11 Yorum

Bir tuhaf okul

Aşağıdaki yazıyı, 3 yaşındaki oğluna okul arayışında olan bir arkadaşım gönderdi. Benzer dönemde olan anne-babalara fikir vermesi açısından yayımlıyorum.

Benim 3 yaşını doldurmuş bir oğlum var. Bu sene haftada üç gün anaokuluna vermek için Bağdat Caddesi civarında anaokulu arayışına girdim. Benim bu arayışta önem verdiğim iki nokta var; (1) Oğlum arkadaşlarıyla paylaşmayı öğrenip sosyalleşsin, (2) Fiyat olarak fahiş olmasın. 

Bağdat Caddesi adi geçtiğinde ikinci seçenek maalesef pek mümkün olmuyor. Bu sebeple okulları gezip onlarla al takke ver külah şeklinde pazarlık yapmak zorundayım. 🙁

Dün bir arkadaşım benim aradığım fiyatta Fener yolunda bir devlet anaokulu olduğunu ve yeni bir sınıf açıldığını söyledi. Ben de bu sabah oğlumu alarak okulu görüp beğenirsek kaydımızı yaptırmayı düşündüm. Çünkü değil Bağdat Caddesi için, İstanbul için bile çok uygun bir fiyat vermişlerdi. 5 yarım günlük program ayda 300 TL olarak verilmişti.

Okula girdiğimizde rutubet kokusu vardı. Ben de içimden “Devlet anaokulu özel okul gibi bakım yaptırmaz, ayrıca rutubet kokusu temizlik yok anlamına gelmez” diyerek geziye iyi niyetli olarak devam ettim. Oğlum diğer anaokullarında da yaptığı gibi dolaplara ve çekmecelere bakmaya başladı. O sırada öğretmen “O çekmeceyi açma, orası öğretmenlerin” diye sert bir şekilde oğlumu uyarınca bile iyimserliğimi bozmak istedim. Tabii ki oğlumun suratı daha tanımadığı birinin gösterdiği sert çıkıştan sonra biraz asıldı.

Ben tuvaletleri görmek istedim. Sonuçta temizliği en rahat orada görebilirdik. Tuvaletlerin büyük alafranga olduğunu görünce “Çocuk tuvaleti burası mı?” diye sorduğumda “Büyüyorlar büyük tuvalette yapmayı öğrensinler” dediğinde gözlerim tuvaletteki dolu tuvalet kovasına takıldı ve daha da incelediğimde yerlerin temizlenmediğini gördüm. Sabah 10.30da gitmiştim. Yani akşamdan veya sabahleyin bir temizlik olmamıştı. 3 yaşındaki çocukların o büyük tuvaletlerde nasıl büyük tuvaletlerini yapabildiğini gözümde canlandırmak bile istemedim. Tuvaletin kokusunu da belirtmek istemiyorum. Artık okulun bizim için uygun olmadığına karar vermeme rağmen diğer 2007’lilerin sınıfına baktığımda öğretmen bu çocukların 20 Eylülde başladığını artık okula alıştıklarını belirtirken, birden büyük sandalyede mutsuz oturan bir çocuğun kendi isteği ile orada oturduğunu söyledi. Öğretmen biz sormadan böyle açıklama yapınca çocuğa daha dikkatli bakınca çocuğun mutsuz isteksiz oturmasının sebebinin ceza olduğunu düşündük. Ceza hakkında ne düşündüklerini sorduğumuzda kesinlikle böyle bir sistemlerinin olmadığını söylediler. (Bu yazdıklarımın içinde sadece kendi tahminim olan tek konu bu. Anne olarak bir çocuğun neye nasıl tepki vereceğini az çok tahmin edebiliyoruz. Bir çocuk kendi isteğiyle tırmandığı bir sandalyede o şekilde oturmaz. Ayrıca biz sormadan öğretmenin açıklama yapması bizi ilk kuşkulandıran şey oldu.)

Artık anaokulundan kaçmak istiyorduk. Ancak sınıf öğretmeni hemen kaydımızı yaptırmamızı okulları kadar uygun bir okul bulamayacağımızı söylüyordu. Bu sırada bizi gören 3 çocuk annelerini istediklerini söyleyerek ağlıyorlardı ve öğretmenin eteklerini çekiştiriyorlardı. Buna rağmen öğretmen çocuklarla hiç ilgilenmeyip bize okulu övüyordu. Benim içim acıdığı için çocuklara annelerinin de geleceklerini onlara en güzel yemekler yaptıklarını söyledim. Benim kendisini dinlemeyip çocukla ilgilendiğimi gören öğretmen son bombayı patlattı: “Çocuklara çizgi film aç biz de dışarıda konuşalım”

“Televizyon seyrettiriyor musunuz?” dediğimde “Çocukların kafasını dağıtmak için seyrettiriyoruz. Aslında ben seyrettirmeyi hiç sevmem” dedi. Eeeeee seyrettirmeyi sevmiyorsan niye açtırıyorsun be kadın demek isterdim ama oğlumun böyle bir konuşmaya tanık olmasını istemediğim için “BOŞVEEEEER” dedim.

Okuldan nasıl kaçtığımızı anlatamam.

Bu maceramızı neden mi paylaştım? Çünkü ben bu okula gitmeden internette şikayet var mi diye araştırdım. Çevremdeki arkadaşlarıma sordum. Her yerden buranın iyi bir okul olduğunu duydum. Benim anaokulunda  aradığım lüks veya son teknolojik oyuncaklar değildi. Esasında beklentim oldukça düşük olmasına rağmen bu kadar kötü bir sonuç almayı düşünmemiştim.

Ama bu tur okulların Milli Eğitim Bakanlığına şikayet edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ve edeceğim de. Çünkü anaokulunun çok önemli bir görevi olduğunu düşünüyorum. Okulu simdi sevmezlerse bu çocuklar 20 yil boyunca okul hayatlarının cehennem olacağını düşünüyorum.

Siz de benimle ayni fikirde misiniz bilmiyorum ama bu kötü macerayı sizinle paylaşmak istedim.

Sevgiler,

ADA

***

Sizin de söyleyecek sözünüz varsa Blogcu Anne’de konuk yazar olabilirsiniz. Konuk yazarlık hakkında buradan bilgi alabilir, diğer konuk yazar yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

11 yorum

 1. Lütfen bu okulu şikayet edin. Çocukları, çocuklarımızı artık birileri ciddiye alsın. Bu kadar çok okul varken neden iyi okul yok denecek kadar az. Siz gerçekleri görmüşsünüz madem başkalarının da görmesini sağlayın. Zavallı çocuklar.

 2. Gözyaşlarımı tutamadım orada annelerini isteyen çocukları bir koşu sarıp sarmalayasım geldi. Anneler yavrularını nereye bıraktıklarını görmüyorlarmı 🙁

 3. O tür olaylarla dolu olan tek okul burası değildir. Böyle de kalmayacaktır ne yazık ki..
  M.e.b'in bu tür okullarla ilgilenmesi lazım..

 4. Benim anlamadığım şeyse neden Türkiye'de gerçekten elit ve kaliteli şeyler hep pahalı? Neden parasız iyi bir sağlık hizmeti, iyi bir eğitim, ya da iyi olan herhangi birşeyi elde edemiyoruz? Eminim ki sizin gördüğünüzü başkaları da görüyordur ama maddi imkanlar onları daha iyisi olduğunu bildikleri halde mecburen buraya yönlendiriyordur. Mutlaka şikayet edin, mutlaka…

 5. anneleri biliyordur mutlaka ama..o kadar zo r ki uy gun fiy atlara yuva,kres, okul bulmak.iste bu yuzden herkes ne olursa olsun zengin olmaya calisiyor diye dusunuyorum bazen.

 6. Çok üzüldüm, içim acıdı… Annelerini isteyen çocuklara mı üzüleyim, hala cezalandırmanın işe yaradığını düşünen öğretmenlere mi kızayım, o koşulları sineye çekerek çocuklarını gönderen annelere mi yanayım şaşırdım… Mutlaka ilgili yerlere şikayet edilmeli diyeceğim ama umudum yok ki…

 7. selam

  bahsi geçen okul perihan …. anaokulu olabilir mi? bizim eve çok yakın.. kızımın park arkadaşı bu okula gidiyor-du.. du diyorum zira sınıf öğretmeini gün içinde çok fazla babaannesini sorduğu için çocuğu tek başına boş bir sınıfta tek başına bekletmiş.. çocuk asla okula gitmek stemiyor.. neden isim verilemiyor anlamadım cezai bi durum doğurur felan diye mi?

 8. Lütfen bu okulu şikayet edin.

 9. Öncelikle büyük bir ihtimalle hemcinsim olan bu öğretmeniii şiddetle yadırgıyorum, kınıyorum.. ve bu okulun şikayet edilmesi gerektiğini.. hatta eğer okulun adını verirseniz bizimde katılımımızla denetime girebileceğinden adım gibi eminim.

  Allah'ım çocuklarımızı kimlere emenet ediyoruz 🙁
  Çalışmaya değermi acaba.. 🙁

 10. Sevgili Ada,
  eline diline sağlık. Haksızlığa dayanamayan, adalet ve insani duyguları kuvvetli bir insan olduğun için seninle gurur duydum. Lütfen peşini bırakma, her ne kadar yetkililer umursamaz olsa da pes etme..O çocuklar adına şükranlarımı sunarım..

 11. Oğluma okul aradığım şu dönemde içim karardı resmen. Aradığım kriterlerde okullar ise ineredeyse lkokul düzeyinde para talep ediyor