24 Yorum

Bebekleri uyutma konusunda öneriler

Aşağıdaki soru, Sydney-Avusturalya’dan yazan Nil’den.

Sana buraya yazmamin, ya da daha dogrusu akil danismamin nedeni, uyku sorunumuz. Biliyorum bu konunun uzmani degilsin ama bana gore deneyimli bir anne olarak; acaba bebeklerin uyuma yontemlerini de bir yazinda ele alabilir ve bunu diger annelerle paylasabilir misin diye soracaktim?? ayrica su an Derin’i nasil uyuttugunu da cok merak ediyorum. Yazilarindan birinde bahsetmistin, Deniz’i nasil yataginda uyumaya alistirdigina.. Derin’i de ferber metoduyla uyutmaya basladin mi?? 6 ayi gectigi icin soruyorum.

Ben tum gunduz uykularini, 4,5 aylık kizimin odasinda onu kucagimda tasiyip, voltalayarak yapiyorum. Belki de en basindan beri aliskanlik haline geldigi icin o da baska turlu uyumuyor. Annem ayaginda niye sallamiyorsun daha kolay uyur dediyse de onu dinlemedim. (eski mantik geldi) Ama simdi giderek agirlasiyor ve tasimakta acayip gucluk cekiyorum. Bu arada geceleri de en az 3 kez kalkiyor, bazi geceler (son 2 gece mesela ) bu sayi 4-5’e kadar cikiyor.

Dogdugundan beri 3 saati asan tek uykum, buraya gelirken ucakta oldu. ( 5 saat!) Artik yuruyen gunduz zombisi gibi oldum. Sirt agrilarim da cabasi. hem Almanya’da hem de Sydney’de dr.lara gittim, hepsi de dogum arkasi emzirme ve cocuk bakimi yuzunden bu agrilara sahip oldugumu soyledi..

Bu arada ben de kizimi emziriyorum, gece kalkmasin diye neler denedim ama aksine daha fazla kalkar oluyor ben bisiler denedikce..

Her aksam banyosundan sonra 19.30-20.00 arasinda onu uyutuyorum, 22.00-22.30 arasinda da o uyurken emziriyorum, hemen aliyor masallah. sonrasinda ise devamli degisen saatlerde ya 1,5 ya 2-3 saat sonra yeniden uyaniyor. Ama kesinlikle aglamiyor, sesler cikariyor ve bende hemen yeniden emzirmeye gidiyorum odasina– tekrar uyuya kaliyor kucagimda , tekrar yatiriyorum; ve bu 2-3 saatte bir tekrarlaniyor yeniden..

Son bir seyden daha bahsetmek istiyorum, Sabiha Paktuna yi da internetten takip ediyorum, ve o Ferber yontemine siddetle karsi cikiyor. Cocuk savunmasiz, aglayarak uyuma metoduna tabi bikac gun sonra alisir , baska caresi yok deyince icim acidi. O yuzden tam da denemeyi dusundugum su siralar vazgecer gibi oldum. Ne yapicagimi sasirdim.

Gunduz uykulari da oyle cok olmayinca (45  dk en fazla) ne gunduz uyuyabiliyorum, ne gece. Birde ev ihtiyaclari ustune binince (esim calisiyor malum) su an cildirmama az kaldi diyebilirim.

Burda uyku sorunlarini 6 aydan sonra ilgilenmeye basliyorlarmis, onu ogrendim. Artik olmadi o kurslara gitmeyi dusunuyorum. Ama onun oncesinde deneyimlerini paylasabilecek seni takip eden (ben gibi) annelerin goruslerine cok ihtiyacim var.

Nil, benim Derin’i nasıl uyuttuğumu sormuş. Ben de aynen onun yaptığı gibi, bebek kucağımda, odanın içinde volta atarak uyutuyorum. Koltukta otururken sallamam, yatağında pışpışlamam ya da memede uyuyakalması söz konusu değil. Ne kadar yorgun olduğuna göre uykuya dalması genelde 5-10 dakika, ama bazen 15-20 dakika sürebiliyor. Gündüz neyse de, gece aynı teraneyi tutturunca çok fena oluyor. Nil’in bahsettiği sırt ağrılarından bende de ganisiyle var maalesef. Ki Derin küçük bir bebek, 7 kilo civarında.

Evet, Deniz’i kendi kendine uyumaya alıştırmak için Ferber metodunu uygulamıştım. Deniz üç günde alışmıştı.

Ancak Deniz çok uyumlu, daha da önemlisi uykuyu seven bir çocuktu, bir. Benim yardımcım yoktu, bebek bakımı olduğu kadar ev işi de elimden öpüyordu, dolayısıyla bebeği uyutmak için harcadığım zaman benim için çok önemliydi, iki.

Şimdi Derin’de Ferber yöntemini uygulayabilir miyim, bilmiyorum. Derin çok daha inatçı bir çocuk. En azından uyku konusunda. Bırak Ferber’ı, Peygamber gelse istediği olmadan uyumazmış gibi geliyor bana. Şimdi yardımcım da var evde. En azından ev işiyle uğraşmıyorum. Dolayısıyla şu sıralar çok zorlayasım yok. Tek sorun sırt ağrılarım.

Nil bu maili gönderdikten sonraki bir mailinde kızının zaten az olan gündüz uykularını tamamen kaldırdığını söyledi. Kendimce şöyle bir tespitte bulundum: Acaba bu bebek gündüz iyi uyumadığı için geceleri sıkıntı yaşıyor olabilir mi? Anneannemin bir lafı vardı, uyku uykunun mayasıdır diye. Çocuklarımda da tecrübe ettim ben bunu. Gündüz uykusunu yeterince almadığı için gece uykuları da düzene girmiyor olabilir mi diye düşündüm.

Bir de aklıma sling geldi. Son zamanlarda bana yöneltilen ve içinde bebek ve uyku kelimelerinin geçtiği her soruya SLING yanıtı veriyormuşum izlenimine kapılıyorsanız haklısınız! Ancak benim için öyle hayat kurtarıcı oldu ki bu, başkaları da faydalansın istiyorum. Nil de bebeğini kucağında taşıyacağına slinge koysa ve evin içinde onunla gezdirse… Bebek uyumasa bile (ki çok ihtimal vermiyorum) annesinin kokusunu alarak rahatlar gibi geliyor bana. Bir de bebeği kucakta taşımak sırtı gerçekten çok zorluyor. Ancak slinge bağlayınca çok daha az baskı oluyor sırtta, ağrı da daha az oluyor. (Wrap sling’den bahsediyorum, ben en rahat onu kullandım)

Benim paylaşabileceklerim bu kadar. Sizler ne dersiniz, ne önerirsiniz Nil’e?

Sana buraya yazmamin, yada daha dogrusu akil danismamin nedeni, uyku sorunumuz. Biliyorum bu konunun uzmani degilsin ama bana gore deneyimli bir anne olarak; acaba bebeklerin uyuma yontemlerini de bir yazinda ele alabilir ve bunu diger annelerle paylasabilirmisin diye soracaktim?? ayrica suan Derin`i nasil uyuttugunu da cok merak ediyorum. Yazilarindan birinde bahsetmistin, Deniz`i nasil yatagind auyumaya alistirdigina.. Derin`i de ferber metoduyla uyutmaya basladinmi?? 6ayi gectigi icin soruyorum.


Ben tum gunduz uykularini, kizimin odasinda onu kucagimda tasiyip, voltalayarak yapiyorum. Belkide en basindan beri aliskanlik haline geldigi icin o da baska turlu uyumuyor. Annem ayaginda niye sallamiyorsun daha kolay uyur dediysede onu dinlemedim. (eski mantik geldi) Ama simdi giderek agirlasiyor ve tasimak da acaip gucluk cekiyorum. Buarada geceleri de en az 3 kez kalkiyor, bazi geceler (son 2 gece mesela ) bu sayi 4-5`e kadar cikiyor.
Dogdugundan beri 3 saati asan tek uykum, buraya gelirken ucakta oldu. ( 5 saat!) Artik yuruyen gunduz zombisi gibi oldum. Sirt agrilarim da cabasi. hem Almanya da hemde Sydney de dr.lara gittim, hepside dogum arkasi emzirme ve cocuk bakimi yuzunden bu agrilara sahip oldugumu soyledi..
Buarada ben de kizimi emziriyorum, gece kalkmasin diye neler denedim ama aksine daha fazla kalkar oluyor ben bisiler denedikce..


Her aksam banyosundan sonra 19.30-20.00 arasind aonu uyutuyorum, 22.00-22.30 arasinda da o uyurken emziriyorum, hemen aliyor masallah. sonrasinda ise dewamli degisen saatlerde ya 1,5 ya 2-3 saat sonra yeniden uyaniyor. Ama kesinlikle aglamiyor, sesler cikariyor ve bende hemen yeniden emzirmeye gidiyorum odasina– tekrar uyuya kaliyor kucagimda , tekrar yatiriyorum; ve bu 2-3 saatte bir tekrarlaniyor yeniden..
Son birseyden daha bahsetmek istiyorum, Sabiha Paktuna yi da internetten takip ediyorum, ve o Ferber yontemine siddetle karsi cikiyor. Cocuk savunmasiz, aglayarak uyuma metoduna tabi bikac gun sonra alisir , baska caresi yok deyince icim acidi. O yuzden tam da denemeyi dusundugum su siralar vazgecer gibi oldum. Ne yapicagimi sasirdim.
Gunduz uykularid aoyle cok olmayinca (45dk en fazla) ne gunduz uyuyabiliyorum, ne gece. Birde ew ihtiyaclari ustune binince (esim calisiyor malum) suan cildirmama az kaldi diyebilirim.


Burda uyku sorunlarini 6 aydan sonra ilgilenmeye basliyorlarmis, onu ogrendim. Artik olmadi o kurslara gitmeyi dusunuyorum. Ama onun oncesinde deneyimlerini paylasabilecek seni takip eden (ben goibi) annelerin goruslerine cok ihtiyacim war Elif.
Umarim anliyorsundur derdimi..

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

24 yorum

 1. Sallanan sandalyede beraber uyumak.Annenin psikolojisi kendi için birşeyler yapıyor olması!Annen psikolojisi çocukları çok etkiliyor çocuk uyumadığında bir kısır döngü başlıyor:(
  Ilık banyo banyo için lavanta yağı damlatılmış olması..
  Yastıkların da lavanta kokusu..
  Annnin beslenmesine dikkat özelikle intolerans geliştiren besinlere dikkat etmek Bebekte bazı besinlere karşı besin intoleransı olabilir (sütte olduğu gibi) .Diyete dikkat etmek .. Özellikle 1 hafta hazır gıda peynir süt türevleri hariç beslenip bebeği gözlemlemek sonra yavaş yavaş besinleri çeşitlendirip bebek uykusunu gözlemlemek (Anne beslenmesi bebekle beraber çok önemli). Adaçayı rezene gibi çayları bol tüketmek ama işe yarayacağını umut ederek inanarak:)
  Bebekle beraber gündüz uykuları çok önemli anne bebekle beraber gündüz sieestaları yaptığında düzenli bebek alışıyor..
  Yüzükoyun yatmak konusunda sıkıntılar var 1 çocuğumu yatırmadım resmen çocuk işence çekti.
  2. çocuğumu karın kısmına minik bir yükselti yastık gibi birşey koyarak yüzü koyun yatırdım yanında yattım karnına baskı olması karın ağrılarını azaltıp güzel uyumasını sağladı. ( Ki 2. çocuğum kaka yapamıyordu yürüyene kadar yardımla kaka yaptı karnına masajla)
  Şimdilik aklıma kalanlar 1. oğlum 8 kızım 4 yaşında artık.

 2. Ben mehmet ekibi emzirerek uyutuyorum bu arada kendisi yedi aylık bir canavar.
  Bazen kucakta istiyor bazen emmek bazen sadece yanında yatmamı istiyor bu arada bazen aramizda yatıyor.
  Bence aynı saatlerde dışarıya Cikart.mehmet salih e öyle yaptık Simdi saati gelince uyuyor.
  Yatmadan önce iyice karnını doyur açlıktan ya da doğmalarından uyanabilir

 3. Bana uyku saatlerini kaydırması gerekiyormuş gibi geldi…Akşam çok erken yattığı için gece boyu uyanıyor. Akşam erken yatmasının sebebi de gündüz uyumaması. Bence bu dönemdeki bir çocuğun gündüz 2 sefer 1.5-2 saattlik uyuması lazım. Akşam da ne çok erken ne çok geç bir saatte uyursa gece boyu bu kadar sıkıntılı olmaz. Akşam yatırdıktan sonra uykusunda meme vermesi de çok sağlıklı değil. Çocuk zaten yorgun düşüp uyuduğu sırada uykusunun memeyle bölünmesi ne kadar doğru ? Kaldı ki her halikarda beslenme işleminin uyku sırasında yapılması riskli (boğulma vs). Benim aklıma gelenler bunlar…Kolay gelsin

 4. Bence Nil'in bebeginin artık gece 10.30 da uyurken emzirilmesi gerekmez. Cünkü şeker düşme riski olmaz 4 aylık bebekte. Ayrıca Elif gündüz uykularını iyi uyumaması gece uykularının kötü olmasına neden oluyor sana katılıyorum. Ben kucagında dolaştırıp uyutmakla ayakta sallamak arasında bir fark olduğunu düşünmüyorum. eger beli agrıyorsa ayağında sallasın bir süre en azından kucagı unutur ve uyumayı başarırsa gündüz uykuları düzene girer. daha sonrada gündüzleride gece gibi bir rutin, bir oyuncak yada müzik bulunabilir uyuması için. Benim oglum ben etraftaysam mutlaka memede uyuyor. ama gündüzleri ben işteyken bazen kucakta, bazen sallanarak (ki bu aralar sallanmaya gıcık oluyor tercih etmiyor) bazende tek başına yatağında….. ama kesinlikle uyurken emzirmemeli uykusunu bölmemeli. geceleri ılık bir duş aksamları belli bir saatten sonra evin içinde hafif müzik ve loş bir ev ortamı… umarım başarır Nil

 5. Benim dikkatimi çeken konu Nil Hanımın yazısında şu oldu; "gece uyanıyor ama ağlamıyor, hemen gidiyorum yanına"

  Bunun bir hata olduğunu düşünüyorum, daha doğrusu hata değil de doğru kelimeyi bulamadım 🙂 Benim Nil'de uyanıyor hatta bazen tavan seyrediyor (görüntülü telsizden seyrediyorum) sesler çıkartıyor ama sonra kendi kendine uyuyor. Ağlamadığı sürece yanına gitmiyorum. O sırada ki yanlızlığına ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bana ihtiyacı olduğu zamanları ağlayarak belli ediyor zaten. O zaman hiç beklemeden yanına gidip kucaklıyorum.

  Nil hanım hemen yanına gitmek yerine uzaktan izlemeyi denesin derim. Sonuçta arz talep meselesi. Anne verdikçe bebek ister, hatta bebek istemese bile verilen memeyi alır 🙂 Bebeğin bu şekilde davranmasının sebebi annesi olabilir. 22:00 sıralarındaki emzirme seansını da belki uzatabilir (uyurken emzirdiğini yazmış o yüzden bu saati es geçebilir belki). Bebeği yatırdığı zaman kendide yatıp gece 2 gibi kalkıp emzirse kendisi de uyuyabilir belki.

  Annem 2 aydır bizdeydi, kucağında uyutmaması konusunda çok savaş verdiysemde maalesef uyuttu ve bizim sıpa gündüzleri yatakta uyurken kucakta uyumaya başladı. Son birkaç gündür annem yok ve eski düzenine döndürmeyi başardım Nil'i.

  Akşamları 20:00 gibi emerken uyuya kalıyor, yatırırken hafif uyanıyor. Yatağında parmağını emerek derin uykuya geçmesi 20 dakikasını alıyor.

  Bilmiyorum ya Nil gece uykusu konusunda sorunsuz bir bebek ya da biz doğduğundan beri onu kendi yatağına belli bir saatte yatırdığımız için doğru birşey yaptık. Ağladığında hep yanına gittik ama mızırdandığında yanına hiç gitmedik uzaktan izledik.

  Umarım uyku problemini çözebilir uykusuzluk gerçekten çok acı. Sütün azalmasına bile sebep oluyor.

 6. kesinlikle ve kesinlikle gündüz uyumadığı için gece uyumuyor,yenidoğan uzmanı ve aynı zamanda pedegog olan ablamında görüşlerine dayanarak ve 2 aylık kızımdan bildiğimden ötürü gündüz uyuyamadıgı için huzursuzluğu geceye sarkıyor ve evet uyku uykunun mayasıdır uyku süresi gündüz arttıkça gece uyumaz diye endişelenmeyin aksine daha da çoğalıcak,biz zavallı kuzumu gündüzleri çok fazla uyutmamak için uğraşıyoduk ki gece rahat edelim diye,ablam ne yapıyosunuz yaa diyene kadar böyle sürücekti ki hakikaten ablamın dediğini uyguladık şuan banyodan sonra tam 9 da yatırıyorum sabah sekizde kuş gibi şakıyo kuzum gece sadece 1 kez uyanıyo 45 dk aktif emıp uyuyo,lütfen metodları bi süreliğine unutun hangi şekilde uykuya geçiyosa öyle uyutun yani gündüz mutlaka uyumalı düzene girdikten sonra metodları uygulayın zaten o huysuzluguyla metod filan hak getire boşuna uğraşmış olursunuz:)iyice dalana kadar voltalara devam.. derin uykuya geçincede hiç dokunmayın ay acıkır emzirmeliyim kan şekeri düşer filan gibi şeylere takılmayın onlarında kendi diller var istedikleri herşeyi maşşallah yırtınarak anlatıyolar ,özetle uykusunun bölünmemesi çok önemli gündüz ne kadar çok uyku gece x2 uyku buna inanın:)

 7. merhabalar ben ılk altı ay sanslıydım oglum emerken yanımda uyuyordu..altı aydan sonra benımde kara gunler basladı oglum kılolu oldugu ıcın kolumda gezdırme sansım olmadı sıddetle karsı olmama ragmen basladım ayagımda sallamaya))))cok ta ıyı oldu valla hayatı ıskenceye cevırmenın anlamı olmadıgına karar verdım…ıkı yasına geldıgınde guzelce anlattım tabı anlamadı))))ıkı gece bıraz zorlandık sonra zorlamaktan vazgectı ben daha ınatcıyım galıba….uc bucuk yasına kadar gecelerı yanına yattarak uyuttum son bır haftadır kendı uyumaya basladı OLEEEEYYYY tabıı kı bu da kolay olmadı uc gecede bu surec surdu sımdı rahatım allah nazarlardan saklasın))))ben bu sureclere cocugun karar verdıgıne ınanıyorum bız annelerde bu sıfrelerı cozmelıyız bırde kara verdıkte sonra vazgecmek en kotusu…bu arada eskı usül mü evet eskı ama ıse yarıyorrrr)))sizlere kolay gelsin…..

 8. Nil Hanim'la cocuklarimizin yasi yakin. Benim kizim da 5. ayini doldurdu ve bu benim ilk cocugum. Yani tecrube konusunda pek de ahkam kesemem; ama gordugum bir sey var her cocugun fitrati farkli oluyor. Ben de uyku duzeni konusunda kizimda okudugum, ogrendigim, dinledigim her turlu seyi denedim. Ama cocugum bir sekilde hep kendi istedigi sekilde uyudu ve uyuyor.
  4- 4,5 ayina kadar ben de en azindan aksam uykulari icin "ammmaan keske memede uyusa da ben de sallamaktan artik helak olmasam ve insanlarin "alismis bu alismis" elestirilerinden kurtulsam" diyordum. Neden sonra bir gun kizim bir aksam emerken uyuya kaldi kucagimda. Ondan beridir de her zaman olmamakla birlikte arada sirada aksamlari emerken uyur oldu.
  Mesela ben hic Elif Hanim gibi slingde uyutamadim, nitekim slingden cikartirken daima uyandi kizim. Cok zaman gogsum acik o emerken bile odasinda volta atip durdum ( ve hala da bazen yapiyorum)

  Vuslat Hanim erken yatiyor o yuzden uyaniyordur demis ya, bence cok da erken yatmiyor ki bebek. Aksam 8 bence oldukca normal bir saat uyumasi icin. Yani erken yattigi icin kalkiyordur olayina ben pek katilamadim.

  45 dakikalik gunduz uykularina gelince:
  Valla benim icin 45 dakika cok bile. Kizim 4. ayina kadar gunduz genelde 10 ile 11 arasi bir saat uyur, ogleden sonra da 14-17 arasi falan uyurdu uzunca. ( tabii onun bu derin uykuya dalmasi icin ne kadar uzun saatler ugrastigimdan bahsetmeyecegim burada)
  Ama ne olduysa oldu, birden 4. ayi bitince o uzun guzelim gunduz uykulari gitti, yerine maksimum 30 dakikalik tavsan uykulari geldi. Gunduz bir turlu uzun uyuyamadigi icin huzursuz, mizik mizik bir kiz ne yazik ki; ama aksamlari bir sekilde uykusuna daliyor. Yani gunduz uyuyamadigi icin belki de gece uyuyamiyordur $ikki benim icin gecerli degil. Ama tabii benim icin gecerli degil diye, Nil Hanim icin de aynisi soz konusu olacak degil. Iste bu yuzden ben buna pek ihtimal vermedim. Ama basta da dedim;her cocugun fitrati farkli.

  Nil Hanim demis ya, uyaniyor geceleri ama aglamiyor. Belki Nil Hanim da her uyandiginda kalkip emzirmese ve beklese. Belki o da kendi kendine uykuya dalmayi ogrenecek ve bir sure sonra bu kadar cok uyanmayacak..???? Yani belki..

  Bir de belki sutunuzu sagip, biberona koysaniz ve siz yattiktan sonraki emme ihtiyacinda esiniz karnini doyursa bebeginizin. Bunu da cok okuyorum, insanlar yapiyor ve genelde de ise yariyor. Ben hic yapamadim cunku 1.si baba hayatta duymaz kizinin agladigini falan, 2.si de kizimi emmeye cok zor alistirdim ve bir sekilde hala da sikintili emiyor; o yuzden biberon versek benden tamamen kopacak gibi bir korkum var. Belki yersiz ama oyle dusunuyorum.
  Ama Nil Hanim sizin boyle bir kaygisiniz yoksa; biberon alternatifini bir deneyin isterniz. En azindan blok olarak 5 saat falan uyusaniz, size de iyi gelir.

  Bir de karin doyurma olayina geleyim:
  Vakia eminim siz de biliyor ve dogrusunu yapiyorsunuzdur ama yazmazsam aklim takilir.
  Acaba aksam yatmadan once ve gece kisa kisa mi emiyor hep?Yani sadece ön sütü aliyor ve siz de hemen oteki tarafa geciyorsaniz, o yuzden tam doymuyor olabilir ve bu yuzden de Deniz Hanim'in dedigi gibi iyi uyumuyor olabilir mi??
  Benim kendimde tecrube ettigim bir durum bu nitekim. Kizim ne zaman aksam kisa emse ( dedim ya emmesi genelde bir problem) o zaman daha sik ve erken uyaniyor.

  Ilk asamada aklima gelenler bunlar…Umarim isinize yarar burada yazilanlar.

  Bir de yureginiz ne diyorsa onu yapin…Baskalari dedi diye bir seyler yapmayin.. Yani akliniza yatiyor ve iciniz de bu durumda sikinti duymuyorsa bazi seyleri deneyin. Yok icinize sinmiyorsa yapmayin.

  Sevgiyle kalin 🙂

 9. evet,uyku uykunun mayasıdır.gündüz iyi uyuyan çocuk gece de iyi uyur.bunun bilimsel açıklaması ise şöyledir:vücut uykusuz kalınca içinde bulunduğu ortama uyum sağlayabilmek için adrenalin salgılar ve bir sonraki uyku zamanında vücut bu salgılanan adrenalin yüzünden gevşeyemez,uykuya rahat geçemez.güzel bir uykudan sonra ise vücut gevşemiş ve dinlenmiş olduğundan,bir sonraki uyku zamanında daha kolay uykuya dalar.

 10. valla benim canavar oğlum da gündüzleri 2 kez 2 şer saat uymasına rağmen geceleri saat başı,hatta daha da sık uyanırdı.tam 2,5 yıl boyunca 1 saatten fazla kesintisiz uyku uyumadım. çok zor günlerdi. pek çok şey denedim ben de o dönem. forumları inceledim vs. önerileri denedim ama olmadı. uykusu heo sorun oldu geceleri.şimdi 4 yaşında deliksiz uyuyor 2,5 yaşından beri ama bu sefer de ben tuvalete kaldırmak için uaynıyorum gece 1 ya da 2 kez:))))
  biraz da bebeklerin karakterine mi bağlıdır nedir,uykuyu sevmeyen bir bebekti,hala da öyle:)

 11. Paylaşımı Yorumları Okudum Çok Güzel teşekür ederim

 12. Benim oglum suanda 10 aylik, 3-4 ayliktan beri geceleri uyanmadan Veya max 2 kere memesini istedigi icin kalkiyor. Bize doktorumuz, uyuyan cocuk 2 ayliktan itibaren uzun uyku yapmaya baslar, ac oldugu icin uyanmaz, aliskanliktan uyanir demisti. 4 aylikken gece 1200 emzirmesini , kestim- Israrla oglum bir kac hafta o saatlerde kalkti ama sonra vazgecti. Ayrica Ev tipi anne kucagi sallanan koltuk benim hayatimi kurtardi, uzun sure (4 aya kadar) aksam uykularina onun icinde sallayarak uyutup sonra yatagina koydum ( simdi keyif icin kucagimda uyutmak istesem bile, iiihhh diyip yatagini istiyor Ve donup poposunu uyuyor) Gunduz uykularini da Onda Veya bebek arabasinda deneyebilirsiniz. Kesinlikle Gunduz dinlenmis bebegin aksam daha iyi uyuduguna katiliyorum. Uykusu yok gibi olsa bile gunde 2 kere bebege uyku Saati konulmali Ve bir Turlu uyutulmali – genelde ayina gore degismekle birlikte suanda biz oglum uyandiktan 3-3.5 saat sonra ilk uykusunu yaptiriyoruz, bir de aksam ustu 1500 gibi 2. Uyku

 13. merhaba
  Benım kızım 16 aylık oldu ama hala duzene gıremedi biz denedik aglatma yontemini ama aglamaktan katıldı ve mecburen kucagımıza almak zorunda kaldık. Bende ne yapacagımı bilmiyorum ne bende nede babasında hal kalmadı doktorumuz alışkanlıktan oldugunu soyluyor gecede yaklasık 3-5 kere kalkıyor aglayarak yanıma yatırmamak için çok çabalıyorum ama dayanamıyorum. Kücükken yanına hep uyku arkadası olması ıcın kurbagamızı koydum ama uyku arkadası olarak benim kolumu secti çıplak tenımı kolumu seve seve uyuyor kucuk hanımm…
  Uyumayan annelere bol uykulu geceler dilerim

 14. Elif Hanım yine haklı derim ben….Bende sizinle aynı şeyleri yaptım uyku konusunda ve çoooookkk rahat ettim.(O yüzden sürekli yazılarınız bekler oldum herhalde…)

  Bende oğlum 6 aylıkken Ferber Yöntemini denedim ve çok başarılı oldu.Hatta şöyleki 6 ay bittiğinde doktorumuz gece meme verilmemesini önerdi. Oğlum Toprak aynı Deniz gibi 3.gün kısa bir sürede uykuya daldı ve 4.günden itibaren ağlamadan uyudu.

  Ve bende o günden sonra gece kesintisiz uyumanın keyfine vardım.Herkese öneririm ama Elif Hanım'ım dediği gibi kolay ama aynı zamanda çok zor. Ağlamasına dayanmak çok kolay olmuyor ama gerçekten ağlamadığına inanmak gerekiyor.Çünkü yanına gidince hemen susuyor aslında o bir ağlama değil yanına çağırma.

 15. Benim oğlum da bu aylarında uykuya dalmada sorun yaşıyordu, ben sallanmaya razı olsa çok mutlu olacaktım şahsen:) Sonra 8-9 aylıkken uyku düzeni kendiliğinden oturdu, yanlız özellikle gündüz uykusunu ne kadar iyi uyursa akşam da o kadar iyi uyuduğunu ben de gözlemledim, annem de "Uyku uykuyu getirir" der hep. Bu aylarda kucakta taşımak yerine denediğimiz bir sey vardı, pilates topuma oturup oğlumu kucağıma alıyordum, hafifçe yaylanırken 10 dakika içinde uykuya dalıyordu. Bunu çoğu zaman babası yaptığı için ben de rahat ediyordum, bazı bebekler ayakta olduğu gibi sağdan sola sallanmaktan hoşlanmıyorlarmış, nitekim benimki her fırsatta ayakta sallanmaya itiraz ederdi…

 16. bakalım benim başıma neler gelecek, kızımla ne maceralar yaşayacağız ? :))
  4 ay sonra göreceğiz inşallah…

 17. Bu konuda benim kadar dertli var mıdır acaba? Kendi çocuklarım dışında herkesin çocuğunu kolaylıkla uyutma becerisine sahip olmama rağmen benimkilerle başım dertte : ) Sorun şu yılmadan oğluma kendi kendine uyumayı öğretiyorum sonra ilk fırsatta itinayla unutuveriyor. Yok büyüme atağıymış, yok babannesindeymiş… Belki de 6 aylık olunca artık unutmamayı da öğrenir, umarım 🙂 Kısacası anahtar nokta şu her nasıl uyutursanız uyutun ama yatağa uykuya dalmadan koyun.

 18. Daha iki aylık oldu Lara ama uyku problemi beni yıkmaya yetti.Gazı olmadığı zaman gündüz 2-3 kez 2 şer saat uyuyor, eğerki o uykuyu uyumazsa gece uykusu da mahfoluyor. Aynen dediğin gibi Elif , Uyku Uykunun Mayasıymış. Her akşam banyosunu yaptırıp, yağla masajını yaptıktan sonra (kesinlikle kundaklayarak-
  bizimkinin eli kolu çok oynadığından kendini uyandırmaması için) uzun bir emzirme seansına geçiyoruz. Saat 8 ' den 12 ye kadar uyuyor emip tekrar uyuyor. Gece uyansa ve mıkırdanmaya başlasa bile gidip almıyorum, bazen kendi dalabiliyor çünkü. Ağlarsa alıp hemen emziriyorum ve yine dalıyor. Sabah 6 ya kadar böyle 3-4 kez uyanınca doktor istersen gece hazır mama ver o tok tutar gece uyanmaz demişti ama 1-2 saat fazladan uyusun diye mama verecek değilim tabi ama
  böyle de bir tavsiye var, haberiniz olsun diye yazdım.

  He eğer o gün çok gazı var ise yukarıdakilerin hepsini unutun 🙂
  Ne gündüz ne gece uykusu… Offf 🙂

 19. Gazı tamamen çıkmış olur ise,
  Anne kesin kararlı ve ısrarlı davranırsa,
  Zorlanılacak 2-3 güne önden hazırlıklı olunursa,
  Sallanan bebek puseti hayatınızı kurtarır -denenmiştir-
  Ağlamasına dayanamayıp ya da kıyamayıp pes ettim çoğu zaman, gece gece taşırken duvara toslamışlığım bile vardır uyku sersemliğinden ama hep kucağımda taşıdığımdan sırtımda sinir sıkışması sebebiyle büyük bir problem oluştuğu için mecbur kalıp denedim ve başardım. Tavsiye ettiğim her arkadaşım da denedi ve başaramayan olmadı.

 20. Kuzey'de hiçbir zaman uyku sorunu çekmedik, her zaman kendi kendine uyuyan bir çocuktu, bu yüzden Defne'de bu işi öğrenmek zorunda kaldım.

  Ben de ağlamadan yanına gitmeyenlerdenim. Ağlayana kadar pusuda bekliyor, ağlayınca yanına gidiyorum, önce yatağında kucağıma almadan pşş pşş yapıyorum, kandıramazsam yanıma alıp emziriyorum. Ve bence kilit nokta: Her zaman tam uykuya dalmadan memeden alıp yatağına geri koyuyorum. Uyanır, ayılırsa, yine aynı şey..

  Ve bence de çok erken yatıyor. Defne uyku belirtilerini akşam 9'da veriyor, her şeyi ağırdan alarak yapıyorum. Belden aşşağı ılık duş, popişe krem sürmek, altını bağlarken oyun oynamak, biberon maması, gaz çıkarmak için dolaşmak, azıcık emzirmek derken saat 11 oluyor, gözleri kapanıyor.. Kollarını hafifçe saracak şekilde hala biraz kundaklıyorum uyuturken ve anakucağına koyup 4-5 kez ileri geri sallıyorum ve hooop uyuyor..

  Hep aynı şeyi yapmak, istikrarlı olmak şart. Gece çoğunlukla uyanmıyor, bazen de 2-3 kez uyanıyor, hemen emerken uyuyor.

  Gündüz uykusu, gece uykusunun zeminini hazırlıyor bence.

  Kolay gelsin…

 21. Bende ayni seyleri yasadim, yataginda birakip aglamasina kiyamadim ve de meme emdigi icin 2 yasina kadar aksamlari hep uyandi. Ama 4,5 aylikken gunduz uykularini kesmesi cok cok erken degil mi? Eger dogru anladiysam en az 3 yasina kadar oglen uykusunu oneriyorlar. Ben tasimak agir gelince ayagimda sallamaya baslamistim ,b iliyorumd ogru degil ama her yontemic ocuk kendi belirliyormus gibi geliyor bana. Kolay gelsin zamanla hersey degisecek, su an rahatiz ama o donemler cok zordu.

 22. benim önerim Tracey Hogg'un "Bebek bakım sorunlarına mucize çözümler" kitabında bahsedilen "yatır/kaldır" metodu. Oğlum şu anda 7 aylık oldu ve 6 aylık olmasına doğru yavaş yavaş bu yöntemi denemeye başladım ve kesinlikle işe yaradı, çocuk tabi ki alıştığı yöntem değiştirilince karşı çıkıp ağladı ama ben hep onu kucağıma aldım, sakinleştikçe yatırdım böyle böyle 30 kere indirip kaldırdığım zamanlar oldu başlarda ama artık kendi kendine yatağında ben sadece yanında hafifçe ninni mırıldanırken uyuyabiliyor. Önceleri geceleri 4 kez falan uyanırken şimdi eğer bir sıkıntısı yoksa 1 veya 2 kere uyanıyor en fazla. Geceleri her uyandığında emzirmek de alışkanlık oluturıyormuş bu da çok tavsiye edilmiyor kitapta..Emzirmeden yine aynı yöntemle geri uyutmak öneriliyor.

  Gündüz ve gece uykusu ilişkisi konusuna da katılıyorum. Gündüz iyi uykusunu almayınca gece daha kesintili bir uyku uyuyor bizimki de.

 23. Merhabalar,

  En basta Elif`e bu sorunumu blog`una tasidigi icin ve kendi paylasimlarini ve yorumlarini benimle paylasan tum annelere cok tesekkur ediyorum.
  Ilk olarak belirtmek isterimki, kizimin gunduz uykularini tamamen kaldirmadim. Zaten 4,5 aylik bir bebekte bu sozkonusu olamaz diye dusunuyorum. Sanirim Elif le aramizda bir yanlis anlama sozkonusu oldu. Mail imde 45dk.lik olan uykusunu 30dk.ya indirdigini; ve hatta o gune mahsus da son 4 saattir onu bile uyumak istemedigini yazmistim. (1 saat kucagimda pispislayip dolandiktan sonra bende pes edebiliyorum.) Gunduz uykulari devamli degisiyor, ama tabiki uyuyor . Uyandiktan sonra 2 saatlik bir rutinimiz var. Hamileligimden bu yana Tracy Hogg`un kitaplarini okuyorum, ve kizimda ilk denedigim sey EASY modeli oldu. Aynen bahsedildigi gibi, once emmesi, aktivite zamani, altini degistirme ve tekrar uyku zamani geliyor. Burda takildigimiz tek sey uyku suresinin kisa olmasi idi. Ama buda gununden gunune degisiyor kizimin. Bazi gunler gercekten 1-1,30 saatlik uyku uyuduguda oluyor. (gunduzlerden bahsediyorum) Bazi gunlerde ise dedigim gibi 30dk-45dk olabiliyor. Inatci gunlerinde ise 4 saat surede hic uyumadigi da oldu.
  Sabahlari 6.30-7.00 arasinda uyaniyor. Ve gayetde huzurlu bir uyanis sekli war. Hemen yanina gitmiyoruz; dinliyoruz. Kendi kendine oynama sesleri cikariyor, yaninda da uyku arkadasi oluyor, onunla oynamaya basliyor hemen. (onu izliyorum) Ardindan mizmizlanma seslerine geciyor ve iste o zaman yanina gidiyorum. (bu zaman max 10-15dk suruyor)
  Beni gorunce yada esimi direk gulumseyip, el ve ayaklarini cirpiyor. Sizce bu sekil bir uyanma huzursuz bir cocugun yada gece uykusunu alamayan bir cocugun uyanma sekli olabilirmi??
  Boylece gunduz rutinimiz basliyor. Emme, oyun, alt degistirme, ve yeniden uyku modu..
  Bu sabah inailmayacak bir sey oldu hemen paylasmak istiyorum; suan tam 1 saat 10 dk. dir uyuyor. (Turkiye ile aramizda 9 saat oldugundan suan burda sabah oluyor)
  Dedigim gibi gunduz uykulari hep degisiyor, ama 1.5-2 saat arasinda ki rutinimiz hep ayni. Sadece uyku zamani kisa veya uzun olmasi farkli oluyor. Tekrar ediyorum, gunduz uykularini tamamen kaldirmam gibi birsey sozkonu degil. (gunduzleri 4 kez uykuya, uyuma sureleri farkli olsada)
  Geceler icinse; Vuslat hnm in yorumuna saygi duyuyorum ama pek de katilmiyorum; ayni sekilde Mehtap hnm.inkinede.. 4,5 aylik bir bebegin aksam 20.00`yi gecmeden uyutulmasinin erken bir saat oldugunu dusunmuyorum. Saat 23.00`un benim kizim icin cok gec oldugunu dusunuyorum, ama tabi bu benim gorusumdur; her anne farkli dusunebilir.

  Pa `hnm.a da detayli yazi ve onerileri icin tesekkurler.

  Gece emzirme durumuma gelince; Tracy Hogg`un (Defne hnm.in da bahsettigi ayni kitap da) `dream feed` denilen 22.00-23.00 arasindaki emzirme, bebegin gece kalkmasini onler diyor. Bende bunu denedim, ama benim kizimda bu yontem islemedi. Yine uyanma sayisi fazla oldu, ama birde bu saati ekledi kendine 🙂
  22.30 civarinda onu usulca yatagindan alip, o uyurken (ozlelikle belirtiyorum onu uyandirmiyordum!) direk memeyi aliyor, emiyor ve uyumaya devam ediyor. Bunun neresi saglikli olmayabilir??
  Hatta suan oyle alistiki, ben yanina gitmesem bile beni kendi o saatlerde yanina cagiriyor, meme istiyor.
  (Orn.Dun aksam, o saatler arasinda kizim uyandiginda; esim kucagina alip, yeniden uyutmak isteyince, o aglamaya basladi!)

  Geceleri ise uyaniyor ama aglamiyor, evet. Birkac gece esim yanina gidip onu tekrar uyutmak istedi. (hani belki aliskanliktan uyaniyor , ben gidincede sut kokusundan emmek istiyor diye dusunduk) Ama oyle bir aglamaya basladi ki busefer gece yarisi onu sakinlestirmek guc oldu. Meme, arkasindan tekrar volta atmak daha yorucu oluyor, inanin. Ondan sonra pes ettik ve yine eski yonteme geri donduk, o aglamadan sesler cikarip beni yanina cagirdiginda gidip emziriyorum; hemen uykuya daliyor; en azindan volta atmak zorunda kalmiyorum bende.
  Benim kizimim zorlu bir dogum sureci oldu ve 4420gr. 56cm olarak dogdu. Belki buyuk bir bebek oldugu icin daha SIK uyanip, emmek istiyor bilemiyorum.
  Emme konusunda ise, Almanya, Istanbul ve Sydney`deki dr.larin hepsinin ayni yorumu bebek ilk 5dk.da almasi gerekenin %95 ini alirmis. Cunku kizim dogdugundan beri hep tek meme emdi. Bend ebunu tum dr.lara danistim, olabilir bu ac kaliyor anlamina gelmez dedi. Nekadar denediysem 2. memeyide vermeyi , suan bile damagiyla isiriyor ve als abile 2.memeyi sutu geri cikariyor hemen. Neyse bu belkide baska bir konu olacak bitelikde. Ama sonucta kizim suan uzun boylu (65cm) ve kilosuda iyi. (7 kilo civari)
  Sling`i hic denemedim kizimda. Suan onu denemeyi dusunuyorum. dogumundan beri ten temasi kizimda cok onemli oldu; ki bazen kucagimda 2 saat uyuttugumu bilirim. Sanirim bu bende ise yarayabilir.
  Gündüz-gece uykusu ilişkisi dogrudur, eskilerin de vardir bir bildigi. Kizim gunduz de oyle cok uyumasa bile hic huzursuz bir bebek olmuyor, tuhaf degilmi? Devamli gulen bir bebek. Belkide bazi cocuklar cok uyku sevmiyordur kimbilir??
  Son birsey; bana burda da gece yatirmadan mama vermemi oneriyorlar. (Diger anneler) Kesintisiz uykuyu getirdigini soyluyorlar. Ben 6 aylik olmasini bekliyorum, suan vermek istemedim. Sadece bunuda paylasmak istedim.
  Tekrar herkese tesekkurler, sevgiler.
  Nil & Ada

 24. tracy hogg’un uyku öğünü bizde de işlemedi :))
  ben her gece 23.00de emziriyordum. ama 2 haftadır ben gitmeden kurulu saat gibi 23.00’de uyanıyor. bikaç gündür 22.30’a aldı hatta.. :/ (5 aylık oğlum) keşke hiç ellemeseydim de uyuyabildiği kadar uyusaydı diyorum şimdi..
  gündüz uykularını kısa uyuması kendi kendine uyumadığından kaynaklanıyor olabilir. ben de ferber denedim, kendisi uyudu mu 1 saati deviriyor. volta attığımız eski usullerde ya da arabada vs. uyuyakaldı ise 40-45 dk da sanki sihirli değnek değmiş, hiç şaşmıyor uyanıyor 🙂