7 Yorum

Hep birlikte emzirmeye var mısınız?

Aşağıdaki resmi, toplu emziren annelerin fotoğraflarını ararken bulmuş ve çok beğenmiştim.

2008 yılındaki Emzirme Haftası’nda Lefkoşa’daki annelerin gerçekleştirdikleri bir toplu emzirme etkinliğinde çekilmiş bir fotoğraf bu.

Emzirme Reformu hareketi ortaya çıktığından beri de böyle bir şey vardı aklımda.

Şimdi, Lansinoh’nun desteği ve Kadir Has Üniversitesi’nin de katılımıyla bu fotoğraf İstanbul’da da çekilebilecek.

15 Ekim Cuma günü Kadir Has Üniversitesi’nde bir Toplu Emzirme Etkinliği gerçekleştirilecek. Hedefimiz 100 anne-bebeği bir araya toplayarak Emzirme Reformu’nu daha da fazla duyurmak ve anne sütü ve emzirme hakkındaki farkındalığa katkıda bulunmak.

Lansinoh firması, Emzirme Reformunu, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’nin bu sene ikincisini düzenlediği Kurumsal Sosyal Sorumluluk Pazar Yeri‘ne proje olarak sunmuştu. Sergilenmeye değer bulunan bu hareket 15 Ekim’deki finale kalmıştı. Şimdi, sergideki diğer sosyal sorumluluk projeleriyle birlikte 15 Ekim’de yarışacak. (KSS Pazaryeri ile ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz)

Bunun yanı sıra, Kadir Has Üniversitesi, yapmak istediğimiz toplu emzirme etkinliğini gerçekleştirebileceğimiz bir mekân sundu bizlere. Ne de güzel oldu. Üniversiteler aslında çok önemli bir parçası olmalı bu hareketin. Şimdinin üniversite öğrencileri, 5-10 sene sonrasının anne-babaları olacaklar. Ve bugün yapmaya çalıştıklarımız yarın onları doğrudan ilgilendiriyor olacak. Dolayısıyla böyle bir harekete bir üniversitenin de ortak olmasını çok yüreklendirici buluyorum.

Toplu Emzirme Etkinliği, 15 Ekim Cuma 2010 tarihinde saat 13:30’da gerçekleşecek.

Yapmamız gereken, etkinliğe katılacak olan isimleri üniversiteye öncesinde iletmek. Bu sebeple de, eğer katılmak istiyorsanız 14 Ekim 2010 saat 16:30’a kadar isminizi yazdırmanız gerekiyor.

Eğer katılmak istiyorsanız lütfen adınızı, soyadınızı, cep telefonunuzu bana gönderin: iletisim@blogcuanne.com

İletişim bilgilerinizi başka hiçbir amaçla kullanmayacağımı söylememe gerek yok herhalde 🙂

Var mısınız hep birlikte bebelerimizi emzirmeye?

Bu aktivite 15 Ekim 2010 tarihinde saat 13:30’da gerçekleşecek. Annelerin tamamı, Lansinoh logolu emzirme önlüklerini takacak ve arka fonda “emzirme reformu gerekli”,”lansinoh”, “e-bebek” , “leileo” logolarının bulunduğu bir görselin önünde emzirmeyi gerçekleştirecekler. KSS Proje Sorumlusu Göksel Topçu, hepimizi baştan sonra desteklediğini söyledi ve ayrıca tebrik etti.

Yalnız kendisinin bir ricası var, bu emzirme organizasyonuna katılacak tüm isimlerin bize iletilmesi gerekiyor. İsim teslimi için son tarihi 14.10.2010 saat 16:30 olarak belirledik, ek olarak sonradan isim konması sorun değil, ama katılacak ana kişileri biliyor olmamız gerekiyor.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

 1. harika:) valla ben üniversitedeyken böyle birşey olsaydı herhalde o dönemki aklımla çok gülüp dalga geçerdim ama yıllar sonra çocuğum olunca o günleri hatırlar emzirmeyi daha iyi araştırırdım.

  biz 23 aylıkken bıraktık emmeyi şimdi 31 aylık oldu Can, o yüzden katılamayacağız ama kalbimiz sizinle:)

 2. inanıyorumki 100 anneyi toplayacaksınız. mücadelenizde sizi destekliyorum ve umuyorum ki anne haklarını geliştirecek çalışmalarınız olacak. herseyin içiçe girdiği, 1 cok kavramın içinin bosaldığı, özgürlük mücadelelerinin bile sacma sapan oyunlara dönüştürülüp show a cevirildiği gunlerde sanki sizin mücadeleniz gercekmiş gibi.

 3. Elif üniversite ortamını bilmediğim için soruyorum, çok büyük ihtimalle kapalı bir mekandadır ama ünide hangi alanda emzireceğimiz de belli mi acaba ? Malum havalar …

 4. Türkiye'de böyle yapasak, gazeteciler kosarak gelirler, degil mi ? emzirme reformu yayginlamak için, iyi mi kötü mü bir reklam olabilir ?
  fransa'da da : http://maternage-proximal.blogspot.com/2009/10/gr

 5. üniversitenin haliç kenarındaki ana kampüsünde mi olacak, ve ortam hakkında bilgilendirmede( sahnede, yada resimdeki gibi seyirci koltuklarında) yapabilirmisin elifcim?

  • Ana kampüste, B1 Blok kafeteryada olacak etkinlik. İçerinin sıcaklığı gayet iyiymiş, bebekleri kat kat giydirmeye gerek yokmuş. Kafeteryanın sandalyelerinde oturacağız.

   Gün yaklaştıkça tekrar hatırlatmada bulunacağım.