35 Yorum

Öksürükle mücadeleye alternatif yaklaşımlar

Derin’in bir aydır öksürüğü var. Önce hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak başladı. Doktorumuz şu püskürtülen aletle ventolin verdirtti. Tam toparlayacak derken virüs olduğunu düşündüğümüz bu hastalığın üzerine bakteri olduğunu düşündüğümüz bir başkası eklenince öksürük aldı başını gitti. Çocuk har har hırlıyordu. Kucağınıza alıyorsunuz, nefes alırken çıkardığı sesle sizin vücudunuz bile titriyor. Canım.

Antibiyotiğe başladık, ilk kez. Öksürük tedavisinin şeklini değiştirdik (nebülizatöre geçtik) ve dozunu arttırdık. Agresif bir şekilde üzerine gidince çözüldü öksürüğü. Dünkü doktor randevumuzda tamamen iyileşmiş olmamakla birlikte birkaç gün öncesine göre “fevkalade” buldu doktorumuz. Rahatladık.

Bu arada Derin’in öksürüğünü duyan internet annelerinden öneriler geldi, faydalı olabileceğini düşünerek ben de burada paylaşmak istedim. Ben denemedim, nitekim bunları öğrendiğimde büyük ölçüde rahatlamıştık. Ancak tedavi bile görüyor olsa çocuklar, öksürük öyle lanet bir şey ki. Yemek yedirmiyor, uyku uyutmuyor. O yüzden ilaç tedavisinin yanında bu tür alternatifler de -hele de anneler tarafından test edilip onaylanmışsa- denemeye değer diye düşünüyorum.

Aşağıdakiler Anne no:27‘den. Derin’in öksürüğünü duyan Mehtap, bebek hemşiresi olan annesinden öğrendiği hırıltılı öksürük için bu bilgileri üşenmeden bana mail atıp paylaşmış:

 1. Derin’in göğsünü kaplayacak büyüklükte bir gazete kağıdını iğneyle delik deşik et. Derin’in göğsüne pamukla tentürdiyot sür ama kareli olacak şekilde. Yani Tüm göğsüne sürme. Çizgiler yap kareli olacak şekilde. Sonra deldiğin gazetenin batmayan yüzünü Derin’in göğsüne koy ve 1 gece beklet.
 2. Bir çorba kaşığı kadar Türk kahvesini teflon tavaya koy, hafifçe karıştır. Önce hafifçe yanacak ancak çok kısık ateşte yapmalısın yoksa hızlıca yanmaya başlar, işe yaramaz. Yanarken duman çıkacak, kahve kokusuyla beraber. İşte o zaman Derin’in göğsünü kaplayacak büyüklükte bir parça pamuğu o dumana tut. Pamuk kahverengi olacak, sıcakken koymalısın göğsüne ancak yakmamaya dikkat et, çok sıcak olabilir, elinle kontrol et mutlaka.

Burcu’nun denediği bu yöntemi ise Facebook sayfamda paylaşan Bahar‘dan öğrendim.

Öksürüğün sizin evlere uğramaması dileğiyle diyeceğim, ama önümüzde uzun bir kış olunca pek de gerçekçi bir dilek olmayacak.

1. Derin’in göğsünü kaplayacak büyüklükte bir gazete kağıdını iğneyle delik deşik et. Derin’in göğsüne pamukla tentürdiyot sür ama kareli olacak şekilde. Yani Tüm göğsüne sürme. Çizgiler yap kareli olacak şekilde. Sonra deldiğin gazetenin batmayan yüzünü Derin’in göğsüne koy ve 1 gece beklet.
2. Bir çorba kaşığı kadar Türk kahvesini teflon tavaya koy, hafifçe karıştır. Önce hafifçe yanacak ancak çok kısık ateşte yapmalısın yoksa hızlıca yanmaya başlar, işe yaramaz. Yanarken duman çıkacak, kahve kokusuyla beraber. İşte o zaman Derin’in göğsünü kaplayacak büyüklükte bir parça pamuğu o dumana tut. Pamuk kahverengi olacak, sıcakken koymalısın göğsüne ancak yakmamaya dikkat et, çok sıcak olabilir, elinle kontrol et mutlaka.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

35 yorum

 1. merhaba, çok geçmiş olsun öksürük çok zor hele bir de bebek olunca daha da zor benim oğlum okula başladığı anda hastalıklarda bizim eve girmiş oluyor ayda bir mutlaka burun akıntısı ve öksürük şikayetimiz oluyor bu seferki öksürük ciğerlere de indi malesef, biz de doktorumuzun önerisiyle balgam söktürücü şurup vermeye başladık. annemin de bu konuda bir iki önerisi vardır herzaman. Sizin bahsettiğiniz tentürdiyot ta buna dahil.1. Büyük bir pamuğa kolonya ve karabiber dökülüp sırta koymak( çocukken bana yapardı hatırlıyorum) 2. Kara turp içi oyulur bal konulur sulanana kadar bekler bu su içirilir. 3. Çitlembik yağı (bu yağ da öksürüğü gideren özelliğe sahipmiş)

 2. kolonya karabiber bende acayip işe yarardı hatırlıyorum

  ama bu yılki öksürük işi farklı gibi hissediyorum ben de atlatamadım boğazım sanki tüy yutmuşum gibi kaşınıyor ve gıcık hissi öksürtüyor sanırım çocuklar da böyle hissediyor

  turpu da astım için duymuştum ama denemedim hiç

  ayak tabanına okaliptüs yağı veya vicks iyi geliyor

 3. Karabiber ve balı duymuştum ama sırta sürüldüğünü bilmiyordum…

  Ben kronik farenjit ve de larenjit hastasıyım. Tazecik nodüllerim de var, denemeye değer o korkunç öksürüğü çekmektense…

  Elif bende ne reçeteler var, duysan şaşarsın. 🙂

  Saçlar için ev yapımı elma sirkesinden tut, migren için kahveli patates dilimlerinden yapılmış taçlara kadar herrr şey mevcut bende. Çok meraklıyımdır.

  Kuzey de 1 aydır öksürüyor, gazete ve kahveli pamuğu mümkün değil kullandırtmıyor. İlaç kullanmayı da ben reddediyorum artık. Bu gece ne olursa olsun karabiberli balı deneyeceğim. Umarım işe yarar…

  • Eh, madem öyle Mehtap'çığım, hazır bir blog da açmışken bu cevherleri paylaşsan da bizleri mahrum bırakmasan diyorum.

 4. ben de annemde, sırtına bal sürüp havlu ile kapama, ve bir havlunun üzerine sabun sürüp sırtına koymayı öğrendim, balı denedik,işe yarıyor…

 5. Kışın bizim de nüksediyor. Zeytinyağı ve karabiber üzerine de sıcak havlu (Leke olmasın diye tenle havlu arasına bir kağıt). Sıcak tuttuğu için nispeten işe yarıyor.

 6. bu konuda Kadir Tuğcunun yazılarını okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Çok radikal görüşleri olan bir doktor ve ben onun sayesinde ilaç adı öğrenmedim bugüne kadar…. çocuklarımızın bu dönemlerinde geçirdikleri hastalıkların %90 ı virütik enfeksiyonlar ve aslında hiçbir ilaca yer yok. Biz bunları bol serum fizyolojik, limonlu bal ve gece yatarken yastığına damlattığımız bir damla Cold Mix le atlattık hastalıklarımızı.. Sadece ve sadece bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik ve o da çok ama çok az oldu zaten.. Öksürük ateş burun akıntısı hep vücudun savunma mekanizmaları ve onları keserseniz başınız belaya giriyor işte… En tehlikeli ilaçlar da bunları kesip anne ve babaya hastalığı yok ettik izlenimi veren peditus ve sonu cold ile biten antigripal ilaçlar.. dediğim gibi ben bunları bugüne kadar Kadir Bey harici hiçbir doktordan duymadım… Kadir Beyin reklamını yapar gibi oldum ama öyle çok dua ediyorum ki ben O'na, bunları paylaşmadan duramadım. Aşağıda linkini de veriyorum, bakamanızı tavsiye ederim 🙂 Geçmiş olsun tekrar…
  http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_topi

  http://www.anneoluncaanladim.com/yazarlar/21/kadi

  • Kadir Tuğcu'nun adını öyle çok duyar oldum ki son zamanlarda. Hep de bu yorum gibi, çok olumlu şeyler duyuyorum, aklım çeliniyor.

  • ben de Kadir Tuğcu adını çook sık duyuyorum bizim doktorumuz da çok iyi olduğu için ona gitme isteği uyanmadı bende ama yazılarını falan siteden okumuştum. Bu cold mix'i duymuştum daha önce ama almayı hep ihmal etmiştim. şimdi eczaneye sipariş verdim getirecekler. benim kızım 7 aylık onun için de kullanabilir miyim acaba zira dün geceden beri hasta kendisi.

  • limonlu balin tarifini alabilir miyim acaba ebru hanim?

   • Tarifini vereyim tabi ama pek basit birşey :)) bir tatlı kaşığı balın içine 7- 8 damla limon ya da bazen biraz su da ilave edip limonata gibi yapıyorum.. bu kadar :)))

   • lütfen kimse çocuğuna balla karabiber sürmesin ben denedim zavallı kuzucuğumun sırtı kıpkırmızı oldu kayram bas bas bağırarak uyandı

 7. Merhaba,
  benim oğlumda uzun süredir öksürüyor. Kışın sıkça da yaşıyoruz bu durumu..sizler, önerilerinizi yazınca benim de aklıma geldi. kendime hep yaparım,oğlumda da işe yaramıştır genelde..
  1 yemek kaşığının içine 1 çay kaşığı balı, barkaç damla limonu ve bir miktar karabiberi ısıtıyorsunuz. sıvı bir hale geliyor zaten. bunu içiyorsunuz. genelde işe yarar,tavsiye ederim. yalnız kaşığı değiştirmeyi ve çocuğunuza vermeden önce ısısına bakmayı unutmayın 🙂
  geçmiş olsun dileklerimle..

 8. Kadir Tuğcunun soru cevaplarının içinden seçtiğim bir yazı:

  Peki öksürüğe karşı nasıl bir tedavi uygulamak gerekiyor?

  Öksürüğü, nezle ve gripte burun akıntısını durduran ilaçlar tarih oluyor. Savaştığı mikropları bu yolla atmaya çalışan vücudu engellemek, fayda değil zarar veriyor
  Öksürüğü kesmeyin
  Öksürük için karabiberli çorba, limonlu bal, zencefilli bal öneriliyor. Bunların ticari versiyonlarını da eczanelerden alabilirsiniz. Burada önemli olan zencefil, karabiber ve limondur. Söktürücü maddelerdir. Balsa çocuğun içmesini kolaylaştırır. Amaç öksürerek içeride mikrobu dışarıya çıkarmaktır.

 9. yukarıda ilettiğim ve tamamen katıldığım yazıyı yazınca aklıma;
  "tıbbi mümessillik" eğitimim sırasında bir doktorun antibakteriyel sabunlar için söyledikleri geldi paylaşmak istedim
  "bu tür sabunlar bakterileri öldürüyor evet, ama vücudumuzda yaşayan yararlı bakterileri de öldürüyor oysa yararlı bakteriler bize çok lâzım ve ölmemesi gerek"

 10. Merhaba, çok geçmiş olsun Derin'e. Evet linkte de verdiğin üzere biz de bal-karabiber işe yaradı, 3. kereden sonra tamamen kurtulduk öksürüğümüzden. Bazen bilimin çare olamadığı şeyleri bu tür alternatif çözüm yollarıyla daha çabuk çözebiliyoruz.

 11. Biz ilaci sevmeyen bir aileyiz neyse ki cocuk doktorumuzda oyle. Buyuk oglum 4,5 yasinda, kucuk oglum 3 yasinda simdiye kadar cocuk doktorumuz bir kere dahi oksuruk soguk alginligi icin ilac dahi vermedi. Antibiyotik'in A si bile gecmedi hicbir zaman(turkiye'deki arkadaslarimiz hic antibiyotik kullanmadiklarina inanmakta zorlaniyorlar). Oksuruk icin bal onerir, eve buhar banyosu-makine ile yapmayi tavsiye eder, bende annemden duydum sicak havlu, kuru sabun yaparim bol bol balli ihlamur icerler. Bu arada ihlamur bizim hastalik icecegimiz degil rutin 6. ayliktan beri ictikleri kahvalti caylaridir. Olmayinca cocuk cayimiz nerde diye aglarlar!. Cocuklar rahatlarlar. Doktorumuz oksuruk ve soguk alginliklari icin ne yaparsaniz yapin hastaligin gecme suresi ayni der..Grip asilarini tavsiye etmez, bizde olmayiz hic. Cok sukur ikiside cok hasta olmaz, olunca diger cocuklar gibi surunmezler.

  Tum hasta bebislere gecmis olsun, umarim az hastalikli bir kis olur!

  • Merhaba,
   Ben ilac sevmeyen bir doktor ariyor ama bulamiyorum..Bana doktorunuzun adini ve muayehane numarasini vermenizi rica edebilir miyim?

 12. merahaba
  dr.kadir tuğcunun adının geçtiği bir sitede olmak ne güzel kendisini tanıdığımdan beri çoçuk yetiştirme ile ilgili şimdiye kadar bildiğim herşeyi unuttum bizi hep korkuturlar üşüttü hastalanır ,kustu kötü ,öksürük v.s bunlar vucuda giren mikropların dışarı çıkması için olması gereken şeyler hatta ilaç kullanımı daha çok arttırabiliyor bile malesef ki…
  sitenizi yakın zamanda takip etmeye başladım benimde büyük oğlunuz ile yaşıt bir kızım var ..takipteyim paylaşımlarınız ve emeğiniz için tşk ederim …

 13. Öksürük icin lezzetsiz de olsa bizde hep zencefille bal karistirilir, macun kivamina getirilir ve yenilir… Tadi aci ve kotu olur, hele hele Derin kadar kucuk bir cocuga aci da gelebilir ama denemekte fayda var bence. ( evet biliyorum bal 1 yas alti cocuklar icin verilmiyor ama birazcik zencefili anne sutuyle karistirabilirsiniz belki. Yani denemekte fayda var. Yani ben yapmistim, kizim yuzunu gozunu ek$itmi$ ama gene de icmisti)
  Bir de gecenlerde aktardan kendim icin Karabas Otu ve Ebegumeci aldim. Gene oksuruk icin.. Yani Karabas otu ictigim en igrenc taddaki sey.. Hani Ebegumeci ne tadiyor bilmiyorum ama belki Karabas otu kadar kotu degilse, cocuklara verilebilir belki.

 14. Her tür öksürüğe karşı benim bildiğim ve gerçekten işe yarayan tek bir şey var, o da soğan suyu. Bir (soyulmuş) kuru soğan incecik dilimlenir, üzerine 1-2 çorba kaşığı şeker (ya da kahve rengi şeker, ya da bal – ben normal şeker kullanırım) konur, tabak streçle kapatılır ve 1.5-2 saat oda sıcaklığında bırakılır. Çıkan soğan suyunun 1-2 tatlı kaşığı günde 3-4 defa içilir. Günde bir şeker, iki günde bir soğan yenilenir (kokar çünkü), ama genellikle tedavinin 2-3 gün yeterli oluyor zaten. Tadına biraz alışmak gerekir, ve tabii ki soğan kokusu var :), ama etkisi gerçekten çok iyi – çocuklarda da, büyüklerde de.

 15. merhaba, blogunuzla yeni tanıştım. çok eğlenceli.benim 3 yaşındaki kızım için kullandığım zeytinyağı bal limon karışımı çok işe yaramıştı. tarifi şurada görmüştüm:
  http://www.annenotlari.com/oku/7173/vefali-dost-o

  sevgiler

 16. Önümüz kış ve şuan tam geçiş dönemindeyim.Havaların nasıl olduğu belli olmuyor sabah kalkıyoruz soğuk öğlen güneş yakıyor akşama sonbaharı yaşıyoruz.Bu havalarda dikkatli olunmaz ve başta giyim olmak üzere bazı hususlara dikkat etmediğimiz takdirde öksürük ilk tepki ve ardından tedavi edilmezse kronikleşerek daha ileri düzeye ulaşabilir.

 17. Kış mevsiminde çok kötü öksürüyor çocuklar. Alternatif yaklaşımlar umarım faydalı olur 🙁

 18. Bu haftasonu karabiberli bali sirta surme metodunu denedim, kizim cok faydasi oldugunu soyledi, ogrendigim diger metod da ayak tabanına viks sürmek, göğüse de olabilir…

 19. selam benim 2,5 yaşında bir oğlum var, bronşite yakalandı ve çok ilerledi en ufak bir üşütmede hemen ciğerlerimize iniyor.Eve makina aldık ve sürekli ventolin pulmicortla iyileştirebiliyoruz tabi yanında antibiyotik altarnatif çözümler çok denedim günlük yaptım,zeytinyağına damlasakızı yaptım daha birçok ama faydasını görmedim bana önerileriniz varmı artık ne yapacağımı şaşırdım.şimdiden annelere çok teşekkür ederim

  • Meltem Turanlı

   merhaba;
   Benim de 3 yaşında oğlum var. geçen yl bizde devamlı bironşiolit oluyorduk Bu yıl bir bardak ılık sütün içine bir tatlı kaşığı bal, bir bıldırcın yumurtası ama sadece sarısını koydum ben. çiğ konuyor beyazı demir eksikliğine yol açıyor. kış boyu bu karışımı verdim hala da veriyorum. Tadını sevmeyebilir. Ben oyuna daldırıp şırıngayla içiriyorum. Ve bir de singulair 4mg koruyucu çiğneme tableti verdim. Allaha şükür bu kış 3 kez hastalandı sadece 1indebornşit oldu. O da bu tedaviye başlamadan önce. İşe Yarıyor. Bi de her sabah aç karnına vermek üzere, akşamdan siyah turpu bir tatlı kaşığı kadar oy. Oyduğun yeri balla doldur. O sabaha kadar suyunu süzüyor. Onu da aç karnına içir.

 20. Mrb arkadaşlar.benim 8 yaşında ve 7 aylık iki oğlum var.özellikle büyüğümde öksürükten bıkmıştım artık.küçükken yine geçirebiliyordum ama büyüdükçe daha zorlaştı iyileşmesi.resmen yazın sıcak esen rüzgardan bile hasta oluyordu.küçükken bir bütün soğan ve dört beş diş sarımsağı iki bardaklık sütün içinde kaynatıyordum ve tadı iğrenç dahi olsa zorla içiriyordum.allahın izniyle çok faydasını gördüm.büyüyünce içmedi tabi.bu sefer bende havalar, antibiyotikler, astım ilaçları vs. Neler neler kullandım ama sonunda çareyi grip aşısı yaptırmakta buldum.şükürler olsun artık öyle öksürüğümüz kalmadı.birde sizlerle sunu paylaşmak isterim.sarışın çocuklar 7 yaşına kadar hassas olurlar ve eğer çocuğunuzda geniz eti problemi varsa oda çocukların her türlü hasta olmasına yetiyor.herkese çocuklarıyla birlikte sağlıklı günler diliyorum

 21. merhaba anneler 1.5 yasında oglum cok öksürüyor alerjik astımı var üstünede girip oldu cok sık hasta oluyor ilaclarda oda bende bıktık karabiber balı sırtına surdum ve bır kasıkda ıcırdım hemen ıse yaradı azaldım yatırdım am bıseyı merak ettım birkereni sürüyoruz yoksa bir kac kezmi herkesin cocuguna acil sıfalar

 22. YORUMLARI OKUDUM..FAYDALIPAYLAŞIMLAR..FAKAT DİKKATİMİ ÇEKEN BİR KONU OLDU..GAZETE KAĞIDINI SIRTA YADA GÖĞÜSE KOYMA..GAZATE KAĞIDI MATBAA BOYASI İÇERİR..KANSEROJEN MADDEDİR.KÜÇÜCÜK ÇOCUKLARA HELE KOYMAK KORKUTUCU GELDİ..HEM CİLDİNE BAL SÜRÜP DİREK BU KANSER SAÇAN BOYALARI CİĞERLERİNE ÇEKTİRİLECEK ..İLERDE NASIL BİR DURUMA YOL AÇABİLECEĞİNİZİ DÜŞÜNDÜĞÜMDE ÜRPERDİMM..GAZETE KAĞIDINI KENDİ İŞLERİNİZDE BİLE KULLANMAYINN.ÇOĞU HANIM YEMEK YAPARKEN,YADA BALIK UNLARKEN KULLANIR..AMAN OKUMAK DIŞINDA ASLA KULLANMAYIN..BU ARADA ÖKSÜRÜK İÇİN BENMİM DE BİR TAVSİYEM OLACAK..ILITILMIŞ PEKMEZİN İÇİNE TEREYAĞII ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİYOR..TABİİ BALLILİMON TESİRİ MÜKEMMEL..HEPİMİZE GEÇMİŞ OLSUN SEVGİLER.

  • öksürüğe çare için annellerin yapamayacağı bir şey yok.tamam bende annedeyim aynı sorun benimde oğlumdada var. ama insanın mantıgının bazen ne kadar aldandığını az önceki yorumlardan birkez daha anladım. yok gazete konacakmışta yok tendürdiyot sürülecekmişte yok karabiber verilecekmiş te.hey yavrum hey. yazık değilmi o çocuklara onlar deneme tahtasımı her duyduğumuzu uygulamaya çalışıyoruz.zaten yeteri kadar hastanelerde yıpranıyorlar.size yemin ediyorum kendi denediğim ve sonucundan mutlu olduğum bir yöntem söyleyeceğim.öksürük yüzünden muzdarip olan çok anne baba var.her siteye yetişemeyceğime göre bu yorumu gören ve inanan yada uygulayıpta memmun kalanlar zaten bilir.lütfen herkesle paylaşsın.masum çocuklar için bunu yapalım.yazık o çocuklara eğer tedavi yapılmazsa astıma dönuyor.neyse bu yontem şöyle.

   kara turp yada beyaz yada kırmızı hiç farketmez .kalın halkalarla 2 tane kesin.kestiğinizi kabugunu soyun(.kesmediğinizi yıkanmıs olacak tabi buzdolabı posetıne kaldırın)halka olanların içini tatlıkasıkla azıcık oyun.içine bal ve limon damlatın.en az 8 saat buzdolabında bekletin.sulanmıssa suyunu içirin. sulanmamıssa bıaz daha bekletın.biterse buzdolabı posetındekını halka halka kesın. ve aynı sekılde hazırlayın.gunde 2 kez verebilirsiniz.öksürük geçene kadar.allah herkesıin yardımcısı olsun.

 23. 2 tane kızım da benim var. açıkçası çocuklar öksürüyor ne iyi gelir diye bugüne kadar hiç araştırmamıştım. öksürdüğünde eczaneden bir öksürük şurubu alıp iki gün içirince bişeyi kalmıyor. tabi astım vs. bişey yoksa… fakat bu yazı ve devamındaki yorumları görünce hem birşeyler öğrendim hemde kafam karıştı. tabi gazete yi çocuğun sırtına koymak dışındaki bütün önerileri faydalı buldum. Bu yazıyı kaleme alan ve değerli yorumculara teşekkür ediyorum.