11 Yorum

Emzirmek Özgürlüktür

Emzirme Reformu’nu destekleyenlerin sayısı, www.emzirmereformu.com adresli sitede her gün artmaya devam ediyor.

Çalışan annelerden tiyatro sanatçılarına, profesörlerden baba adaylarına, ikiz annelerinden büyükbabalara kadar farklı alanlardan birçok insan desteğini yağdırıyor; bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğini söylüyor.

Aşağıdaki yazı da yine destek amacıyla, Aile Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi‘nin kurucusu Psikolog Nesteren Gazioğlu tarafından kaleme alındı. Kendisine teşekkür ederek yazısına yer veriyorum:

Çoğunuz  filmlerde ruh sağlığı uzmanına  gidilen sahneler görmüşsünüzdür  ve çoğu zaman espri konusu olan şu cümleyi duymuşsunuzdur;

“Evet,şimdi çocukluğunuza inelim.”

Hayatımızı etkileyen, anne baba ilişkileri olarak da düşünülen bu süreç aslında çok daha eskilere dayanır.  Anne karnında başlar bebeğimizin hayat serüveni.  Doğum anından itibaren dengesi  tamamıyla değişmiştir.  Anne karnındaki sakin, huzur veren ortamdan çıkmış, kendisini her taraftan uyaran gelen yeni bir ortam içerisinde bulmuştur.  Şaşkındır ve ağlamaya başlar.  Otto Rank’a göre doğum başlı başına bir travmadır.  İnsanoğlunun hayata adım attığı anda yaşadığı ilk travma.  Anne karnındaki karanlık ortamdan aydınlık bir ortama çıktı, bedenini kaplayan sıvı gitti artık tenine değen havayı  hissediyor, yer çekimini keşfederken bir de ciğerlerini tam anlamıyla kullanmaya başlıyor…

Bebeğimiz çeşitli uyaranların verdiği stresi yaşarken, onu bu stresten uzaklaştıracak, onu hoş geldin diye kucaklayan bir haz ile tanışıyor.  Anne kucağına alınması, ve emmeye başlaması.  Fizyoloji ile psikolojinin mükemmel entegrasyonu.  Bebekler doğdukları anda temel reflekslere sahiptir.  Bu refleksler bebeği hem korur, hem de hayata tutunmasına yardımcı olur.  Yeni doğan reflekslerinden yaşamı sürdürmek için temel olanlarından bir tanesi emme refleksidir. Buna eşlik eden refleks ise başını çevirmektir.  Yeni doğan bir bebeğin yanağına dokunun.  Dokunduğunuz yöne başını anında çevirecek ve emmeye çalışacaktır.  İşte anne memesi ile kavuşması da bu şekilde olur.  Doğduğu andan itibaren içgüdüsel olarak ne yapması gerektiğini bilen bebek için anne memesine kavuşmak huzurun ta kendisidir.  Memeyi yakalamak için verdiği mücadele, anne ısısını da hissettiği kaynakta hazza dönüştü.  Bir de bu haz kaynağından beslendiğini fark ettiğinde, bebeğimizin keyfine diyecek söz kalmaz. Emmek artık hem fizyolojik hem de psikolojik bir ihtiyaçtır.

Emmem lazım ki besleneyim.

Emmem lazım ki anneme kavuşayım.

Emmem lazım ki emme refleksimi tatmin edeyim.

Emme süreci boyunca anne ile kurulan ikili ilişki her bebekten bebeğe ve her anneden anneye göre farklılık gösterir.  Bu ilişki özeldir, eşi benzeri yoktur. Sadece iki kişi arasında gelişen, iki kişiye özgü, eşi benzeri olmayan bir bağlanmadır.  Güven duygusundan, sağlıklı bağlanmaya kadar birçok etmeni barındıran emme süreci her bireyin doğuştan gelen, savunulması gereken hakkıdır.

Emzirmek ise her annenin özgürce ve huzurla gerçekleştirmesi gereken haktır.

Emzirmek sağlıklı bebeklerdir.  Emzirmek sağlıklı bağlanmadır.

Emzirmek sağlı anne-bebek ilişkileridir.  Emzirmek özgüvenli bireylerdir.  Emzirmek sağlıklı toplumdur.  Emzirmek özgürlüktür.

Emzirme Reformunu Destekliyorum.

Psk. Nesteren Gazioğlu
Aile Psikolojik Danışmanlık & Eğitim Merkezi

***

Sizin de söyleyecek sözünüz varsa Blogcu Anne’de konuk yazar olabilirsiniz. Konuk yazarlık hakkında buradan bilgi alabilir, diğer konuk yazar yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

11 yorum

  1. bu tür haberler daha çok umutlanmamı sağlıyor…

  2. harika bi yazı .teşekkürler

  3. bu tür haberleri okuyunca gercekten yakında Türkiye'de birşeylerin değişeceğine olan inancım artıyor. Çalışan hakları acaba gerçekten bu şekilde düzene girecek mi? Acaba çalışan anneler daha rahat daha keyifle işlerine gidebilecekler mi? Ben de işe yeni başladım, bebeğim haftaya 7 ayını bitiriyor. 6 ay sadece anne sütü verdim, halen de ek gıda yanında emziriyorum. Ama işyerinde süt sağmak başlı başına stresli bir iş… Umarım bişeyler değişir.

  4. benim inancım bitti bitecek artık. işverenler derebeyi gibi zorbalıkla bu hakkı çalıp çırpmaya devam ettikçe, buna cesaret edebildikleri sürece bizler bu haklardan mahrum kalmaya devam edeceğiz.

  5. Ne kadar güzel anlatmış..Teşekkürler..

  6. Elinize sağlık Çok Güzel Konular…

  7. Emzirmek gercekten ozgurluk ve buyuk bir luksmus bunu anladim. Bebegim 7 aylik ve artik emmiyor. Sadece 5 ay doya doya emzirebildim ben. Halbuki ne hayallerim vardi. Emziren anneler kiymetini bilin ve doya doya emzirin…

  8. Ellerinize saglik, ne kadar guzel dile getirmissiniz …. Umarim her gecen gun buyuyen bu hareket , en kisa surede amacina ulasir ; anne ve bebekler hakettikleri huzura kavusur.

  9. Evet annelik en yüce duygudur..ve bu ulvi duygunun başlangıcı emzirmektir….

  10. Benimki emmeyi birakti ama anne sutune devamm..sagarak veriyorum artik 🙁