2 Yorum

Haberler, duyurular, paylaşımlar

Mutlu Bebek Yetiştirme EğitimiBirarada Paylaşım Alanı, Mature Eğitim ve Aile Danışmanlığı Merkezi ile birlikte 0-1 yaş arası bebeklerin temel bakımı, dünyayı algılaması, oyun ve beslenmesi konularında uzman danışmanlar eğitmenliğinde bir eğitim düzenleyecekmiş.

Konularında uzman danışmanların eğitmen olarak yer alacakları, 5 Aralık’ta başlayacak bu dört haftalık programın ardından bireysel danışmanlık uygulamaları mümkün olacakmış.

Mutlu Bebek eğitimi ile ilgili ayrıntılı bilgi için Gökçe Kürşat: 0212 322 83 30.

***

Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji DerneğiAlerjiyle Tanışın sitesinin kurucusu Birgül Heinz sayesinde haberdar olduğum bu web sitesi Hacettepe Üniversitesi alerji doktorları tarafından kurulmuş. Alerji hakkında oldukça iyi bilgiler bulunan sitede bazen halka açık konferans duyuruları da yapılıyormuş. Birgül, bu tip bilgilerin alerjen aileleri için önemli olduğunu, çünkü memlekette ne doğru dürüst kaynak, ne de kitap olduğunu söylüyor. İlgilenenlere duyurulur.

***

Çocuk Sanat – Üç yıldır çeşitli kurumlarda ve atölyelerde çocuklarla kukla yapımı ve el sanatları içeren çalışmalar düzenleyen Mimar Sinan Üniversitesi mezunu Sedef Kermen, cocukcasanat.blogspot.com adresinde bir blog başlatmış.

Kermen, TRT Çocuk bölümünde altı yıllık ressamlık ve sanat yönetmenliği deneyimlerinden sonra çocuklarla daha aktif çalışmaya karar vererek evinin bir köşesini atölyeye çevirmiş. Son bir yıldır da çocuk atölyesine hayat vermiş. Şimdi çocuk atölyesindeki 5-6 ve 7-9  yaş aralığında gerçekleşen çalışma programlarını yürütmekte ve çalıştığı çocukların işlerini sergilemek amacıyla internet üzerinden çeşitli bloglar hazırlamaktaymış.

Grup çalışmalarında ise, programı Sedef Kermen ve aynı şekilde hem Mimar Sinan Üniversitesi mezunu hem de çocuk kitapları çizeri Buket Gencer, periyodik aralıklarla pedagog Perge Dündar’dan pedagojik destek alarak birlikte yürütmekteymişler.

Programın içeriğinde; kağıt işleri, kolaj çalışmaları, kukla ve maske yapımı, baskı teknikleri, geri dönüşümlü sanat, çeşitli kil ve üç boyutlu çalışmaların yanı sıra, kavramsal çalışmalara da ağırlık verilmekteymiş. Ayrıntılar Çocukça Sanat’ta.

***

Bebeğimi Seviyorum Ona Kitap Okuyorum rehberi – Çocuk ve gençlik kitapları yazarları Aytül Akal, Çiğdem Gündeş, Mavisel Yener ve Nilay Yılmaz, ebeveynlerin çocuklarına ne tür kitaplar okumaları gerektiği konusuna ışık tutmak üzere bir rehber hazırlamışlar.

Bebeklere kitap okumanın duygusal ve düşünsel gelişimlerine ne denli önemli bir katkısı olduğunun vurgulandığı rehber, Milli Eğitim Bakanlığının destek vermesi halinde Türkiye’deki pek çok anneye de ücretsiz dağıtılacakmış.

Bu rehber şu anda nerededir, hangi sigorta şirketi dağıtmaktadır, almak için neler yapılır, bilemedim. Ancak oldukça kapsamlı görünüyor. Haberin tamamı burada.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. Yaşasın, Sedef'ten söz etmişsin. Sedef'le aynı okulda okuduğumuz, aynı işte çalıştığımız halde, yollarımız sonradan kesişti. Arkadaşım diye demiyorum, kendisi şahane kuklalar yapar. Hatta bu cumartesi son yaptığı tahta kuş kuklaları gelip gösterdi bize. Bütün çocuklara (ve ebeveynlere) tavsiye ederim kendisini. 🙂

  2. Güzel ama böyele etkinlikler çok pahalı bu kadar bütçe ayırmam mümkün değil