6 Yorum

Deniz’in Kitaplığı’ndan: Elmer ve Hipopotamlar

Deniz’le az önce bu kitabı okuyunca taze taze yer vereyim istedim.

Rengârenk fil Elmer’ı hep duyardım ama kendisiyle yeni tanıştık.

Birkaç gündür Deniz çok severek okuyor bu kitabı.

Hikâyenin özeti şöyle:

Filler çok öfkeliler! Hipopotamlar, kendi ırmakları kuruduğu için kalkıp onların ırmağına yerleşmişler. Ama orada hepsine birden yer yok! Filler homurdanırken, hipopotamlar susuz yaşayamayacaklarını söylüyorlar. Neyse ki rengârenk fil Elmer, gerginlik daha fazla tırmanmadan bu soruna barışçı bir çözüm buluyor.

İngiliz yazar David McKee’nin yazdığı Elmer kitaplarının genel olarak verdiği mesaj “farklılığın güzelliği” imiş. Nitekim, patchwork motifindeki Elmer, diğer -normal- fillerden farklı olmaktan rahatsızlık duyuyor ve kendini griye boyuyormuş. Ancak filler onun farklı olduğu için sevdiklerinden eski haliyle görmek istiyor, gri Elmer’ı aralarına kabul etmiyorlarmış. En nihayetinde Elmer eski haline dönünce, onun bu halini -ve farklı oluşunu- kutlamak adına diğer filler de kendilerini rengârenk boyuyorlarmış.

Elmer ve Hipopotamlar kitabı da birlikten kuvvet doğar mesajı üzerine kurulu. Hikâye güzel, anlatım güzel, çeviri gayet güzel. Sadece Elmer değil, kitap baştan sonra rengârenk, ancak göz yoran cinsten değil. Hele bitkilerin, çiçeklerin çizimine bayıldım, çok dinlendirici.

Az önce Deniz’e bu kitabı neden sevdiğini sordum. Şöyle yanıtladı:

Çünkü… çok güzel. Çünkü… hipopotamlar kirleniyorlar. Elmer de kirleniyor. Vilbur da kirleniyor. O yüzden çok güzel.

Bunun ne anlama geldiğini kitabı okuduğunuzda anlarsınız, ben söylemeyeyim.

Deniz bir de hipopotam kelimesiyle ilgili kendince süper komik bir keşifte bulundu. Komikliği kelimenin kendinde gizli: hiPOPOtam. POPO (ve benzeri “kötü”) kelimelere yaş icabı şu sıralar takık olan Deniz oğlum hipopotam kelimesini üst üste söylemeyi çok eğlenceli buldu. Sürekli hiPOPOtam, nihohohaahaaa deyip duruyor.

Elmer serisini Türkçeye Kır Çiçeği Yayınları kazandırmış. İyi de yapmış. Keyifle okunuyor, tavsiye ederim.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

6 yorum

 1. Farklılığın güzelliğini anlatan Elmer kitabı ve " Verdikçe eksilmezsin" mesajlı Elmer ve Gökkuşağı bizim de favorilerimiz arasında 🙂 Bayılıyoruz. Ben de kısaca Elmer ve Gökkuşağı'ndan bahsedeyim. Gökkuşağı renklerini kaybediyor. Elmer renklerini kaybetmeyi göze alarak gökuşağına renklerini vermek için orman hayvanları ile beraber gökuşağını başlangıç noktasını arıyor. Buluyorlar ve gökkuşağına renklerini geri veriyor ama renkleri yerinde duruyor! Çok güzel çoook…

 2. Elmer'in hikayelerini biz de cok sevmistik. Iki tanesi var bizde. Bu da ilginc gözüküyor. Cizimler, renkler hersey cok güzel bu seride 🙂

 3. Sevgili Elif,

  Pazar gunu `Elmer` serisini satan bir kitapci buldugumda 1 yasindaki kizima ve kizimin iki arkadasina Yilbasi hediyesi olarak birar tane aldim.
  Kitabi bulmus olmanin verdigi mutlulukla esime kitabin vermek istedigi mesaji anlatarak kitapcidan cikiyorum ki, her zamanki gibi kafami bulandiran yorumlardan birini yapti:
  Bence Elmer kesin GAY!!!
  `Yok canim` diye savunmaya calistim ve diger aldigim kitaplari gostermeye basladim ki, kitaplarin adlarina dikkat edince esim kendini gulmekten yerlere atti.
  Aldigim diger kitaplarin adlari da gay`lerin simgelerini iceriyordu:
  Elmer ve Gokkusagi
  Elmer ve Kelebek
  Esimi `Sen 10 sene San Francisco`da yasadigin icin artik paranoyak olmussun` diye ustelesemde icime bir kurt dustu 🙂
  Nasil bir dunyada yasiyoruz biz? Gercekten paranoyaklik mi yapiyoruz? Herseyi daha da mi sorgulamaliyiz artik? Ayrica Elmer gay olsa ne olur?

  Sevgiler,
  Deniz

  • Hay Allah'ım!

   Kafaya takılacak bir şey değil bence. San Francisco belli ki onun gay'lik konusundaki farkındalığını arttırmış. Bir de, erkekler bu konuda nedense daha paranoyak oluyorlar.

   Dediğin gibi, GAY olsa ne olur, olmasa ne olur? Elmer, Elmer işte…