3 Yorum

Haberler, duyurular, paylaşımlar

Bebeğim Oluyor seminerleri: Eylül sonu itibarıyla hizmete açılan İstanbul Fulya Acıbadem Hastanesi, anne-baba adayları için Bebeğim Oluyor seminerlerine ev sahipliği yapıyor. İlki 14 Ekim’de gerçekleşen seminerin ikincisi 23 Ekim Cumartesi günü Acıbadem Fulya’da düzenlenecek. Katılımın ücretsiz olacağı seminer 11. kattaki toplantı salonunda gerçekleşecek. Daha önce ben de bu seminere katılmış ve Ayşe Öner’in teknik bilgisine ve doğum ve emzirmeye doğal yaklaşımına hayran kalmıştım. Tavsiye ederim.

Programın detaylarına ise buradan ulaşabilirsiniz.

***

Öğrencilere Kıyafet Yardımı: Muş’un Korkut ilçesindeki Korkut Çok Programlı Lisesi’ndeki Melek Karahan öğretmen, kışlık kıyafet ihtiyacı olan öğrenciler için yardım topluyormuş. Kıyafetlerinizi PTT ya da kargo yoluyla kendisine ulaştırabilirmişsiniz. Detaylar için Melek öğretmenin e-mail adresi: karahan.melek@hotmail.com

***

Emzirme Haftası etkinlikleri sona erdi. Dün Forum İstanbul’da düzenlenen son seminer ile birlikte 2010 Emzirme Haftası etkinlikleri sona ermiş oldu. Lansinoh’nun önderliğinde iki hafta boyunca süren etkinliklerin zirvesi geçtiğimiz Cuma günü Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen Toplu Emzirme Etkinliği ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Pazar yerinde Lansinoh’nun Emzirme Reformu hareketinin de dahil olduğu anne sütü ve emzirme üzerine yaptığı çalışmaların dördüncü olmasıydı. Detayları okumadıysanız kaçırmayın: Lansinoh ve Emzirme Reformunun başarısı.

***

Fisher Price oyuncakları toplatılıyor:  Bu haber duyurulalı bayağı oldu, yazmayan da kalmadı ama ben de eksik kalmayayım: Dünyanın önde gelen oyuncak üreticilerinden Fisher-Price, çocuklarda yaralanmalara neden olduğu gerekçesiyle ABD ve Kanada’da piyasaya sürülen 11 milyondan fazla ürününü geri çağırdı. Detaylar burada.

Şuradaki videoda hangi oyuncakların neresinin yanlış/bozuk olduğu gösteriliyor. Bunu seyredince 1 milyon mama sandalyesi, 7 milyon bisiklet, ve 3 milyon plastik top üretilirken bu adamların akılları neredeydi diye merak ediyor insan.

***

Atık pilleri ne yapıyorsunuz? Bu blogun okuyucularının büyük bir kısmını okul öncesi ya da okul çağı çocukları olduğu varsayımından hareketle, okurların hanelerinde ciddi anlamda bir pil tüketimi olduğunu düşünüyorum. Bizim evde Deniz’in davulu, Derin’in oturaklı eğlence merkezi derken sürekli pilli oyuncaklar göze çarpıyor.

Ben atık pilleri evde biriktiriyorum, markete bir gittiğimde atık pil kutusuna götürüyorum. Ancak bu bayağı bir vakit alıyor, şu anda da evde birikmiş bir torba pil var. Her seferinde unutuyorum yanıma almayı, ama evsel çöpe atmaya da elim varmıyor.

İyi ki de varmıyormuş. Bir kalem pil, 80 ton suyu kirletiyormuş, biliyor muydunuz?

Yeşilist yazarlarından Nil Kayarlar Safoğlu şöyle diyor:

Türkiye’de piyasaya sürülen pilin yüzde 3 civarındaki bölümü geri toplanabiliyor. Atık piller genellikle çöpe atılıyor. Türkiye’de bir yılda 11 bin ton pil piyasaya sürülürken, bunun ancak 260 tonu geri toplanabiliyor. Sadece İstanbul’da 5 ile 18 milyon arasında pil satılmakta. Almanya’da 2007 yılı içinde 1.47 milyar pil satılmış ve bunun yüzde 50’si geri toplanabilmiştir. Türkiye’de ise geri toplanabilen pil miktarı yüzde 3 civarında.

Atık piller akciğer hastalıkları, prostat kanseri, kansızlık, doku tahribi, böbrek üstü bezlerin tahribi ve kanser gibi hastalıklara neden olmaktadır. Ölümlerin bazıları bundan kaynaklanabilmektedir.

Bu çok önemli yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

***

Bebek.com yenilendi. 2001 yılından beri ziyaretçilerine “doktorlar tarafından onaylanmış bilgi sunan” bebek.com sitesi yeni bir görüntüye kavuştu. Şahsen bebek.com’um içeriğini oldukça beğenmekle birlikte, sitede gezinmekte sorun yaşıyordum, yalnız değilmişim. Dünkü Emzirme Haftası etkinliği sırasında sohbet ettiğimiz Bebek.com Genel Yayın Yönetmeni Hande Yuvakuran, beş senedir aynı görüntüye sahip olan web sitelerini geçtiğimiz hafta yenilediklerini söyledi. İçeriğinden bir şey kaybetmeyen yeni sitede gezinmek çok daha kolay.

***

Benzeri haber, duyuru ve paylaşımlarınızı iletisim@blogcuanne.com adresine gönderebilirsiniz.

>>

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

  1. Biz pil dahil her turlu ivir ziviri biriktirip geri donusume goturuyoruz. Pilleri cope atmayali yillar oldu herhalde.

  2. AVM lerde artık heryerde atıl pil kutuları konuyor harika birşer…

  3. Hepsi de çok anlamlı, arkadaşlarıma da iletiyorum, çok teşekkürler. Sevgiler,