsin veya ekleme yapsın- Anneyiz.Biz'in, beraber çalışma veya Emzirme Reformu'nu duyurma girişimlerine cevapsız kalınması. "Biz de benzer bir hareket içerisindeyiz" veya "Şu şu nedenlerden dolayı buna destek veremiyoruz, üzgünüz. Ama yolunuz açık olsun" dememez miydi acaba sizin tarafınızdan? Bu ve benzeri cevaplar medeni insanlar arasında hiç sorun olarak algılanmayacak kişisel görüşlerdir.

  Bir de Emzirme Reformu'na henüz Türkiye'nin hazır olmadığını, daha halledilmesi gereken bir sürü sağlık ve işsizlik problemi olduğundan da bahsetmişsiniz.
  Evet, Türkiye'mizin bir sürü problemi olabilir. Ama bu problemlerle başa çıkmak için illa da sıraya konulması gerekmez. O zaman biri gelir bir gün karşınıza; "Bebeğin poposu, çocukların çişi, ergenlik problemleriyle uğraşıp bu kadar para nasıl kazanırsın?!" veya "Türkiye'de şöyle fakir, böyle kısıtlamarla yaşayan aileler varken, senin internet sitenin yazarları nasıl hayatlardan bahsediyor?" demez mi?…

  Gelelim, neden daha fazla izin istediğimize…
  Almanya'da işsizlik yok mu acaba?… Orada annelere izin yine de var. Annelerin daha rahat çalışmaları için part-time iş imkanları o kadar fazla ki…

  Tabii çalışmak HER açıdan güzel. Hatta gerekli. Ama lütfen, elinizi vicdanınıza götürün ve sabah işe giden servise yetişmek için 6:30-7:00'de evden çıkıp da 19:30-20:30 saatlerinde eve gelen annelerle kendi çalışma ritminizi ve imkanlarınızı bir tutmayın! Hele ki bir bebeğe 2 aylık olduktan sonra sadece günde 1-2 defa (sağılmış) anne sütü verilmesinin yeterli olduğunu savunmayın. (Ne de olsa anne işe başladıktan sonra sütünü sağabilme imkanı her iş yerinde olmamaktadır.)

  Bu yazdıklarımı sizin yazınızın altına da koymayı hedefliyorum. Umarım biraz olsun açıklayıcı olabilmiştir yazdıklarım.

  Sevgiler

 22. Bir gün cehenneme yeni bir zebani işe alınır. Zebaniye kuyuları gezdirirler, derler ki "sen de böyle bir kuyunun başında durcaksın, kim çıkmaya çalışırsa ona mızrağını batıracaksın, aşağı düşecek”. Biraz ilerlerler orda başında zebani olmayan bir kuyu görünce çömez zebani “bu kuyunun başında neden kimse yok?" diye sorar. Tecrübeli zebani döner ve çömeze şöyle izah eder: "O KUYUDA TÜRKLER VAR, biri yukarı çıkmaya çalıştığında diğerleri ayağından tutup aşağı çekiyor zaten".

 23. Elif'cim inanamadım hikayeye. Biz türkler birlik olmak destek olmak yerine "hep ben" "hep ben" dediğimiz için kaybediyoruz öyle değil mi? arkamızda en büyük holding de olsa hırslarımız herşeyin önüne geçiyor sanki 🙁

 24. sevgili elif
  her iki hareketi de destekledim. prematüre annelerin sorunlarını da anlıyor ve çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. ama anneyiz.biz'in emzirme reformuna karşılık yazdığı yazıdan hiç hoşlanmadım. efendim 6 ay izin isteyemezlermiş, işsizler ordusu varken, hiç bebekli kadınlar evde 6 ay çocuk bakarsa olur muymuş? söylemi çok rahatsız edici. belki benim de bana para akıtan bir şirketim, evde 2-3 yardımcım olsaydı ben de işime dönmekte acele ederdim bilemiyorum. ama doğum sonrası 3 ay bana çok az geldi. üstelik süt sağma konusunda bana hiç sorun çıkarmayan şirketlerde çalıştım. ama bebeğimin ilk 6 ayını onunla geçirebilmeyi isterdim.
  konuyu dile getiriş tarzını çok samimi ve zarif buldum. emziren bir anne olarak can-ı gönülden desteklediğimi tekrar belirtmek istedim. facebook sayfamdan da paylaşacağım.

 25. kimin neyi desteklediği ne kadar desteklediği kimin ne gibi bir sosyal projeyi başlattığı devam ettirdiği kimin neye kayıtsız kaldığı gibi konular konuşulmaya başlandığında bu işlerden pek bir hayır gelmez bence çünkü destek verecek çoğunluk bişeyler yaptırabilecek çoğunluk er yada geç bölünür. iki konuda çok önemli ve iç içe. annelerin 12 ay izni olabilse keşke.

 26. Elif hanım
  her iki girişimide gönülden destekledim takii yazınızı okuyana kadar. ben şunu anlamıyorum. neden biryerlerde menfaat öne çıkıyor neden el ele verip daha büyük başarılara imza atılmıyor. sizin maillerinize ve bu girişiminize destek verilmemesinden dolayı Anneyiz.biz ekibini kınıyorum.
  Sevgilerimle,

 27. aslı doğay ör

  elif hanım
  hissettiklerinizi anlamamak imkansız. kurumsallaşma ve Stk davranışları bu ülkede malesef hala bir arada yürüyemiyor.
  sistemin tam göbeğinde yer alar dev bir yayın kuruluşunun parçası olan bir yapıya da nedense inancım tam değil. ya da sıcak bakamıyorum demeliyim belki de daha doğrusu.
  yine de söz konusu olan girişim ise, bunu destekledim. bebeklerin hepsinin önünde bir önceliği olduğu için.

 28. Ben tesadüfen bu yazıyı okudum desem ve çok şaşırdım desem :0