38 Yorum

(Grip aşısı) olmak ya da olmamak

Yeni bir grip sezonu ile daha karşınızdayız sayın seyirciler.

Geçen seneki domuz gribi çılgınlığından sonra bu sene nelerle karşılaşacağız, merak ediyorum. Henüz o furyanın yanına yaklaşacak nitelikte bir çıkış olmadı.

Bu sezon grip aşısı olmak hakkında ne düşünür bu blogun okurları acaba?

Bizim doktorumuz yaptırmamızı önerdi. Ben, Doğan, Deniz ve bakıcımız hemen yaptırmalıymışız. Derin’e de önümüzdeki ay yapacakmışız. Bu aşının içinde de domuz gribi, kuş gribi, bilumum virüsler varmış. Adjuvan yokmuş. Güvenliymiş.

İstanbul’da geçirdiğimiz son üç kıştır yaptırıyoruz grip aşısını. Hiç ciddi grip olmadık. (Daha doğrusu şöyle: İlk kış Doğan paçavra denilen gribi kapmış, 5 gün ateşten eve gelememişti. Ama o zaman henüz aşı olmamıştı. Geçen sene de ben domuz gribi oldum. Ancak onun da aşısını olmamıştım. İyi ki de olmamışım, hastalığın kendisini oldum, geçti, gitti)

Ama şimdi hiç aşı yaptırasım yok. Bir sebebi de yok. Sadece grip aşısı yaptırmayıp da hasta olmayan, ya da yaptırıp da yataklara düşen insanlar duyunca gerekliliği konusunda şüpheye düşüyorum.

Aşı denince ben genelde doktorları dinlerim. Daha doğrusu yakınımda iki üç doktor vardır, onlara sorarım, ve dediklerine uyarım. Bu doktorlar da (1) halam, (2) Deniz’in doktoru ve (3) kadın doğum doktorum-du, geçen sene.

Şimdi Deniz’in doktoru olun, yaptırın deyince bir de halama danıştım. Hala, hala, söyle bana, grip aşısı ol diyor musun bu dünyada? diye sordum.

Geçen sene “domuz gribi aşısı olayım mı?” soruma gönül rahatlığıyla “hayır” diyen halam şimdi “yaptırmanda bir sakınca yok” dedi.

Bak şimdi! Ne demek yaptırmanda sakınca yok?

Halama göre şu demekmiş:

Bu aşı geçen seneki domuz gribi aşısına oranla daha uzun bir süreçte hazırlandığı için gönlüm daha rahat. Geçen seneki gibi kısa bir sürede milyonlarca aşı üretilip ne idüğü belirsiz bir şekilde piyasaya salınmadı.

Grip aşısı 65 yaşın üzerindekiler, akciğer hastası olanlar, kronik hastalığı olanlar için mutlaka öneriliyor. Sen olmak zorunda değilsin, ama grip olmayayım, işimden gücümden geri kalmayayım diyorsan olabilirsin.

Öte yandan, evde bebek var. Evet, aşı olmalısın. Sadece sen değil, Derin’le yakın temasta bulunan herkes olmalı.

Kısacası, yine olacağız galiba. Ama hiç içimden gelmiyor. “Olmazsam ne olur?” diye bekleyip göresim var.

Zaten ben geçen hafta senenin ilk gribini oldum. Daha doğrusu, antibiyotiklik oldum, sonrasında da nezleye çevirdi, ateşim de çıktı, son iki gündür sesim tam toparlamış değil.

Bu sabah da Doğan benzer şikayetlerle uyandı. Onu gören Deniz de “Boğazım ağrıyor, galba okula gitmiyim” dedi, ama onunki sanırım evde kalmak için bir bahaneydi.

Derin’i emzirirken, hastalık saçtığımı düşündüğüm günlerde maske taktım. Derin şimdilik iyi görünüyor. Ama daha önümüzde uzuuuun bir kış var.

Siz ne diyorsunuz? Olmak mı, olmamak mı?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

38 yorum

 1. ben bu sene aşı oldum. geçti gitti bile. evde 2.5 yaşında oğlum olunca olmam lazım diye düşündüm.
  şimdiden hepimize sağlıklı bir kış dilerim.
  sevgiler
  gorki

 2. merhaba,
  ben de geçen sene hamileliğim sırasında domuz gribi paniğini çok yoğun yaşadım ama şükür ki hasta olmadım ama aşı da olmamıştım. aklıma hiç yatmamıştı. şimdi kızım 3 aylık hayatımda hiç grip aşısı olmayan ben bu sefer olsam mı diye düşünüp yeni aşıların içinde domuz gribi virüsünün de eklendiğini duyunca geri adım attım. yani yine kararsızım. fakat hastalanırsam çocuğuma geçiririm diye de korkum var. yine kendime dikkat etmek yolundan gideceğim ama galiba. geçen sene müşterilerle burun buruna bir banka şb sinde hastalanmadım. bu sene de inşallah evimde iken hastalanmam 🙂

  • Yanlış bir bilgi vermeyeyim ama, bu seneki grip aşısının içinde domuz gribi virüsü olmasının bir risk teşkil ettiğini sanmıyorum. Geçen seneki domuz gribi aşısından birçok doktorun uzak durmasının sebebi aşının çok kısa sürede hazırlanıp yeterince test edilmemesiydi, domuz gribi virüsü olması değil. Bu seneki aşı, o açıdan güvenli deniyor. Ancak gerekli mi, değil mi, şart mı, sanırım herkesin kendi koşullarına göre karar vermesi gereken bir şey.

   • doğru evet, geri adım attım demem benim hissimi yansıtıyor sadece. bu arada biraz önce doktorumuzla konuştum, yani kızımın doktoru ile 3 aylık kızımın ve benim aşı olmamızı istemediğini söyledi.

 3. Ben Doruk paşaya geçen hafta Vaxigrip 1. dozunu vurdurdum,2. dozu da 1 ay sonra .. oyun grupları, arkadaş toplantıları vs ortamlardan dolayı riski büyük demişit doktorumuz. Geçen sene domuz gribi vs herhangi bir aşı olmadık biz ana oğul, çok şükür sorun da olmadı ama bu sene boğaz enfeksiyonu yaşadı 2 hafta evvel, kışa hazırlıklı girsin istemişitm. Sen bilirisn gene de doğrusunu ..

 4. Elif,
  Bu aşı konusuna hep şüpheyle yaklaşıyorum. Sadece domuz gribi için değil. Herhangi bir aşıdan bahsediyorum. Sonuçta kimyasal alıyoruz. Bir aşının yan etkileri 2-3 ayda çıkmıyor ki, en az 10 sene deniyor. Babam da, Koray'ın doktoru da yeni aşılardan uzak durma taraftarı hekimler. Normal bir grip aşısı da olmadım zaten hiç. Bana mantıklı gelmiyor. Olduğumuz aşılar tek bir virüse karşı etkiliymiş.
  Belki de ben yanılıyorumdur ve aşı olmak gerekiyordur. Yine de yan etkileri tam olarak bilinmeyen bir ilacı nasıl kullanmıyorsak, aşı için de aynı şeyi düşünüyorum.
  Hassas konu.
  Sağlıklı günler.
  Irem

  • ben de İrem'le aynı fikirdeyim.

  • Ben de Irem'e katiliyorum.
   Bu asi isi saglikla ilgili olmaktan cikip ticarete donustu. Insanlarin hasta olmakla ilgili korkulari uzerine kurulu olan bir ticaret. Oldurucu olmayan virus asilarini piyasaya surup bu isten milyonlarca dolar para kazanan eczaci sirketler var. Butun bir milletin asi olmasi onlarin ekmeklerine balli tereyagi suruyor. Ayricana virusler kolaylikla mutasyona ugrayabilirler ve bir suru degisik versiyonlari olabiliyor. Grip asilari belli sayida virus bilesimlerine karsi belli bir oranda koruyor. Asi olunca hasta olmayacaksiniz diye birsey yok. Gecen seneki domuz gribi salgininda ne kendim ne de 2 yasindaki kizima asi vurdurdum. Ikimize de hic bir sey olmadi cok sukur. Hem bir grip olsak ne olur? Asi demek virusun zayiflatilmis halini vucuda enjekte etmek demek. Bir kere grip olan savastigi viruse karsi bagisiklik zaten gelistiriyor. Bir de ustune asi olmaya gerek yok. Hepinize saglikli bir kis diliyorum.

 5. Bence aşı olmaktansa bol bol vitamin, antibiyotik ve antimikrobik doğal gıdalar tüketmeli herkes. Geçen hafta ben de aşı olmuştum ve aşı olduğum için mahallemizdeki Şahsine Teyze'ye kan veremedim. Aşı olduğum için almadılar.
  Sağlıklı bir kış dileklerimle

 6. Ali'yi 1 yaş kontrolüne götürdümde doktoru 'önümüzdeki ay gel'grip aşısını yapalım' dedi.Ben istemediğimi söyleyince de 'ben de kendi çocuklarıma yapmıyorum,ama biz bunu önermek zorundayız' dedi.
  Ben ne kendime ne çocuklarıma yaptırmama taraftarıyım.

  • ee bu da iyi
   ben kendi çocuğuma yapmıuyporum senin çocuğun benim müşterim çocuğum sayılmaz ama önermek zorundayım ??!!??

 7. ben hamileyken domuz gribi aşısı oldum,bu senede grip aşısı oldum,içimde çok rahat açıkçası…

  yok kimyasal yok ilaç firmaları oyunu yok odur budur hiç kafamı takmıyorum,bazı insanlarıda anlamıyorum bu konuda,hele püfür püfür sigara içip arada sırada içiyorum diyerekten haftada 2-3 kez alkol alıpta,yok o kimyasal aman katkı maddesi aman şu bu,ben sağlığıma çok dikkat ederim tarzında kendini kandıran insanlarada şaşıp kalıyorum..neyse bu konuda çok doluyum,daha fazla konuşmayım en iyisi:)

 8. Merhaba,

  Benim de iki yaşında bir kızım var. Kızımın doktoru normalde güvenilirliği uzun sürelerde kanıtlanmamış aşıların yapılmasına karşı çıkıyor veya hastanın isteğine bırakıyor. Mesela rota aşısını yaptırmayı bizim tercihimize bırakmıştı, biz de yaptırmamayı seçmiştik. Ama geçen sene ısrarla domuz gribi aşısı yaptırın demişti. Biz de üzerinde bu kadar tartışılan bir şeyden hayır gelmez diyerek ısrarına rağmen yaptırmamıştık.
  Bu sene normal grip aşılarının içine domuz giribi virüsünün de eklendiğini ve bu geleneksel grip aşısının geçen seneki domuz gribi aşısından daha güvenli olduğunu düşünerek doktorumuza bu sefer ben aşı olalım mı diye sordum. Doktorumuz da aşı yaptırmamıza karşı çıktı. O geçen seneydi bu sene yaptırmanıza gerek yok dedi.
  Yani biz aşı yaptırmayacağız. Kızımızı ve kendimizi hastalıklardan korumaya çalışacağız.

  Sağlıklı günler dileğiyle…

 9. biz de Ceylin'e anaokuluna başlamamız ve doktorumuzun tavsiyesi uzerine vaxigrip 1. dozunu eylül sonunda yaptırdık. ikinci dozunun 1 ay sonra olması gerekiyor. bu yaptığı aşı tek dozluk olduğu için adjuvan yokmuş. bizde de bunu tavsiye etti ama biz daha olmadık.

 10. cok kararsizim.. 16 haftalik hamileyim. 3 yasinda bir oglum var.cok fazla gezen bir aile degiliz ama girdigimiz ortamlar hep alisveris merkezleri vb. kadin dogum dr. um olabilirsin dedi. esim hayir olma dedi. ben olsam mi olmasam mi cok kararsizim.. bir de bana, yakin bir eczaci dostumuz normal grip asisinin icine domuz gribi koruyuculugu olan bir madde eklenmedigini soyledi. halanizin dedigi ilac farkli mi acaba? yoksa butun grip asilarinin icinde domuz gribine karsi koruyucu olan madde var mi?

  • Burcu benim bildiğim hamlilelikte bu tp aşıları doktorlar tavsiye etmiyorlar. Hamilelikte her zaman fayda zarar analizi yapılır.

   Bizim aile doktorumuz sadece domuz değil normal grip aşısını da önermeyen biri. Her sene grip türü değiştiği için aşının sadece belirli bir gruba karşı etkili olduğunu belirtmişti. Zaten olmazdık olmamaya devam ettik.
   Ancak play grup dolayısıyla buradaki yorumlardan çıkan ana fikri göze alarak ben de çocuk doktorumuza bu aşıları danışmayı düşünmeye başladım.

 11. Ben hic olmadim grip asisindan ve gerekligini de anlayabilmis degilim, bence grip olunabilir oyle cok siddetli bir durum da olusturmaz hastalandigimizda. Bu asiya daha cocugum olmadan once de karsiydim su anda da karsiyim, bagisikli sistemi guclenir hastalanirsa da, her sene asi olmak istemiyorum.

 12. Biz geçen sene o zaman 2 yaşında olan oğlum ömer dahil ailecek domuz gribi olduk.Oğlum tamiflu kullandı,eşimle ben kullanmadık ve sorunsuz atlattık.
  Şimdi 2 aylık bir bebeğim var ama ben yine de aşı olmak istemiyorum.
  Grip aşısının faydası da ispat edilememiş,bununla ilgili çok kaynak okudum.
  Domuz gribinin de her zaman ki gripten farklı olmadığını düşünüyorum bence geçen sene ki furya da tamamen ilaç kartellerinin ilaç satışını artırmak için yaptığı bir balondu.
  Çapada mikrobiyolojide çalışan erkek kardeşimde geçen sene olmamamız gerektiğini ,denenmemiş bir aşı olduğunu söylemişti.
  Bu sene ki aşının domuz giribinden de koruduğunu öğrendim.
  1 senelik araştırmaları ben yeterli bulmuyorum.İlaç araştırmaları çok uzun yıllar alan bir iş.
  O yüzden biz doktorumuzun tavsiyesine rağmen olmayacağız…

 13. Ben her yil oluyorum, kizim da 15 aylik, ona de gecen yil hem grip hem domuz gribi asilarini yaptirdim. Asi sayesinde ya grip olmuyorum ya da hafif geciriyorum. Tabii her zaman asiya dahil edilmeyen bir virus bulup hastalanmak mumkun ama agir hastaliktan korunabildigim kadar korunmaya calisiyorum. Annelik ve hastalik beraber olmuyor 🙁 Asi konusu neden bu kadar tartisiliyor?

 14. Ben grip aşısı şimdiye kadar hiç olmadım kızım 3 yaşında ,dr u kesinlikle olmalı demesine ragmen simdiye kadar ona da yaptırmadım.Bu kararım dogru mu yanlıs mı bilemiyorum ama arkadaslarıma sordugumda bazılarının dr u yapılmalı derken bazılarının ki gerek yok diyor.Maalesef bu durumda karar vermek insanın kendisine kalıyor tabii ,bir de cocugun icin karar vermek en zoru.

 15. Aşı yaptırdığımız zamanlarda tüm ev halkı süründüren şekilde grip olduk. Yaptırmadığımız yıllarda ise ciddi bir hastalık geçirmedik (dilimi ısırayım)…Geçen sene domuz gribi dahil hiçbir grip aşısı yaptırmadık. Bu sene de yaptırmayacağım. Benim geçen sene geliştirdiğim formulün (bol bol portakal, mandalina yemek/suyunu içmek ve açık havada yürüyüş) bu sene de işe yarayacağını umuyorum.

 16. Bize de doktorumuz yapılması tavsiyesinde bulundu, özellikle oğlum bu sene yuvaya başladı diye. Ama ben de yaptırmak istemiyorum, geçen sene de yaptırmamıştık, çok şükür ağır bir grip yaşamadık.

 17. hiç grip aşısı olmadım çocuklarımada yaptırmadım,olmayıda düşünmedim.hafif burun akıntısı dışında hastada olmadık çok şükür…sağolsun bitkisel çaylar ve dengeli beslenme…sağlık camiasındanız bu arada ailecek…

 18. Ben de hic asi olmak istemiyorum. Hayatim boyunca bir tek gecen sene asi oldum hamileyken istemeye istemeye. Bu sene esimle daha yeni konusmaya basladik. Ben direk sen naparsan yap ben kendimin de bebisimizin de olmasini istemiyorum seklinde giris yaptim konuya :). O her sene oluyor da noluyor, yine hasta oluyor o yatakta ben ayakta. Hem de etrafimda bir suru hasta varken ve metroda yuzlerce kisiyle ic ice ise gidip gelirken. Ben kesinlikle inanmiyorum faydasina. Hem grip olsak nolur ki? Olalim gecsin gitsin. Buyuk ihtimalle ben kendime de bebege de yaptirmayacagim. Istemiyorum vicuduma dogal olmayan hic bir seyim girmesini! Ben anneannem dedem gibi yasamak istiyorum. Ne guzelde uzun uzun yasadilar, tas gibiydiler maassallah…

 19. ben oldum, kız henüz olmadı, koca nezle olduğu için yapmadılar

  kızın doktoru yaptırın diyor kreşe gittiği ve çok insanla temasta bulunduğu için

  ben olmayınca çok ağır ve uzun sürüyor, olduğum yıllarda hafif atlattım, sonuç olarak doktorumuza güveniyorum, yaptırın diyorsa onu dinleyeceğim

 20. Derin'i kesin yaptiricam, okula gidiyor bence gerekli. Hatte ben de yaptirsam mi diye dusunuyorum…

 21. Elif Turkiyede ben sadece tek bir grip asisi olduguna inanmiyorum. Amerikada her sene (bu sene dahil) su asilar mevcut, ama burada da tekmis gibi yapiyorlar, kafalarina gore yapiyorlar ve eger sormazsan civalidan olabiliyorsun. Icinde civa (mercury-thiomersol) olmayanini olmakta fayda var. Dr Sears 2 yasin ustune burundan olani tavsiye ediyor, hem hastaligi korumada daha etkili hem de civa riski yok diye. Ben hayatimda hic olmadim ne hamileyken ne daha sonra, iki yasindaki kizima da yaptirmadim, bu sene ne yaparim bilmiyorum, okula basladi diye dusunuyorum ama yapmamayi da tercih edebilirim.
  Asagidaki bilgi icin kaynak dr. sears web sitesi. Kusura bakmayin ingilizce kopyaladim. Turkiyede hangi markalar kullaniliyor bilen varsa soyleyin, ben bulamadim. Halanin adjuvansiz dedigi muhtemelen civasiz tek doz, ama gercekten o kullaniliyor mu emin olmak lazim, cunku obur coklu doz daha ekonomik.

  FLUZONE shot

  This is the only brand approved for all age ranges, from young infants to adults. It comes in four different formulations:
  Pre-filled syringe for infants 6 through 35 months (contains ½ dose) – NO mercury.
  Pre-filled syringe for children 3 years and older and adults – NO mercury.
  Single-dose vial for children 3 years and older and adults – NO mercury.
  Multi-dose vial for infants 6 months and older, children and adults – contains the full dose of mercury (25 mcg of thimerosal). Infants 6 thru 35 months would get a ½ dose of this form, all others would get a full dose.

  FLUZONE is the only brand of flu shot approved for young infants and toddlers. BEWARE – the multi-dose vial has the full dose of mercury. You have to make sure you are getting a single-dose pre-filled syringe or vial, NOT the multi-dose vial to avoid mercury.

  FLUMIST nasal spray

  An alternative to the flu SHOT for young children is the FLUMIST nasal spray. There is no mercury in this formulation. It is approved for children 2 years and older and adults through age 49.

  FLUVIRIN shot

  This shot is approved for children 4 years and older and adults. It comes in two formulations:
  Pre-filled syringe – has a trace of mercury (see below)
  Multi-dose vial – has the full dose of mercury

  FLUARIX shot

  This is only for adults 18 years and older. It only comes as a pre-filled syringe with NO mercury (this is new this year: in past years, there was a trace of mercury).

  FLULAVAL shot

  This is only for adults 18 years and older. It only comes as a multi-dose vial with the full dose of mercury.

  AFLURIA shot

  This is only for adults 18 years and older. It has two formulations:
  Pre-filled syringe with no mercury
  Multi-dose vial with the full dose of mercury

 22. olmak diyorum ben…
  yurtdisinda yasiyorum ve hamileyim,gittigim tüm hastanelerin,özel muayenahanelerin kapilarinda duvarlarinda mutlaka asi olunmasi gerektigine dair afisler asilmis durumda..
  banada yaptilar,üstelik zorunluydu..
  suanda cevremde asi yaptirmayanlar hastalikla ugrasirken -esimde dahil- benim icim cok rahat…
  evde bebek varsa özellikle yapilmali diye düsünüyorum..

 23. Çok teşekkürler yorumlarınız için.

  Bu yazıyı yayımladıktan kısa süre sonra Derin tıkalı bir burunla uyandı. Basbayağı nezle.

  Doğan da iki gündür yatakta.

  Aşı olmazsak kışın ilerleyen günlerinde daha beter olacak mıyız, bilmiyorum. Sanırım doktorlarla tekrar konuşup içime sinen kararı vereceğim.

  BAHARB – ansiklopedi gibi kadınsın, yemin ederim.

 24. Sevgili elif grip olduysanız eğer aşıyı yaptırmanıza gerek yok ki..
  Derin hasta diye yazmışsın… sende geçenlerde hastaydın .. Grip i atlatmadığınıza emin misin? boşu boşuna aşı olmayı yani…

 25. Oğlum Efe 16 aylık, doktorumuzun tavsiyesiyle Eylül de grip aşısı olduk (ben de oldum). Geçen sene de domuz gribi aşısı olmuştum. Aşı sonrasında biraz kırgınlık, hafif ateş filan olur deniliyor ancak biz yaşamadık hiçbirini.

 26. Ben şimdiye kadar hiç aşı olmadım. Kızım 8 yaşında ve 4 yıldır grip aşısı yaptıyorum. Bronşit geçmişi var. Grip olması problem değil ama bronşit tekrarlayınca çok kötü oluyor. Geçen yıl domuz gribi aşısını yaptırmadım. İçinde adjuvan olduğu için. Bu sene hangi markada yok bilmiyorum. Olmayandan yaptıracağım kızıma. Bilen varsa söyleyebilir mi lütfen?

 27. Ben hiç gerekli olmadığını düşünüyorum. İçeriklerindeki maddeler oldukça da olmayacağım. İsterseniz konudaki bloglarıma bakabilirsiniz. Hatta tüm aşılarla ilgili başka bir blog daha önerebilirim, tüm aşıların içeriklerini bilin, ona göre doğru karar verin derim 🙂
  Grip aşısı blogum: http://blog.milliyet.com.tr/grip-asisi-olmayin-/Blog/?BlogNo=201010
  http://asihakkinda.wordpress.com/

 28. Kizkardesin, annen, ablan gibi soyluyorum. Blogda cevirdigim yazilari ve koydugum videolari seyretmeden asi oLMAYIN diyorum ben.
  Icinden olmak gelmiyor, niye baskalarini dinliyorsun ki hala
  Sana dogruyu bir tek icindeki ses soyleyebilir, ona guvenmesini bilmelisin bence ;))

 29. Neden herkes bu kadar korkuyor grip olmaktan. C vitamini alin, D vitamini alin, junk food yemeyin, McDonaldslardan beslenmeyin. Organik yiyin. Hasta olsaniz yatip dinlenin. Asi ile vucudunuza alacaginiz toksikleri vucudunuzdan atabilecek misiniz? atmaniz ne kadar surecek? atmadan vucudunuza ne gibi hasarlar verecek? Kardan cok zarari olmasin bu isin?

 30. Bir de bir arkadas adjuvan var mi diye merak etmis, ekteki linkten 2011-2012 FDA tarafindan onaylanmis grip asisinin icindekileri gorebilirsiniz. Tiklamisken vaktiniz varsa lutfen videoyu da seyredin. Ilk 30 dk biraz daraltabilir, gecin ama sonrasini mutlaka seyredin

  http://preventdisease.com/news/11/101111_Flu-Vaccine-Ingredients-As-Lethal-As-Ever-Dont-Risk-Your-Health.shtml