13 Yorum

Lansinoh ve Emzirme Reformu’nun başarısı

Fotoğraf için Bulut Alhan’a teşekkürler

Toplu Emzirme Etkinliği için Kadir Has Üniversitesi’ndeydik dün. Hedefimiz olan 100 anneyi bulamadık belki ama 20 anneyle dolu dolu bir etkinlik gerçekleştirdik. Sadece emziren anneler değil, emzirmese bile çocuğunu kapıp destek olmaya gelen anneler, 33 haftalık göbeğiyle yağmur çamur demeden gelen gebeler de vardı aramızda.

Çok güzel bir etkinlikti. Kadir Has Üniversitesi’nin (o ne güzel üniversiteymiş öyle!) kafeteryasında, kimi Emziren Anneler grubundan, bazısı Nurturia‘dan, diğerleri Facebook’tan olmak üzere çoğu ilk kez görüşen ama aslında birbirini çok iyi tanıyan anneler, boy boy bebeklerimizle toplandık. En büyüğü 18 aylık, en küçüğü 3 aylık bir sürü çocuk, Kadir Has öğrencilerinin şaşkın bakışları arasında kucaklarda, yerlerde gezinip durdu.

Basın ilgiliydi. Sabah gazetesi, ATV ve HaberTürk oradaydı. Dün akşam ATV ana haberde, bugün ise Sabah ve HaberTürk gazetelerinde çıkacağı söylenmişti ancak hiçbirinde göremedim. Sanıyorum Pazar günü saat 12.10’da Ece Temelkuran’ın programında yer alacak.

Hava kötü olunca, grip sezonu olunca bayağı bir fire verdik aslında. Ama yine de üşenmeden, taa karşılardan taksiye atlayan, Pendik’ten bebeğini kapıp gelen bir sürü anne vardı.

Çoğumuz yağmurlu İstanbul trafiğinin azizliğine uğradık ve geç başladık emzirme etkinliğimize. Birkaç dakika önce bebek sesleri ortalıkta uçuşurken hepsi annelerinin memelerine yumulunca sesleri birden kesildi. Görmeye değerdi. 

Günün geri kalanında Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) Pazar Yeri’ndeydik.

Bu olayı da tekrar detayıyla anlatmak istiyorum, çünkü çok, çok güzel bir proje.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’nin düzenlediği bir proje bu. Amaç, kurumsal firmaların desteklediği sosyal girişimleri ön plana çıkarak bu kampanyalara dikkat çekmek.

Şöyle işliyor bu proje: Firmalar, destekledikleri projelerle katılıyorlar bu yarışmaya. (Örneğin Lansinoh, anne sütü ve emzirme üzerine bilgilendirme çalışmalarının yanı sıra Emzirme Reformu’nu destekleyerek katıldı.) İlk turu geçen ve sergilenmeye değer bulunan projeler Ekim ayının ikinci Cumasında Kadir Has Üniversitesi’nde tabir-i caizse görücüye çıkıyorlar. Firmalar stand kurarak projelerini sergiliyor, ilgilenenlere anlatıyorlar. Üniversite öğrencileri ve diğer ilgililer de bu standları gezerek projeler hakkında bilgi alıyor, ve en beğendikleri projenin ismini oy pusulasına yazarak sandığa atıyorlar. Günün sonunda ilk beşe giren projeler açıklanıyor. Birinci gelen proje, KSS’nin Avrupa ayağına katılmaya hak kazanıyor.

Dediğim gibi, baştan sonra çok güzel bir girişim. Ben orada gezen öğrencilerden biri olsam projeler arasında seçim yapmakta çok zorlanırdım. Hoş, ben zorlanmaz, direkt emzirme projesine verirdim 🙂 Ama anlayın işte.

Aralarında kendimi çok yakın hissettiğim, öne çıkarmak istediğim projeler de oldu, ayrıca yer vereceğim.

Emzirme etkinliğinden sonra biz de bu pazar yerinde gezdik durduk. Ve saat 17.00’de açıklanacağı söylenen sonuçları beklemeye koyulduk.

Bu süre zarfında Simge’yle birlikte anne-çocuk konuları üzerine çalışma yapan Laura Saenz-Göker’e bir de röportaj verdik. Aşağıda Çakıl ve Derin’i bu röportaj sırasında mikrofondan uzak tutmaya çalışırken görebilirsiniz.

Fotoğraf için Bulut Alhan’a teşekkürler.

Şansımıza bebeklerimiz çok usluydu. Derin bile beni şaşırtarak arıza çıkarmaktan kaçındı. Tabii bunda neredeyse tüm gün üzerimde asılı gezmesinin etkisi büyüktü.

Fotoğraf için Bulut Alhan’a teşekkürler.

En nihayetinde, yarım saat gecikmeli olarak, saat 17.30’da ödül töreni için konferans salonundaydık.

İşimiz zordu. Herkes için olduğu gibi, bizce bizim projemiz “en birinciydi.” Ancak diğer projeler de çok güzeldi. Üstelik, ödül töreninin başında konuşma yapan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı Serdar Dinler’in de dediği gibi, sosyal sorumluluk projelerini puanlamak aslında doğru değildi. Çünkü her proje kendi alanında bir boşluğu dolduruyordu. Bugünkü yarışma, işe biraz heyecan, biraz espri katmak için yapılıyordu.

Beşinciden başlayarak ilk beşe giren projeler açıklanırken bizim heyecanımız da doruklardaydı. İçimden bir ses ilk beşe gireceğimizi söylüyordu. Hakikaten de, Dinler “dördüncü firma… Lansinoh” dediği noktada gözlerim doldu. Haftalardır bu işe emek veren, sergiydi, defileydi, seminerdi, etkinlikti organize eden, Emzirme Reformu’nun basında yer almasına ön ayak olarak ismini ciddi ölçüde duyuran Lansinoh firmasının Ürün Müdürü sevgili Işık Taçoğlu plaketi almak için platforma çıktığında bizleri de proje ortakları olarak yanına çağırdı. Simge (ve Çakıl), (kendisi henüz anne olmayan ama Tuğçe‘nin toraman bebeği Demir Ares’i kapıp sahneye çıkan) LeiLeo’nun Zeynep’i ve ben (ve Derin) de Işık’la birlikte plaketi aldık.

Soldan: Işık Taçoğlu, Elif-Derin Doğan, Simge-Çakıl Alhan, Zeynep Ersöz ve Demir Ares Mertoğlu. Fotoğraf için Bulut Alhan’a teşekkürler.

Fotoğraf için Simge Tuğçe Mertoğlu’na teşekkürler.

Başta Ürün Müdürü Işık Taçoğlu olmak üzere, Lansinoh ekibine de Emzirme Reformu’na inandıkları ve destekledikleri için sonsuz teşekkürler.

Soldan: Simge-Çakıl Alhan, Elif-Derin Doğan, Işık Taçoğlu, Emine Mine, Zeynep Şeker, Zeynep Ersöz, Simge Tuğçe-Demir Ares Mertoğlu. Fotoğraf için Bulut Alhan’a teşekkürler.

Bitmedi. Daha çok iş var yapacağımız.

Bugün Emziren Anneler grubu üyeleriyle bir iş bölümü toplantısı yapıyoruz. Hep birlikte yön vereceğiz bundan böyle bu harekete.

Yarın, 17 Ekim’de Forum İstanbul e-bebek’teyiz. Yine bir seminerde, üstelik bu sefer kendi emzirme hikayesini cesurca anlatan Nilay‘ın da konuşmacı olacağı bir seminerde buluşacağız katılımcılarla. Program saat 13.30’da başlayacak.

Bunlar sadece başlangıç. Farklı geçmişlerden bunca insan aynı amaç için bu kadar istekle çalışınca yapamayacağımız şey yok, eminim.

Gelen, gelemeyen herkese teşekkürler. Başından beri bu hareketi destekleyen, manifestoyu oluşturma ayağından tutun da duyurulmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Artık o kadar çok insan var ki bu hareket için çalışan, teşekkür ederken isimlerini saymayı unutacağımdan çekiniyorum. Ama onlar kendilerini biliyorlar.

Böyle bir oluşumun parçası olmaktan gurur duyuyorum.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

13 yorum

 1. harikasınız!!!orda olmayı çok isterdım..

 2. Denize bir taş attınız ve o halkalar halinde büyüyor hergün. Sizi tanıdığım için çok mutluyum. İnsan ve özellikle de kadın istemeye görsün. Yapamayacağı hiçbirşey yok. Yürüyün, kim tutar sizi…

 3. SÜPERSİNİZ…YALNIZ BUGÜN sABAH GAZETESİNDE GÖREMEDİM, NE ZAMAN ÇIKACANIZ KIZLAR???

 4. ben de orada olmayi, hatta kendi oykumu anlatmayi cok cok isterdim. bir dahaki sefere insallah. ellerinize, memelerinize saglik:))

 5. SÜPERSİNİZ.. ARANIZDA O AN OLAMAMAK BENİ ÜZÜYOR. AMA TÜM KALBİMLE SİZİ DESTEKLİYORUM..SEVGİLER

 6. Çok teşekkürler! Fiziksel olarak burada olmasanız da, hepinizin desteği sayesinde, hep birlikte yapıyoruz ne yapıyorsak. Sizlerin de ellerine sağlık!

 7. Harikasınız, bebişler de, siz de! Çok önemli bir çaba, çok güzel bir etkinlik olmuş. Gönül isterdi ki fiziki olarak da katılabilelim… Ama kalbimiz sizinleydi bugün ve çıktığınız bu yolda her gün 🙂
  Evren & YavruSu

 8. http://www.annemiistiyorum.com/

  ilginizi çekeceğini düşündüm 🙂

 9. S Ü P E R S İ N İ Z ! ! ! ! ! ! ! ! !

  Gönülden destekliyorum sizi…..

 10. elif hanım ;
  izmirdeyim ve sizi gönülden destekliyorumkeşke istanbulda olabilseydim:( eğer izmirde bir etkinlik yapmak isterseniz seve seve yardımcı olabilirm..
  birde slinginiz çok hoşuma gitti acaba modeli ve markası nedir??

  çok teşekkürler

  sinem

 11. Blogcu Annem, projenizin başarısını gönülden tebrik ediyoruz.
  Ne kadar emek verdiğinizi biliyoruz, daha güzel başarılarını da göreceğiz