26 Yorum

Şaka mı, şeker mi?

Bundan neredeyse dört sene önce Amerika’dan Türkiye’ye dönüş yaparken çok mutluydum. Ailemle bırak aynı şehirde, aynı zaman diliminde yaşayacak olmak bile yeterince cezbediciydi benim için.

Aklımı Amerika’da bırakan nadir şeylerden biri de Cadılar Bayramı (Halloween) idi. Amerika’daki yaklaşık 10 senelik maceramızın en eğlenceli zamanları bu günlerde girdiğimiz komik kostümler sayesindeydi. (Resimleri koyardım ama karizmayı fena çizebilir)

Tabii aslında çocukların eğlendiği bir olay bu Cadılar Bayramı. Hala Amerika’da yaşıyor olsaydık eğer, Deniz’in (ve yakında Derin’in de) en eğlendiği zamanlardan biri olacaktı Ekim sonu. Nitekim her sene 31 Ekim’de kutlanan bu festivalimsi eğlence sırasında çocukların heyecanla giyinmesi, kapı kapı dolaşıp şeker toplamaları, üstüne büyüklerin de komik kostümlere girmesi gerçekten görülmeye değerdi. (O zamanlar bu şekerlerin nasıl tüketileceğini düşünmüyordum!)

Etrafımızda bir kısmı Amerikalı yabancı ailelerin olması çocukların burada da Cadılar Bayramı zamanı kapı kapı dolaşıp “Trick or Treat?” diye sormalarına az da olsa imkan veriyor. Türkçeye “Şaka mı, şeker mi?” olarak çevrilebilen bu geleneği şöyle açıklıyor Mezun.com:

Trick or Treat: Cadılar Bayramı geleneklerinden biridir. Çocuklar kostümlerini giyip kapı kapı dolaşarak “trick-or-treat” derler. ‘Trick’ kelime olarak birisine oyun oynamaktır. ‘Treat’ ise şeker demektir. Bu sözlerle, çocuklar ev sahibine eğer şeker vermezse kendisine oyun oynayarak cezalandıracaklarını söylemek isterler.

(Cadılar Bayramı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.)

Ben de Deniz’i ve Derin’i kostümlere soktum bu sene. Deniz, geçen sene yılbaşında hediye gelen ve her fırsatta üzerine geçirdiği Batman kostümünü yine bırakmadı. Derin de, Deniz’in eski kabak kostümünü giydi.

Nasıl? Şaka gibiler, değil mi? Yoksa şeker mi?

***

Minik bir not: Çocuklarımın resimlerini bloga koymak konusundaki fikrim sabit olmakla beraber bu komik ve aslında bir şeye benzemeyen görüntüler için bir istisna yaptım.

26 yorum

 1. Çok şekerler bence. İyi ki koymuşsun resimlerini. Bu konudaki düşüncelerini biliyorum ama bizi korku imparatorluğunda yaşatanlara inat koymak istiyorum ben genede.

 2. Çoook şekerler. O balkabağından bir ısırık alsam nasıl olur 🙂
  Fotoğraf konusundaki cekincelerini anlıyorum Elif ama düşük çözünürlükte ve küçük boyutlarda koyduğunda kimsenin bunu bir yerde kullanabileceğini düşünmüyorum. İnternet aleminde bir çok fotoğrafa ulaşmak mümkün. Stok fotoğrafçılığı denen bir şey var mesela. Çeşitli amaçlar için (reklam, haber, magazin konularında…vs) kullanmak üzere fotoğraf satan yerler var. Para vermeden de birçok fotoğrafa (bebek&çocuk fotoğrafları dahil) ulaşılabiliyor. Dediğim gibi önemli olan boyut. Senin yüklediğin büyüklükteki fotoğrafların kötü amaçla kullanılabileceğini düşünmüyorum. İstersen watermarkı daha belirginleştirebilirsin.
  Sevgiler…

  • Doğru söylüyorsun Latife. Çocuk resimleri sadece benim blogumda yok ki, dediğin gibi, birçok yerden edinilebiliyor. Benimki biraz fazla paranoyaklık derecesinde aslında.

   Çok teşekkürler önerin için.

 3. Bence de şekerler, hatta çok şekerler… Gule gule buyut ikisini de 🙂 İstanbul'da artık kimseye guven kalmadı. Cocugumuzu giydirip nasıl kapı kapı dolasmasına goz yumacagız? Kimin kapısını calacak, tatlı ninelerin dedelerin mi, teroristlerin mi, organ mafyasının mı?

  • Haklısın Berna. Ancak şöyle bir şey var: Bu çocuklar dolaşırken eğer yaşları küçükse anne-babalar da onlarla dolaşıyor, büyüklerse de grup halinde geziyorlar. Ancak zaten Türkiye'de çok yabancı bir uygulama, olacağını pek sanmıyorum.

 4. Blogcu anneler bilir! Sadece cadılar bayramında değil her gün bebeğimiz bir kahraman, bir yıldız olmak ister. Bebeğimiz bir yıldız olarak doğduysa ve kameralar önünden ayrılmıyorsa üzülmeyin! Yıldızınızı çekin. Bizimle paylaşın 🙂

 5. Çok çok şekerler hele de balkabağı Derin:))

 6. Çok tatlılar maaşallah. 🙂 Little pumpkin daha da şeker. 🙂

 7. balkabağını yirim !
  kahraman da süper tabi,
  çok tatlı olmuşlar…

 8. oy oy süper olmuşlar, ben de yiyebilir miyim 🙂

 9. ben bu kadar yakışıklı batman ve tatlı kabak görmedim maaşallah

 10. Bu balkabagi tam yemelik olmus:)
  gördügüm en seker cadilar bayrami kostümü ve cadilar bayrami bebegi :))

 11. Ay maşallah ,ne kadar tatlı olmuşlar :))
  kesinlikle şeker gibiler hatta tam şeker tamm 🙂

 12. Şu balkabağı kostümlerini acaba kaç yaşa kadar çalışıyorlar!? Yani neden hersey çocuklar için? Benim gibi çocuk ruhlular için böyle toparlak yuvarlak turuncu kabaklar yok mu, yoksa acaba ben şirin mi durmam içinde acaba:))) Harikalar! Mutluluklar sizin olsun…

  • Yok, Sarelle, Amerika'da hemen her türlü kostümün yetişkinler için olanı da var ve zamanında az giymedik. 😉

 13. Şekerleri yerim, taze mim çıktı

 14. şahane görünüyorlar :))

 15. Ooo herkes yedi bitirdi bana kalmadı 😀 Çok şekerler.

  Amerika'ya gidince yaşamayı çok istediğim şeylerden biri Cadılar Bayramı:)

 16. Çok teşekkürler herkese. Ve afiyet olsun 🙂

 17. çok şekerlerr.

 18. Derin Şeker, Deniz Şaka yapacak gibi duruyor

 19. Yerim yerim!

 20. Ay ben ısırırım bunları!
  Maşallah çok tatlı olmuşlar!
  Allah bağışlasın. Allah, analı babalı ağız tadınızı bozmadan. vatanına milletine hayırlı evlatlar olmasını nasip eder inşallah 🙂