6 Yorum

Haberler, duyurular, paylaşımlar

>> Dünyada 192 ülkede 1-7 Ekim arasında kutlanan, ancak Lansinoh’nun 17 Ekim’e kadar devam ettireceği Emzirme Haftası etkinlikleri bu hafta tam gaz devam ediyor. 15 Ekim Cuma günü saat 13.30’da Kadir Has Üniversitesi’nde bir Toplu Emzirme Etkinliği gerçekleştireceğiz. Hedefimiz 100 anne-bebek! Kadir Has Üniversitesi’nin Haliç’teki ana kampüsünde, B1 Blok kafeteryada gerçekleşecek etkinliğe katılabilecekseniz bana adınızı, soyadınızı ve cep telefonunuzu 14 Ekim Perşembe saat 16.30’a kadar bildiriniz. Lütfen bu haberi yayalım, duyuralım. Facebook’taki etkinlik sayfasını da hem katılımızını bildirmek, hem de etkinliği duyurmak içi kullanabilirsiniz.

>> 16 Ekim Cumartesi günü Emziren Anneler grubunun Emzirme Reformu’nun harekete geçmesinde aktif olarak yer almak isteyen üyeleriyle bir toplantı gerçekleştireceğiz. Yer ve zamanı katılımcı sayısına göre belirleyeceğiz, ancak ilgileniyorsanız bana e-mail gönderebilirsiniz. Grup üyesi olmasanız da Emzirme Reformu ile ilgili yapmak istedikleriniz varsa kapımız elbet açık: iletisim@blogcuanne.com

>> 17 Ekim’de Forum İstanbul’da bir workshop daha düzenlenecek. Onunla ilgili detaylar da yakında.

Emzirme Haftası etkinlikleri bu kadar. Gelelim diğer konulara:

>> Çocukların gözlerindeki parlama, dijital fotoğraf makinesiyle çekildiğinde göz bebeğinde beyaz parlaklık veya gözlerdeki kaymalar, oldukça ciddi bir göz tümörünün (retinoblastoma) habercisi olabilirmiş. Kızını retinablastomaya kaybeden bir baba, bu konudaki farkındalığı arttırmak için konudaki tecrübesini anne-babalarla aşağıda paylaşıyor. Çok üzücü, ancak aşağıdaki dosyayı dikkatle okuyun. Retinablastoma hakkında burada da bilgi bulabilirsiniz.

>> Sağlık Bakanlığı, “sezaryene savaş açmış.” Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sezaryen doğumlu çocuk meselesinin Türkiye’nin önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu vurgulamış; ortalamanın yüzde 40’a yakın olduğunu, bazı bölgelerde bunun da aşıldığını belirtmiş. YÖK de sezaryen oranı çok yüksek olan üniversitelerde inceleme başlatmış. Doktorların konuya yaklaşımları çelişkiliymiş. Biri Sağlık Bakanlığı’nın bu yaklaşımını olumlu ve haklı bulurken, bir diğeri “anatomik, kadın sağlığı açısından sezaryenden yanayım. Normal doğum, bir kadının 50 yaşından sonra idrar yollarında sorun yaşamasına, idrar kaçırmasına neden oluyor” demiş. Haberin tamamı burada.

>> Doğum eğitmenleri ve Açık Radyo’daki Doğum Günü programının yapımcıları Başak Kutlu Atay ve Nur Sakallı, DOUM oluşumuyla ilgili bilgileri paylaştıkları web sitelerinin yanı sıra bir de blog açmışlar: DOUMblog. Keyifle takip edeceğim, tavsiye ederim.

>> 6-12 Ekim, Babywearing-Bebek Taşıma Haftası’ymış. Amerika, Avrupa ve Avustrulya’da kutlamalar yapılıyormuş. Amerika’daki Babywearing International adlı kar amacı gütmeyen örgütün ön ayak olduğu haftanın amacı, insanların dikkatini çekmek, bebeği sling ve benzeri ürünlerle taşımanın önemini anlatmakmış. Detaylı bilgi SlingoMom’da. “Çocuğu kucağa alıştırdınız” diyenlere sevgiyle (!) duyurulur. Konu slinglerden açılmışken Hülya’nın Slingler ve Sıkça Sorulan Sorular yazısını okumanızı tavsiye ederim. Slingler hakkında Türkçede okuduğum en kapsamlı, en pratik yazı olmuş.

>> Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu perdelerini 16 Ekim’de açıyormuş. Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu ve Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliğiyle çocuklara çevre bilinci, hayvan ve doğa sevgisi aşılamak hedefiyle hazırlanan, Türk Çocuk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Polonya Gülümseme Nişanı sahibi Yalvaç Ural’ın kaleme aldığı “La Fonten Orman Mahkemesinde” yeni sezonu açıyormuş. Oyun, 16 Ekim Cumartesi gününden itibaren Ekim ayı boyunca her hafta sonu saat 13.00’te Sadri Alışık Cep Sahnesi’nde büyükler ve küçükler ile buluşacakmış. Daha fazla bilgi için tıklayın.

>> Marketten alınan hemen tüm süt ürünlerinde süt tozu, süt tozunun içinde de melamin varmış. Ne yapmalıymış? Mümkün olduğu kadar çiğ süt, o olmazsa pastörize süt (uHT değil) tüketmeli, yoğurdu evde yapmalıymış. Bir de, geçtiğimiz Şubat ayında çiğ süt üreticilerinin başlattığı kampanyaya destek olmak için aşağıdaki dilekçeyi Tarım Bakanlığı’na göndermeli. Kampanya hakkında burada daha fazla bilgi var.

Kime: alo174@tarim.gov.tr ÖRNEK DİLEKÇE

TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANLIĞI’NA

Sayın Bakan Mehdi Eker Önüne

Süt ve süt ürünlerinde süt tozu kullanımının tüketicilerin tercihinde olması için süt ve süt ürünleri ambalajlarında << süt tozundan imal edilmiştir>> veya <<çiğ sütten imal edilmiştir>> yazılarının okunaklı bir şekilde yazılması için;

Gerekçelerimiz :

1-Süt tozundan Çin’ de çocuk ölümleri meydana gelmiştir.

2-Avrupa Birliği Ülkelerinden Fransa’nın bir başka ülkeye ihraç ettiği süt tozunda insan sağlığına aykırı bakteri tesbit edilmiştir.

3-Çiğ Sütten yapılan süt ve süt ürünlerindeki besin değerleri ile Süt tozundan yapılan süt ve süt ürünlerindeki besin değerleri aynı özelliklerde değildir.

4-Süt tozunun yapımı esnasında , uzun süre dayanıklığı için katkı maddeleri katılmaktadır.

5-Bu talebimiz asıl amacı Tüketicilere  ve gelecek nesillere sağlıklı ve besin değerinin en yüksek düzeyde Bakanlığınızca ulaştırılmasıdır.

Bu sebeplerle süt tozundan süt ve süt ürünleri tüketmenin, tüketicinin tercihinde olmasını gerekmektedir.

Süt ve süt ürünlerinin başlıca iki temel hammaddesi vardır. Birincisi çiğ süttür ikincisi süt tozudur.  Çiğ Süt esas bir hammaddedir. Süt tozu ise ikame bir hammaddedir.

Süt ve süt ürünleri bir gıdadır. Gıdaların  hangi hammaddeden imal edildiğinin  gıda ambalajları üzerine yazılması yasal bir mecburiyettir.

İSTEK: Mevcut kanunlar ve yönetmelikler hükmünce Süt ve süt ürünlerinde süt tozu kullanımının tüketicilerin tercihinde olması için süt ve süt ürünleri ambalajlarında << süt tozundan imal edilmiştir>> ve/veya << çiğ sütten imal edilmiştir>> yazılarının okunaklı bir şekilde yazılması için gereğini , bu yasal başvru dilekçemin kayda alınmasını , evrak giriş numarasının elektronik posta adresime  göndrilmesini ,yine yasal süre içinde elektronik posta adresime cevaplanmasını arz ederim.

Bu dilekçemi elektronik posta ile gönderdiğimden dolayı imzalanamamıştır.

T.C. kimlik numaram:                                                                        Ad ve Soyad:

Adres:

Çocukların gözlerindeki parlama, dijital fotoğraf makinesiyle çekildiğinde göz bebeğinde beyaz parlaklık veya gözlerdeki kaymalar, insanın dünyasını karartan ve hatta ölümle sonuçlanabilen göz tümörünün (retinoblastoma) habercisi olabilir.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

6 yorum

  1. TSK LER.BUNCA KOSTURMACANIN ARASINDA NE GUZEL OZETLEMISSIN GUNDEMI

  2. teşekkürler elifcim, bu konuyu Çapar bey sayesinde öğrendikten sonra nurturiada çok kez güncellememe ragmen halen daha etkisili olamadığını düşünmüştüm, eline sağlık şimdi sesler gelecektir.

    • Bu konu beni inanılmaz rahatsız ediyor. Çapar Bey'in yazıları çok güzel bilgilendiriyor. Dünkü "süt tozunda melamin" haberinden sonra konuda bir yazı daha hazırladığını söyledi, bekliyorum.