11 Yorum

Emzirme Haftası’nda bugün

O kadar güzel, o kadar pozitif bir etkinlik oldu ki. Nereden anlatmaya başlasam, bilemiyorum.

Öncelikle benim için ne kadar pozitif başlaMAdığından bahsedeyim. Sabah evin içinde koştururken, geç kalmanın eşiğindeyken, daha yapacak bir sürü işim varken o karmaşada kaynattığım Derin’in emziklerini su buharlaşıncaya kadar cezvenin içinde unutarak eriyik kıvamına gelmelerini sağladım. Zaten iki tane emziği olan Derin oğlum da emziksiz kalmış oldu böylece. O ara hangi marketten istediğim markayı bulayım, eve gelip mi kaynatayım, zaten geç kalmışım diye tutuşurken işimi şansa bırakıp City’se kadar emziksiz idare etmeye, oradaki bebek mağazalarından birinden emzik almaya karar verdim. Neyse ki arıza çıkmadı.

Deniz’i okuldan alıp cümbür cemaat City’se vardığımızda kokteyl başlamak üzereydi. Doğum fotoğrafçıları Aslı Tür, Ayça Oğuş ve Özlem Turan’ın birbirinden güzel resimleri sergi alanına yayılmıştı. İnanılmaz pozitif bir enerji dolanıyordu ortalıkta.

Saat 2’yi biraz geçe LeiLeo defilesini seyretmek üzere alt kata inildi. Annelerin bebekleriyle (ya da gebe göbekleriyle) arkada sıraya dizildikleri sırada kalabalık da defileyi seyretmek üzere yerini aldı. Anneler ve bebekleri gerçekten görmeye değerdi. Moda dünyasını yakından takip etmiyorum, ama sanıyorum daha önce gerçek annelerin mankenlik yaptığı bir organizasyon olmamıştı. Annelerin de, bebeklerin de, gebelerin de hepsi birbirinden güzeldi. Farklı yerlerden gelen bu insanların hepsi sanki yıllardır birbirini tanıyor gibiydi. Hamileliğinin 35. haftasında olan canım bir arkadaşım, lise mezuniyetimden beri görmediğim, Derin’le yaşıt bir oğlu olan bir başka arkadaşım, Emziren Anneler grubunun çeşitli üyeleri, ve daha birçok anne-bebek kuliste sıra beklerken sohbet ediyor, gülüyorlardı.

Defile harikaydı. Bilmiyorum kaydını yayınlamak söz konusu olacak mı, soruşturacağım. Gerçekten görülmeye değerdi. Koreograf Banu Noyan ustalığını konuşturmuş, nefis bir düzenek kurmuştu. Harika bir müziğin eşliğinde kimisi kucağında ağlayan, kimisi gülen, kimisi meme emen, kimisi uyuyan bir sürü anne LeiLeo kıyafetleriyle, etrafa gülücükler saçarak, büyük bir özgüven içinde sanki her gün podyumda yürürmüşçesine tek tek ürünleri sergilediler. Defilenin en sonunda LeiLeo’nun sahibi Zeynep Ersöz annelerle birlikte herkesi selamladı. Ardından organizasyonu gerçekleştiren Lansinoh’nun Ürün Müdürü Işık Taçoğlu ile birlikte podyumda yürüdüler. Ben de Deniz ve Derin’le katıldım. Tabii o ana kadar mızıldanan Derin’in ve uykusu başına vurmuş olan ve podyumun sonunda gördüğü oyuncakçıya illaki o an girmek isteyen Deniz’in aynı anda ağlamaya başlamaları da hoş bir anı oldu!

Defilenin en anlamlı anı ise gerek manken annelerin, gerekse katılımcıların bir ağızdan “Emzirme Reformu Gerekli!” diye haykırmasıydı.

Defileden sonra workshop’ın düzenlendiği kata tekrar çıkıldı. Biraz sohbet-muhabbetten sonra konuşma Işık Taçoğlu’nun açılışıyla başladı. Ardından ben Emzirme Reformunun neden gerekli olduğundan bahsettim. Sonrasında Bebek dergisi Genel Yayın Yönetmeni Hande Yuvakuran ilk bebeğindeki emzirme deneyimi anlatarak emzirme serüveninde annenin motivasyonunun ne kadar önemli olduğundan bahsetti. Şu anda ikinci bebeğini bekleyen Hande Hanım, gelecek sene yeniden emziren bir anne olarak bu defilede yer almak istediğini de belirtti. Hande Hanım ayrıca Bebek dergisi olarak Emzirme Reformunu desteklemek için ellerinden geleni yapacaklarını da söyledi.

Daha sonra söz alan Kariyer.net İş Ortaklığı Yöneticisi Eylem Gürgenç de ilk olarak kendi emzirme tecrübesinden bahsetti. Emziren annelerin iş yerinde sıkıntılar yaşadığına da değinen Eylem Hanım, çalışan annelerin haklarını bilmesi gerektiğini, ama aynı zamanda kurumsal kültürün de değişmesi gerektiğini anlatarak işveren bakış açısının değişmesi gerektiğini hatırlattı. Bence çok önemli bir noktaydı bu.

Kısacası, çok güzel, çok keyifli bir gündü. Bunca zamandır yazışan-konuşan, Emziren Anneler grubunda soru-cevaplaşan birçok insanın bir araya gelmesi, isimlere yüzler konulabilmesi çok iyi geldi. Katılım çok yüreklendiriciydi, basının ilgisi çok güzeldi. (Az önce haberin TRT’de yer aldığını duydum. Başka televizyon kanalları da vardı, belki gözünüze çarpan olmuştur.) Ama en iyi gelen onca insanın tek bir amaç için, anne sütüne verilen öneme dikkat çekmek için bir araya gelmesi oldu.

Defile fotoğraflarının ilk bölümüne Çağatay Atasağun’un galerisinden ulaşabilirsiniz. Eminim başkaları da paylaşılacaktır. Genellikle elimde Derin, eteğimde Deniz’le gezdiğimden benim fotoğraf çekmem söz konusu olamadı. Zaten etrafta onca fotoğrafçı varken bana da düşmezdi.

Bu etkinliği planlayan ve Emzirme Reformu’nu destekleyen Lansinoh‘ya, kendisi henüz anne bile olmadan emziren anneleri düşünerek kullanışlı emzirme kıyafetleri yaratan LeiLeo‘nun sahibi Zeynep’e, emeğini bu etkinlikten esirgemeyen koreograf Banu Noyan‘a, fotoğrafları ile etkinliği daha da güzelleştiren Aslı, Ayça ve Özlem‘e, üşenmeyip bebekleriyle ya da hamile göbekleriyle podyumda yürümekten çekinmeyen tüm annelere, ve tabii ki katılan, destekleyen ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

Yarın e-Bebek Çamlıca mağazasındayız. Programı tekrar hatırlatayım:

2 Ekim 2010, Cumartesi, 14:30
E-bebek Çamlıca Mağazası

Neden Emzirme Reformu Gerekli? Reformun  tanıtılması ve annelerin emzirme konusunda iş hayatında ve toplumsal hayatta çektikleri sıkıntıların emziren bir anne tarafından dile getirilmesi – Elif Doğan, blogcuanne.com yazarı

Emzirme Teknikleri ve pozisyonları – Ebru Temizsoy, Zeynep Kamil Yenidoğan Bebek Bakım Ünitesi Hemşiresi

Anne Sütü neden en sağlıklı ve doğal beslenme yöntemidir? – Deniz Yemişçi, Yaşasın Hayat Kliniği Beslenme ve Diyet Uzmanı

Anne sütü ve emzirmeye yardımcı ürünler kategorisinde farkındalığın artmasının gerekliliği & Lansinoh ürün grubunun anne sütünün bebeğe ulaşmasındaki katkılarının anlatılması – Işık Taçoğlu, Lansinoh Türkiye Ürün Müdürü

Anne sütü ve emzirmeye yardımcı ürünler kategorisinde farkındalığın artmasının gerekliliği  & LeiLeo ürünlerine dikkati çekilmesi – Zeynep Ersöz, LeiLeo markası Yaratıcısı

Moderatör: Hande Yuvakuran – bebek Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Gelebiliyorsanız lütfen gelin. Çok keyif alacağınızdan eminim.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

11 yorum

 1. ELİFCİM, SÜPERSİN. İNŞALLAH EMZİRME REFORMU İSTENİLDİĞİ GİBİ HERKESE ULAŞIR. SİZLERİN BU AZMİNİZLE VE ARKADAKİ DESTEĞİNLE HERŞEY İSTENİLDİĞİ GİBİ İLERLER.. BEN HERZAMAN SENİ DESTEKLEYEN BİRİYİM..SEVGİLER

 2. defilenin yarin da olacagini dusunmustum:(
  nasil kacirdim ben bunu.
  ellerinize,yureginize saglik,harikasiniz!!

 3. Biz Kumru ile geldik,defileyi izledik.Sonra bez değişimi için üst kata çıktık,döndüğümüzde kimsecikler yoktu.Kimse de bilgi vermedi şuradalar diye:(Yani sadece defileyi izlemiş olduk ama o bile muhteşemdi..

 4. Gelemedim ama yürekten sizinleydim…
  Tebrik ediyorum…Güzel geçtiğine de çok sevindim!!

 5. Hamileliğinin 35. haftasında olan o arkadaşın da sana bayıldı ! Hatta eve gelip kocasının kafasını sanki çok umuruymuş gibi emzirmek böyle iyi, bebekler böyle güzeldi, Elif şöyle tatlıydı aman da aman şeklinde şişirdi de şişirdi 🙂 Doğumumdan önce ya da sonra tekrar görüşmek dileğiyle Elifcim, ellerine emeğine sağlık..

 6. Gercektende boyle guzel bir organizasyonda derinle yasit oglu Tanla bende ordaydim:))Hersey cok guzeldi her ne kadar oglusum defile sirasinda yururken uyuyakalmis olsa da:)) sende superdin elifcim. Tekrar tebrikler her yeni emzirme reformunda yaninda olabilmek dilegiyle. Her zaman desteklemeye ve yardima hazirim:))

 7. Elifcim – son dakikada cıkan bir durum sebebiyle gelemedim ama aklım, kalbim seninleydi inan. Cok tebrikler ve bundan sonra nice başarılı orgnizasyonlara.

 8. gelemedim çok üzgünüm, bu günde çalışıyorum,beni affedin elifcim…

 9. Herkese teşekkürler. Gerçekten çok güzel bir organizasyondu. Hele defile — eşsizdi hakikaten.

  Organize eden, katılan, gelen — benzer amaça için çalışan insanlar bir araya geldikçe daha nice etkinlikler olacaktır eminim.

 10. Dağlar Kızı

  Daha başlamadan öğle arasında gelip sergiyi gezdim. Defileye kalamadım, işe dönmem gerekti, ama aklım sizde kaldı doğrusu. Elinize, fikrinize, emeğinize sağlık…