7 Yorum

Kurban Bayramı için hediye alternatifleri (!)

Kurban Bayramı’nda hediye mi verilirmiş diye sormayın. Öyleymiş.

Öyleymiş ki, bu sabah posta kutuma düşen bir basın bülteni çocuklara yönelik tasarlanan, etrafı kirletmeden resim yapmalarını sağlayan, çizdiklerini de bilgisayara aktarmalarına imkan veren bir ürünü “179 TL’den başlayan uygun fiyatları ile anne ve babaların çocuklarına Kurban Bayramı için verebilecekleri en özel hediye alternatifleri arasında” olarak nitelendirmiş. 

Eskidenmiş bayram seyran ya… Şimdi herkes dokuz günlük tatili bekler oldu.

Herkes değil gerçi. Küçük işletmeler ya da serbest çalışanlar hiç de dört gözle bakmıyorlar bu uzatılmış zorunlu tatillere.

Önceden, okuldayken “ooh, sefamız olsun, 9 günlük tatil!” diye sevinirdim. Ama annemleri ve benzer serbest çalışanları gördükçe artık sevinmiyorum. Bütün ayın kirasını, vergisini, personel ücretlerini ödüyorlar. Ama aylık gelirin üçte biri yok. Serbest çalışan başka arkadaşlarım da her sene başında takvime bakıp bayram tatilinin ne kadar olacağını hesaplamaya çalışıyorlar. Bayram hafta içine denk geliyor ve dolayısıyla hafta sonuyla birleştirlecek gibi görünüyorsa yas tutmaya başlıyorlar. Haksız değiller, kolay değil kazanmadığın parayla ödeme yapmak zorunda olmak.

Bu yazının amacı bu değildi ama ne zamandır aklımda olan bir şeye yer vermiş olmak istedim.

Bu yazının amacı her sene Kurban Bayramı’nda bucak bucak kaçtığımız görüntülere dikkat çekmek de değil. Onlardan kaçış yok maalesef.

Bu yazının amacı, tüketim toplumunun önde gideni olma yolunda Amerika’nın ardından nasıl da emin adımlarla yürüdüğümüzü göstermeye çalışmak.

Tanıdığım bir anaokulu yöneticisi Ben 10 günü ilan edilen 10.10.10 tarihinin ertesi gününde Deniz’e “Ben 10’in doğum gününe gittin mi bakayım?” diye soruyor ve eğitimci kişiliğiyle beni dumura uğratıyorsa

Markette gördüğüm, 6-7 yaşlarında bir çocuk, içi yosun tutuyor diye Bakugan’lı matarayı almak istemeyen annesine “Ama annee, herkeste var!” diye yalvarıyorsa

180 TL’lık teknolojik bir alet hediye falan verilmeyen bir dini bayramda üstelik de uygun alternatifler arasında sıralanıyorsa

ayvayı yemişiz demektir.

179 TL’den başlayan uygun fiyatları ile anne ve babaların çocuklarına Kurban Bayramı için verebilecekleri en özel hediye alternatifleri arasında yer alıyor.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

 1. Cok haklisin Elif.
  1) Neden bu kadar uzun bu tatiller? bayram 4 gun, 9 gun degil!
  2) Ne zamandan beri bayramlarda "hediye" veriliyor? Yeni bir adet galiba. Cok sukur bu soguk memlekete (Isvec) hala ugramadi!
  3) Bayramlar eskidenmis…. Insanlarimiz (genellleme ama …) artik bayrami "hediye" icin kutluyorsa ne yazik. Halbuki bayram baska bir sey…

 2. Yavas yavas her firsat tuketime tesvige ceviriliyor iste. Ne kadar abes olursa olsun. Birilerinin tuketmesi, birilerinin para kazanmasi, sonra tatile gitmesi, cocugunu okula gondermesi gibi bir kisirdongu icindeyiz bir kere.

 3. Benim bildiğim bebelere bir çift yeni ayakkap alınırdı, belki ihtiyacı olduğu bir üst baş…ne acayip 180 tl lik hediye…bırak bayramı yılbaşı, doğumgününüde bile düşünürüm ben…resim yapmak için 180 tl lik mekanizma..??

  • O bir çift ayakkabıya da gözümüz gibi bakardık. Biz küçükken kuzenim ayakkabılarının altı kirleniyor diye yere basmak istememişti 2 gün. =D

 4. arife akşamı bayramlıklarımız yastığımızın altında uyuduğumuz günleri anımsadım.sen çok yaşa elifcim…

 5. tatil konusunda sizinle aynı fikirde değilim. Dünyada en çok çalışan 3. ülkeyiz. http://www.stargazete.com/…/dunyanin-en-cok-calisan-uc...
  ama tüketim toplumu konusunda tamamen hemfikirim.

  • Az çalışan bir ülke olduğumuzu, daha az tatil yapmamız gerektiğini düşünmüyorum ki… Türkiye'de yıllık izinlerin fazla olduğuna dair bir şey söylemedim.

   Bu bayram tatilleri adil olmuyor sadece, onu demek istiyorum. Kamuda, ya da büyük şirketlede maaşlı çalışan elemanlar tatil yapıyorlar, evet. Ama küçük işletmeler, esnaf, böyle tatillerde iş yerini kapatamıyor – üç kuruş da olsa para kazanması lazım. Eh, gelen-giden yok, ama masraflar devam ediyor.

   Yıllık izin başka şey, toplumun bir kesimine tatil olan, diğerinin üzerine karabasan gibi çöken bu programsız tatiller başka şey.