22 Yorum

Yatır/Kaldır Yöntemi

"Uyku eğitimi devam ediyor; rahatsız etmeyin"

Bundan önceki yazıya bırakılan yorumlardaki “Yatır Kaldır Yöntemi nedir, nasıl yapıyorsun?” türünden sorulara cevap vermek adına bu yazıyı yazmak istedim.

Her şeyden önce şunu söyleyeyim: Bu konuda tecrübem bir günle kısıtlı. Ki, onda da sadece bir kere deneyebildim, çünkü -her ne kadar “hafta sonu bununla uğraşacağım” diye planlasam da bizim binada mantolama çalışmaları başlayınca ve evde matkap sesinden durulmayınca kendimizi babaanneye attık. Ve Derin önce arabada uyuyakaldı, sonra -çok nadir yaptığı gibi- memede uyuyakaldı, sonra ben Deniz’i Akmerkez’e götürdüm ve Derin’i babaanne uyuttu derken bugünkü diğer girişimlerimiz yalan oldu. Ve son olarak Derin’in yatmadan önceki ateşi 38.5 olduğundan bundan sonraki çabalarım da güme gidebilir, göreceğiz.

Evet, ne diyorduk? Yatır Kaldır yöntemi. Tecrübeli değilim diyorduk. Yani paylaşacak pek bir şeyim yok henüz. Dolayısıyla ben de meraklıları başka kaynaklara yönlendirmeyi uygun buldum.

Önce Tracy Hogg’un kitabından özetleyelim:

Yatır/Kaldır yöntemini üç aylıktan bir yaşına kadar olan, uyku uyuma becerilerini henüz edinememiş bebeklerde kullanıyorum. Bu yöntem uykuya hazırlık ritüeli ile benzerlik taşımaz. Daha çok bir son çare yöntemi gibidir.

Yatır/Kaldır yöntemi bir sihirbazlık numarası değildir. Çok fazla çalışma gerektirir.

Bebeğiniz ağladığında odasına girersiniz. Önce onu en yumuşak ses tonunuzla, hafifçe sırtına vurarak sakinleştirmeye çalışırsınız. … Eğer ağlamaya devam ederse onu kaldırırsınız. Ağlamayı kestiği anda tekrar yatağına koyarsınız, ama bunu yaparken bir saniye bile gecikmemeniz gerekir. Unutmayın, onu rahatlatmaya çalışıyorsunuz, uyutmaya değil — bunu kendi için kendi yapacak.

Ve bu olayı bebek uyuyuncaya kadar tekrar ediyorsunuz. Ortalama olarak bir yatır/kaldır uygulamasının 20 dakika sürdüğünü söylüyor Tracy Hogg. (Ben kitabın bu konuya değindiği bölümden kısa bir alıntı yaptım. Daha detaylı anlatım için lütfen kitabın kendisini edinin)

Bir şekilde kitabı edinemiyorsanız eğer, Hülya, Tracy Hogg’u kıskandıracak nitelikte bir yazıyı burada yazmış. Harika bir özet.

Konu Nurturia’da da enine boyuna tartışılmış.

Bendenizin bugünkü mini-tecrübesi ise şu şekilde gelişti: Derin kucağımdaydı, çok uykusu vardı, dalmak üzereydi. Canım-cicim diyerek yatağına koydum. Hacıyatmaz gibi dikildi, gözleri fal taşı gibi oldu. Ben bir iki sırtını sıvazlayayım dedim ama hiç oralı olmadı, yatağındaki oyuncaklarla oynamaya koyuldu. Ben de odasındaki koltuğa oturup kitap okumaya başladım. Ağlamaya başladığı noktada kucağıma aldım. Susar susmaz yatağına geri koydum. Bu fasıl yaklaşık iki-üç kere tekrarladı. En nihayetinde aşırı uykusu gelmişti. Yatağına koyduğum noktada itiraz etmedi, birkaç saniye içinde gözler kapandı ve uykuya teslim olduuu. Bu süreç 35 dakika aldı.

Tabii bu, bugün ateşi 38.5’a çıkmadan önceydi. Bu gece, yarın neler olacak, bir Allah bilir, bir de Derin.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

22 yorum

 1. 1 saat.. yat kalk. sonuç hala ağlayan bir Defne. çıldıran ben.

 2. 1 saat 15 dk… uyudu 🙂

 3. Ah..Derin ah…Ateşin daha fazla çıkmasın..Bağışıklığını pekiştirdiğin bir m.org vücudunda olsun ve çabucak ta defolup gitsin…
  Geçmiş olsun

 4. Elif, öncelikle çok çok geçmiş olsun diyeyim. Y/K'a gelince işin öğretme kısmı hiç de zor değil, ağlamadan fazla üzmeden çabuk öğreniyor bebekler. Ama benim method sürekli adaptasyon istiyor, kalıcı olmuyor, alışkanlık yapmıyor bir türlü. Sürekli bir öğretme hali içinde oluyor anne. Bu nedenle benim gibi hiç işi yardım almayan ve 2,5 yaşına girmemiş bir çocuğu daha olan anneler için kimi zaman stres kaynağı bile olabiliyor bu durum. Bakalım Derin de nasıl gelişecek, merakla bekliyorum. Sevgilerimle.

 5. benim de bir sorum var bebeğim 3 aylıkken bu yöntemi denedim. 2 saat karşılıklı inatlaştık olmadı. sonrasında dalokay memede uyku keyfine alıştıki saatlerce kalmak burada gece uykusunu almak istiyor. yani elime yüzüme bulaştırdım. 6.5 aylık oldu acaba bu dönem bu yöntem için daha mı uygun olur ya da bu yapışık hayatımız için bir öneriniz varmı.

  • 4. aydan önce pek önermiyorlar bu yöntemi. 6,5 ay bence de uygun bir zaman denemek için. Ama istikrar çok çok önemli. Kolay gelsin.

 6. Elif Hanım şu an hamileyim ve tavsiyelerinize önem verip,bir abla gibi görerek sizi iki defa aynı maili gönderdim,sorular sorduğumu da yorumda belirttim,2 hafta olacak hala cevap yazmadınız.Neyse önemli değil…

 7. elif ben sanırım "yatır-kaldır çok uzun sürerse emzirebilirsiniz" gibi yanlış birşey yazmışım. aman dikkat. bebeğin karnı tok sırtı pek iken yapılması ve arada durup emziriilmemesi gerek. o esnada memede uyuyakalması kuvvetle muhtemel

 8. bu arada eğer uygulamayla ilgili sıkıntılar yaşayanlara bir profesyonel yardımı önereceğim.
  http://hulyanintunasi.blogspot.com/2010/06/yerli-

  yukardaki postta yazdım tm bilgilerini. evde ya da kendi ofisinde uyku eğitimi veren bir psikologdur kendisi. ben çok faydalandım

 9. İlk kez 4. ayında denemiştim bu yöntemi ama çok ağlamıştı benim oğluş, kucağıma alıp susturduktan sonra tekrar yatağa koyduğumda her seferinde daha büyük bir kıyamet kopuyordu. Dayanamamıştım o kadar ağlamasına ve vazgeçmiştim. Normalde emerek uyuyan bir bebekti. 2 gün sonra 10 aylık olacak hala öyle. Ama sizin facebook statusunüzü okuyunca ben de gaza gelip kitabı yeniden gözden geçirip yeniden bu yöntemi denemeye kalktım. 🙂 Kararım anlık oldu. Önce normal emzirip uyutmuştum. Sonra uyandı. Şirinlikler yapmaya başladı. Biraz o, babası ve ben yatakta oynaştık. Sonra yatırdım yatağına (ki son zamanlarda bizim yatağımıza alıştı malesef, yatarak emzirdiğim için olsa gerek). Yatağında şirin şirin yatıyordu, keyfi de yerindeydi ama aklı zıpırlıktaydı hala. Ben de ninniler, fısıltılarla ve başını okşayarak mayıştırdım iyice. Ve ilk kez emmeden uyumuş oldu oğluş. 🙂 Nasıl mutlu oldum anlatamam. Mırıldana mırıldana uyudu. Canım benim. Ama inşallah diğer denemeler hüsran olmaz. Genelde uykusu çok sıkıştırdığında çok huysuz oluyor. Bu gece böyle uyumasını sakinliğine bağlıyorum. Umarım devamı gelir. Biraz uzun oldu kusura bakmayın Elif hanım. Ayrıca teşvikiniz için teşekkürler. 😉

 10. dün gece 15 dk. sürdü. saat 9:45'de başladım 10'da uyumuştu.

  yalnız bir sorun var.. hala uyuyor??!!

 11. bende bu konuda bi kaç şey sormak istiyodum.oğlum 4aylık her ne kadar ayakta sallamıcam diye diretsemde kucağımda sallayarak uyuyoruz.henüz bi girişimde bulunmadık çocuğuma yetiyomuyum acaba düşüncesiyle boğuşuyorum.kendimi hazır hissettiğimde çalışmalara başlıcam.başarılı oldum diyelim çocuğum kendi kendine uyuyo.ben gezmeyi seven biriyim hafta içleri henüz çocukla araba sürmeye cesaret edemedim ama hafta sonları hep dışardayım ya arabada uyuyo ya ananede babannede bunlar düzenini bozarmı yani herdefasında gene bu sitresi yaşıcammı.düşüncelerinizi,tecrubelerinizi bekliyorum.

  • Çocuğunuza kendi kendine uyuma alışkanlığı verdikten sonra arabada, pusetinde uyutmanız -yeni bir alışkanlığa dönmediği sürece- sizi zora sokmaz. Deniz yatağında uyumayı öğrendikten sonra her yerde de rahatlıkla uyuyan bir çocuktu.

 12. saolasın aklıma takılan bi konuydu.bu soru bahanesiyle iyiki blog tutuyorsunuz demek istiyorum.hamileliğimde rastladım size ve her anımda yanımdaydınız.çok aktif olamasamda sizinleyim.

 13. Merhabalar,

  Benim oğlum 8.5 aylık….Ben ilk aylarda Tracy Hogg okumuştum hem beslenme hem de uyku konularında yöntemlerini uygulamıştım….Oğlum ilk 4 ay zor olsa da yatağında uyumayı başarıyordu fikat 4. aydan sonra taşınma, yazlık derken düzeni bozuldu o zamandan beri kucakta meme ile uyuyor…Y/T yöntemini 1-2 defa uygulamaya niyetlendim ama pek başaramadım sorun şu ki yatağına bıraktığım an hemen ayaga kalkıyor yatağın korkuluklarından etrafı seyretmeye zıplamaya filan başlıyor:) Sizlerin bu tarz deneyimleri oldu mu? Tavsiyeleriniz olur mu? Teşekkürler…Sevgiler…

  • Benim bu konuyu şimdiden halletmek istememin sebebi buydu. Ayağa kalkmaya başlamadan yatırabilmek içindi 🙂

   Ancak kitaba sorarsanız, ayağa da kalksa yatır-kaldır yapmaya devam ediyor. Çok daha uzun süreceği kesindir ancak benim de aklıma başka bir şey gelmiyor maalesef. Kolay gelsin.

 14. bn dün oğluma yatır kaldır denemeye başladım.emerek ya uyuyordu yada uyumayan bir bebekti.gündüz uyursa 40 dakikalık 2-3 kez uyurdu.6,5 aylık oğluşum şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum.bugün gündüz çok uzun uyudu bu yöntemle acaba uyuyunca uyandırmalımıyım?ne kadar uyumalıki?gündüz kaçdefa uyumalı?

 15. merhaba ben de denedim ama yatağına bıraktığım anda ağlamaya başlıyor aç olsa da olmasa da meme istiyor… babası varken zaten deneyemem acaba sadece gündüz uyumalarında bu yöntemi uygulasam akşam yatışları da düzene girmeye başlar mı yoksa her uykusu için mi uygulanmalı

 16. merhabalar benim kızım 2.5 aylık emerek uyuyo işe başlayınca annem bakacak gündüz nasıl uyuyacak merak ediyorum ya benzer durumda olan var mı?:(((((