17 Yorum

Kötü söz söyleme sanatı

Deniz’in okulunda, daha doğrusu sınıfında, daha da doğrusu sınıfındaki Deniz gibi yaklaşık 4-5 yer cücesinden oluşan “çete”de bir salgın var. Kendilerince kötü ve ayıp niteliğinde olan kelimeleri sürekli söylüyorlar. Ama sürekli. Hiç durmadan. Non-stop.

Şöyle anlatmaya çalışayım: Sürekli kaka-çiş-pipi-popo deyip duruyorlar. Ama SÜREKLİ.

Bu yetmiyor, bir süre sonra bunları cümle içinde kullanmaya başlıyorlar. “Kakayla çiş beraber pipiye gitmişler” gibi mesela. Ya da “popo musun yoksa kaka mı?” şeklinde. Aşırı sinir bozucu.

Kendilerince inanılmaz komik buldukları bu saçma diyalogların ardından da genellikle nihohohahaaa şeklinde kötü adam gülüşü geliyor.

Aslında sırf erkeklere de özgü değil bu. Deniz’in yaş grubundaki kızlarda da gözlemledim benzer konuşmaları. Onların sözlüğünde bir de kuku var.

Yazın Deniz’in bir (kız) arkadaşı bize gelip de çocukları parka indirdiğimde, salıncakta sallanırken sırayla bağırıyorlardı.

Deniz: Çiiiiş!
Duru: Kakaaa!
Deniz: Pipiiii!
Duru: Kukuuuu!
Deniz ve Duru: Çiş, kaka, popo, pipi, bla bla blaaa.. Nihohohahahaaa!

Normalde böyle durumlarda “umursamamayı” tavsiye ediyor uzmanlar. Duymazlıktan gelecekmişsiniz, zaten ilgi çekmek için yapıyormuş çocuk, siz kızınca ya da “A-a! Ne ayıp şey o öyle!” falan deyince de amacına ulaşmış oluyormuş.

Ama artık o kadar abartmaya başlamıştı ki durum, ben kayıtsız kalamadım. “Sen kaka mısın anne? Hi hi hiiii!” gibi, kendince beni aşağıladığını sanan şakalardan da fenalık gelince babasıyla birlikte bir kural getirdik: Bu kelimeleri sadece tuvalette kullanacağız.

İlk etapta hoşuna gitmediyse de, onun da bir yolunu buldu. Evet, dışarıda artık söylemiyor, ama tuvalete gittiğinde sanki günlük doldurması gereken bir kota varmış gibi başlıyor sıralamaya: Kaka, çiş, pipi, popo… An geliyor değişik melodiler eşliğinde, şarkı gibi söylüyor. An geliyor sanki birisi ona “kaka kelimesini cümle içinde kullanın” şeklinde ödev vermiş gibi kelimeye sıfat, zamir ve bilumum görevler yükleyerek cümleler kuruyor. Ama sadece tuvalette.

Bunları tamamen okuldan öğrendiğini, bizim evde cinsel organlara şirin isimler takmadığımızı ve gerçek adlarıyla kullanmaya çalıştığımızı eklemeliyim. Hoş, o konu da başlı başına bir yazı konusu, yakında…

Deniz’in bir de Ali Kıran Başkesen hali var ki, kameraya çekip ileride milletvekili falan olursa aleyhine delil olarak kullanmak lazım. Babadan gelen Adanalılıktan mı, annenin zaman zaman yersiz cinnetlerinden mi kaynaklandığına karar veremediğim maço halleri görmeye değer.

Efendim, “kötü söz söyleme sanatı” olarak da adlandırabileceğimiz bu yaklaşım 4-5 yaş çocuğunun tipik özelliğiymiş.

Kendimce en önemli çocuk bakımı ve yetiştirme kitaplarından biri addettiğim, Amerikan Pediatri Derneği’nin Caring for Your Baby and young Child adlı kitabı durumu şöyle özetliyor:

Dört yaş çocuğunun yaklaşık 1500 kelimelik bir haznesi vardır. Buna, gelecek yıl içinde yaklaşık 1000 kelime daha eklenecektir.

Çocuğunuzun kullandığı bazı kelimelerin sizin duymak istemediğiniz kelimeler olması sizi şaşırtmasın. Ne de olsa artık kelimelerin gücünü öğrenmiştir, ve bu gücü iyi ya da kötü şekilde kullanmak çok hoşuna gider. Tipik dört yaş çocuğu buyurgandır; anne-babasına “konuşmayı kesmeyi” ya da arkadaşlarına “hemen buraya gelmelerini” emretmekten kaçınmaz. Bu durumlarda sizin ona “lütfen” ve “teşekkürler” kelimelerini hatırlatmanız yerinde olacaktır. Ama en önemlisi, aile içindeki yetişkinlerin birbirlerine hitap tarzıdır. Çocuk, büyük ihtimalle duyduğu sözleri tekrarlıyordur çünkü.

Çocuğunuz büyük ihtimalle bu yaşlarda birçok küfür de öğrenecektir. Ona göre, küfürlü kelimeler çok güçlüdür. Yetişkinler sinirlendiklerinde bu kelimeleri kullanmaktadır. Kendisi de bu tür kelimeleri ağzına aldığında çok ciddi tepkilerle karşılaşmaktadır. Bunu durdurmanın en iyi yolu nedir peki? Stresli bile olsanız bu sözleri kullanmaktan kaçınmak. Ayrıca, çocuğunuzun bu sözleri kullandığı zamanlarda verdiğiniz tepkiyi minimuma indirerek de bu sözlerin popülaritesini azaltabilirsiniz. Çocuğunuz muhtemelen bu lafların anlamını bilmiyor, sadece kelimelerin yarattığı enerji hoşuna gidiyor.

Söylemesi kolay. Evin içinde sürekli “kakayla çiş sinemaya gitmişler” ya da “sen çiş misin, popo mu?” şeklinde gezen bir çocuğa tepki vermemek çok da kolay olmuyor.

Bazen bu tür kitapları yazan uzmanların çocuğu olmadığını düşünüyorum.

Tıpkı “bebek gibi uyumak” lafını ortaya atan zat-ı muhterem gibi.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

17 yorum

 1. bebeği henüz bu aşamaya gelmemiş (5 aylık) biri olarak çoooook güldüm; çoook komik 🙂 ama başıma gelince ne yapacağım bilemiyorum doğrusu 🙂 belki siz de yazdıklarınızı bizim gibi dışarıdan biri olarak okursanız sinirlenmek yerine gülebilirsiniz. tabi adaşım Deniz konuşurken de gülerseniz işin boyutu nerelere varır düşünmek dahi istemiyorum! sonuçta "çocuk onlar ve bu günler de geçecek" diye düşünmeye çalışmak galiba en iyisi…
  sağlıklı günler.

 2. Ben de gecen gun bu konuda ogluma aynen sizin soylediginizi soylemistim, git tuvalette istedigin kadar soyle diye. Bunu CEMILE kotu soz soyluyor kitabinda okumustuk beraber. Ise yaradi gercekten.. Annee soyledim geldim dedi sonra.. Rahatladin mi dedim, evet dedi:) cok komik tipler bunlar ya..

 3. cevap veriyorum 😉
  Geçen senemizi okuyor gibi oldum yazdıklarında. "Sen çiş misin anne, heehhehhheeee" cümlesine "Ben çişsem sen de çişsin o zaman, tamam. Çünkü seni ben doğurdum, benim kızımsın sen." diye cevap veriyordum.
  Ayrıca, arada sıradaki anlamsız çiş, kaka ve pipi bağırmalarında ise ben de onunla tekrarlıyordum kelimeleri.
  Bunlardan önce de ve aralarda yine söylenilenlere kayıtsız kalma durumu var tabii.
  Şimdi ise çok azaldı artık. Yok denecek kadar az başımıza geliyor.

 4. Turkcemizdeki bu ayni kisa heceden iki defa soylenerek olusturulan "ayip" sozcuklere bitiyorum. Ben de soyliicem! Kaka, pipi, kuku, popo, meme! Memeyle kuku skydiving yapmaya gitmisler, orada cisleri gelmis. Ohh, ben de rahatladim.

 5. doktorumuz, 3 yaş kontrolünde okula gitsin gitmesin, evde tv seyredilsin seyredilmesin 3-5 yaş dönemi kız/erkek fark etmez bütün çocukların bir 'stajyer mafya' dönemi olacağını, sokak çocuğu, çete üyesi, terbiyesizin önde gideni gibi konuşacağını, bizi ele güne rezil edeceğini 🙂 ama dişimizi sıkmamızı kolik gibi bunun da geçeceğini 🙂 söylemişti. Arz ederim 🙂

 6. Bizde de su anda ayni durum soz konusu. Evde durum saldim cayira mevlam kayira. Disarida "alternatif" kelimelerle idare etmeye calisiyoruz. Alternatif kelime pctk harflerini barindiran komik seyler olabilir. "pipo", "papasan" vs. Ben pipo ahahha, cok komik diye kafalarina girmeye calisiyorum.
  Veya kendi attiklari kelimeler var. bizimkiler "suba" ve "iskelet" diyorlar. Cok egleniyorlar (Kipircan ve Kimilnaz), neden anlamiyorum. 😛
  Ama tek baslarinayken biraz daha kontrol edebilsem de, arkadaslari ile bir araya gelince kontrol montrol kalmiyor.
  Ama biliyorlar, o kelimeler disarida kullanilmak icin degil ve ben boyle komikmis gibi kullanmalarindan hoslanmiyorum. Ingilizcesi Potty talk. Herkeste ayni. Yapma denileni yapmanin dayanilmaz zevki. Gececek elbet.

 7. Benim 3 yaşıam gelmemiş kızım geçen cuma bana bağırdığı halde yanına gitmediğim için: "terbiyesiz bu" dedi kendi kendine! "Sen ne dedin? Kimmiş terbiyesiz?" diye sorduğumda da kocaman ağzını açarak "SENSİN TERBİYESİZ" diye bağırdı! Şimdiki kötü lafımız bu ama eminim bununla sınırlı kalmayacak:) Ben çok gülüyorum yukarıda yazılanlar gibi muhabbetlere. Umarım bunları hiç unutmayız da seneler sonra onlara anlatabiliriz.

 8. komik ama sinir bozucu tabi bi süre sonra:)ben esas şunu merak ediyorum,bebeğim büyürken bilgilenmem lazım,sırf merakımdan soruyorum,pipi kuku gibi şirinleştirilmiş ifadelerin zararı ne?gerçek isimleriyle nasıl iafede edebiliriz?gel genital bölgeni silelim filan mı dicez?

 9. Ben karşılaşmadım bu durumla ama ana sınıfını hatırlayınca evet haklısın vardı böyle şeyler. Ben "siz benim prenseslerimsiniz, lütfen birbirimize prensesmişiz gibi davranalım" demiş ve o günden sonra baya kibarlaşmıştık 🙂
  Takipteyim, gönlünüze sağlık, yazdıklarınız çok önemli şeyler.

 10. Bunlar inanın masumlar, biraz daha büyük grup "salak, manyak "gibi kelimeleri çok kullanıyor… Onlara gidip git tuvalette söyle vs. de diyemiyorsunuz… Ama yine de küçükse eğer çocuğunuz bence gerçekten üzerinde durmamamak, gülmemek lazım… Güldükçe bizi güldürmek için tekrar tekrar söylüyorlar… 🙂

 11. :))))) ay evet gülmemek de gerek ama gerçekten ben de pek hoşuma giderek okudum kerataların muhabbetini. açıkçası onların bu sözcüklerle eğlenebilme potansiyelini anlayabiliyorum. kaka popo pipi çük kuku! :))) özellikle bu sözcükleri bağıra bağıra tekrarlamak onların arasında özel bir anlaşma sağladığı için de keyif alıyorlar galiba. sadece biri böyle söylese ve kimse anlamasa da tekrar etmese hiç eğlenceli olmaz. bana komik geliyor şimdi ama kızım henüz 6 aylık. ama ben de kiraza katılıyorum çünkü yaşları büyüdükçe fütursuzca konuşan, en yakın arkadaşına "mal" diyen liseli öğrenciler çok itici geliyor ve onları zaptetmeye çalışmak hem zor hem tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
  ama bu minikler sevimli şimdilik!

 12. hele hikaye oluşturmaları daha da komik! :)))

 13. elif hanım
  geçen sene aile sofralarımızdaki en belirgin sohbet bu idi. iki adet 4 yaş veledi karşılıklı durmaksızın kaka, çiş, çiş kakası, pipi çişi, kaka çişe demiş ki… puaaaahhhh şeklinde masadan yerlere yuvarlanıyordu. o esnada anne ve babanın sesini duymuyorlardı bile. ben de müdahalemi sözün kendisine değil, yaptığımız etkinlik her ne ise onu bozuyor olmasına yapmaya çalışıyordum. aradan 1 yıl geçti, azaldı hakikaten de.. ya-sabırlar eşliğinde 🙂

 14. O yaşlarda bizde de olmuştu. Çok olmamakla beraber "çiş içicem, kaka yiycem" gibi acaip şeyler söylediğini ve dumur olduğumu hatırlıyorum. Sonra Jetix'te bir çizgi filmde benzer diyaloglara rastladığımda iyice sinirlenmiştim…Tabi ki geçiyor…Geçinceye kadar biraz sabır.

 15. Yaşam Bıldırcın

  Her akşam kitap okurken cümleleri şöyle değiştiriyoruz: "Birgün Geppetto usta bir kukla yapmış ve burnuna pırtlamış!"
  "Dünya, üzerinde yaşadığımız popoya verilen isimdir"
  "Tiger, Piglete dönerek yüksek sesle bağırmış:ZZOOORRRT"
  Sonra da dakikalarca gülüyoruz. Yorganı kafamıza çekip bildiğimiz bütün küfürleri kahkahadan kırılarak tekrarlıyoruz.
  Sonra bütün gün asla bu sözcükleri kullanmıyoruz.

 16. Elif sen çok komik bi kızsın biliyosun di mi 🙂
  Doldurmak zorunda olduğu bi kota ve cümle içinde kullanma olayı 🙂 Geçenlerde Deniz'in komik diyaloglarına da gecenin kör vaktinde baya bi gülmüştüm
  Çınar henüz 6 aylık olduğu için işin ciddiyetini henüz kavrayamadım belki ama karşılaştığımda gıcık olacağımdan emin olduğum bi durum.
  Bir an önce geçmesi dileğiyle.