9 Yorum

Haberler, duyurular, paylaşımlar

Europa Donna Türkiye (Türkiye Meme Hastalıkları Koalisyon Derneği), Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı ve Türkiye Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonun da destekleğiyle “Harekete Geç! Hikayeni Gönder” başlıklı bir kampanya başlatmış. Kampanyanın amacı, meme sağlığına ilişkin deneyimlerin paylaşılması yolu ile, yaşanmış hikayelerden yola çıkarak bu hastalığı yaşayanlara ve yakınlarına umut aşılamak ve toplumu meme kanseri hakkında bilinçlendirmekmiş.

Kampanyaya başvurular, 31 Aralık 2010 tarihine kadar www.hikayenigonder.com adresinden yapılabilirmiş. Detaylar burada.

***

Emzirme Reformu Sabah gazetesinde -Sabah gazetesi, 21 Kasım 2010 tarihli gazetede Emzirme Reformu hareketine yarım sayfa olarak yer verdi. İnternetteki haberi buradan okuyabilirsiniz. Gazetenin kendisini de tarayıp koyacağım. Orta sayfada, Barack Obama’nın tam karşısında, kocaman puntolarla yer alan haber kuşkusuz Emzirme Reformu sayfasındaki dünkü hareketin sebebiydi.

***

Oyuncak Dükkanı – Gün geçmiyor ki annelerden yeni bir girişimcilik haberi gelmesin. Hilal’in Oyuncak Dükkanı da bunlardan biri. Hilal, Oyuncak Dükkanı’nı şöyle anlatıyor:

El emeğini, birşeylerle uğraşmayı hep çok sevdim. Önceleri ev dekorasyon objeleri ağırlıklı çalışıyordum, veya kazaklar atkılar.. Yani kendime birşeyler yapıyordum. Oğluma hamileyken ilk olarak ona bir karyola takımı diktim. O gün bugündür beynim modifiye oldu ve artık kendimden çok oğlum için üretir oldum. İlk yaptıklarım arasında bir doku tanıma kitabı vardı. Odasının renklerine uygun boy ölçeri bulamadığımda, hemen bir boy ölçer yapmaya karar verdim. Arkadaşların teşviki ile satışa başladım. Önce bir pasaj açtım, sonra da bir blog açtım. İşte oyuncak dünyası böyle doğdu. Şimdi bol bol araştırıyorum. Farklı, güzel, çocuklara fayda sağlayacağını düşündüğüm oyuncakları, kendimce tasarlayıp üretmeye çalışıyorum.

Örgü oyuncaklardan düzenleyicilere, keçe oyuncaklardan parti süslerine kadar Hilal’in el emeği oyuncaklarına buradan ulaşabilirsiniz.

***

Organicare organik bebek şampuanı – Bugüne kadar Derin için hep Mustela’nın köpük şampuanını kullandım. Fiyatı yüksek, ancak köpük olduğu için bayağı bir süre gidiyor, bir. Gözlerini yakmıyor, iki. Kokusu harika, üç.

Geçen gün eczanede Organicare bebek şampuanını gördüm. Eczacı yeni bir marka olduğunu söyledi. İnternetten de araştırdım, Türkiye’de üretiliyormuş. Ve hatta Türkiye’de üretilen ilk organik bebek şampuanıymış. Fiyatı Mustela’dan daha uygundu. Eczanelerde deneme şişeleri var, ben bizimkinden aldım ancak henüz denemedim. Web sitelerinden de ürünlerin satıldığı eczaneleri bulabiliyorsunuz.

***

İstanbul Seyrantepe’de ağaç katliamı! – Şişli Belediyesi ve Ayazağa Oyak Sitesi sakinlerince 1.800 fidan ile ağaçlandırılan ve özveriyle korunan yeşil alanda 15 yıllık ağaçlar yol yapımı için yok ediliyor. İdare mahkemesince iptal edilen nazım planı değişikliğine rağmen, plan değişiklikleri ile Cendere – TEM bağlantı yolu projesi kapsamında yapım maliyetini düşürmek için ağaçlandırılmış alan feda ediliyor.

10.000 kişinin yaşadığı Ayazağa Oyak Sitesi sakinlerinin yolun 20 metre aşağıdan geçirilmesi için bugüne kadar yaptığı sayısız başvuruya rağmen, çevreye olumsuz etkileri düşünülmeksizin ağaçlar kesilmeye başlamış. Ayazağa Oyak Sitesi sakinleri tüm basın ve sivil toplum kuruluşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya çağırıyor.

Grubun bir de Facebook sayfası var: Seyrantepe’de ağaç katliamı istemiyoruz.

***

Aşağıdaki üç haber oldukça rahatsız edici:

Fast food restoranlarında oyuncak yasağı – Zincir fast food restoranlarının en büyük hedef kitleleri çocuklar. Çocukları çekmenin en kolay yolu da oyuncaklar. Bu sebepledir ki çizgi film karakterlerinden oluşan dizi dizi oyuncaklar çocuk menülerini süsler hep.

İşte şimdi San Francisco’da çocuk menüleriyle birlikte oyuncak verilmesi yasaklanmış. Benzer bir uygulamanın Türkiye’de de yapılması gerektiğini söyleyen Bursa Tabip Odası Başkanı şöyle konuşmuş:

”Fast food zincirleri oyuncak dağıtımını, ‘çocuklar özensin, yemeye çalışsınlar ve bu onlarda bağımlılık yapsın’ yaklaşımıyla yapıyor. Bazı ülkeler, kolalı içecekleri, okul kantinlerinde satılmaması gereken içecek ve yiyecek grubu içine aldı. Bu karar şişmanlığın ve yol açtığı hastalıkların önlenmesi amacıyladır. Fast food zincirleri konusunda da özellikle ülkemizde bazı çalışmalar yapılmalıdır.”

Haberin tamamı burada.

***

“Islak mendil” uyarısı – Islak mendiller, günümüz annelerinin en çok kullandığı, bebek bezlerinden sonra çocuklu hayatı en çok kolaylaştıran ürünlerden biri. Ve fakat zararsız değil. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. İsmail Gümrükçüoğlu, ıslak mendillerin kimyasal madde barındırdığının unutulmaması gerektiğini belirterek, “Bu yüzden ıslak mendil kullanıldıktan sonra mümkünse eller suyla durulanmalı” demiş. Ve eklemiş:

“Islak mendili sıkarsanız içinden sıvı kimyasal çıkar. Islak mendil çok kullanılırsa bu kimyasallar elde veya deride birikir. Yiyecekleri tuttuğumuzda veya elimizi ağzımıza götürdüğümüzde de bu kimyasallar vücuda geçer. Uzun yıllar söz konusu kimyasalların vücutta birikmesi sağlık açısından olumsuzluk doğurur.

Haberin tamamı burada.

***

Bulaşık makinesi deterjanı Calgonit’in adının değişmesinin sebebi – Takip ettiniz ya da etmediniz: Bulaşık makinesi deterjanı Calgonit’in (ve kireç sökücü Calgon’un) adı yakın zamanda Finish olarak değişti. Sebebini bilmiyordum, bir pazarlama manevrası olarak düşünüyordum. Meğer, Calgon marka kireç çözücü paketlerinin üzerinde 1 kg yazmasına rağmen paketlerin ağırlıklarının yüzde 25 ila 30 aralığında değişen miktarlarda eksik olduğu ortaya çıkmış. Şöyle ki:

Yargılama bir yıldan fazla sürmüş ve tüm deliller toplandıktan sonra karar aşamasına gelinmiş ve de geçtiğimiz ay, karar açıklanmıştır. Mahkemenin kararında 4703 sayılı teknik mevzuat ile 4077 sayılı Tüketici Kanunu muvacehesinde ‘Calgon marka’ ürünün, 3 ay süre ile üretiminin durdurulmasına ve piyasadaki ayıplı ürünlerin toplanmasına karar verilmiştir.

Ancak, uzun süren dava sürecinde, davanın aleyhinde seyrettiğini gören ve markanın büyük zarar göreceğini anlayan üretici firma, Calgon markasına ait yoğun reklamlarını durdurmuş ve FINISH isimli bir markayı önce Calgon markası ile birlikte, sonra ise ‘finish’ markasını tek başına tanıtarak piyasaya sürmüştür.

Haberin tamamı burada.

Bilenler bilmeyenlere duyursun.

Evlerde bütün odaların ışıkları odanın içindeyken banyonunki neden dışarıdadır? Sen içeride işini görürken birisi ışığı açıp kapasın diye mi?

9 yorum

 1. Bütün haberleri kaçırmışım tatilde, ne güzel bir özet bilgi oldu bu, ellerine sağlık 🙂 Sabah gazetesini alamadım,haberi görmek için heyecanla bekliyorum sayfanın resmini.
  Calgon'un yaptığına bak sen, ayaküstü dolandırılmışız demek ki, daha da almam calgon u da finish i de 🙂

 2. Merhaba Elif.
  Biz Ayazağa Oyak Sitesi sakinlerinin sesini duyurduğun için çook teşekkür ederiz. 🙂
  sevgiler..

  • NTV muhabirleri geldi bugün çekim ve ropörtaj yapmışlar ben aşağı inemedim ama haberini aldım, çok mutlu oldum.. 🙂

 3. Elif, desteğin için çok teşekkürler. sevgiyle kal…

 4. Calgona çok şaşırdım doğrusu.. bildiğimde iyi oldu. Bnede mustelanın şampuanını kullanıyorum , Altuğa . çok memnunum. organice bakacağım..
  Sabah gazetesindeki yazı süper. bLoğuma da ekledim.. ne kadar çok insanın haberi olsa iyidir, diye düşündüm.
  sevgiler

 5. fastfoodlarda oyuncak yasağının olmasını neden rahatsız edici buldunuz ki..ben taktire şayan buldum oysaki 🙂

  • Yanlış anlatmışım.

   Bu gelişmeyi oldukça faydalı bulmakla birlikte, fast food restoranlarının bu taktiğini rahatsız edici bulduğumu söylemeye çalışıyordum. 🙂

 6. Merhaba Elif Hanım,konuyla ilgisi yok ama mailinizi bir kontrol eder misiniz?Şimdiden teşekkürler….