15 Yorum

Dertsiz başımıza dert

Dün, saatler bir saat geri alındı. Yaz saati uygulaması bitti. Kış saati uygulamasına geri dönüldü. Her neyse işte olan.

Sözüm ona dün bir saat daha fazla uyuyacakmış insanlar. Neden? Diyelim her gün sabah 8’de uyanan birisi, yatmadan önce geri aldığı saatinin 7 olduğunu görünce “oooh, bir saatim daha var!” deyip uyurmuş. Pışık! Sen gel de bunu bizim çocuklara anlat. Çocuk saat maat dinler mi? Hava ne zaman aydınlanırsa o zaman uyanır. Kuş misali.

Nitekim bugün sabah 6’ya 10 kala Derin, 6’da da Deniz ayaktaydılar. Onlara göre bir değişiklik yoktu, saatin kaç olduğu önemli değildi. Gün ışımaya başlamıştı, yeterliydi.

Ya biz? Al işte, saat 8’e geliyor, iki saattir ayaktayız. Daha kahvaltı bile etmedik ama benim uykum geldi.

Deniz okula gidecek, eve geldiği saat 5’te neredeyse 12 saattir ayakta olacak. Sonra yatana kadarki sarhoşluk hali zaten Allah vergisi.

Eve geldiği saat 5’te havanın kararmaya başlaması da cabası.

Her sene “saatler bu sene son kez ileri alınıyor”, ya da “bundan böyle saatler geri alınmayacak” şeklinde söylentiler çıkıyor ortaya. Ancak yok, yine Nisan ayında ileri, Ekim sonunda ise geri kayıyor, allak bullak oluyoruz.

Protesto ediyorum kardeşim! Ne güzel düzen oturtmuştuk. Ne güzel saat 7’de uyanıyordu çocuklar. Şimdi 6’da hortlayacaklar. Depresyon sebebi!

Biri bana anlatır mı lütfen nedir faydası bu uygulamanın? İnternette baktım, yok enerji tasarrufu, yok insanların sosyalleşmesi, bıdı bıdı. Ya saat 6’da uyanmak sebebiylele yitirilen enerjiler? Onları tasarruf etmeyi kimse düşünmüyor mu?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

15 yorum

 1. Sarp'in bir ozelligi koynumuza gelince +1 bazen +1.5 saat daha uyuyor. Dun aksam malum dis cikarma olayimizdan dolayi sabaha karsi 3'de aglayarak uyandi ve tabii hemen koynumuza – bu sabahlik 7:30'da kalkmayi basardik ama ilk kipirtisini ve uyanma hamlesini 6:17'de yapti. Bakalim kac zamanda kaydirabilecegiz duzeni…Oldum olasi hic sevmem bu uygulamayi zaten! Isden cikinca hava karanlik olucak bugun, benim icin de bu bunalim nedeni iste! Pufff 🙁

 2. Çocukluğumda bir yaz saatler iki saat ileri alınmıştı. Yanılmıyorsam 1983'te…O sene, yazın geç saatlere kadar dışarılarda oynamanın tadını çıkarmıştık. Sonra 1 saat ileri alınmaya başlandı. 2003 senesinde tam saatler geri alınacağı sırada bir görev seyahti nedeniyle Pakistan'a gitmiştim.Pakistan'lıların bu konuda kafası karışıktı hala. Alalım mı almayalım mı karar veremedik diyorlardı.

 3. Aynen… Yağmur da ne güzel 7-7:30 gibi kalkarken, saatler geri alınınca 6'ya 10 kala hortladı, tabii biz de… Bakalım eski düzenimize dönebilecek miyiz?! Bir de kışın saatler geri alınınca hava erken kararıyor, dolayısıyla ışıklar erkenden yakılıyor. Bu durumda nasıl enerji tasarrufu oluyor benim kafam bir türlü basmıyor…

 4. Siz gene iyisiniz. Cem normalde 6da kalkiyor zaten, pazar sabahı 20 dakika erken uyanası tuttu. 5.40da kalktik ama maalesef kalktığımızda saat 4.40 idi! İçim çekiliyordu sabah oyun oynamaya çalışırken, kucağımdan düşüreceğim sandım bir ara. 2 saat sonra her zamanki gibi yarım saatlik şekerlemesine yattı. Biberon yıkayıp meyvesini haşladım 15 dakikada, 15 dakika gözümü kapatayım dedim. Kafam yastığa 1 cm uzaktayken uyandı. Bu sefer 15 dakika uyuyası gelmiş kuzunun. Sinirden ağlayacaktım, vallahi!

 5. hergün 6:30 da uyanan oğlum bugün 5:30da uyandı Elif. saatler alınsa da, miniklerin biyolojik saati aynen tıkır tıkır işliyor. ve olan inan sen ben gibi annelere oluyor 🙁

 6. Şanslıyım sanırım.. Şöyle ki; Saatler değiştiği için çocuklar gece 1-1,5 saat daha geç yattılar. Dolayısıyla uykusuz anneleri, kalkıp 2 defa daha geri yattıktan sonra ancak kalkabildiler.

  Evet şanslıyım :))

 7. Kızım sabahın kör karanlığında saat 5:50'da kalkınca ne oluyor dedim kendi kendime. Sonra uyandım duruma tabii, kuzum ne bilsin saçma bir saat durumu olduğunu yetişkinlerin. Miniğim kendi biyolojik saatine ve her günkü rutinine uygun kalkmıştı ve benim onu tekrar uyutma çabalarıma anlam vermeye çalışıyordu. Elbette uyumadı tekrar. Bakalım bu akşam bizi nasıl güzel bir tekrar rutine oturtma çabası bekliyor…

 8. hislerime tercuman olmussun yine. bu sabah ben de tam olarak aynı seyden dert yanıyordum. her gun 7-7:30 gibi uyanan Deniz'im sabah şakımaya basladı, gozumu saate cevirdim ve 6:05i gorunce "nasıl yani?" dedim. ben de Daglar Kızı gibi uyutmaya calistim ama nerde… biyolojik saat calismisti bir kere, bakalım aksam kacta uyuyacak?

 9. Ben de sabah 07:05 'de pat pat pat diye vuran bir kapı sesiyle uyandım; kızım daha uyuyor, 08:00 'de evden çıkacaktı. Yan komşumuzun 6-9 ve 11 yaşlarında olan çocukları sabah 07:00 de kalkmışlar, giyinmişler, çantalarda sırtlarına asılmış bir güzel, servisi kaçırdık zannetmişler de bizimkini uyandırmaya çalışıyorlar, çok güldüm onların haline, kapıda onları yolcu etmeye çalışan anneye mi? Ona daha çok güldüm… Enerji tasarrufu diye yapılıyor bu arada… 🙂

 10. Bu sabah yine aynı terane. Yazacam hökomete, bu ne kardeşim. Düzenimizi geri verin. 1 yıl sürdü benim onu oturtmam. Uykulu anne…

  • Yaz vallahi, arkandayım. Bizde de aynı düzen(sizlik). Derin 6'da, Deniz 6 buçukta uyandı. Ne kadar uğraşmıştık halbuki, ne de sevinmiştik 7'ye çekince.

 11. Nasıl işimize geldi anlatamam! (Ama ileri alınınca yandık, o ayrı)
  Bizimki akşam ne yaptıysak ne ettiyse 22:00-22:30dan önce gözünü hiç-bir-zaman-asla-kırpmadı. Dolayısıyla akşam yaşantısı evde sıfırlandı.
  Dün gece 21'de uyudu, süper oldu, darısı devamına. Dün ben de uyudum gerçi onunla, çünkü bu saat olayından ben de 6da uyanmıştım 🙁

  İleri alınınca yandıkkkk yine.

 12. bizimkinin de kafası karıstı 5de kalkıyor oyun istiyor acıktıgından kalkıyor ama bugun 4.30a alarm kurarak uykusunda yedirip alıskanlıgı kırmak istiyorum. ne güzel duzeni oturtmusken sinir oluyorum.. cok zor işimiz onlar alısana kadar hoop gene saatler ileri alınmıs olurr…

 13. bana faydası sabah işe giderken aydınlıkta gidiyor olmam en azından zifiri karanlık olmuyor. sabahın kör vaktinde okula giden çocuklara da belki bir faydası olmuştur.

 14. Aklımı oynattım sabahın kör vakti, o yatağında mıkırdandı ben uyumaya çalıştım, yarım saat bakındı durdu, ayılmaya çalıştım ama yoook kafam kalkmadı, en sonunda bastı çığlığı fırlattı beni yataktan. Ya havle … Tamam bizde henüz düzen falan yok ama sabahın 5:30'unda da uyanmamıştı ki hiç 🙁