18 Yorum

Anneler çıldırmış olmalı

Emzirme Reformu, önüne geçilemeyecek bir hızda büyümeye başladı.

Emzirme Haftası’yla birlikte gerek kamuoyunun, gerekse basının ilgisini çeken bu hareket, Emziren Anneler grubunun da iki gündür en fazla tartıştığı konular arasında. “Ne yapalım, ne edelim de doğum izni, süt izni, iş yerinde emzirme/süt sağma koşulları konusundaki sıkıntılara dikkat çekelim?” şeklinde ortaya atılan sorular inanılmaz bir organizasyona dönüştü. Bakanlıklardan randevu alalım, Emziren Anneler olarak yürüyüş yapalım gibi öneriler ciddi şekilde değerlendiriliyor.

Dün, Emziren Anneler grubunun da üyesi olan yeni anne Damla Çeliktaban HaberTürk’teki köşesinde yazdı:

Türkiye’de çalışan bir kadının kullanabileceği yasal doğum izni 8 hafta doğumdan önce 8 hafta da doğumdan sonra olmak üzere 16 hafta; yani: Bebeğin sadece anne sütüyle beslenmesi gereken süreden çok daha az! Her aileye üç çocuk tavsiye eden yöneticilerin dikkate almayı unuttukları bir vaziyet olsa gerek. (Bu konuda aklımın almadığı çok nokta var. Mesela Fransa’da yeni doğum yapan anneye devlet tarafından haftada iki kere bir bakıcı gönderiliyor, İsveç’te 300 haftaya kadar ücretsiz izin kullanılabiliyor ve bu sürenin sonunda aynı işine geri dönme garantin oluyor ama bizim gibi çok çocuğun özendirilmeye çalışıldığı bir ülkede anneyi destekleyici hiçbir uygulama yok.) Çelişkilerle dolu bir ülke burası…

Aklın ve sağlık otoritelerinin söylediğiyle pratikteki uygulamalar örtüşmeyince emziren anneler örgütlenmeye başladılar… Emzirmenin önemine dikkat çekmek isteyen; hem çocuk hem de kariyer yapmakta ısrarlı olan neslimin kadınları 1-7 Ekim Emzirme Haftası vasıtasıyla blogcuanne ve çalışangebe önderliğinde Emzirme Reformu Manifestosu’nu ilan ederek “emzirebilme özgürlüğü” için mücadele başlattılar… Buna göre bebeğin 6 ay anne sütüne ihtiyacı varsa doğum izni de 6 ay olmalı; emzirmek isteyen annelere destek olucu ortamlar yaratılmalı… (Upuzun bir manifesto bu, detaylarını okumak isteyenler blogcuanne. com’a bakabilirler.)

Anne deyip geçmeyin… Hele de örgütlenirlerse ormanda 10 kaplan gücünde olacaklarına şüphe yok… Gelişmeleri heyecanla izleyeceğiz…

Bugün de Hürriyet yazarı Yonca Tokbaş’tan hem Emzirme Reformu’na, hem de prematüre bebekler için başlatılan Annemi İstiyorum kampanyasına destek geldi:

2011 yılı da kadınların başladıkları her işi başardıkları bir yıl olacak. Artık buna da adım gibi eminim.

Falcı gibi oldum, ama değilim. İnanıyorum bu söylediklerime.

Her şey bir kadınla başlıyor, bir kadınla devam ediyor… Kim ne derse desin, öyle.

Anneler olarak hepimizin bam teline bastım ya geçen hafta bir kere, konuyla ilgili gereken tüm bilgileri tamamlayayım da içim rahat etsin.

Buyrun gelişmeleri, oluşumları aşağıda dikkatlice okuyun. Ne çok takdir edilecek kadın, ve başlattıkları hareket ve oluşum var. Her bir kadın, başka başka önemli sorunun ucundan tutmuş durumda. Bundan daha güzel bir şey olamaz. Kadınlar dört bir koldan her yere saldırıyorlar, projeler üretiyorlar, sorunlara çözüm önerip hayata geçirilmesi için de harekete geçiyorlar. Hiç kimse bir dakika boş durmuyor.

Helal olsun hepsine.

Desteğiz biz de, hep birlikte.

Damla Çeliktaban’ın yazısına buradan, Yonca Tokbaş’ın yazısına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Ok yaydan çıktı. Anneler çıldırdı. Herkes bir şeyler yapmak istiyor. 

Emziren Anneler grubundaki anneler ortaya dökülmeye başladılar: Ben avukatım, dilekçe yazmanıza yardımcı olurum. Ben eski PR uzmanıyım, basına erişebilirim.

Siz de bir şeyler yapmak istiyorsanız gelin, Emziren Anneler grubumuza katılın. İş dağılımı yapıyoruz, organize oluyoruz. Her türlü desteğe açığız. (Gruba başvuru yaparken lütfen kendinizi tanıtın. Anne olmanız ya da emzirmeniz şart değil ama kim olduğunuzu bilmek istiyoruz)

Sevgili Damla Çeliktaban ve Yonca Tokbaş’a destekleri için sonsuz teşekkürler.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

18 yorum

 1. Kim tutar sizi ve anneleri Elif'cigim,
  Ellerinize saglik.

 2. gurur duyuyorum ülkemin kadınlarıyla ve kendimle.
  az önce bimere yazdım ben de…
  başbakanlık bu konuda ne diyecek bakalım….

 3. yavaş ve derinden… ama olacak :))

 4. Yaşasın çok güzel işler olacak

 5. elifcim seni ve bu projede çalışan herkesi yürekten kutluyorum ve sonuna kadar destekliyorum azmin elinden hiç bişey kurtulmaz sevgiler

 6. Çok güzel, çok güzel 🙂

 7. Haberler harika.
  Tebrikler , tebrikler .

  Sevgiler
  Hasene

 8. kim tutar biz emziren anneleri…
  tebrikler harika bir haber bu bizler belki yararlanamadık ama yeni anne adayları inşallah bebekleriyle daha güel zaman geçirecekler…

 9. heyecanla bekliyorum umarım bu ülkede yakında birşeyler değişir

 10. Yasal, ücretli doğum izni arttırılmalı (evet ozellikle ilk 6 ay anne sütü diye bağıran sağlık dünyası ile oh kaç aydır evdesin kebap yapıyosun zaten kadının yeri evidir diyen iş dünyası arasında kısılan yeni annelerin depresyonunu gidermek için), ancak bu yasal süreler en fazla 3 cocuk için geçerli olmalı örneğin… Yani ardarda 5 çocuk doğuran bir kadının emekli olana kadar işe gitmemesi durumu haksızlığa yol açar. Zira kanunlar tüm ülkeyi bağlıyor.

 11. cok guzel gelısmeler. Sızınle gurur duyoruz sonuna kadar yanınızdayım. Bu gelımeler oldugunda dogum oranlarıda degısecek.

 12. Harikasiniz:)!!

 13. Neslihan Çağ

  Merhabalar,
  Hükümet en az 3 çocuk için tavsiyelerde bulunuyor fakat harekete geçmemesinin sebebi evde otur çocuğuna bak mantığı sanırım.
  Ben henüz anne değilim inşallah 1 sene sonra düşünüyorum. Umarım sesimizi duyarlar ki bende bebeğimi 6 ay boyunca emzirebilirim ve şirket köşelerinde süt sağmak zorunda kalmam.
  Ayrıca şirketimizde yeni anneler için ayrı bir oda da yok. Arkadaşlarımın neler çektiğini görüyorum, birde evi yakın olmayanların. 1 sene boyunca verilen 2 saatlik izni yolda geçiyor.
  Buda şirketleri ilgilendiren, hatta hükümet tarafından büyük ölçekli şirketlere yaptırımda bulunması gereken bir durum.

  Bunların yanında babalarada en az 3 gün doğum izni verilmeli. Bütün yükü kadınlar üzerine yüklemeyi adet edinmiş Türk milleti.

  Umarım sesimiz duyulur.

 14. Gelişmeler çok sevindirici. Gruba üye oluyorum şimdi, sonuna kadar yanınızdayım .Sevgiler.

 15. ben kendi açımdan olmazsa olmazlarımı toparladım.
  "ülkemizde sağlıklı bireyelerin yetişebilmesi için; ücretli doğum izinleri an az 6 aya, ücretsiz doğum izinleri ise en az 2 seneye çıkarılmalıdır ve her kamu kurumunda annelerin bebeklerini gönül rahatlığıyla bırakabileceği bir kreş olmalıdır."

  evet kreş, izinleri hallettikten sonra bir de kreş manifestosu başlatalım 🙂
  e ağlamayana meme yok ne de olsa…

 16. nurten şenocak

  Kızımı 14 ay, oğlumu da 20 ay emziren bir anne olarak işyerimin evime çok yakın olması sebebiyle başarıyla uyguladım. En az 6 ay emzirme gerekliliğinin arkasında olan bir anne olarak sizleri destekliyorum. Gelecek nesillerin bundan yararlanması için emzirme zorunluluğuna ve iyi bakılan çocuklar için anne kucağını sağlayacak iyi kreşlerin açılmasına inanıyorum. Her kurumun 3 annesi için bile kreşinin olması yanındayım. 3 çocuk gelecekte 3-6-9 aileyi oluşturacaktır. Çabalarınız için teşşekkür ederim. Bende sizlere destek için arkadaşlarıma bilgi vereceğim. Sevgiyle kalın.

 17. Çok teşekkürler. Hep birlikte başaracağız.

 18. keşke bişeyler değişse bizden geçti bari yeni bebekler annesiz kalmasın .anne sütü kadar sıcaklığı da önemli karnı doyar ama ya anne şefkati nolcak.ALLAH yardımcımız olsun