27 Yorum

Bebek alışverişi: dönence, halı, vesaire

27 haftalık bir anne adayından gelen aşağıdaki maili yanıtlıyordum ki hem benzer soruları olanlar faydalansın, hem de yanıt vermek isteyenler de katkıda bulunsular diye düşünerek buraya taşımaya karar verdim.

Didem sormuş:

Sizden ricam bebişime almak istediğim ama neye göre seçeceğimi bilemediğim şeyler hakkında yardımcı olabilir misiniz?
Bunların başında beşiğine dönence almak istiyorum iyi olarak bilinen markaların 50-200 arası değişiyor fiyatları.Kullandınız mı,ne önemli dönence alırken?
2.si ana kucağı alacağım,şu titreşimli,müzikli,mp3 lü olanlardan mı alayım?Hakikaten bebeklerin dikkatini çekiyor mudur?
Bir de yatağını mobilyasını yaptırdığımız yerden almak istemiyorum,İdaş ın vs bebek yatakları vardır herhalde,onlarda neye dikkat etmem gerekir?İlk etapta o minik,ince yastıklardan kullanılıyor mu?
Bir de odasına halı alacağım.Halıcılar sayıyor:anti-allerjik,toz tutmayan anti-vsvsvs…Şimdi tamam mantıklı odasına böyle bir halı alayım,ki m2 si 450 tl den bahsetti bir yer eşimle şok olduk,ama evdeki diğer halılar bu özellikte değil ki…Çocuk da sadece odasında bulunmayacak,evi komple de değiştiremem.Siz ne yaptınız bu konuda?Etrafımda astımlı,allerjisi olan çok çocuk var ve korkuyorum haklı olarak.
Son olarak da bebek deterjanı.Şimdi artık yıkamayı düşünüyorum aldıklarımı.Amway in bebek deterjanını önerdiler,yumuşatıcı kullanmayı düşünmüyordum,yine  amwayinkini önerdiler.Siz ne önerirsiniz?
Şimdiden teşekkür ederim…
Şöyle yanıtladım:

Dönence: Bu, bebeğin gelişimi açısından elzem bir bebek eşyası değil. Döndüğü süre boyunca bebeği oyalıyor, evet.  Biz Deniz’de ilk günden itibaren kullanmıştık, ancak her seferinde kurmak gerektiğinden ve kurduğumuzda da 15-20 saniye içinde bittiğinden ne kadar faydasını gördük, tartışılır. Derin ise ilk 6 ay boyunca park yatakta yattığından dönence falan nedir bilmedi. Zaten de yüzükoyun yattığından göremezdi, o ayrı. Şimdi yatağa geçtiğinde taktık, ancak uzanıp almaya çalıştığından yakında çıkaracağız. Kısacası o da ne kadar faydasını gördü, tartışılır. Sonuç olarak dönence mutlaka alınması gereken bir eşya değil bence.

Bir de şöyle bir nokta var bu dönence işinde: Bunların bazıları bebeklerin ilgisini çekmekten çok, yatak takımını tamamlasın, şirin görünsün diye tasarlanmış oluyor. Mesela bizim aldığımız, yatak takımının bir parçası olduğundan böyle pastel renklerde yunus, deniz yıldızı, yengeçten falan oluşuyordu (oğlanın adı Deniz ya, yatak odası da denizdi —  çok dâhiyane ve görülmemiş bir fikir). E ama bebekler zaten ilk aylarda böyle pastel renkleri göremiyorlar ki… Siyah-beyaz renklerle daha çok ilgileniyorlar. O yüzden dönence yerine aslında şöyle bir şey daha çok ilgilerini çekebilir: Tiny Love Double Sided First Book

Ana kucağı: Bu konuda kafam çok karıştı benim. Deniz’de tepe tepe kullandığımız bir eşyaydı bu. Yaptığımız en akıllıca alışveriş olduğunu düşündüm hep. Deniz bunda yaşamıştı sürekli. Oynadı, uyudu, oturdu. Ancak Derin yüzüne bile bakmadı. Demek ki çocuktan çocuğa değişiyormuş. Ve bebek gelmeden eşyanın işlevini ne kadar yerine getireceğini kestirmek mümkün değilmiş.

Deniz için kullandığımız ana kucağı titreşimli, müzikliydi, ve Deniz bayılırdı. Ancak, dedim ya, Derin hiç oralı olmadı. Bu tür bir şeyi Derin’e almış olsam, tonla da para vermiş olsam içime çok batardı.

Bence bunların MP3’lüsüne ekstra para vermeye falan hiç gerek yok. Kolay devrilmeyecek, yeni doğanı rahat ettirecek, çok dik olmayan bir eşya olsun, yeterli. Terletmesin, yıkanabilen, yumuşak bir kumaşı olsun. Fisher Price’ınkini çok beğeniyordum. Ancak biz dört sene önce aldığımızda 50 dolardı; şimdi kuş kondurmuş olacaklar ki 100 dolara çıkmış fiyatı.

Bebek yatakları: Bu konuda Türkiye’de ne var, ne yok, bilmiyorum açıkçası. Tecrübesi olanlar paylaşırsa sevinirim.

Biz Deniz’inkini Amerika’dan almıştık. Bayağı da bir para verip yok bir tarafı bebekken, diğer tarafı büyüyünce kullanacağı bir somya bulmuştuk. Derin’e de onu kullanıyorum, ama şimdiki aklım olsa sert, havadar bir sünger döşek alırdım.

Yastıklara gelince, ilk aylarda bunları hiç kullanmıyorsunuz. Bebeğin başını yükseltmeniz gerekirse yatağın baş kısmının ayaklarının altına yükselti koyuyorsunuz. Derin artık yatağın içinde fır fır dönüp yerinde durmadığından o da henüz yastık kullanmıyor. Deniz’de ne zaman yastık kullanmaya başlamıştık hatırlamıyorum, ama minik bir yastık koymaya başlamıştık sonraları. Bir tek ilk uykuya daldığında başını koyardı, sonrasında yatağın içinde dönüp durduğundan pek işe yaramazdı yastık.

Bebek odasına halı: Bu da son zamanların popüler konularından. Bizim Amerika’daki evimizde yatak odalarının olduğu üst kat halı kaplıydı. Nefret ederdim, ancak Amerika’da pek popüler bir şey halı kaplama, hele de çocuk odalarında. Aklım almıyor.

Türkiye’ye dönünce -şükür ki parke kaplama burada yaygın- çocukların odasında hiç öyle anti-alerjik halılara yönelmedik. Zaten evde köpek olduğu için mantıksız olacaktı böyle bir yaklaşım. Deniz’in odasında Ikea’dan aldığımız bir halı var, Derin’in odasında da bildiğin kilim var. Bir sıkıntımız da yok.

Bebek deterjanı: Amerika’dayken Deniz’e Dreft bebek deterjanı kullanırdım. Türkiye’ye döndüğümüzde Omo Baby ile devam ettim. Deniz 3 yaşını geçinceye dek onun çamaşırlarını bebek deterjanıyla, ayrı yıkadım. Ancak artık kıyafetleri bizimkiler kadar (hatta daha fazla) kirlendiği için bizimkilerle birlikte, normal deterjanla yıkıyorum.

Derin’inkileri de ilk başta Omo Baby ile yıkadım. Ama bir yandan da aklım şu granül sabunlardaydı. Sonunda yüzünde alerjik olduğunu düşündüğümüz, ancak sonradan bir tür cilt olayı olduğunu öğrendiğimiz kabartılar görünce Hacı Şakir granül sabuna geçtim. Son birkaç aydır Derin’in çamaşırlarını onunla yıkıyorum. Memnunum.

Yumuşatıcı olarak Yumoş Baby kullanıyorum. Ancak bu konuda daha doğal bir madde önerecek olanlar varsa tavsiyelere açığım.

***

Bebek için alışveriş deyince, şunlar da fikir verebilir:

***

Bu bebek alışverişinin ne zor bir şey olduğunu, neyin gerekli, neyin lüzumsuz olduğuna karar vermenin ne kadar zor olduğunu bir kere daha fark ettim.

Düşününce, sırf bu bebek eşyalarına verilen parayı çıkarmak için bile ikinci çocuk yapılır resmen. Her şeyi bir kere kullanıp atmak içine batar insanın.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

27 yorum

 1. Merhabalar Blogcu Anne,

  Sizin bloğunuzu daha önce de ziyaret etmiş ve ilk defa faaliyette bulunduğum bloğumu deneme amaçlı ziyaret etmenizi istriham etmiştim. Siz de, sağolun beni kırmayarak bloğumu ziyaret etmekle wordpress'te merak ettiğim bir uygulamayı inceleme fırsatı vermiştiniz.

  Ben Google'nin Blogger'ine ait blogspot.com uzantılı sitenin bloğunda yazıyorum. Oradaki uygulamayı çok güzel bir şekilde öğrendim. WordPress'i de merak ettiğim için öğrenmeye çalışıyorum. Ancak, burada ne kadar blogcu arkadaş var, onların faaliyette bulundukları kategorilerine ulaşabileceğim bir liste var mı, yok mu bilmiyorum?

  Sizin bloğunuz en popüler blog olan çocuk ve anneyi işlediğiniz için, sizin bir hayli izleyiciniz vardır.

  Ben de burada faaliyette bulunduğum alanıma (Edebiyat) göre arkadaş arıyorum ama, bir türlü henüz bir arkadaşım bile olmadı.

  Bakalım sabırla devam edeceğim, elbette beni izleyen biri çıkar karşıma.

 2. Merhabalar , bende 3 haftalik bi anneyim… cok inceleme ve arastirmalar yaparak bebek listemizi yaptik ve tamamladik diyebilirim ama tabi hala eksikler var…hali konusunda bi onerim olabilir, internet uzerinden satis yapan IVI marka halidan aldik biz hem cesit cok hem metrekareso 450 liralik halilardan diil hem gercekten cok ciciler, memnun kaldik gercekten havi tuyu yok…internet sitesinden bilgi alabilirsiniz. kolay gelsin

 3. Yumuşatıcı yerine elma sirkesi kullanıyorum ben yarım fincan kadar.Sirkenin kokusunun rahatsız edeceğini düşünürseniz bir damlacık da yumuşatıcı koyabilirsiniz.Sirke hem kireç önleyici görevi görüyor,hem yumuşatıcı kadar yumuşaklık sağlıyor,hem de çamaşırlarda deterjan veya sabun kalıntısı bırakmıyor.

  • Benim de aklıma koku geliyor ilk. Sirke kokusuna da-ya-na-mam. Ancak elma sirkesi üzüm kadar rahatsız etmiyor. Az miktar çamaşırla bir deneyeyim bakayım.

   • koyduğunuz sirkenin içine birkaç damla lavanta yağı, melisa yağı,gibi kokulu yağlardan koymanızı yada böyle bir karışım hazırlamanızı tavsiye edebilirim,

 4. merhaba,
  naçizane kendi şeçimlerim:
  biz de chicco nun dönencesini aldık, 100 tl ye fakat pili zırt diye bittiğinden, elimiz bir türlü şarjlı pil ve şarj aleti almaya gidemediğinden hiç randımanlı kullanamadık.
  ana kucağı almadık,
  bebek yatağımızı mobilyalarımızı aldığımız kukla dan vermişlerdi, memnunuz.
  halıda ise anti vsvsvs özelliklerine hiç girmeden makineye atıp yıkayabileceğim bir seçim yaptık, tepe home dan.
  deterjan ise hacı şakir granül sabun kullandım en baştan beri, yumuşatıcı ise kullanmıyorum.
  bilgilerinize 🙂

 5. Ben donenceye o kadar para vermeyip tavana isinden ip gecen yapiskanlardan 4 tane astim ucunada belirgin renklerde yumusak oyuncaklari ip ile bagladim. Oyuncuklardan sıkıldikca yenileriyle degistirdim. Cok memnun kaldim, 8 aylik hala oynuyor bunlarla. Ben ana kucagi yerine chicco polly salincak almistim ama kizim pek memnun kalmadi toplamda 5 kere bile sallanmamistir. Zaten max. 8 kilo tasiyormus artik satilik reyonunda yerini aldi. Biraz buyudukden sonra bu tarz seylerin icinde durmak istemiyorlar. 2 aylikken oyun halisi almistim 5 aylik olana kadar oyuncaklariyla uzerinde yatarak oynadi artik kipir kipir onuda sevmiyor. Donemsel tercihleri oluyor sanirim. 3 gun once hoppala aldik. Simdilik 10 dk duruyor icinde aglamadan. Yurutecde de 10 dakika gerisi anneyle yerde oyun:))
  Bende paek yatak kullaniyorum cok memnunum. Artik tutunup kalkmayi basladi onumuzdeki ay yer yatagina gecmeyi dusunuyorum. Hali konusu bence olmamasi tavsiye edilen birsey ama ben standart saray hali serdim. 2 yas gibi aktivite halilari var orman, seksek vs temali. Onlardan dusunuyorum. Son olarak camasirlari Amway ile yikiyorum baslarda yumusatici kullanmadim sonra amway kullandim herhangi bir problrm olmadi cildinde.

 6. Didem Hanim,
  Elif Hanim'in ana kucagi ve donence tecrubelerini ben de yasadim. Ana kucagi hic almadim, nitekim kizim Maxi Cosy'de ( araba koltugu) bile durmuyordu. Ben de onda durmayan ana kucaginda mi duracak diyerek almadim, hic de eksikligini hissetmedim. ( Bu arada 5,5 aylik olduk 🙂
  Donence: Ablamin kendi cocuklari icin kullandigi ama muzik mekanizmasi bozuk bir donence taktik yataginin basina. Ama bizimki onunla da pek ilgilenmedi. Zaten oyle kendi kendine yatamadigi icin, o donence muzikli bile olsa sanirim ise yaramayacakti. Burada "Spieluhr" denilen ( Turkcesini bilmedigimden tarif edecegim) oyuncaklar var. O tuylu oyuncagin kuyrugu vs. bir tarafindan cekiyorsunuz, 5-10 saniye klasik bir muzik caliyor. Bu donencelerin muzikleriyle ayni mantikta sanirim. Iste biz onlardan almistik; ama dedim ya birincisi kizim kendi kendine yatamadigindan, ikincisi o aletlerin muzikleri cok cabuk bitttiginen bize fayda saglamadi (Bence bunlarin handikapi 5-10 saniye sonra muzik bittiginde "tiiiiirrrrkkkkk" diye cekmeniz lazim, cocugunuz dalmissa bile o sesle yeniden uyaniyor, siz de gicik oluyorsunuz:-)) Diyecegim o ki, basinin ustunde donencesi olmadan da buyuyor 😉

  Yatak: 70X140'lik aldik. Turkiye'deki alternatifleri bilemiyorum; ama biz basta yataginin bir tarafini hic kurmayip, o acikta kalan tarafi direkt benim yattigim tarafa dayadik ( Bilmem anlatabildim mi?)
  Boylece hem yanimda yatirmis oldum, gece emmelerinde cok faydasi oldu ( yataktan kalkmadan hemen emzirebiliyordum) hem de sadece 4-5 ay kullanilabilen o kucuk yataklardan almak zorunda kalmadim. 2 hafta once de yatagini odasina tasidik, takmadigimiz o kenarini da kurduk. Biraz ayaklanmaya baslayinca da yataginin yanindaki koruma barlarindan 2'sini cikaracagiz ki kendi girip cikabilsin yatagina.
  Yastik: Hic kullanmadim, ihtiyac da duymadim. Bence hic gerek yok.
  Hali: Valla odasinda benim 5 sene once Ikea tarzi bir yerden aldigim hali var. Ayrica para vermeye gerek duymadim. Is gordugu muddetce degistirmeyi dusunmuyorum.
  Deterjan:Ilk basta bebek deterjani kullandim. Ama simdi kullanmiyorum. Ya da denk gelirse alip, kullaniyorum, yoksa normal deterjan kullaniyorum. Ama bebek deterjani da olsa, normal de olsa; deterjani sadece on yikama gozune koyuyorum ve normal calistiriyorum. Yani ana yikama gozune deterjan koymuyorum. Yumusatici da kullanmiyorum. Tabii benim evimde kurutma makinesi var; o yuzden yumusatici olmadan da oldukca yumusak oluyor camasirlar. Ama normal kurusa sert oluyorlar o ayri ;-(
  Ama tabii benim kizim alerjik bir bunyeye sahip degil Allah'a sukur. Olsaydi eger mecburen her seyi ona uygun almak, ya da degistirmek zorunda kalacaktik. Biz bazi seyleri minimum maliyetle cozmeye calistik; hani olur da basimiza gelirse tabii ki degistirecektik; ama olup olmayacagini bilmeden gereksiz cok para vermek istemedik.

  Yazmamissiniz ama ben ekleyeyim:
  Uyku tulumu bence onemli. Turkiye'de acikcasi ne kadar yaygin cok emin degilim, en son gecen kis geldigimde Mother and Care'de gormustum elyaf dolgulu olanlarini ( ben sahsen sentetik pek sevmem ama daha dogali yoksa, yapacak bir sey yok) ama cocugun uykuda ustunu acmamasi icin cok faydali oldugunu dusunuyorum. Tulum dedigim kolsuz, alti torba seklinde onden ya da yandan fermuarli seyler. Dedigim gibi belki de cok yaygindir ama ben bilmiyorum. Ukalalik gibi algilanmasin lutfen. Ben dogdugundan simdiye kadar 70 cm olanlarindan kullandim. Artik kollari dar ve boyu da kisa gelmeye basladigindan 90 cm'lige gectim. Benim Almanya'da aldiklarimin disi pamuk, ic dolgulari da mevsime gore yunlu ya da sadece pamuklu. Baska kullanan anneler elbette vardir ve tecrubelerini de yazarlar eminim; ama dedigim gibi benim icin donenceden, ana kucagindan, halidan vs. hepsinden daha onemlisi buydu.

  Aaa bir de banyo icin bir bebek kuveti almadik biz.
  Ben hep lavaboda yikadim kizimi; ki her gece yikiyorum 🙂 Ihtiyac da duymadim. Lavabonuz yeterli buyuklukteyse cok ihtiyac duymayabilirsiniz baslarda demek istemistim 🙂

  Sampuan- krem vs:
  Weleda marka, bitki ozlerinden yapilmis bir sampuan kullaniyorum hem vucudu hem de saci icin. Turkiye'de sanirim yok; ama Mustela'nin da cok iyi oldugunu biliyorum.
  Pisik kremi: Ya Weleda'ninkini kullaniyorum, ya da organik zeytinyagi. Yazin Turkiye'ye geldigimde Nivea aldim; ama acik soyleyeyim pek de memnun kalmadim.

  Cok uzun yazdim biliyorum; ama size onerebilecegim (gerci burada cooook cooook tecrübeli bir cok anne varken bana dusmez ama) her seyi sakin en bastan almayin. Hele bir saglikla bebeginizi saglikla kucaginiza alin, ondan sonra ana kucagiymis, donenceymis alirsiniz ihtiyac duyarsaniz 🙂
  Belki de hic ihtiyac duymayacaginiz seylere bastan o kadar para vermeyin yani 🙂

 7. bizim evde hemen her odada dönence asılı avizelerde falan. IKEA'dan almıştık, ucuz, yıkanabilir..

  yatak olarak stork marka "abi eskisi" park yatak kullanıyoruz, yastık kullanmıyoruz.

  anakucağımız yok ama yine stork marka bir dondolinomuz var. oğlum üstünden inmemişti, küçük kızım sadece prizini kemiriyor. mama sandalyesi de olabildiği için sanırım yakında işe yarayacak tekrar.

  şampuan olarak Dalin kullanıyorum. pişik hiç olmadık çünkü hiç ıslak mendil kullanmam, hep yıkarım (dışarıda olduğumuz zaman hariç) ve ne olursa olsun hep bepanthen merhem sürerim.

  küvet ben de almadım. iki çocuğumu da önce lavaboda, sığmamaya başlayınca da banyoda dizlerimin üstünde yıkadım-yıkıyorum.

  oğlumun ve kızımın çamaşırlarını ayrı yıkıyorum. dalin sıvı deterjan kullanıyorum. yumuşatıcı kullanmıyorum ve her zaman "ilave durulama" seçeneğiyle yıkıyoruz. tersten de ütüledin mi fısstık olur 🙂

  odalarda da bildiğin ev halısı var. kiracı olduğum için oda falan yapmadık biz. önümüzdeki sene düşünüyoruz.

  odayı da her zaman granül sabun deterjanla siliyorum.

 8. Selam herkese,

  pedagoglar, otizmi tetikletigi icin yenidogan bebeklerde donencenin calistirilmasini tavsiye etmiyor. calistirmadan asili durmasinda bir problem yok.

  yenidogan bebekler renkli renkleri goremedikleri icin, oyuncaklarini – donencesini siyah beyaz oneriyorlar. ben amerika'dan gelen birini denk getiremedigim icin, asagidaki linkini verdigim doneceyi temin edememistim. donence kullanmamayi tercih etmistim.
  http://www.amazon.com/Manhattan-Toy-201770-Infant

  sevgiler,

  • Bu super bir donence. 1.5 yasinda oglu olan bir arkadas hediye getirmisti, oglumun en sevdigi oyuncak diye. Bizim ufaklik ta o cocuk gibi resmen kendinden geciyor her seferinde karyolasina koydugumuzda. Suan 3 aylik, 1.5 aydir bikmadan usanmadan kendinden gecerek seyrediyor, kollari bacaklari hic durmadan tekme atiyor. Herkese tavsiye ederim. Cogu cocuk benzer tepkiler veriyormus.

  • Merhaba,
   Bizim doktorumuzun verdiği bilgiyi paylaşmak istedim. Şöyle demişti;
   Otizm sonradan olmaz veya tetiklenmez. Varsa vardır veher şekilde ortaya çıkar, yoksa da yoktur.
   Ben TV için bu soruyu sormuştum, tetiklemeyeceğini söyleyip bu cevabı vermişti. Dönencenin çok daha masum bir oyuncak olduğunu düşünüyorum.

 9. Merhaba
  Bende 22 haftalık 2. bebeğime hamileyim eksiklerimi tamamlamaya çalışıyorum.
  Fisher price'in anakucağı çok güzel ama Türkiye'de bu modeli hiç görmedim.
  Park yatakta hangi markayı tavsiye edersiniz.
  Sebamed şampuan fena göz yakıyor. Bübchen ürünlerini kullanan var mı ?

 10. Bübchen ben kullandım. Banyo köpüğü ve şampuanı çok güzel ancak pişik önleyici kremi ve bakım kremini beğenmedik.

  Şimdi şampuan olarak Dalin kullanıyorum. Bence ennn göz yakmayan ve ennn güzel kokan o 🙂

 11. merhaba herkese. ben yumoş baby yumuşatıcı kullanıyorum ama gördüğüm kadarıyla kimse kullanmayı tercih etmiyor yumuşatıcı. neden???
  bize hediye geldi dönence ama sürekli kurmak zorunda kaldığımız için çok işe yaramıyor. ama bir hediye daha geldi oyuncak yatağın yanına takılıyor üstte aynası altındada sallanan 4 tane oyuncağı var. çıngıraklı zilli birşey. o çok işimize yarıyor. özellikle sabah 6 da kalktığında yatağın içinde 10-20 dakika oyalanıyor kendi kendine. fazladan 20 dakika uyumaya kimsenin hayır diyeceğini düşünmüyorum 🙂 biz normal bir halı kullanıyoruz. değiştirmeyi de düşünmüyorum çünkü heryeri değiştirmeyeceğim için odayı değiştirmenin faydası olacağına inanmıyorum. ana kucağını 2. el aldım ben. çünkü bilmiyordum prenses sevecekmi sevmeyecek mi. hala da belli değil sevip sevmediği 🙂 bence oyun halısı almak daha mantıklı. içinde uzun süre vakit geçirebiliyor. büyüdüğü zamanda kullanabilir 7-8 aylıkken hala kullanan arkadaşlarım var. hem kendi kendine zaman geçirmeyi öğreniyorlar. http://www.e-bebek.com dan aldım ben. tiny love gym tekmele ve oyna jimnastik halisi. tavsiye ederim.

 12. Ben de dalin yumuşatıcı kullanmıştım çok memnunudum.Dalinin sıvı deterjanı da çok güzel.Dönenceyi de tomy almıştık bizimki kurmalı değildi. O yüzden memnundum.Dalin şampuanınının kokusunu oldum olası hiç sevmedim.Bebek şampuanı önerisi olan var mı?

 13. Merhaba, bende 28 haftalık hamileyim. Halı konusunda uzun zaman araştırma yaptım. Önce halıflex yaptıracaktık. Sonra alerjiye sebep olabilir düşüncesiyle varzgeçtim. Henüz almadım ama, normal bir halı (tüysüz, havsız tabi) almaya karar verdim.

  Çamaşır deterjanlarımı 1-1,5 senedir organik (sıvı) kullanıyorum. Çok memunum. Diğer tüm deterjanlar bana kimyasalmış gibi geliyor. Katıldığım doğuma hazırlık kursunda toz sabun kullanılabileceği söylenmişti. Yine 1 senedir de yumuşatıcı kullanmıyorum. Astıma sebep olabileceğini okumuştum (ki 45 yaşındaki teyzemde astım başlangıcı görüldü ve doktor yumuşatıcıdan olabileceğini söyledi).

 14. tamda ihtiyaç listemizi hazırlamaya başlamıştım çok faydalı oldu bu post benim için, bir kez daha teşekkürler…

 15. Merhabalar yonca hnmi evet aynı tepkiyi benim kızımda veriyo artık salona da almak gibi bi düşüncem var hem oyalanıyo hemde huysuzlanmıyor bu sefer bunu seçtim bunu alıcam hem lamba hemde dönence şeklinde yer minderinde çok keyfili olucaktır

  http://bebekdepo.com/asp/product/4333/Tomy-Wtp-Ge

 16. Merhabalar,
  Bende 6,5 aylık hamileyim ve yavas yavas neler almam gerekiyor neler yapmam gerekiyor diye dusunmeye basladim. Bilgiler icin cok tesekkur ederim, benim sorun perde ile ilgili olucak. Store almak istiyorum bebek odasına, bebegi olan arkadaslarimin hepsi black out store (yani hic gune isigi gecirmeyen) almam gerektigini soyluyorlar. Annemse blackout store la bebegin karanliga cok alisacagini ve karanlik ortam yaratamadigim takdirde bebegin uyku problemi olucagini soyluyor…. Tecrubeli anneler sizce ne yapmaliyim?

 17. merhaba ben 6 aylık hamileyim alışveriş teleşı herkes gibi benide sardı tabi bnm sormak istediğim beşik nasıl olmalı karar veremiyorum bi türlü oyun parkı mı yoksa normal karyolalı beşik mi hangisi daha sağlıklı ve konforlu ve daha kullanışlı şimdiden teşekkürler….

 18. karyolaya konulacak yatak kısmını çözebilmiş değilim hala 🙁 en doğrusu hangisidir acaba ?